Nurettin Topçu ve İrade Davası (Muhammet İrğat)

Nurettin Topçu ve İrade Davası, benim için önemli bir keşfin ilk adımı oldu. Nurettin Topçu adını daha önce birkaç kez duymuştum ama anlatılanların kulağıma biraz cılız işlenmesi bende herhangi bir merak uyandırmamıştı. Bu kitap durumu biraz farklılaştırdı ve sonuç olarak en kısa sürede Nurettin Topçu tarafından yazılan kitapları alıp okumam konusunda beni ikna etmeyi başardı.

Nurettin Topçu ve İrade DavasıMuhammet İrğat tarafından yazılmış olan bir sosyoloji kitabıdır. Kitap Türk düşünce tarihi açısından önemli bir isim olan Nurettin Topçu’unun “hareket” fikrini daha anlaşılır kılmak için hazırlanmıştır. Hedeflediği başarıyı -Nurettin Topçu’yu anlaşılır kılmak- yakalayabilecek olan bu eser ilk kez 2017 yılında Çıra Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Nurettin Topçu ve İrade Davası – Kitabın Konusu

Bildiğin veya tahmin edebildiğin üzere bu eser kurgusal bir eser değildir. Dolayısıyla kitabın konusundan bahsederken çok az bile olsa içeriğiyle ilgili aydınlatıcı bilgi sunmam gerekecek. Bu kitap özelinde bunu yapabilmek oldukça kolay çünkü kitabın amacı önemli bir Türk düşünürü olan Nurettin Topçu’yu çok daha anlaşılır kılmaktır.

Kitapta Nurettin Topçu’nun “hareket fikri” ele alınmaktadır. Onun düşünce yapısıyla ilgili bilgiler verilmektedir. İnandığı ideal uğrunda attığı adımlar, bu adımları atarken ortaya koyduğu ahlaki tavır ve hedefleri kitabın içerisinde bulabileceğin bilgilerdir. Ayrıca düşünürün yaşadığı dönem göz önünde bulundurulduğunda idealleri uğruna mücadele ederken yaşamış olduğu zorluklara da kitapta yer verilmiştir.

Çıra Yayınları: Nurettin Topçu ve İrade Davası – Muhammet İrğat

Keşfettirici, Anlatıcı ve Öğretici

Nurettin Topçu ve İrade davası isimli bu eseri ben keşfettirici bir kitap olarak görüyorum. Nurettin Topçu gibi bir düşünürü keşfetmemi sağladığı için ona bu anlamı yükledim. Birisi beni kolumdan tutup, iradenin aslını görmek istesen kimi örnek verebilirsin diye sorsa apışıp kalırdım. Ama artık bu sorunun iyi bir cevabı olacak.

Düşüncenin öznel olduğunu hatırlatarak söze devam etmek isterim. Sırf bir insanın düşüncesini beğenmediğin için onun kötü birisi olduğunu düşünmen mümkün değildir. Nurettin Topçu’yu anlatan veya onun tarafından yazılmış olan eserleri okurken bu kanıya kapılman söz konusu olabileceği için bu uyarıyı yapmak istedim. Nurettin Topçu gerçekten farklı bir insan, hayatı yaşayış biçimi kendi felsefesine uygun şekilde olan ender insanlardan birisi kendisi.

Bu kitap onu tanımak ve onu anlamak için iyi bir kılavuz niteliği taşımaktadır. Bu tür öğretici kitaplara fazlasıyla ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Rafları karıştırsak Nurettin Topçu veya herhangi bir Türk düşünürü anlatan kaç kitap bulabiliriz emin değilim ama bir elin parmaklarını geçeceğini pek zannetmiyorum. Muhammet İrğat gerçekten önemli bir işin altına imza atmış, kalemine ve araştırmalarına sağlık.

Nurettin Topçu ve İrade Davası – Tavsiye Durumu

Nurettin Topçu ve İrade Davası isimli sosyoloji kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Kesinlikle evet! Bu tür bir öneriyi kolay kolay yapmam ama bu kitap için tereddütsüz evet cevabını verebilirim. Nurettin Topçu’yu tanımak için ilk adımın bu olmalı, ardından onun yazmış olduğu kitapları okumaya başlayabilirsin.

Nurettin Topçu tarafından yazılmış olan en önemli eser “İsyan Ahlakı” olarak bilinir. “Yarınki Türkiye” okunması ve anlaşılması gereken bir diğer eseridir. Ayrıca Türk eğitim sistemindeki problemleri ifade ettiği “Türkiye’nin Maarif Davası” isimli kitabı epey ilgi çekici düşüncelere sahiptir. Okuma önceliğini ben bu üç kitaba vereceğim, daha sonra Nurettin Topçu’nun diğer kitaplarını da fırsat buldukça okumayı düşünüyorum.

Görsel Kaynağı: Kemal Delikmen/Anadolu Ajansı

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

2 Responses

  1. Muhammet İrğat dedi ki:

    Bu güzel tanıtım yazısı, aşk ve şevkimizi kat kat arttırmıştır. Teşekkür ederim Kaan Karadeniz. Kalemine sağlık

Yorum yapıp katkı sağla...