Mizojini (Jack Holland)

Mizojini, tarih boyunca kadınlara duyulan nefretin veya diğer bir ifadeyle kadın düşmanlığının geçmişini anlatır. İyi bir araştırmanın bir sonucu olarak oluşturulan kitap, bu alanda yazılmış en önemli eserler arasında yer alır. Günümüzde kadına şiddet ve kadını geri plana itme gibi toplumsal sıkıntıların yaşandığı bir gerçektir. Peki bunların neden yaşandığı veya erkek egemen bir toplumun nasıl ortaya çıktığı hiç ilginizi çekti mi?

Mizojini, İrlandalı yazar Jack Holland tarafından yazılmış bir tarih kitabıdır. Kitap, kadın düşmanlığının geçmişini konu alır; yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin paylaşıldığı bir eserdir. Kitap orijinal dilinde Misogyny: The World’s Oldest Prejudice adıyla ilk kez 2006 yılında yayınlanmıştır. Dilimizde ise Erdoğan Okyay‘ın çevirisiyle 2016 yılında İmge Kitabevi tarafından yayınlanmıştır.

Mizojini: Kitabın Konusu

Geçmişe baktığınız zaman önemli figürler haricinde çok fazla kadın kahraman olmadığını görürsünüz. Yine geçmişten bugüne kadar dünya nüfusunun yarısının bir diğer yarısını sürekli olarak baskı altında tuttuğu görülür. Mizojini isimli bu eserde bu baskının ardındaki nedenler ve bu nedenlerin ortaya çıkardığı sonuçlar ele alınmıştır.

Kitabın konusuyla ilgili söyleyebilecek daha farklı bir şey bulunmuyor. Kitap temelde kadının geri plana atılmasının, hiç değişmeyen baskıların nedenini araştırmakta ve bunları okuyucusuyla buluşturmaktadır. Toplumsal anlamda sadece bugünün değil dünün ve belki de geleceğin problemi olmaya devam edecek bu sorunu anlama fırsatını insanlara sunmaktadır.

Mizojini: Bitmek Bilmeyen Önyargılar

Kelime anlamına bakılacak olursa “mizojini” kelimesinin kadınlardan hoşlanmama veya kadınlardan nefret etme anlamına geldiğini kolaylıkla görebiliriz. Şimdi bir dünya düşünün, bu dünyada yaşayan insanların bir bölümünü oluşturan erkekler, diğer bir bölümünü oluşturan kadınlara sürekli baskı uygulamaktadır. Baskı kullanılabilecek en hafif ifadelerden birisidir. Bunların arasında şiddet, taciz, toplu tecavüz, idam edilme, kurban edilme veya işkence gibi çok çok farklı, acımasız ve mide bulandırıcı durumlar yer almaktadır.

Bunların hepsini mizojini denilen terimin içerisine sığdırabilirsiniz. İnsanlık tarihinin bilinen yazılı geçmişine uzanıp nereye giderseniz gidin kadına şiddeti veya kadından nefreti görürsünüz. Bu durumun kültürle doğrudan ilgisinin olduğu bellidir fakat kültürleri oluşturan yapı taşları kadınların geri plana itilmesini destekler nitelikte olabilmektedir. Erkeğin bu denli öne çıkması “güç” kavramıyla açıklanabilir mi? Belki evet, belki hayır. Açıklanması gereken çok şeyin olduğu kesindir.

Jack Holland’ın yazmış olduğu bu kitap sadece feminizm hareketi için önemli bir kitap değildir. Bazı şeyleri daha net görebilme, bazı şeyleri daha iyi anlama konusunda önemlidir. Dilimize çevrilmiş eserler arasında yer aldığı için fırsat bulunduğunda okunmalıdır. Özellikle kadın hakları, kadına şiddete karşı hareketler ve buna benzer girişimlerde bulunan kişilerin mutlaka göz atması gerekir. Geçmişten günümüze kadar bitmek bilmeyen bir önyargıyı oluşturan bu meselenin anlaşılması için önemli bir eserdir.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...