Narcos tarzı okunması gereken kitaplar

Narcos tarzı kitaplar arıyorsan edebiyat dünyasında ihtiyaçlarını karşılayacak pek çok farklı eser vardır. Bu diziyi izlemekten büyük keyif alıyorsan ilk fırsatta bu listedeki kitapları gözden geçirmeni öneririm. Her birisi dizinin hikayesiyle alakalı veya dizinin hikayesiyle benzerlik taşıyan bir yapıya sahiptir.

Kısaca değinmek gerekirse Narcos kendine has dünyasıyla dikkat çeken bir yapımdır. Yapımda, adını kıyıdan köşeden bile olsa duymuş olabileceğin Pablo Escobar’ın hayat hikayesine odaklanılmıştır. Eğer bu ismi daha önce hiç duymamış biriysen kısa bir araştırma ile kim olduğunu öğrenebilirsin. Ufak bir ipucu istiyorsan, kendi imparatorluğunu kurmuş bir çete lideridir.

Narcos tarzı kitaplar

Narcos dizisini dolayısıyla Pablo Escobar’ın hayat hikayesini izlemek ve takip etmek keyif vericidir. İşte bu keyfin kısa süreli olduğunu düşünüyorsan ve sana aynı tadı verebilecek daha farklı kurgusal yapıtlar arıyorsan Narcos tarzı kitaplar bulup okumalısın. Ben işini biraz kolaylaştırmak istedim ve gerekli araştırmayı senin için yaparak önerileri buraya taşıdım. Narcos dizisini izlenirken eğlenebilen her düzenli kitap okuyucusunun bu romanlardan hoşlanabileceğini düşünüyorum.

Baba – Mario Puzo

Baba filminin romanı olan bu kitap suç ve gerilim temalı bir eserdir. İnsanların gündelik yaşantılarından tutun sinemanın her noktasına kadar işlemeyi başarmış bir klasikten söz ederken elbette daha dikkatli olmak gerekir. Bir mafya oluşumunun geleneklerini, onurunu ve kanla ilişkisini en iyi şekilde anlatan bu roman yıllar boyu unutulmayacak bir eserdir.

Söz konusu isim Vito Corleone veya daha popüler adıyla Don Corleone ise mafya temalı herhangi bir yapıtta herkesin önünü ilikleyecek olduğu bir gerçektir. Narcos ile ilişkisi doğrudan olmasa bile dolaylı olarak vardır. Bu eser tıpkı Narcos gibi bir suç oluşumunun hikayesini anlatır.

E Yayınları: Baba – Mario Puzo

Çakal – Frederick Forsyth

Çakal gerilim, gizem ve suç temalarını aynı anda içerisinde barındıran bir romandır. Dünyanın en önemli suikastçısı olmasa bile dünyanın en iyi korunan adamını öldürmeye ant içmiş bir suikastçının hikayesini anlatır. Tarihi baştan aşağı değiştirmeye çok yakın olan bu çakalı durdurmanın bir yolu maalesef yoktur.

Gerilim tarzı suç odaklı kitaplar arasında bu kitap epey farklı bir eser olarak gösterilir. Hikayesinin hızlı akışı bile sayfalarda aktarılan gerilimi hissetmen için yeterlidir. Narcos ile ilişkisi aynı türde yapıtlar olmasından gelse bile bu kitabı sevebileceğini düşünüyorum.

E Yayınları: Çakal – Frederick Forsyth

Pablo’yu Öldürmek – Mark Bowden

Pablo’yu Öldürmek bir roman olmaktan ziyade Pablo Escobar hakkında yazılmış bir biyografi kitabı olma özelliğini taşır. Pablo Escobar’ın yükselişi ve düşüşü gibi iki önemli dönüm noktasını da içeren bu kitap sayesinde bu isim hakkında sayısız bilgi edinebilirsin. Bu eser Pablo Escobar hakkında bilinmeyen tüm gerçekleri gün yüzüne çıkardığını iddia eden bir yapıttır.

Narcos dizisini izlerken belki çok fazla detayla boğuşmak zorunda kalmazsın. Ancak bazen izlediğin dizinin ve içinde bulunduğun hikayenin tüm detaylarını öğrenmek istersin. İşte bu kitap sana Pablo Escobar hakkında tüm detayları sunabilecek iyi bir araştırmanın eseridir.

Bal Yayınları: Pablo’yu Öldürmek – Mark Bowden

Pablo Escobar Benim Babam – Juan Pablo Escobar

Pablo Escobar Benim Babam adından anlaşılabileceği üzere bir biyografi kitabıdır. Üstelik bu kitap meşhur Pablo Escobar’ın oğlu tarafından yazılmıştır. Babası hakkında bugüne kadar yazılmış olan her şeyin dışarıdan bir gözle anlatıldığını düşünüp bu sefer içeriden bir gözle babasının hikayesini anlatmaya çalışmıştır.

Narcos izledikten sonra Pablo Escobar hakkında araştırma yapmak isteyen hemen hemen pek çok kişinin karşısına çıkacak ilk kitap bu olacaktır. Kendi oğlu tarafından yazılmış olan bir biyografiden daha değerli bir hayat hikayesi parçası bulabilmek çok kolay değildir. Pablo Escobar hakkında Narcos dizisinden öğrendiklerin yeterli gelmediyse bu kitabı okumayı düşünmelisin.

Nemesis Kitap: Pablo Escobar Benim Babam – Juan Pablo Escobar

Escobar’ı Deviren Muhbir – Robert Mazur

Escobar’ı Deviren Muhbir bir devri sonlandıran operasyonlardan birisinin gerçek hikayesini anlatır. Yazarın kendisi Pablo Escobar’ın başında bulunduğu kartelin bağlantılarını araştıran bir ajandır. Günün birinde bu kartel ile bağlantılı olan tüm bankerler hakkında yeterli miktarda bilgiye ulaştığında organize edilen bir sahte düğünle suç şebekesinin içerisinde yer alan ünlü isimlerin yakalanmasına vesile olur.

Kitap hakkında söylenebilecek pek çok şeyi söyledim aslında. Bu eser bir tür biyografik anı özelliğini taşımatadır ve o büyük imparatorluğun çöküşüne ışık tutmaktadır. Narcos izlerken aklının ucundan sürekli olarak Pablo Escobar’ın nasıl bitirildiğine yönelik sorular geçiyorsa bu kitabı okumalısın.

Beyaz Baykuş Yayınları: Escobar’ı Deviren Muhbir – Juan Pablo Escobar

Düşen Şeylerin Gürültüsü – Juan Gabriel Vasquez

Düşen Şeylerin Gürültüsü en basit haliyle tarihsel bir romandır. Bu romanda yazar kendi ülkesinin geçmişini kurgusal bir biçimde anlatma yoluna gitmiştir. Kolombiya’nın tarihini öğrenirken Pablo Escobar’ı es geçmek olmayacağından elbette bu kitap onun hakkında bilgi alınacak eserlerden birisi olmuştur.

Bazen belirli bir konu hakkında bilgi edinmek için onun etrafında yer alanlar hakkında da bir şeyler öğrenmeye çalışmak gerekir. Bu kitap ihtiyaçlarına karşılık verecek bir eserdir çünkü kurgusal hikayesi Pablo Escobar’ın hikayesiyle kesişmektedir. Narcos izlerken Pablo Escobar dışında gelişen olaylar ilgini çekmişse bu kitabın da ilgini çekebileceğini söyleyebilirim.

Everest Yayınları: Düşen Şeylerin Gürültüsü – Juan Gabriel Vasquez

Zero Zero Zero – Roberto Saviano

Zero Zero Zero adını aynı zamanda bir uyuşturucu maddesinden alan bu kitap ummalı bir araştırmanın ürünüdür. Yazar, kokain ticaretinin arkasında gizli kalmış her şeyi ama her şeyi okuyucuya aktarmak için çaba göstermiştir. Üstelik araştırmalarını yaparken sürekli tehditler almış ama yılmadan yoluna devam ederek bu eseri tamamlayabilmiştir.

Kitabın odak noktası Latin Amerika olduğundan Narcos veya Pablo Escobar ile olan bağlantısı buradan gelmektedir. Eserde anlatılan her şeyin gerçeklere dayandığı ve bizzat bu işin içerisinde yer alan kişiler tarafından aktarıldığı ifade edilmektedir. Narcos ile bir imparatorluğun hikayesini izlerken büyük resme daha farklı bir biçimde bakmak istiyorsan bu kitabı okumayı düşünebilirsin.

Pegasus Yayınları: Zero Zero Zero – Roberto Saviano

Haydutun Aşkı – Massimo Carlotto

Haydutun Aşkı gizem ve gerilim temalarını bir arada bulunduran suç odaklı bir romandır. Başlangıcıyla dahi ileride olabileceklerin ipucunu veren bu eserde hiç durmaksızın gerilim yer almaktadır. Çözülmesi gereken gizemin gerekliliği büyük sırların peşinde koşanları daha fazla cezbetmekte ve İtalya’dan başlayan serüvenleri Balkanlar’a kadar uzanmaktadır.

Karakterleri fazlasıyla hatırlanabilir olan bu yapıtı okurken tıpkı Narcos’u izlerken aldığın keyfi alabilirsin. Narcos ile bağlantısı aynı türde yazılmış iyi bir eser olmasından kaynaklanır. Eğer gerçekten Narcos izlerken keyif alıyorsan veya suç temalı kitaplardan hoşlanıyorsan bu kitabı okumalısın.

Encore Yayınları: Haydutun Aşkı – Massimo Carlotto

Narcos izlerken keyif alıyorsan ve benzer veya alakalı hikayeler, anılar, araştırmalar ve biyografilerle tanışmak istiyorsan buradaki kitaplar sana fazlasıyla yardımcı olacaklardır. Bu kitapların hepsi Pablo Escobar veya onun imparatorluğunu konu alan Narcos ile doğrudan ilgili değillerdir. Eğer bu listede olması gerektiğini düşündüğün eserler varsa bunları yorum yaparak bana ulaştırmayı başarabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

2 Responses

 1. Batuhan dedi ki:

  Bir kaçırılma öyküsü (hükümete şartlarını dayatmak için adam kaçırılma boyutunu anlatan usta kalemden çıkmış bir eser , kardeşim escobar( birçok gerçek dışı unsur olsada aradaki doğru tarafları alıp değerlendirilmesi gerekir ) , benim babam escobar suçüstü (2)(sonradan öğrenilmiş bilgiler , karşıtlarla oğlunun görüşmeleri vb ) listeye escobar hakkında eklenebilecek kitaplardır.
  Pablo escobarın içinde bulunduğu kitap listesi ;
  Escobar benim babam
  Escobar benim babam 2
  Kardeşim escobar
  Pabloyu öldürmek ( narcosun temelini atan kitaptır )
  Muhbir ( filmi kitabın çeyreği olamaz )
  Bir kaçırılma öyküsü
  Düşen şeylerin gürültüsü
  —zero zero zero bu listede denk geldim en kısa zamanda alıp okuyacağım , teşekkürler .

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öneriler için çok teşekkürler. Yazıyı revize etmem gerektiği zaman bu önerilerinizi değerlendireceğim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...