Kişisel Gelişim

Nasıl zeki bir insan olunur?

Zeki bir insan olmanın yolları esasen insanın sağlıklı, yenilikçi, yaratıcı, öğrenmeye, yeni bilgiler edinmeye ve gelişime açık bir birey olmasıyla ilgidir. Her insan zeki olmayı ister. Bazıları bunun doğuştan gelen bir meziyet olduğunu ve insanın belirli bir kapasiteye sahip olduğunu düşünür. İnsanlar zeka seviyelerini ölçmek için belirli testler gerçekleştirirler ve bu testlerde aldıkları yüksek puana göre kendilerini zeki ilan ederler.

İnsanlar zeka testlerinden düşük puan alan kişilerin zeki olmadığını ve olamayacaklarını düşünürler. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. İnsan önceden zeki değilse bile kendini geliştirerek zeki olabilir. İnsan zekiyse, daha zeki olabilmek için kendini geliştirebilir.

Zeki Bir İnsan Olmanın Yolları

Hayatta zeki bir insan olma hayaline sahipseniz bu hayalinizi gerçekleştirebilmeniz için belirli fırsatlara sahip olursunuz. Zeki bir insan olmanın yolları ana hatlarıyla beş farklı başlıkta toparlanabilir. Bu başlıkları inceleyerek eksik olan yönlerinizi güçlendirebilir ve zeki bir insan olma hayalinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

1. Beynin Daima Çalışmasını Sağlayın

Zeki bir insanın beyni daima aktif durumdadır. Bu tür insanlar beyinlerini aktif tutmadıkları zaman bir şeyler kaybedeceklerini bilirler. Bu nedenle onu daima çalışır tutabilmek için bazı faaliyetler gerçekleştirirler.

Zeki bir insan olmak istiyorsanız mutlaka gazete veya televizyondan haberleri takip etmelisiniz. Haberler vasıtasıyla günlük olayları yakalayabilirsiniz. Son gelişmeleri takip edebilirsiniz ve bu konuda konuşacak bir şeylere sahip olursunuz. Yaşanan gelişmeleri yorumlamaya çalışırsınız ve bu durumda beyninizi sürekli çalıştırmış olursunuz.

Kitap okuyarak beynin egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz. Kitaplarda yer alan hikayeler, kişiler, tarihsel olaylar veya farklı anlatılar size daima düşünme fırsatı sunar. Karakterlerin kendi aralarındaki bağlantıları kurmaya çalışabilirsiniz. Tarihsel olayların bugüne yansımalarını düşünerek bugün yaşanan gelişmeler ile bağlantılarını kurmaya çalışabilirsiniz. Kısacası, kitap okuyarak beynin daha fazla çalışmasını sağlarsınız ve onu daima gelişmeye açık bırakırsınız.

Okuma alışkanlığının faydaları nelerdir?

Gün içerisinde karşılaşacağınız problemler size farklı fırsatlar sunar. Problemleri daima kullandığınız yöntemler ile çözmeye çalışabilirsiniz. Bu sizin için en pratik ve en net yöntemdir. Fakat zeki insanlar gün içerisinde karşılaştıkları problemlere farklı açıdan yaklaşmaya çalışırlar. Onu her zaman çözdükleri yöntemlerle değil farklı yöntemlerle çözmeye uğraşırlar. Sizi zorlamayacak basit problemler karşısında bunu deneyebilirsiniz. Sahip olduğunuz beyin fonksiyonel olarak tahmin ettiğinizden çok daha güçlüdür. Yeterli bilgi, birikim ve deneyime sahipseniz size farklı yaklaşımlar konusunda destek olacaktır. Yeter ki onu paslanmış bırakmayın, sürekli çalışmasını sağlayın.

Yaşadığınız problemler size çözmeniz gereken unsurlar olarak gelebilir. Nitekim bu bir gerçektir. Karşılaştığınız problemleri çözmeniz gerekir. Aksi taktirde yolunuza devam edemezsiniz. Ancak bunun yanında yaşadığınız problemleri sorgulamanız gerekir. Zeki insanlar yaşadıkları problemlere sorgulayıcı yaklaşırlar ve o problemlerden maksimum derecede bilgi koparmaya çalışırlar. Bu sayede bilgi birikimlerini güçlendirirken aynı zamanda beyinlerini sorularla meşgul ederek ondan maksimum verim almaya çalışırlar.

Zeki bir insan olmak istiyorsanız teknolojiden uzak durmayı başarabilmelisiniz. Matematiksel bir işlemi hesap makinesiyle çözmek yerine zihinden çözmeye çalışmalısınız. Gideceğiniz yakın mesafeli yerlere araba ile değil yürüyerek gitmelisiniz. Kendinize düşünmek için daha fazla fırsat sunmalısınız ve bunları en ideal şekilde değerlendirmelisiniz.

Zeka bilmeceleri, zeka oyunları ve beyin jimnastiği ile aranız iyi olmalıdır. Bu tür uğraşlar ile beynin düşünme potansiyelini yükseltebilirsiniz. Siz bilmece veya bulmacalarla uğraşırken aslında farklı problemlere farklı çözümler üretme kabiliyetinizi geliştirirsiniz.

İnsanlar kendilerini zorlamak konusunda çekimser kalırlar. Korkmayın. Kendinizi zorlayın. Zor problemler karşısında düşünmeye çalışın, onlarla yüzleşmekten korkmayın. Sınırlarınızı zorlamaya çalışın.

Eğer daha zeki bir insan olmak istiyorsanız potansiyelinizi ortaya koymanız gerekir. Unutmayın, beyniniz sandığınızdan çok daha güçlüdür. Ona iyi bakarsanız, o da size daima yardımcı olmaya çalışacaktır.

2. Yaratıcı Olun

Daha zeki bir insan olmak istiyorsanız mutlaka yaratıcı olmanız gerekir. Yaptığınız her işe bir yaratıcılık katmaya çalışmalısınız. Ancak bu sayede farklı düşünme kabiliyetleri kazanabilir, farklı yaklaşımlar göstermeyi başarabilir ve farklı bir takım sanatsal becerilere sahip olabilirsiniz.

Çizimler yapın. Elinize boş bir kağıt alarak bir figürü çizmeye çalışın. İlk seferde istediğinizi elde edemeyebilirsiniz ancak ikinci seferde ilerleme kaydedebilirsiniz. İlk çizimde yaptığınız hataları ikinci çizimde yapmamaya çalışın. Yeni hatalar tespit ederseniz bir sonraki sefer bunları yapmamaya çalışın. O figürü mutlaka bir gün tam anlamıyla çizebilecek kabiliyete sahip olursunuz. Nitekim, geçmişte yaptığınız çizimlerin hayal gücünüzün bir ürünü olduğunu unutmamalısınız.

Çizim konusunda başarısız olursanız kendinizi resim konusunda bir denemelisiniz. Resim yaparken hayal gücünüz çok daha fazla ön plana çıkar. İnsanları, yapıları veya farklı unsurları resme aktırırken onları göründüğünden çok daha farklı bir biçimde anlatabilirsiniz. Merak etmeyin, bu sizin aktarım konusunda çeşitliliğe sahip olduğunuzu gösteren bir durumdur.

Herhangi bir müzik aletini çalmaya çalışın. Müzik aletleri aslında göründüğünden çok daha farklıdır. Notalara bağlı kalarak herhangi bir müzik aletini çalmaya çalışmak farklı, kendi çalışmalarınızı ortaya koymak farklı bir duygudur. Her ikisinde de değişmeyen şey ise koordineli çalışma, matematiksel beceriler, hafıza gücü ve konsantrasyon gibi konularda kabiliyetlerinizi bir arada kullanmanın bir gereksinim olmasıdır.

Çizim, resim veya müzik konusunda istediğinizi alamadığınızı düşünüyorsanız yazmaya çalışmalısınız. Yazmak diğerlerine göre biraz daha basittir. Ancak yazarken olaylar arasındaki bağlantıyı kurmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bir deneme yazabilirsiniz. Deneme size ihtiyacınız olan özgür alanı sunacaktır. Yazarak stresten uzaklaşabilir ve aynı zamanda yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz.

Daha önce rol yapmayı denediyseniz belki faydalarından haberdarsınızdır. Rol yapmak zordur ancak rol yaptığınız insanın açısından düşünmeniz konusundan size bir fırsat sunar. Zeki insanlar daima başkalarının bakış açısını göz önünde bulundurarak hareket ederler. Bu tür bir kabiliyete sahip olduğunuz zaman insanlarla çok daha verimli iletişim kurabilirsiniz.

3. İnsanlarla Etkileşim Kurun

İnsanlarla etkileşim kurmanız durumunda onları daha iyi anlayabilirsiniz. Aksi taktirde onları anlayabilmek için yeteri kadar deneyime sahip olamazsınız. Bazı durumlarda yardıma ihtiyacınız olabilir ve başkalarından destek alabilirsiniz. Bazı durumlarda ise bilgi ve tecrübelerinizi başkalarıyla paylaşmanız gerekebilir.

Zeki olan insanlar tek başlarına çalışmayı tercih ederler. Bunun nedeni çok fazla eleştiri söz konusu olduğunda bir şeylerin aksayacağını düşünmeleridir. Genellikle ufak yardımlar alarak hareket etmeye çalışırlar. Zeki bir insan olmak istiyorsanız her iki duruma da alışık olmanız gerekir. Eleştirilmeyi kabul etmeli ve ekip çalışmalarına dahil olabilmelisiniz. Bazı zamanlarda ise tek başınıza hareket etmeniz gerekir çünkü diğer kişiler size katkı sağlayamayacak kadar deneyimsiz olabilirler.

Zeki insanlar bencil olmaktan uzaktırlar. Deneyimsiz gördükleri insanlara bir şeyler öğretmeye çalışırlar. Bilgi birikimlerini diğer insanlarla paylaşan kişiler farklı düşüncelerin ve soruların ortaya çıkmasını sağlayarak kendilerine daima yeni düşünce alanları oluştururlar.

Yeni insanlarla tanışmaktan çekinmemelisiniz. İki insanın bir konu üzerinde tam olarak aynı fikre sahip olması pek mümkün değildir. İlginç gördüğünüz insanlarla tanışarak onların bilgi birikimlerinden faydalanabilir ve kendi bilgi birikiminizi genişletebilirsiniz.

4. Sağlığınıza Dikkat Edin

Sağlıklı insanlar daima çok daha zeki olurlar. Bu birçok farklı araştırmaya ortaya konmuş bir gerçektir. Sağlığınıza dikkat etmek için yapacaklarınız aslında oldukça basittir.

Fiziksel sağlığınıza öncelik tanımalısınız. Vücudunuzun sağlıklı kalmasını istiyorsanız mutlaka düzenli olarak egzersizler yapmalısınız. Bu belirli vücut fonksiyonlarının ve beyin hücrelerinin çalışması anlamına gelmektedir.

Fiziksel sağlığın yanı sıra ruhsal sağlığınız da oldukça önemlidir. Sinir, stres ve öfke gibi size zarar verecek psikolojik durumlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Rahatlatıcı müzikler dinlemek veya meditasyon yapmak bu konuda size fazlasıyla yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, psikolojik olarak kendinizi rahat hissedebilmek için sağlıklı gıdalar tüketmeli ve dengeli beslenmeye çalışmalısınız. Beslenme, insan sağlığı açısından son derece önemli bir unsur olduğu gibi kişinin kendini geliştirmesi açısından da önemlidir.

5. Yenilikçi Olun

Yenilikçi bir insan olmadığınız sürece zeki bir insan olamazsınız. Dünya sürekli gelişen bir yerdir ve eskilere bağlı kalarak kendini geliştirebilmeniz mümkün değildir. Yeni bilgiler ortaya çıktığı zaman bu bilgileri öğrenme konusunda istekli olmalısınız.

Bir yere giderken sadece tek bir yolu kullanmamaya özen gösterin. Gideceğiniz yere iki farklı yoldan gidebiliyorsanız bazen birincisini, bazen ise ikincisini tercih etmeye çalışın ancak bu yolların güvenli olduğundan emin olun. Örneğin, sürekli aynı yere giderek çay içmeyin. Aynı yere gidin ama kahve için, gazoz için, meyve suyu için. Yeniliklere ve farklılıklara açık olun.

Yenilikçi olduğunuz sürece zeki bir insan olmanın en önemli gereksinimlerinden yaşam boyu öğrenmeye açık olursunuz. Yeni bilgileri öğrenme isteğiniz olduğu sürece zeki birisi olabilirsiniz. Aksi taktirde eski bilgilerle dolu, bir zamanlar zeki olan ancak düşünme kabiliyeti güçsüzleşmiş birisine dönüşürsünüz.

Zeki bir insan olmak istiyorsanız burada yer alan unsurları mutlaka aklınızda bulundurmalısınız. Zeki bir insan kendini geliştirmeye çalışandır. Zeki bir insan sağlığına önem verir. Zeki bir insan diğer insanlarla etkileşim kurmaktan çekinmez. Zeki bir insan yenilikçi ve yaratıcıdır.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

Başa dön tuşu
Kapalı