Neden evlenmiyorum?

Neden evlenmiyorsun? Bir soru sürekli olarak insanın önüne geliyorsa işte o soru budur ama anlamak istemez ahali. Sanki hepsi doğuştan nikah memuru. Kolay mı bu devirde yüzük takmak? Kolay mı benim gibi bir insanın bu sorumluluğu alması? Etrafımdaki insanlar beni ne olarak görüyor bilmiyorum ama ben aradıkları kişi değilim onu biliyorum.

Yaşım 28, artık evlenmem ve yuva kurmam gerekiyormuş. Yaşıtlarım çoluk çocuk sahibi olmuş. Bazısında bir değil birkaç çocuk olmuş. Benim hayatımda ise hiç kız yokmuş falan filan… Neden evlenmiyorum? Bunu herkese açıklama zamanı geldi sanırım.

Evlenmiyorum Çünkü… Evlenemiyorum

Bu büyük sır işte bu kelimede gizli. Ben evlenmiyorum çünkü “evlenemiyorum”, bu kadar basit. Bunu anlamak istemeyen her insan gelip gidip neden “ne zaman evleniyorsun?” veya “evlilik ne zaman?” gibi onlarca soru soruyor hiçbir anlam veremiyorum. Evlilik bu kadar kolay mı yahu?

İşsizim, İşsiz

Madde 1… Ben işsizim. Gelirim var ama düzenli gelirim yok. Sigortam yok, sağlık güvencem yok. Sigortaya borcum var, hastaneye gidemiyorum. Kredi kartımda bir miktar birikmiş borç var. Daha ben sana nasıl anlatayım kendimi? Ben işsizim ve aradığım işi bulana kadar da işsiz kalmaya devam edeceğim.

İş var ama ben beğenmiyor muyum? Evet beğenmiyorum. Hayatımın büyük bir bölümünü sağlıksız bir biçimde çalışarak “para kazanmaya” adama gibi bir düşünceye sahip değilim. Sonra ne olacak sana söyleyeyim mi? Merdiveni 40 yaşına dayadığında sağlığını kazanmak için paraların mürekkebini akıtacaksın.

Ben bu döngünün içerisine dalacak kadar kafayı yemedim çok şükür. Bir işim olacak ama sevmediğim veya yapmak istemediğim bir iş olmayacak. Bu işi bulana kadar evliliği hayal dahi etmem söz konusu olamaz. Evlenmiyorum çünkü, iş sahibi olamama gibi kritik bir probleme sahibim.

Hastayım, Hasta

Madde 2… Belki beni takip eden sadık okuyucular bilirler, ben hastayım. Bunu artık kabullendim. Türkçe anlatayım, takıntı ve saplantılarım var. Doktorların anlayacağı dilden söyleyeyim OKB hastalığına sahibim. Tedavi olamıyorum çünkü tedaviyi karşılayacak ekonomik güce şu an sahip değilim.

Bu hastalığı çok fazla büyütmüyorum ama zaman kaybına yol açtığını itiraf edebilirim. Benimle evlenmek isteyecek kadının beni böyle kabul etmesi gerekir çünkü bu hastalığın kökten çözümü mevcut değil. Bu kadını bulabilir miyim? Bu sorunun cevabını herkesten çok asıl ben merak ediyorum. Dahası kararım kesin, tedavi sürecine başlamadan evlenmiyorum.

Babalık Yapacak Adam Olamama

Madde 3… Samimi bir biçimde ifade edeceğim ben babalık yapabilecek birisi olduğumu düşünmüyorum. Çözmem gereken bir sürü sorun ve problem varken evliliğin ardından mahalle baskısına yenik düşük çocuk sahibi olma gibi bir plana sahip değilim.

Bir kadın er ya da geç anne olma duygusunu yaşamak ister. Saygım sonsuz ama evlilik tek yönlü bir müessese değil. Bu konuda yaşanacak ufak bir anlaşmazlık dahi evliliğin bitmesi anlamına gelir. Dolayısıyla işsizlik problemini ortadan kaldırmadan bu tür bir sorumluluğa bodoslama dalmak istemiyorum.

Evlilik Hazırlıklarının Anlamsız Külfeti

Madde 4… Açıkça söyleyeceğim kına, nikah, nişan ve düğün dörtlüsünden hoşlanmıyorum. Böyle bir seans nereden nasıl gelip de geleneklere girdi emin değilim ama işin cılkının çıktığı ortada. Şu malum dörtlüye yapılacak masrafla bir evin peşinatını ödeyip taksitle ev sahibi olunabilir.

Bu dörtlüyü tek bir sepete koymanın yolunu bulana kadar evlilik kapısı bana kapalı kalabilir. Anlıyorum, her kadının hayalinde bunlar vardır ama kimse kusura bakmasın. Başkalarını memnun etmek ve başkalarına nispet yapmak için böylesi bir yükü kabullenme gibi bir durumum söz konusu olmayabilir.

Evliliğin Başarı Olduğuna İnanmama

Madde 5… Dünya muazzam güzelliklere sahipken ve bu güzelliklerin içerisinde paya sahip olmalarına rağmen evliliği başarı olarak gören kadınları anlam veremem. Evlilik başarım değildir ve olamaz. Bunu kabullenmek gerekir. Evlilik, iki kişinin hayatını tek bir payda haline getirip ayrı ayrı paylara sahip olduğu bir denklemdir.

Evliliği kimler başarı olarak görür? Evliliği başarı olarak gören kadınlar ilgi budalası olan kadınlardır. Azıcık ilgiyi azaltınca hemen sorgulamaya başlayıp karşına geçer ve seni saniyeler içerisinde nakavt yapabilir. Sonrasını da tahmin edebilirsin zaten…

Kalabalıktan Hoşlanmama

Madde 6… Evlilik yolunda ilerlemek demek durmadan yeni birileriyle muhatap olmak demek. Beni bilenler, tanıyanlar kalabalıktan hoşlanmadığımı çok iyi bilirler. Ben sadelikten ve sessizlikten yanayım. Curcuna bana göre değil, başımın ağrıması için kuru gürültü birebirdir.

Kuru gürültü diyorum çünkü bu evlilik ve sülalenin aile olarak görülme meselesinde kuru gürültü eksik olmaz. Bir başkası yapamadığı işin acısını yeni evlenen çiftlerden çıkartma yoluna gidebilir mesela. Benim susup olanları izleyeceğimi düşünürse vay onun haline…

Anlatabildiğim kadar anlatmaya çalıştım. Evlilik benim için şu sıralar biraz uzak ve muhtemelen 2-3 yıl daha uzak olacak. Evlilik yolunun açılabilmesi için iyi gelir elde edebileceğim bir işimin olması gerekir. Plansız iş yapacağımı düşünüp aniden evlenme kararı alacağımı düşünenler dahi var hayatımda ama avuçlarını yalamaktan başka bir şey yapacaklarını zannetmiyorum.

Bir şey kafamı kurcalamıyor değil açıkçası… Evlilik için erken ama sevmek için geç kalmış olabilir miyim? Zannetmiyorum… Umarım… Bilemedim…

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...