Müşteri Ne İster? (Alexander Osterwelder)

Müşteri Ne İster?, bir işte başarılı olmayı müşterinin bakış açısıyla işe yaklaşım gerçekleştirilmesi gerektiğini anlatan bir iş dünyası kitabıdır. İşinizde başarılı olmak için her türlü adımı atmaya çalışsanız bile hala başarıya ulaşamıyorsanız bir yerlerde bir sıkıntının mutlaka var olduğunu ortaya koyan çalışmaya göre bu sıkıntı genellikle müşteri odaklı yaklaşımdan uzak olmakla ilgilidir.

Müşteri Ne İster?, Alexander Osterwelder, Alan Smith, Greg Bernerda ve Yves Pigneur tarafından hazırlanmış bir iş dünyası kitabıdır. Kitap, müşteri odaklı çalışmalar ile işin başarısı arasında bir bağ kurup bunun önemine değinir. Orijinal dilinde Value Proposition adını taşıyan kitap orijinal dilinde ilk olarak 2013 yılında yayınlanmıştır. Kitap, Cem Özdemir‘in çevirisiyle 2016 yılında Timaş Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Müşteri Ne İster?: Kitabın Konusu

Müşteri Ne İster? kitabı kurgusal olmayan bir kitap olduğu için belirli bir hikayeye sahip değildir ancak konu itibariyle kitap, müşteri odaklı çalışma yöntemlerinin önemini ön plana çıkarır. Bu yaklaşım üzerinden ürünleri, hizmetleri, testleri veya tasarımları oluşturma konusunda pratik yöntemler sunan kitap, ölçülebilir ve takip edilebilir bir iş modeline geçişin temellerini okuyucusuna sunar.

Kitapta yer alan pratik örnekler, süreç gösterimleri ve çalışma tavsiyeleri sayesinde size kullanım için sunulan araçları günlük yaşamanıza entegre etme şansına sahip olabiliyorsunuz. Gerçek anlamda müşteri değeri oluşturmak istiyorsanız, üretken olmayan ürün fikirlerinden ve birbiriyle uyumsuz çalışan takımlarla uğraşmaktan artık yorulduysanız burada yer alan fikirlere göz atarak kendinize bir yol çizmeniz çok daha doğru olabilir. Bu kitap başarılı bir biçimde değer oluşturma, deneyim düzeyini yükseltme ve ekibinizin becerilerini iyileştirme konusunda size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda işe yaramayan fikirlerden kurtulmanızı sağlayarak sizi başarıya doğru yönlendirme konusunda etkin bir rol üstlenebilecektir.

Müşteri değeri veya müşteri odaklı çalışma konusunda kendinizi ikna etmekte zorlanıyorsanız şansınız var çünkü bunu bunu çok iyi bir şekilde yerine getirebilecek bir kitapla tanışmak üzeresiniz. Eğer bir iş kurma düşüncesi içerisindeyseniz ve ekip olarak hareket edecekseniz bu kitabı mutlaka okumalısınız. Müşteri portföyünüz ve markanızın değerleri arasında bir bağ kurup yolunuza devam ederek işinizi çok daha başarılı bir noktaya taşıyabilirsiniz. Bu yöntem veya çalışma anlayışı sayesinde müşterilerinize değer katarken aynı zamanda onların markanıza değer katmasını sağlarsınız. Kulağa hoş geliyor öyle değil mi?

Büyük markaların takip ettiği yöntemlere değinen ve bunları en anlaşılır biçimde size aktaran bu kitabı bir başucu kitabı haline getirmek isteyebilirsiniz. Müşteri Ne İster? gibi iş dünyası kitaplarından hoşlanıyor musunuz? Bu kitapların iş süreçlerinde size katkı sağlayacağına inanıyor musunuz? Yorum yapın ve düşüncelerinizi dile getirip. Eğer yazımı faydalı bulduysanız lütfen arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...