Mükemmel olduğuna ne kadar inanıyorsun?

M

Mükemmel olduğuna ne kadar inanıyorsun? Ben senin için bu soruyu kolayca cevaplayabilirim. Mükemmel olmak istiyorsun ama bunu nasıl yapacağını bilmiyor olabilirsin. En kötüsü mükemmel olduğunu zannedip kendini kandırıyor da olabilirsin. Henüz bir seçim yapmadıysan şimdiden düşünmeye başlamanı tavsiye ederim. Mükemmel olduğuna gerçekten inanıyor musun?

Her insan mükemmel olmak ister gibi klişe bir sözden bahsetmeyeceğim. Çünkü kendini bilen insanlar mükemmel olmakla uğraşmazlar. Hatta mükemmel olmak gibi bir fikri akıllarına dahi getirmezler. Hayatını dolu dolu yaşamayı tercih eden bir insanın tek beklentisi sahip olduklarından olabildiğince keyif almaktan başka bir şey değildir.

Mükemmel olduğuna gerçekten inanıyor musun?

Her şeyi ama her şeyi bir kenara bırakıp bir sonraki cümleye odaklanmanı istiyorum. Hayatta sahip olduklarını düşünüp minnet duyman durumunda seni mükemmelliğe ulaştırmak adına bir eksikliğin olmadığını fark edebilirsin. İşte böylesi bir durumda hayatı doya doya yaşamayı başarabilirsin.

  1. İnsanın aklındaki en önemli düşünce mükemmel olmak olabilir mi? Üzülerek söylüyorum ama sorunun cevabı olumludur. İnsan sürekli mükemmel olmak için uğraşır çünkü bu şartı sağladığı zaman hayatından memnun olacağını ve mutlu olacağını düşünür.
  2. Mükemmel birisi olabilir miyim? Ne kadar eksikliklerim var diye düşünürsen düşün ama aslında mükemmel birisindir. Sahip olduğun her şey senin bir noktaya kadar mükemmel olduğunun ispatıdır ve yapman gereken bundan memnuniyet duymaktır.
  3. Değişmek için gereğinden fazla enerji harcamazsın. Mükemmel olduğuna inanman durumunda köklü değişimler için çaba göstermez ve yok yere bolca enerji harcamazsın. Sadece ufak değişiklikler gerçekleştirerek kendini biraz daha geliştirmek için çaba gösterirsin.
  4. Kendini başkalarıyla kıyaslamayı bırakırsın. Hayatından duyacağın memnuniyet seni başkalarıyla yapacağın kıyaslardan uzaklaştıracaktır. Her insanın sahip olduğu iyi şeyler ve sahip olamadığı iyi şeyler vardır. Sahip olamadığın şeyler için derin derin iç çekmek yerine sahip olduklarının tadını çıkarmalısın.
  5. Her koşulda mutlu olabilirsin. Mükemmel olduğuna inanman durumunda her koşulda mutlu olabilirsin. İnsanların büyük bir kısmı mutlu olmak için mükemmelliğin gerekli olduğuna inanır. Sen böyle olduğunu kabul etmen durumunda mutluluğa daha yakın olabilirsin.
  6. Başkalarına yardım etmeyi düşünebilirsin. Sürekli eksikliklerin olduğuna inanırsan aynı zamanda kendini geliştirmen gerektiğine inanırsın. Ancak mükemmel olduğunu kabul edersen kendini geliştirmek için yoğun çaba sarf etmezsin. Kurtarmış olduğun zamanın büyük bir kısmını diğer insanlara yardımcı olarak geçirebilirsin.
  7. Hayatını iyileştirecek diye her şeye para harcamazsın. Hayatının çok iyi olduğunu düşünmüyorsan onu iyileştirmek için ilk yapacağın şey sürekli maddi şeylere para harcamak olur. Ancak mükemmel olduğunu kabul etmen durumunda bu gereksinimi kafandan silip atarsın. Daha az harcama yaparsın ve ekonomik olarak kendini daha az sıkıntıya sokarsın.

İnsanın aklında yer alan en önemli düşünce nedir?

Bu sayfayı veya bunun gibi onlarca farklı sayfayı okuyor olabilirsin. Eğer bunu yapıyorsan yegane amacının kendini geliştirmek olduğunu anında söyleyebilirim. Kendini geliştirmek istersin çünkü kendi hayatından memnun değilsindir. Tek istediğin daha iyi bir insan olmaktır hatta tek isteğin mükemmele yakın bir insan olmaktır.

Yanılıyorsam lütfen beni düzelt ama yanıldığımı düşünmüyorum. Çünkü bir zamanlar ben de böyle bir insandım. Kendimi geliştirmek, hayatımı değiştirmek ve çok daha farklı birisi olmak için epey çaba göstermeye hazırdım ama sonunda hayatın en önemli derslerinden birisine katılıp zaten mükemmele yakın bir insan olduğumu fark ettim.

Gerçekten mükemmel birisi miyim?

Dilediğin kadar düşünebilirsin ama mükemmellik peşinde koşmanın rüzgara karşı yarışmaktan farksız olduğunu öğrenmen geç olmayacaktır. Bu hayatta zaten yeteri kadar iyisindir. İhtiyaç duyduğundan fazlasına zaten sahipsindir ve hatta gerçekten mükemmele yakın bir insansındır. Tek eksiğin bunları kendine anlatmaman ve bunları kabul etmemektir.

Kulağa çok ürkütücü gibi gelebilir ama gerçek olan budur. Mükemmel olduğunu düşünmeye başlamak sende nasıl bir duygu uyandırdı? Hala kendini çok geliştirmen gerektiğine, beceriksiz ve kabiliyetsiz biri olduğuna inanıyor musun? İşin özüne gelecek olursak, kim olduğun ve hayatta nerede olduğun konusunda memnuniyet duymayı başarabilirsen hayatında her şeyi ama her şeyi baştan sona değiştirebilirsin.

Değişmek için gereğinden fazla enerji harcamazsın

Hayatından memnun değilsen ilk yapacağın şey değişmeye çalışmak olacaktır. Aklında hep değişmek olur ve kendini bunun için zorlarsın. Aslında değişmesi gereken davranışların, alışkanlıkların ve kişiliğin olmasa bile baştan aşağı her şeyi yenilemek için büyük bir maceraya atılırsın. Nihayetinde değişmesi gereken tek şey memnuniyete yönelik düşüncelerindir.

Hayatından memnuniyet duymaya başladığın andan itibaren değişimi ikinci plana atarsın. Köklü değişimler yerine kendine katkı sağlayacak ufak tefek değişimlerle vakit geçirirsin. Yeni şeyler öğrenirsin, yeni kazanımlar elde edersin ve bu ufak değişimlerle zaten mükemmele yakın olan kendini biraz daha mükemmelliğe yaklaştırmış olursun.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

Kendini başkalarıyla kıyaslamayı bir kenara bırakırsın

Hayatından memnun değilsen her fırsatta kendini başka insanlarla kıyaslamaya çalışırsın. Onlarda olanın sende olmadığını görmek için fırsat kollayıp hemen kendine yüklenirsin. Hep daha iyi olmak için uğraşırsın ama aklına seninde iyi şeylere sahip olacağın fikri hiç gelmez. Çünkü sana göre senin sahip oldukların her koşulda başkasının sahip olduklarından çok daha kötüdür.

Hayatından memnuniyet duymaya başladığın an sahip olduklarını daha net görebilirsin. Sende olan bir başkasında yoktur, bir başkasında olan ise sende yoktur. Her şeye sahip olmak için boş yere çabalamak yerine sahip olduklarından daha fazla verim almak için çabalamayı düşünürsün. Mükemmellik için çabalamak yerine mükemmel olduğunu düşünmeye başlarsın.

Her koşulda mutlu olmayı başarabilirsin

Mükemmellik konusunda en önemli ayrım burada yaşanır. Mükemmel olmak için çaba gösterirsen asla ama asla mutlu olamazsın ama mükemmel olduğuna inanırsan her koşulda mutlu olmayı başarabilirsin. Bu basit gibi gözüken farklılık aslında hayattan aldığın keyfin de en önemli belirleyicisi durumundadır.

Dünyada yaşananlara ve kendi etrafında olan bitenlere takılmadan mutlu olmak istiyorsan yapman gereken bellidir. Mükemmellik peşinde koşmak yerine mükemmel olduğuna inanman gerekir. Sahip oldukların pek çok insanın isteyip de sahip olamadığı şeyler olabilir. Üstelik onlar memnuniyet kavramının gücüyle henüz tanışmış olmadıklarından arayışlarını sürdürürken sen tam tersi arayışını sonlandırıp kendi içinde mutluluğu yakalayabilirsin.

Kendini geliştirmek yerine başkalarına yardım etmeyi düşünebilirsin

Mükemmel olduğuna inanman durumunda kendini geliştirmek için ayıracağın vaktin büyük bir kısmını farklı bir şekilde değerlendirebilirsin. Her ne kadar hayatta her şeyin yolunda olduğunu düşünmen doğruymuş gibi gözükse bile bazı durumlarda insanın gerçekten kendini geliştirmesi gerekebilir. İşte bu tür durumlarda yardım elini uzatabilecek insan sayısı çok azdır.

Bir kişi kendini geliştirmek istiyorsa mutlaka bir eksikliğinin olduğuna inanıyor demektir. Senin yapman gereken gerçekten bu eksikliğin mevcut olup olmadığını tespit etmeye çalışmak ve devamında eğer varsa bu eksikliği ortadan kaldırmak için çaba göstermektir. Başkalarının hayatlarına katkı sağlayabilen biriysen mükemmele yakın olduğunu kabullenmek çok daha kolay olacaktır.

https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-gelistirir/

Hayatını iyileştirecek diye nesnelere para harcamazsın

Bir şekilde bir eksikliğin olduğuna inanıyorsan yani bir konuda mükemmel olduğunu düşünmüyorsan o konuda mükemmel olana kadar elinde ne var ne yok harcamayı düşünebilirsin. Hayatını iyileştirmek adına nesnelere bol bol harcayabilirsin ve sonunda mutluluğu bu şekilde yakalayacağına inanırsın. Ancak bu yaklaşım kendini kandırmaktan başka bir şey değildir.

Hayatını iyileştirmek istiyorsan kendini tanımaya vakit ayırman gerekir. Kendini tanıdıktan sonra sahip olduklarından memnuniyet duymayı aklına getirebilirsin. Böylece uzun uğraşlar sonucu elde edemediğin mutluluğu bir anda avuçlarının arasında bulmayı başarabilirsin. Hayatını iyileştirmek adına nesnelere para akıtmak yerine zamanı iyi yönetip kendine vakit ayırmayı denemelisin.

İnsan kendini nasıl tanır?

Mutlu olmak için her şeye sahipsin

Tekrar ifade etmem gerekirse hayatta mutlu olmak için aslında her şeye sahipsin. Bu yazıyı okuyabiliyorsan görebildiğin iki gözün var demektir. Denizi, gökyüzünü, yağmuru veya karı seyredebilirsin. Duymanı sağlayan kulaklara sahipsen müziğin tadını alabilirsin, yağmurun sesini dinleyebilir veya insanların mutluluk kahkahalarını duyabilirsin.

Bunların hepsini farklı farklı örneklerle yazabilirim ama hepsini tek seferde açıklamak daha doğru olacaktır. Sahip olduğun her şey mutlu olmanı sağlamaya yetebilir. Sahip olduğun her şeyle mükemmel birisin demektir. Bundan daha fazlasını istemek sana hiçbir şey kazandırmayacaktır. Kendini geliştirmek veya değiştirmek istiyorsan bunu ihtiyaç duyduğun için değil sevdiğin için yapabilirsin. Böylece hayatından daha fazla memnuniyet duymayı başarabilirsin.

Mükemmel olduğuna ne kadar inanıyorsun? Hadi bu soruyu tekrar düşünmeye başla. Eminim düşüncelerinde bir şeyler değişmeye başlamalıdır. Mükemmel olmak, olmak istediğin kendi haline dönüşmek demek değildir. Mükemmel olmak demek kendin olmak demektir. Bunu başarman durumunda hayattan daha fazla keyif alabilir ve aynı oranda daha fazla mutlu olabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...