Neşeni yerine getirecek 8 karikatür kitabı

Karikatür kitabı bulup okumak çok kolay değildir. Karikatürler aslında hap bilgi gibi nitelendirilebilirler. Bir sayfasına bakarsın, okursun ve sonra tekrar bakmak için bir kenara koyarsın. Bu nedenle karikatürler genelde dergi olarak yayınlanır ve okuyucu kitlesine ulaşırlar. Fakat başarılı karikatüristlere ait en iyi çizimleri tek bir yerden okumak için iyi karikatür kitaplarına ihtiyaç vardır.

Bu yazıyı okuduktan sonra kitaplığına renk katacak birbirinden farklı mizah kitaplarıyla tanışmış olacaksın. Bu kitapları günün dilediğin anında okuyup değerlendirebilirsin. Gülmek ve kahkaha atmak için sana her konuda yardımcı olacaktır. Ancak bazıları ekstra düşünmeni ve toplumsal olaylara karşı daha duyarlı olmanı da sağlayacaktır.

Neşeni yerine getirecek karikatür kitapları

Bazen gülmek için bir dizi izlemek veya bir film izlemek içinden gelebilir. Fakat bunlar fazlasıyla zaman alıcı olduğundan daha farklı şeyler yapmak isteyebilirsin. Bir kitabı alıp okumaya başlayınca kendini kurtarmakta zorluk çekeceğini de düşünüyor olabilirsin. İşte bu tür anlarda neşeni yerine getirecek mizah kitapları okumayı deneyebilirsin. Üstelik hepsini bir oturuşta bitirip tüketmen de gerekmez.

Karikatür Çizmeyi Öğreniyorum 1 – Turgut Yüksel

Karikatür Çizmeyi Öğreniyorum 1: Sadece Daireler Kullanarak Nasıl Karikatür Çizebilirim? isimli bu kitap çocuklara karikatür çizmeyi öğretebilecek en önemli kitaplardan birisidir. Kitapta sadece baş bölgesi kullanılarak yapılacak çalışmalara yer verilmiştir. Başlangıç için son derece ideal olmasının yanında incelemesi, gösterilen uygulamaların gerçekleştirilmesi oldukça kolay bir yapıttır.

Çocuğunun veya yeğeninin karikatürlerle arasının iyi olmasını istiyorsan, onlarda çizim yapma ışığının olduğunu fark ettiysen küçük yaşlardan itibaren onu destekleyecek iyi kitaplar bulman gerekir. Bu kitap karikatür çizimini en başından itibaren onlara öğretebilecek pratik bir kitaptır. Kitabı değerlendirenler öğrendiklerini uygulamakta zorluk çekmiyorlarsa serinin bir sonraki kitabına geçmeyi düşünebilirsin.

Kırmızı Kedi Yayınları: Karikatür Çizmeyi Öğreniyorum 1 – Turgut Yüksel

Penguen Karikatür Yıllığı 2016 – Penguen

Penguen Karikatür Yıllığı 2016 ünlü karikatür dergisi Penguen’in en beğenilen karikatürlerini bir araya getiren bir kolektif eserdir. Üzücü bir haberle yayın hayatına artık devam etmeyecek dergiden geriye kalan en önemli çalışmalara göz atmak karikatürlerden hoşlanan herkesi mutlu edecektir. 2016 yılının yıllığı ve diğer yıllıklar Penguen çatısı altında yayımlanmış olan en güzide karikatürleri bir çırpıda okuyabilme fırsatını sana sunmaktadır.

Siyasi olaylardan terör olaylarına, kadınlara şiddet gibi dikkat çekilmesi gereken toplumsal olaylardan ülkenin ekonomisine pek çok gelişmeyi mizahsal bir anlayış ile özetleyecek bu kitapla 2016 yılında neler yaşanıp bittiğini öğrenebilirsin. Karikatür okumaktan keyif alanlara bu kitabı koleksiyonları arasına dahil etmelerini öneririm.

Penguen: Penguen Karikatür Yıllığı 2016 – Penguen

Osmanlı’dan Karikatürler – Nihat Yalçın

Osmanlı’dan Karikatürler isimli karikatür kitabı Nihat Yalçın tarafından derlenmiş bir eserdir. Adından anlaşılabileceği üzere Osmanlı Devleti döneminde çizilmiş olan karikatürleri içerisinde barındırır. Karikatürlerin çizildikleri dönemin gerçeklerini abartılı bir biçimde bile olsa sundukları akıllardan çıkmamalıdır.

Tarihe yolculuk edip hem öğrenip hem eğlenmek istiyorsan bu karikatür kitabı senin ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Genel hatlarıyla karikatürlerde abartılı anlatımlardan çok ince iğnelemelere ve mesajlara yer verildiğini söylemeliyim. Bu kitabı karıştırdıktan sonra karikatür konusunda gerçekten çok başarılı kalemlere sahip olduğumuzu görebilirsin.

Rumuz Yayınevi: Osmanlı’dan Karikatürler – Nihat Yalçın

Fırat 3 – Uğur Gürsoy

Fırat 3 karikatür dünyamızın en sevimli kahramanlarından birisi olan Fırat’ın karikatürlerini içeren, çizer Uğur Gürsoy tarafından yazılanmış derleme bir eserdir. Çok eski sayılacak bir kitap olabilir ama Fırat serisinin en dikkat çekici karikatürlerini içeren kitaplardan birisidir. Bir karikatür kahramanı olarak Fırat’ı okumak hoşuna gidiyorsa bu kitabı mutlaka koleksiyonların arasına eklemelisin.

Son dönemlerde yeni bir karikatür kitabı üzerinde çalıştığı söylenen Uğur Gürsoy’un yaratmış olduğu Fırat karakteri tam anlamıyla efsaneler arasında yer alır. Afacan Fırat’ın başından büyük işlere kalkışması, yer yer ciddi mesajlar veren hallerinin bulunması onun sevimliliğine sevimlilik katar. Bir karikatür kitabı okuyup eğlenerek vakit geçirmek istiyorsan bu kitabı öneririm.

Mürekkep Basım Yayın: Fırat 3 – Uğur Gürsoy

Karikatürler 1 – Yiğit Özgür

Karikatürler 1 ismini taşıyan bu kitap belki de karikatür dünyamızın en bilinen isimlerinden birisi olan Yiğit Özgür’e ait seçmece karikatürleri içerir. Çok eski olmasına rağmen baskısı süren, hala ilgi gören ve okunan bir eserdir. Karikatürleri seviyorsan kitaplığında bu kitaba yer vermek isteyebilirsin çünkü gülecek olduğundan emin olabilirsin.

Bu kitaptaki karikatürlerin en dikkat çekici özellikleri hiç kuşkusuz sözcüklerle yapılan oyunlardır. Yiğit Özgür bir söz cambazı olduğunu kanıtlarcasına karikatürlerini çizmiş ve işlemiş bir isimdir. Eğlenmek, gülmek ve hatta kahkahalara boğulmak istiyorsan Yiğit Özgür’ün karikatürlerini içeren kitapları mutlaka alıp okumalısın.

Mürekkep Basım Yayın: Karikatürler 1 – Yiğit Özgür

Karikatürler – Barış Atar

Karikatürler ismini taşıyan bu kitap son dönemin en başarılı karikatüristlerinden birisi olan Barış Atar tarafından derlenmiş bir kitaptır. Barış Atar’ın en önemli özelliği işlediği karakterlerden kocaman bir film senaryosu dahi çıkarabilecek kadar becerikli olmasıdır. Böylesi başarılı bir karikatüristin kitabını okumak elbette tüm karikatür sevenleri mutlu edecektir.

Kitapta yer alan karikatürler onun en iyi çalışmalarından bir kısmını içerir. Gülmek, eğlenmek, yeni karakter tiplemeleriyle tanışmak ve karikatürlerin içerisinde yolculuklara çıkmak için Barış Atar’ın karikatürleri en ideal çalışmalar arasında yer alır. Kahkaha atmaya ihtiyacın olduğunda kitaplığından birkaç saniyeliğine alabileceğin bu kitap ile neşeni yerine getirebilirsin.

Getto Yayınevi: Karikatürler – Barış Atar

Sandık İçi – Ersin Karabulut

Sandık İçi isimli kitap karikatür dünyasının başarılı isimlerinden birisi olan Ersin Karabulut tarafından derlenmiş bir eserdir. Onun karikatürlerinde en dikkat çekici özellik yazılanların gelişi güzel değil planlı bir biçimde aktarılmasıdır. Çizdikleriyle ve anlattıklarıyla her zaman bir kalıba sahip olduğu izlenimini okuyucusuna ulaştırmayı başarır.

Klasik mizah kitaplarından biraz farklı bir yapıda olan bu kitapta birçok hikaye yer alır. Bu hikayelerin bazılarını yaşadığını düşünmek çok uzun sürmeyecektir. Ersin Karabulut’un bizden birisi olduğunu gösteren önemli hikayeleri okurken kah gülecek kah düşüneceksin. Karikatürleri sadece düşünmeden kahkaha atmaktan ibaret olmadığını düşünüyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Mürekkep Basım Yayın: Sandık İçi – Ersin Karabulut

Karikatürler – Nisan Hakan

Nisan Hakan – Karikatürler isimli bu kitap adından anlaşılabileceği üzere Nisan Hakan tarafından çizilmiş karikatürlerden derlenen bir eserdir. Bu çizer için söylenebilecek en doğru sözlerden birisi mükemmel bir enerjiye sahip olmasıdır. Bu enerji karikatürlere yansıdığından gayet yenilikçi ve ilginç çalışmalar ortaya çıkmaktadır.

Karikatürlerin dünyasında takip etmeye yeni isimler arıyorsan bunlardan birisi mutlaka Nisan Hakan olmalıdır. Zaman zaman Instagram adresinden yaptığı yayınlarda çizimler yapması ise onu takip edenleri fazlasıyla memnun etmektedir. Her zaman yenilikçi karikatürler okumayı seviyorsan bu karikatür derlemesini okumanı öneririm.

Karga Karga Yayınları: Karikatürler – Nisan Hakan

Gülmenin güzel bir şey olduğunu unutmamalısın. Gülmek için bazen videolardan bazen ise bunlar gibi kitaplardan yararlanabilirsin. İhtiyacın olan bol bol gülmek ise bu kitaplardan herhangi birisi hatta hepsi sana yardımcı olabilir. Bol bol okuyup zor zamanlarında neşelenmeyi başarabilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...