Minnet eylemek: Özgürlüğün önündeki engel

M

Minnet etmek deyimini daha önce sıkça duymuş olsan bile üzerinde çok fazla düşünme gereği duymamış olabilirsin. Minnet etmek, zor durumda kalmaktan kaçınmak adına yapılmaması gereken bir şeyi bir başkası istedi diye yapmak anlamına gelebilmektedir. Bunu hayatında hiç yapmadığının garantisini verebilir misin?

Minnet etmek konusu önemli bir konudur. Psikolojik ve ekonomik olarak seni farklı bir şekilde etkileyebilir. Yapmaman gerektiği halde yaptığın bir şey sonrasında pişmanlık duyabilir veya ekonomik anlamda kendini zor durumda bırakabilirsin. Bu tür durumların yaşanmasını istemiyorsan en basit ifadeyle hayır diyebilmeyi öğrenmelisin.

Minnet Eylemek Yerine Hayır Diyebilmek

Hayatında çeşitli kırılma anları olacaktır. Bunların tamamını kontrol altında tutamazsın ama günün birinde o malum ses kafanı işgal etmeye başlayacaktır. Bu ses yaptıklarının doğru olmadığını fısıldayacaktır. Hayır demen için sana baskı kuracaktır ve kısa süre sonra bu sese tutsak kalman söz konusu olabilecektir.

Bu noktadan sonra bir yol ayrımı karşına çıkacaktır. İnsanlara minnet eylemeyi sürdürecek veya insanlara hayır diyebilmeyi öğreneceksin. Seçimin hangi yol olursa olsun hayatının gidişatını etkilemiş olacağını unutmamalısın. Seçimin hayır diyebilmeyi öğrenmek olursa hayatın dümenini en doğru rotaya doğru kırmış olacaksın.

Hayır Diyebilmeyi Öğrenmek

Sürekli olarak kendisine minnet edilmeye alışmış birisinin hayatında gerçek anlamda elde edilmiş bir başarım yoktur. Bu insanlar başkalarına bir şeyler yaptırarak yollarına devam etmek isterler. Yedekte bir planları yoktur, günü kurtarmaya oynarlar ve her seferinde kendilerine evet demeye hazır insanları bulmak için çaba gösterirler.

Başkalarının kendilerine minnet etmelerini bekleyen kişiler bundan haz alırlar. Bu haz, eksikliklerini kapatmayı başardıkları için ortaya çıkan. İşin özü birçok insan hayır diyebilmeyi bilmediği için bu kişilerin ekmeklerine yağ sürerler. Sürekli evet demeye alışmış birisi, hayır demesi gerektiğinin farkına vardığında ise beklenmedik tepkilerle karşılaşmaya başlar.

İlk kez hayır dediğinde karşıdaki kişinin tepkisi büyük olur. Bugüne kadar hep evet cevabını alan kişinin ilk kez hayır cevabını alması hayal kırıklığı yaşamasına neden olur. Bir şekilde çaresiz durumuna düşeceğini anlar ve son çırpınışlarla karşıdaki kişiyi sürekli olarak tenkit eder.

Hayatta sıkça karşına çıkabilecek bu durumla defalarca tanıştığım için artık alışkanlık haline geldi diyebilirim. İnsanlar hayır demekten korktukları kadar hayır cevabını almaktan da korkarlar. Bu korkularla hayatı keyifli bir biçimde yaşamanın olanağı yoktur. Korkuları yenmek ve onların üstesinden gelmek gerekir.

Korkulardan arınmak: Okuyarak hayatın tadını çıkartmak

Hayır Diyebilmek Adına Değişim Adımları

En başından belirtmem gerekir. Hayır diyebilmeyi öğrenmek hemen gerçekleşecek bir durum değildir. İnsanın kendini değiştirmesi nasıl zaman alan bir işse hayır diyebilmek adına değişmek de zaman gerektirir. Bunu nasıl yapacağını sana anlatmaya çalışacağım. Eğer inanırsan ve kararlılıkla bu işin üstesinden geleceğini düşünürsen zaman içerisinde hayır diyebilmeyi öğrenebilirsin.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

  • Ne yapmak istediğine karar vermelisin. En önemli adım aslında budur. Her gün ne yapmak istediğine karar vermek yerine bir hedef belirlemeli ve bu hedefin yolundan gitmeye özen göstermelisin. Bugün istemediğin halde evet dediğin her olayın sonucu yarın farklı bir duruma doğru yol almana neden olabilir. Bu nedenle hayır diyebilmek için hayatta belirlediğin hedeflere doğru yönelmeli ve bu hedeflere katkı yapmayacak her şeye hayır demeyi bir ilke haline dönüştürmelisin.
  • Daha dürüst olmaya çalışmalısın. Hayatınıza anlam katacak değerleri belirledikten sonra onlara bağlı kalmalısın. Arkadaşlarına ve yakınlarına belirlediğin hedeflerden söz etmelisin. Bu hedefler için bazı şeylere hayır demen gerektiğini açıkça ifade etmelisin. Seni anlayışla karşılayanlar zaten durumun farkında olacaklardır ama hala eleştirmeye devam edenler ise çıkarlarına engel olduğun için senden uzaklaşmayı tercih edeceklerdir.
  • Kendi başına ayakta durmayı öğrenmelisin. Hayır diyebilmek için buna fazlasıyla ihtiyacın olacaktır. Sırf kendilerine hayır dediğin ve hedeflerini açıkça ifade ettiğin için senden hoşlanmayacak yakınların olacaktır. Bu durumu anlayışla karşılayarak onların iyi birer arkadaş veya destekçi olmadıklarını anlamalısın. Hayatında değişiklik yapmak için kimsenin onayına ihtiyacın yok değil mi? Kimsenin buna karışmaması gerektiği açık bir biçimde ortadadır.

Hayatta hayır diyebilmeyi öğrenmek istiyorsan bu adımlar sana yardımcı olabilecektir. Hayır diyebildiğin her noktada başkalarına minnet duymayı bırakmış olacaksın. Başkalarına minnet duymak onlara bağlı kalmak anlamına geleceğinden bu zincirleri kırmaya başladığın andan itibaren hayatına yeni bir özgürlük alanı kazandırmış olacaksın.

Hayır diyebilmeyi öğrenmek için tek başına hareket etmenin zor olacağına inanıyorsan aşağıdaki kitap önerime göz atabilirsin. Bu kitap, bir şeylere veya birilerine hayır diyebilmenin önemini en iyi şekilde anlatmaktadır.

Hayır Demeyi Bilmek – Marie Haddou

İletişim Yayınları tarafından dilimize kazandırılmış olan Hayır Demeyi Bilmek isimli eser insanın gündelik yaşantısına odaklanarak yazılmıştır. Yazar Marie Haddou insanın günlük yaşantısında kurduğu ilişkilerde hayır demenin zorluğunu ele alarak örneklerle bunun etkilerini en iyi şekilde anlatmaktadır.

İletişim Yayınları: Hayır Demeyi Bilmek – Marie Haddou

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...