Nasıl yazar olabilirim?

N

Sıfırdan veya hiçbir şey bilmeden nasıl yazar olabilirim? bu soruyla zaman zaman karşılaşırım. Bir şeyler yazmak isteyen, kafasında her şeyi kurgulamayı başarmış ama bunu yazıya dökememiş kişilerin aklına sıkça gelen sorulardan birisidir. Bir de elbette günümüzde serbest bir biçimde yazarlık yapıp para kazanabilmek mümkünken bu sorunun daha fazla önem kazandığını itiraf etmek gerekir.

 

Yazar olmak istiyorsan, en azından benim gibi blog yazarlığı yapmak istiyorsan bugün doğru yerde olduğunu söylemeliyim. Bu yazının sonuna geldiğinde hiçbir bilgiye ve beceriye sahip olmadan yazar olabilmenin sırlarını öğrenmiş olacaksın. Yazarlık konusunda çok iddialı değilim ama yazdığım her metin parçasına bir şekilde kendime ait o özgünlük dokunuşunu yapabilen birisi olduğuma inanırım. Sen böyle birisi olmak istemez misin?

Sıfırdan nasıl yazar olabilirim?

Başlamadan önce seni bir konuda uyarmalıyım. Yazar olabilmek çok ama çok pratik gerektiren bir iştir. Bununla birlikte her tür yazarlık alanının birbirine özgü bir takım özel gereksinimleri vardır. Mesela, magazinsel yazmak ile habersel yazmak arasında farklılık vardır. Elimden geldiğince bu farklılıklara değineceğim ve her türlü yazarlık alanına özgü ipuçları vermeye çalışacağım. Bu yazı kapsamında aşağıdaki sorulara cevap bulabilirsin.

 • Yazarlığa başlangıçta nelere dikkat etmeliyim?
 • Fikir üretme aşamasında tıkanıyorum, neler yapabilirim?
 • Kitap yazmak istersem öncelikle nelere dikkat etmem gerekir?
 • Bağımsız yazar olmak istersem neler yapmalıyım?
 • Dergi yazarı olmak istersem nelere dikkat etmeliyim?

Yazarlığa başlangıçta nelere dikkat etmeliyim?

Yazar olma konusunda herkes tarafından sorulacak en öncelikli sorulardan birisi budur. Yazarlığa başlangıç aşamasında dikkat etmen gereken pek çok şey olabilir ama en önemli kriter düzenli olarak yazmaktır. İyi veya kötü düzenli olarak yazmaya çalıştığın müddetçe kendini yazar olarak görebilirsin. How to Write a Book Right Now sitesine göre başka türlü yazar olabilmen mümkün değildir.

 • Yazar olmak istiyorsan sürekli yazmak zorundasın. Yaşın, eğitim durumunun, tam zamanlı çalıştığın işin hiçbir önemi yok. Sadece yazmaya vakit ayırmalı ve yazdıklarını bir arada tutmalısın. Bunun için saatler değil dakikalar dahi yeterli olabilir.
 • Her zaman olduğu gibi bir işe başlamanın en önemli kısmı ona vakit ayırmaktır. Bir önceki kısımda belirttiğim gibi yazmaya vakit ayırmalısın. Belki yazmaya başlayarak yazar olmanın ilk adımını atabilirsin ama iyi bir yazar olmak için binlerce saat yazmaya vakit ayırman gerekebileceğini unutmamalısın.
 • Kendini yazar olarak görmek istiyorsan başlangıçta okuyucu kitlesine sahip olmayı düşünmemelisin. Sadece bir tane okuyucun olsa bile yazabilmenin tadını çıkartmalı ve yazmayı başarabildiğin için mutlu olmalısın. Eğer yazabiliyorsan günün birinde mutlaka bir okuyucu kitlen olacaktır.
 • Bir yazar olmak istiyorsan aynı zamanda bir okuyucu olmalısın. Okumadan yazamazsın, okumadan yazacaklarını genişletmeyi başaramazsın. Hangi konuyla ilgileniyorsan o konuda bol bol okuma yapmalısın ve kendini geliştirmeye açık olmalısın.
 • Başlangıçta yayıncı olamazsın ama sonrasında yayıncı olmak zorundasın. Bir şeyler yazıyor olabilirsin ama bunları herkese açık bir biçimde paylaşmanın doğru olmadığını düşünebilirsin. Dahası bol bol kalem ve kağıt kullanarak yazmayı seviyor olabilirsin. Bunlar olağan durumlardır, eğer kalem veya kağıt gibi envanterlere ihtiyacın varsa Avansas.com adresinde uygun fiyata uygun kalitede olanlarına ulaşabilirsin. Fakat zamanı geldiğinde kalem ve kağıda veda ederek artık yazdıklarını bir yerden paylaşman gerekeceğini aklından çıkarmamalısın.

Fikir üretme aşamasında tükeniyorum, neler yapabilirim?

Birçok yeni yazarın ilerlerken takılıp kaldıkları noktalardan birisi budur. Bir konu ve başlık belirlenir ama belirli mesafeyi aldıktan sonra ilerlemek pek mümkün olmaz. Bu tükenme duygusuyla baş başa kalan yazarın genellikle yaptığı ilk iş vazgeçmek olur ama normalde yapılması gereken en son şey budur.

 • Elinde bir fikir olan ama bir yere kadar gittikten sonra tıkanan kişilerin yapması gereken sorgulamaktır. Elindeki fikri ters çevirip, yan yatırıp veya tersten okuyup tekrar gözden geçirmelisin. Aklına gelebilecek her türlü soruyu bu fikre yönelterek yeni yeni cevaplar elde etmeli ve böylece elinde bulunan konuyu genişletmeyi başarmalısın.
 • Sorulara cevap verdikten sonra hedef kitleye en uygun olanları bir araya getirmelisin. Gerçekten kimlere hitap ettiğini bilmeli ve onların beğeneceği şekilde konuyu genişletmeyi denemelisin. Gerekirse ele aldığın konularda biraz daha araştırma yapmalısın. Ortaya koyduğun tezin geçerliliği sağlamak için her türlü yeni kanıt ve fikirlere karşı açık olmalısın.
 • Seçmiş olduğun ana konunun etrafını iyi yardımcı konularla doldurduktan sonra tekrar yazmaya başlayabilirsin. Yazarken durmamalısın yani elinden geldiğince yazmalısın, düzenlemeyi veya değiştirmeyi düşünmemelisin. Bunları sona bırakmalısın ve her şeyden önce yazdıklarını bir başkasıyla paylaşarak olumlu veya olumsuz geri dönüşlerini almalısın. Daha sonra elindeki taslağa temize çekmeyi başarabilirsin.

Kitap yazmak istersem öncelikle nelere dikkat etmem gerekir?

Kitap yazarı olmak demek, yazarlık türleri arasından en karmaşık olanı seçmek demektir. Kitap yazarlığının belirli standartları ve takip edilmesi gereken belirli kuralları vardır. Öyle rastgele kendim bir stil geliştireyim diyerek kitap yazarlığı yapamazsınız. Değiştirebileceğiniz tek şey anlatım tarzınızdır. Bu nedenle yazarlık eğitimi kitap yazmak isteyen veya kariyerini kitap yazarı olarak devam ettirmek isteyenlerin düşünmesi gereken ilk şeydir.

 • Yazmak istediğin ne ise ona karar vermelisin. Kitapta konu alanları geniştir ve genelde her yazar okumak istediği şeyi yazma eğilimindedir. Sen de böyle olmalısın, ilgi duyduğun alanda yazmalısın. Bu şekilde sahip olduğun tutkuyu kalemine aktarmayı başarabilirsin.
 • Ses, zaman ve yer kuralına uyum sağlayın. Kitap yazarı olmak istiyorsan yazmak için bu üç kurala uygun hareket etmelisin. Başlangıçta belirlediğin rota neyse o rotada aynı frekansta kalarak yazma çalışmalarına daha fazla verimlilik katmayı başarabilirsin.
 • Okuyup öğrenmeyi unutmamalısın. Bu kısım fazlasıyla önemlidir çünkü yazmanın büyük bir kısmı okumaktan geçer. Bir şeyler okurken her zaman yanında bir not defteri veya not kağıdı bulundurmayı düşünmelisin. Hoşuna giden kısımları not edip kendi hayal gücünle onu genişletmeyi başarabilirsin.
 • İletişim becerilerini muhakkak kullanmalısın. İnsanlarla daha fazla iletişim kurarak kitaplarında yer vereceğin karakterleri detaylandırmayı başarabilirsin. Bunun için iletişimden kaçmamalı aksine iletişim için gönüllü olmalısın. Yeri geldiğinde yazdıkların hakkında geri bildirim almak için iletişimde bulunduğun kişilerden destek alabilirsin.
 • Okuyucusunu yakalayamayan yazar bir hiçtir. Bu sert bir tabir olabilir ama gerçekleri en başından öğrenmelisin. Yazdıklarınla ve anlatım tarzınla okuyucuyu yakalayıp sürekli kitabın içerisinde tutmalısın. Bu senin başarılı olmanı ve yazarlığa devam etmek için daha cesaretli davranmanı sağlayacaktır.
 • Kitap yazarken standart kurallara bağlı kalmalısın. İlk çalışmalarında mutlaka kolay kelimeler kullanmalısın, macera aramamalısın ve garantici olmalısın. Cümlelerini kısa tutmalısın çünkü kısa cümleleri okumak her zaman daha kolaydır. Anlatım esnasında edilgen cümlelerden kaçınmalısın. Gereksiz yere pek çok sıfat kullanıp ağdalı bir dil oluşturmaktan uzak durmalısın. Mecazi anlatımların gücünden faydalanmayı ihmal etmemelisin. Noktalama işaretlerini doğru kullanmalısın ve gerekirse bu konuda eğitimlere katılmalısın.

Bağımsız yazar olmak istersem neler yapmalıyım?

Bağımsız yazar olmak derken siyasi bir mesajdan falan söz ettiğimi sanmayın. Bağımsız yazarlık demek herhangi bir kuruma veya kuruluşa bağlı olmadan sadece yazarlık yaparak geçim sağlamak anlamına gelir. Blog yazarları ve kendi başına içerik yazarlığı yapan kişiler bu kapsamdadır. Eğer hayalindeki yazarlık stili buysa, birçoğu bu alanda başarıya ulaşmış Careful Cents sitesinde yer alan aşağıdaki önerileri dikkate alırsan sana aramıza hoş geldin diyebilirim.

 • En iyi başlangıç adımı kendine bir yol gösterici bulmaktır. Bağımsız yazar olmak istiyorsan tecrübelerinden faydalanmayı düşüneceğin bağımsız yazar keşfetmelisin. Bu yazarı takip ederken aslında nasıl yazman gerektiği konusunda kendin için bir çalışma taslağı oluşturmuş olursun.
 • Bedelsiz başlangıç söz konusu bile değildir. Bağımsız yazar olmak için ilk başta çok az bir miktar masraf yapman gerekir. Bu masrafı kullanacağın site adresi yani alan adı ve beraberinde sunucu hizmeti için yapacaksın. Burada ortalama 75-100 TL gibi bir masrafın olacak. Bunun dışında herhangi bir şekilde masraf yapma zorunluluğun olmayacak. Hatta dilersen Blogger veya Tumblr gibi adresleri kullanarak bu masrafı tamamen ortadan kaldırabilirsin. Fakat marka olmak istiyorsan kendi alan adın ile beraberinde WordPress içerik yönetim sistemi kullanmalısın.
 • Blog yazarlığı konusunda araştırma yapmalısın. Blog yazarlığı için en başından itibaren yaz ve yayınla şeklinde yoluna devam edebilirsin. Fakat bu bir mesleğe dönüşmeye başladıkça daha planlı ve programlı hareket etmen gerektiğinden bağımsız yazarlık konusunda yeni bilgiler edinmeyi ve gerekirse bir kursa gitmeyi düşünmelisin.
 • Yeni başlayan bir blog yazarı olarak en önemli gelir kaynağın zaman olacaktır. Zamanı çok iyi değerlendirmek durumundasın. Kısa süre içerisinde ne konuda yazmak istediğine karar vermeli, örnekler toplamalı, blog yazarlığı yaparak bir portföy oluşturmalı ve ardından o portföyü içerik yazarlığı konusunda iş almak için kullanmalısın.
 • Oluşturduğun portföy senin için kariyer geçmişi görevi görecektir. Portföyün işe yaramasını istiyorsan başlangıçta bedavadan yazmayı, bir yerlerde misafir yazarlık yapmayı göze almalısın. Her nerede adın gözüktüyse bunu portföye ekleyebilirsin. Tüm bu yerler senin için az bile olsa ziyaretçi kaynağı olacaktır.
 • Bir çalışma takvimine sahip olman gerekir. Artık bağımsız olabilirsin ama bu senin gece gündüz çalışacağın anlamına gelmemelidir. Kendine vakit ayırmayı, zihinsel olarak her zaman hazır olmaya çalışmalısın. Bir yazarın en büyük önemli silahı hayal gücüdür. Onun zayıf kalmasına neden olacak her türlü etkenden uzak durmalısın.

Dergi yazarı olmak istersem nelere dikkat etmeliyim?

Dergi yazarlığı yapmak bugünün fenomen yazarlık mesleği değildir. Bunu en başından kabul etmen gerekir. Fakat dergi yazarlığının, yazarlık konusunda mükemmel bir avantajı vardır. Geçmişten günümüze pek çok kitap yazarı ilk kez kendisini bir derginin sayfalarında gösterme fırsatı bulmuştur. Bu açıdan yazarlık konusunda az çok bilgili olan, biyografilerden öğrendiklerini kullanma gayreti içerisinde olanlar için dergi yazarlığı ulaşılması gereken ilk hedeflerden birisidir.

 • Dergi yazarı olmak istiyorsan elbette sahip olduğun tüm yazarlık becerilerini konuşturmak zorundasın. Bu işe sıfırdan başlıyorsan ilk işin yukarıda yer alan önerilerimi göz önünde bulundurup kendini bir tür eğitime tabi tutmaktır. En ufak yazma becerin yoksa dergi yazarı olmayı hayal dahi etmemelisin.
 • İhtiyacın olan araç gereçleri temin etmelisin. Her türlü yazarlık aşamasında belirttiğim gibi kalem, not defteri ve yazmanı kolaylaştıracak klavye ile klavye araç gereçlerine sahip olmalısın. Hemen Avansas.com adresini ziyaret edip bu tür ofis malzemelerine göz atmaya başlayabilirsin.
 • Dergi yazarlığı stiline alışman gerekir. Bu alışkanlığa sahip olmak için bol bol dergi okumalısın. Birbirinden farklı dergi kopyalarına erişim sağlayıp her yazının yazım stiline göz atabilirsin. Pek çok yazarın paragraflar arası geçişi sağlayan özel yöntemleri vardır. Bunlara dikkat etmen bile dergi yazarlığı stiline alışmak için işini kolaylaştırabilir.
 • Hangi konuda yazmak istediğine karar vermelisin. Favori konun magazin olabilir, gidip spor dergileri okuyup oradaki yazım stillerini incelemeye çalışırsan eline hiçbir şey geçmeyecektir. Dolayısıyla yazmak istediğin alana karar vermeli ve yoğun bir biçimde bu alanda yazılar okumalısın.
 • Dergi yazarlığı için başvuru yapmalısın. Kendini geliştirmek için bir blog açtıysan bir adım önde olursun. Dergi editörleriyle iletişime geçerken kullanacağın yazılar en iyiler olmalıdır. Her dergi editörüne aynı kalitede farklı yazı kopyaları göndererek üretken olduğunu ispat edebilirsin.
 • Hemen para kazanma derdine düşmeni tavsiye etmem. Kendini göstermeyi başarana kadar karın tokluğuna tahammül etmelisin. Dergi yazarlığı senin için basamak olmalıdır çünkü bunu başarman durumunda kitap yazarlığına veya gazete yazarlığına çıkabilecek bir konumda olursun.

Nasıl yazar olabileceğini artık az çok biliyor olmalısın. Burada yer alan bilgiler senin için birer başlangıçtır. Fakat her koşulda en önemlisi yazmaktır. Düzenli bir biçimde yazmayı başaramadığın sürece bir yazar olmayı başarabilirsin. Bu konuda daha farklı bilgiler arıyorsan ve soruların varsa yorum yaparak bunları benimle paylaşabilirsin.

Görsel Kaynağı: antpaniagua

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

6 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Merhaba yukarıdaki yazınızı tekrar gözden geçirdim kitap okuma alışkanlığımı gün içinde okumaya çalışıyorum yarım saat veya bir saat tatbiki zaman bulabilirsem geçmişte yapamadıklarımı şimdilerde telafi etmeye çalışıyorum benim için geçte olsa bilmediklerimi öğrenmek okumak yazmak daha bilinçli olmak sizin yukarıdaki yazınızın içeriğinde okumuş olduğum önerilerin doğru olduğunu düşünerek bilgilerinize katılıyorum doğru kişiyle yazıştığım için sizi kutluyorum bu yazınızı dikkate alarak sizden il erk dönemlerde fikirlerinize her zaman ihtiyacım olabilir beni aydınlattığınız için çok teşekkür ederim yazılarınızı zevkle okuyorum sizin önerilerinizi dikkate alacağım

 • Merhaba Kaan bey demek istediğim kendi yazdıklarımı zaten bazılarını kendi sayfamda arkadaşlarımla paylaşıyorum geçmişten bugüne kendi düşüncelerimden yola çıkarak kendi çapımda bilgisayarla tanıştım okumaya araştırmaya ve yazmaya merak sardım tatbiki ben siz gençler gibi olamam ama düşüncemle yazdıklarımı bir yerde takibi için ne yapabilirim blok sayfa açmamı öneriyorsunuz bunun bana maliyeti olumu ister gamda falan olabilirim bu yönde fikrinizi öğrenmek isterim ayrıca bu yazdıklarımı bana önerebileceğiniz bir yayın evi ileride çocuklarıma ve torunlarıma bırakabilmek adına bir kitabım olsun isterim evet daha önceki yazım biraz karışık olmuş bende farkındayım amacım para kazanmak değil kendimi geliştirip geçmişten bugüne yaşanmışlıklar ve yapmak isteyişte yapamadıklarımı bir yerde toparlamak adına günlük diye düşünelim yazılarınızı önemsiyorum ve takip ediyorum emeğinize sağlık teşekkür ederim

  • Şöyle ifade edeyim, blog açmak için herhangi bir masraf yapmanıza gerek yoktur. Sadece Google hesabına sahip olmanız yeterlidir. Bu sayede dilediğiniz şeyleri paylaşabileceğiniz bir blog adresine sahip olabilirsiniz. Eğer Instagram ile aranız iyiyse onu da kullanabilirsiniz fark etmez ancak iş yazdıklarınızı kitap yapmaya geldiğinde blog çok daha iyi bir seçim olacaktır.

   Kitabınızın yayınlanması için pek çok farklı yol izleyebilirsiniz. Para kazanma amacınız yoksa ufak yayınevlerinden herhangi birisiyle görüşüp kitabınızı bastırmanız mümkün olabilir. Elbette bunun bir maliyeti olacaktır, eğer o safhaya gelirseniz yani günün birinde yazdıklarınızı kitap olarak bastırmak isterseniz birkaç yayınevi tavsiyesinde bulunabilirim. Fakat şimdilik bunun için erken diyebilirim.

 • Merhaba Kaan bey uzun süre önce yazmaya başladım yazılarım daha çok bir başlık olarak buluyorum şöyle ki mesela haber başlığından yola çıkarak o andaki düşüncelerimi başlığın metine göre yazıyorum bu yazım şiir de olabiliyor sizin fikirlerinizi önemseyerek ben nasıl bir yol izlemeliyim tatbiki benim bu konuda hiç bir tecrübem yok sadece sizin yazılarınızdan yola çıkarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum bu yazdıklarım bir kitap olarak ileride bastırmayı düşünüyorum şiir kitabı olarak günlük olarak yazmaya devam ediyorum daha öncesi yazı yazma ve kitap okuma alışkanlığım yoktu bu bende sonradan gelişen bir tutku sizce ben yazdıklarımı nasıl bir yerde tanıtır ve kendimi geliştirebilirim daha çok yazı yazarak kendimi geliştireceğimi düşünerek sizden bana yol göstermenizi bu konuda ben nasıl bir yol izlemeliyim bu konuda fikriniz ne olur aydınlatırsanız sevinirim Teşekkürler

  • Merhaba,

   Nedense yazdıklarınız gerçekten çok karışık geldi. Ne istediğinizi tam olarak anlayamadım. Yazdığınız yazıları bir yerde paylaşmak veya yayınlamak istiyorsanız elbette kendinize bir blog açmalısınız. Fakat daha farklı bir şey yapmak istiyorsanız biraz daha açıklayıcı olmanızı isteyeceğim.