Nasıl daha fazla kitap okurum?

N

Nasıl daha fazla kitap okurum merak ediyorsanız hızlı okuma yönteminden ve okuma alışkanlığının niteliklerinden faydalanmaya çalışmalısınız. Neden daha fazla kitap okumamız gerektiğine yönelik bir takım bilgileri daha önce sizinle paylaşmıştım. Neden daha fazla kitap okumalıyım başlıklı yazıma göz atarsanız detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Özetlemek gerekirse insan hayatının temel niteliklerinden bilgi, sürükleyicilik, kişisel gelişim, bilinçlenme, güç ve değişim unsurlarını destekleyici olduğu için insanın daha fazla kitap okuması gerektiğini belirtmiştim.

Bu yazıda çabamızı bir adım daha ileriye taşıyarak nasıl daha fazla kitap okurum sorusuna cevap vermeye çaba göstereceğim. Daha önce haftada 1 kitap okumayı nasıl başarırım sorusuna cevap bulmaya çalışmıştım. Bu sefer rakamsal olarak belirteceğimiz net bir hedefimiz yok, hedefimiz tamamen okuduğumuz kitap sayısını yükseltmektir. Kitap okumaktan memnuniyet duyuyorsanız ve daha fazla kitap okumak istiyorsanız aşağıdaki ipuçları size bu konuda yardımcı olacaktır. Unutmamalısınız, önemli olan içinizde bu isteğin olmasıdır.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

Nasıl daha fazla kitap okurum?

Hızlı okuma birçok insan tarafından yanlış anlaşılan bir konudur. Hızlı okuma yazılanlara göz gezdirmek ve kitabın satırlarını öylece geçmek değildir. Hızlı okumanın temelinde yazılanları anlamak ve kavramak vardır. Hızlı okuma konusunda çeşitli kitaplardan destek alabilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki yazılarımdan yararlanarak hızlı okuma konusunda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Burada ise sizinle temel olarak iki unsurdan bahsedeceğim, bu iki unsur okuma hızınızı iyileştirmeniz ve okuma eylemini geliştirmeniz için size destek olacaktır.

Birincisi okuma yaparken bir işaretleyici kullanmaktır. Bu bir kalem olabileceği gibi bir parmağınız da olabilir. Önemli olan durum siz okuma işlemini gerçekleştirirken belirli noktaya odaklamanız konusunda size destek olabilecek bir tür işaretleyici kullanmaktır. İşaretleyici sayesinde odaklanma sorununu ortadan kaldırdıktan ve buna alıştıktan sonra ise okuma verimliliğini yükseltmiş ve okuma hızınızı iyileştirmiş olursunuz.

Diğer taraftan hiçbir şeyin pratik yapmadan mümkün olamayacağını biliyor olmalısınız. Pratik konusu rastgele bir şeyleri olağan hızdan daha hızlı okumaya çalışmakla ilgilidir. Bu pratikler konusunda herhangi bir şey öğrenmeyi beklememelisiniz çünkü hedefiniz kelimeleri kafanızın içinde tekrar etmeye engel olmaktır.

2. Zaman Belirleme

Bu ciddi bir problemdir. Birçoğumuz bunu aşmak için kılımızı dahi kıpırdatma gereği duymayız. Çalışma hayatınız ne kadar yoğun olursa olsun gün içerisinde kitap okumaya maksimum 30 dakika ayırıyor olsanız bile bir yılda 20-25 kitap okumayı başarırsınız.

Bu nedenle, ne olursa olsun size engel olunamayacak bir zaman dilimini kitap okuma saati ilan etmelisiniz. Bunu işten geldikten sonra yapmaya kalkışmayın çünkü oralı bile olmayacağınızdan hepimiz eminiz. Daha ideal saatleri kendinize göre ayarlayın ancak tavsiye istiyorsanız bana göre iki farklı seçeneğiniz vardır.

Birincisi sabah erken saatte kalkıp evden çıkmaya hazırlanmadan önce 30 dakika kitap okumaya çalışmaktır. Erken kalkmak canınızı sıkabilir ama unutmayın, okuma ve kitaplar hayatınıza yaptığınız en değerli yatırımların başında gelmektedir.

İkincisi ise gece yatmadan önce yaklaşık 1 saat kitap okumaktır. Bu gizli bir sırdır. Kimler arasında mı? Başarılı insanlar arasında. Başarılı insanlar kendi alışkanlıklarını anlatırlarken bu konuya değinirler. Yatmadan önce yaklaşık 1 saat kitap okumaya çalıştıklarını ve bunun başarılarına yadsınamayacak derecede katkı sağladığını dile getirirler.

Zaman aralığı ne olursa olsun kendinize bir okuma saati belirlemelisiniz. Ancak bu sayede okumayı bir alışkanlık haline dönüştürebilirsiniz.

3. Aynı Anda Tek Kitap

Bu altın kitaptır. Eğer okuduğunuz kitap sayısının daha fazla olmasını hedefliyorsanız aynı anda birden fazla kitap değil, aynı anda tek bir kitap okumalısınız. Bunun nedeni oldukça basittir.

Herhangi bir şekilde aynı anda iki kitap okumaya çalışmanız durumda kitaplar arasındaki olayları ve durumları karıştırma olasılığınız vardır. Bununla birlikte okuduklarınızı hatırlamakta zorlanırsınız. Dolayısıyla zihninizi gereksiz yere meşgul etmekten kaçınmalı ve bir seferde tek bir kitap okumaya çalışmalısınız. Bir kitabı bitirmeden diğerine başlamamalısınız.

4. E-Kitap Teknolojisinden Faydalanın

E-kitap veya elektronik kitap teknolojisi hakkında ne düşündüğünüzü bilmiyorum. Bazıları bu konuda aşırı tutucu olabiliyorlar, kitabın sayfalarını çevirirken hissetmek onların savunmalarından birisi. Ancak bunun için direnmeye gerek yok çünkü durum sanıldığı kadar ürkütücü değil.

E-kitap teknolojisi güçlü bir gelişme ancak klasik kitapların yerini alabilecek kadar yeterli değil. Bunu ben kişisel düşünce olarak belirtmiyorum. Detaylıca düşünürseniz bu sonuca kendiniz de varabilirsiniz. E-kitap teknolojisi kitapları elektronik ortama aktarmak konusunda kabiliyetlidir ancak eksikliklerinin olduğunu da görmek gerekiyor.

Nitekim, bu yazının konusu olmadığı için eksiler ve artılar konusunu şimdilik es geçeceğim. E-kitaplar kısaca bize taşınabilirlik konusunda ekstra fırsatlar sunuyor. Okuduğunuz bir kitabı daima yanınızda tutmak istiyorsanız artık akıllı telefon veya tablet gibi cihazlardan rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Boş bulduğunuz vakitlerde kitap okuyabilir ve boş vakitlerinizi bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Her zaman mümkün olmasa bile yanınızda daima bir kitap taşıma şansına böylece sahip olmuş olabilirsiniz.

Ufak bir not bırakmak istiyorum. Lütfen klasik kitap ve elektronik kitap tartışmasını bir tür ya hep ya hiç durumu olarak görmeyin. Her ikisini de çeşitli farklı koşullara uyum sağlamak için değerlendirmeye çalışın.

Hızlı okuma, okumak için zaman belirleme, aynı anda tek kitap okuma ve e-kitap teknolojisinden faydalanma size daha fazla kitap okuma konusunda fazlasıyla yardımcı olacaktır. Elbette kendiniz için çok daha farklı destek araçları bulabilirsiniz ancak denenmiş ve işe yaradığını ortaya konmuş yöntemlerin başında bunlar gelmektedir. Nasıl daha fazla kitap okurum diye daha fazla düşünmeye gerek yok! Artık harekete geçme zamanı! Hepinize bol kitaplı günler!

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...