Müthiş Dahiden Hazin Bir Eser (Dave Eggers)

Müthiş Dahiden Hazin Bir Eser, biyografi dünyasının dışına çıkan ve yazar Dave Eggers’ın etkileyici, kurgusal ama gerçekçi hatıratıdır. Dave Eggers, dergicilik, editörlük, yazarlık ve senaristlik yapmış bir isimdir. Eggers’ın Türkçeye Müthiş Dahiden Hazin Bir Eser adıyla kazandırılmış olan A Heartbreaking Work of Staggering Genius isimli eseri çeşitli otoriteler tarafından en iyi kitaplar arasına dahil edilmiş ve Pulitzer ödülüne dahi aday gösterilmiştir.

Bu kitap kimine göre bir otobiyografi, kimine göre ise bir hatırattır. Aslında her ikisidir dediğim zaman sanırım yanılmış olmam çünkü ayrıştırma yapmak için yeterince bilgiye sahip değilim. Kitapta Eggers’ın hayat hikayesi daha doğrusu kardeşi Toph’u yetiştirme hikayesi anlatılmaktadır.

Müthiş Dahiden Hazin Bir Eser (Dave Eggers)

Kitap ilk olarak 2000 yılında yayınlanmıştır. Daha sonra yapılan basımlarda ise kitabın içerisinde kitabı daha eğlenceli hale getiren çeşitli bölümler eklenmiştir. Gelelim Eggers’ın hayat hikayesini yazıya dökmesine. Bu kısmı anlatmak biraz zorlayıcı olabilir ancak elimden geleni yapacağım. Eggers’ın deyimi ile bu kitap aslında bir hayat hikayesinin kurgusal olarak yazıya dökülmesidir. Kendisi açık bir şekilde hayatının belirli bölümlerini hatırlamadığını ve buraları kurgu ile tamamladığını kitabında belirtmiştir.

Dave Eggers gençlik yıllarında ardı ardına aldığı iki üzücü haber ile sarsılır. Önce babası, ardından ise annesi kanserden yaşamını yitirir. Dört kardeş olan Eggers ailesinin hayat serüveni bu noktadan sonra değişmeye başlar. Eggers’ın bir kız kardeşi ve iki erkek kardeşi vardır. Erkek kardeşlerden büyük olan kendi yolunu çizer ve zaten kitapta bu kişiden çok az bahsedilir. Diğer erkek kardeş ise henüz çocuktur. Eggers ona bakmanın sorumluluğunu üstlenerek hayatını sürdürecektir.

Kitabın içeriği aslında bu hikayenin manik depresif tarafının kolayca ortaya çıkarılmasını sağlıyor. Eggers sağlıklı ve hayatı düzgün giden her Amerikan gencinin yaptıklarını yapmak ister ancak erkek kardeşi Toph’u büyütmesi gerektiğinden dilediklerini hiçbir zaman yapamaz. Kız kardeşiyle birlikte ufak kardeşi büyütme sorumluluğunda olduğundan her ne yaparsa yapsın aklında hep Toph olur. Onun iyi olması asıl önemli noktadır.

Yaklaşık olarak 500 sayfadan oluşan ve hepimize biraz fazla uzun gelecek bu kitapta yaşanmış olan (bazıları kurgusal olabilir) bir hikayeyle baş başa kalacaksınız. Nitekim okurken bunun Amerikan kültürüne ve edebiyatına ait bir eser olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Kitabı okurken sayfalar arasında dolaştığınız zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızdan eminim.

Peki gerçekten oturup Amerikan kültürüne ait bir hatıratı neden okumalıyız? Bu aslında kültür aynası olan bir kitap değil aksine hayatını dünyada bir iz bırakmak için sürdüren ve bunu yaparken küçük bir kardeşine bakmakla yükümlü olan bir kişinin hikayesi. Her ne kadar kurgusal olarak nitelendirilse bile bu gerçeğin ta kendisi. Eggers kitabında gerçeği anlatıyor, gerçek hisleri, gerçek duyguları paylaşıyor ve bunu yaparken aslında kendisini yaralaması gerektiğini biliyor. Kitabı önemli kılan husus işte tam olarak burası.

Diğer taraftan bu kitabın 500 sayfa etmeyeceğini düşünen çok fazla okuyucu var. Aslında kısa bir hikaye olabileceğini, aile fertlerinin ardı ardına hayata veda etmesinin ardından gelişen olayların bu kadar yoğun ve kopuk bir biçimde anlatılamayacağını düşünen kişi sayısı çok fazla. Bu nedenle okurken bu eleştiriyi dikkate almanız gerekiyor. Belirli noktadan sonra kitabın asıl kahramanı olan Dave Eggers’ın hikaye bütünlüğünü kaybettiğini fark edebilirsiniz.

Sıkıcı gelebilecek, bazen sizi boğabilecek ancak tamamen gerçeklerle donatılmış bu kitabı okuduktan sonra hayatın size sunduğu sürprizleri nasıl karşılamanız gerektiğini daha iyi kavrayabilirsiniz.

Müthiş Dahiden Hazin Bir Eser dilimizde Siren Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Belirttiğim gibi kitap 500 sayfadan daha fazladır ve otobiyografi veya hatırat olarak nitelendirilebilir. Eğer kitabı okurken çok fazla sıkılıyorsanız hızlı okuma gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü önemli olan kitabın size ileteceği gerçekçilik ve hayat mücadelesi mesajlarını alabilmektir.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...