Noragami serisi (Adaçitoka)

N

Noragami, başıboş bir tanrı olan Yato’nun gücünü bulmak için yola çıkıp maceraya atılmasını anlatan manga türünde bir seridir. Başıboş tanrı Yato, tüm hayallerini gerçeğe dönüştürmek için önüne çıkan her işi kabul etme eğilimindedir. Yato, kayıp bir kediyi bulma, zayıf bir öğrenciyi zorbalardan koruma gibi küçük görünen ama zorunluluğa dönüşmüş işleri yapmaya alışkındır.

Görsel Kaynağı: Noragami Wiki

Noragami, Adaçitoka tarafından yazılmış manga türünde bir kitap serisidir. Artık bir efsaneye dönüşmüş olan Noragami serisi başıboş bir tanrı olan Yato’nun saygı duyulan bir tanrı olabilmek için yola çıkış macerasını anlatır. Japon çizgi romanlarına veya anime eserlerine bayılan kişileri mutlu edebilecek bu seri Sibel Sökel‘in çevirisiyle Gerekli Şeyler tarafından yayımlanmıştır.

Noragami 1

Noragami 1, dünyanın en saygı değer tanrılarından birisi olmaya çalışan başıboş tanrı Yato’nun yola çıkış macerasını anlatan ilk kitaptır. Fakat cebinde beş kuruş para olmadan hareket edebilmesi ve hayallerine koşabilmesi mümkün değildir. Fakat işini yaparken bir anda ortaya çıkan Hiyori Iki onu otobüsün önünden iterken onun bir tanrı olduğunu bilmemektedir.

Hiyori’nin bu davranışı büyük bir paradoksun ortaya çıkmasına neden olur. Hiyori artık kendisini geri kazanmalıdır ama bunu yapabilmek için bu paradoksun ortadan kalkmasını sağlamalıdır. Bunu başarabilmesi için ise bir tanrı olan Yato’ya ihtiyacı vardır. Yato’nun güçlenip iyi bir tanrı olması aynı zamanda ortaya çıkan bu problemin ortadan kalkması anlamına geleceğinden artık tek düşüncesi budur.

Gerekli Şeyler: Noragami 1 – Adaçitoka

Japon mitolojisi tabanlı efsanevi serinin başlangıcı

İyi bir manga okuyucusu olmayabilirsin ve belki iyi bir anime izleyicisi de değilsindir. Fakat çizgi romanlardan hoşlanan ve fantastik eserler okumayı seven biriysen bu kitaptan hoşlanacağın garantidir. Noragami serisi Japon anime veya manga serileri arasında en kaliteli olanlardan birisidir.

Kitabı eline alıp ilk sayfaları karıştırmaya başladıktan bir süre sonra serinin neden bu kadar güzel ve önemli olduğunu kavrayabilirsin. Karakterlerin gelişimi öyle güçlüdür ki bu güçlü gelişimler hikayenin çok daha derin anlamlar kazanmasına vesile olur. Her satırın altında ince bir mesaj aramaya başladığın zaman kendini iyi bir Noragami okuyucusu saymaya başlayabilirsin.

Bu serinin vermek istediği mesajlar genelde arkadaşlık kavramı ve affetme duygusu etrafında şekillenir. İyi hazırlanmış, güçlü karakterlere sahip ve aksiyon dolu bir hikaye okumak istiyorsan doğru seriye başlamak üzere olduğunu belirtebilirim. İlk kitabı okuduktan sonra ikincisine geçiş yapmak için göstereceğin sabırsızlığı kendin bile şaşkınlıkla karşılayacaksın.

Noragami 2

Noragami 2, ilahı silahın peşinden koşan Yato ve tekrar normal insan olmak için ona yardım eden Hiyori’nin maceralarını devam ettirir. Kahramanlar bu sefer düşük profilli bir tanrı olan Bishamon’un işlerini hallederler. Belirli bir ödeme karşılığında bu hizmetleri yerine getiren Yato’yu sonunda bekleyen ise çok daha farklı ve esrarengiz bir durumdur.

Yarı hayalet, yarı insan olan Hiyori ile ilahı silah Yukine, Yato’nun diğer tanrılarla olan ilişkilerini öğrenmeye başlar. Tanışılan her yeni tanrı aslında birlikte hareket ettikleri Yato’yu daha yakından tanıma fırsatını sunar. Yukine’nin yaptığı hatalar ise hikayenin geleceğini etkiler çünkü verdiği kararlar neredeyse hep verilebilecek en kötü kararlardan oluşur.

Gerekli Şeyler: Noragami 2 – Adaçitoka

Karakterlerin gelişimiyle daha fazla olgunlaşan hikaye

Noragami gibi bir serinin içerisinde neyin olup bittiğini takip edebilmek için çok kolay değildir. Karakterler tek yönlü gelişmezler. Birbirlerini etkileyerek aynı anda gelişim gösterip aynı zamanda hikayenin alacağı yönü belirler. İlahı silah olan Yukine’nin bu bölümde/kitapta gösterdiği gelişim bu türden bir gelişimdir.

Her ne kadar henüz yolun başında olan bir karakter olsa bile her seferinde kötü kararlar alması bütün hedef oklarının onun üzerine dönmesine neden olur. Yato’nun farklı yönleri ortaya çıkarken aslında insanlar ve tanrılar arasındaki farklılıklar ortaya konur. Hepsinin arasında yarı hayalet biçimde kalan Hiyori ise Yato’ya neyin zarar verdiğini çözebilmek için yoğun çaba gösterir.

İntikam duygusunun en üst perdeden giriş yaptığı hikayede her şeyin çok daha farklı bir yöne doğru kaydığı aşikardır. Hiyori’nin Yato’ya duyduğu güvende yaşanan sarsılmalar çok ciddi boyutlara ulaşır. Kitap aksiyon dolu yapısını sürdürürken okuyucusuna yine tadabileceği eşsiz bir okuma lezzeti sunmaktadır.

Noragami serisini kimler okumalı?

Noragami isimli bu kitap serisini okumanı tavsiye eder miyim? Fantastik hikaye, çizgi roman, manga veya anime seven biriysen bu seri fazlasıyla hoşuna gidecektir. Sadece ilk kitaptan son kitaba doğru okurken karakter gelişimini yakından takip etmeye özen göstermelisin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...