Minikitap Kütüphanesi: Can Yayınları’ndan 24 kitaplık set

Bir süredir alıp okumak için yeni bir kitap listesi oluşturmak istiyordum. Elimde okuduğum keyifli bir kitap olduğundan aslında yeni bir kitap almak pek aklımın ucundan geçmiyor. Bir yakınımın ısrarla tavsiye ettiği kitap için ilk iletişim talebim olumsuz olmuşken yeni kitap arayışına çıktım ve Can Yayınları tarafından oluşturulmuş Minikitap Kütüphanesi ile karşılaştım.

Kitap setlerini her zaman ilgi çekici bulmuşumdur. Bunun sebebi bir kitap yerine beni birkaç kitap almak zorunda bırakmasıdır. Bununla birlikte kitapların çok daha uygun fiyata satılması diğer ilgi çekici olan noktadır. Minikitap Kütüphanesi’nin bu indirim durumunu karşılayıp karşılamadığını kitaplara tek tek göz atarak görebiliriz.

Minikitap Kütüphanesi – 24 Kitaplık Set

Her ilgili kitap başlığında kitabın indirimsiz fiyatı belirtilecek ve son kısımda yapılan hesaplama ile Minikitap Kütüphanesi’nin fiyat açısından avantajlı olup olmadığı değerlendirilecektir. Bu değerlendirme esnasında Minikitap Kütüphanesi’nin indirimsiz fiyatı baz alınacaktır. Ayrıca, üst kısımda yer alan görsel GazeteBilkent adresinden alınmıştır.

Otuz Beş Yaş – Cahit Sıtkı Tarancı

Cahit Sıtkı Tarancı edebiyatımızın en ünlü şairlerinden birisidir. Kitapla aynı adı taşıyan Otuz Beş Yaş şiiri en bilinen şiirlerinden birisidir. Onun şiirleri karamsarlık doludur. Birçok şiirinin konusu ölümdür veya acıdır. Şiirlerini okumanın verdiği keyif pek tarif edilemez çünkü insanı hayretlere düşürdüğü kadar sarsan şiirlerin altına da imza atmıştır. Bütün şiirleri Otuz Beş Yaş isimli bu kitabın içerisinde toplanmıştır.

Otuz Beş Yaş kitabının mini kitap biçiminin satış fiyatı etiketi 17 TL olarak belirlenmiştir. Can Yayınları’ndan yayınlanan kitabın derleyicisi Asım Bezirci‘dir.

Can Yayınları: Otuz Beş Yaş, Mini Kitap – Cahit Sıtkı Tarancı

Lüsyen – Can Dündar

Son dönemin çok tartışılan isimlerinden birisi olan Can Dündar‘ın kaleminden çıkmış bu kitabın basın bülteni tanıtımıyla içeriği arasında bir karmaşa olduğunu belirtmeliyim. Can Dündar’ın henüz yeni yeni kendini göstermeye başladığı dönemlerde yazılmış bu kitap Osmanlı Devleti’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne geçiş döneminde yaşamış edebiyat takımının çevresinde gelişen olaylar anlatılmaktadır.

Lüsyen kitabının mini kitap biçimine ait satış fiyatı 27 TL şeklindedir. Can Yayınları’ndan yayınlanan kitabın 1080 sayfaya sahip olduğunun altını çizmem gerekmektedir.

Can Yayınları: Lüsyen, Mini Kitap – Can Dündar

İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens

Edebiyat dünyasının en bilinen isimlerinden birisi olan Charles Dickens imzasını taşıyan İki Şehrin Hikayesi son derece popüler bir romandır. Fransız İhtilali döneminde Paris ve Londra gibi iki önemli şehrin konu alındığı eser aslında platonik bir aşkı içermektedir. Kitap özellikle “tüm zamanların en iyisi, tüm zamanların en kötüsüydü” giriş cümlesiyle tanınmaktadır.

İki Şehrin Hikayesi romanının mini kitap biçimine ait satış fiyatı 22 TL şeklindedir. Can Yayınları’ndan yayınlanan kitabın çevirisi Meram Arvas tarafından yapılmıştır.

Can Yayınları: İki Şehrin Hikayesi, Mini Kitap – Charles Dickens

Yeraltından Notlar – Dostoyevski

Rus yazar Dostoyevski tarafından yazılmış olan Yeraltından Notlar edebiyat klasikleri arasında gösterilen bir kısa romandır. Kendisini gerçek dünyadan soyutlamış bir kişinin iç çatışmasını konu edinmektedir. Yazıldığı dönemden itibaren çok ses getiren bir eser olmayı başaran bu kısa roman daha sonra tiyatroya uyarlanmıştır.

Yeraltından Notlar romanının mini kitap biçimine ait satış fiyatı 12.5 TL şeklindedir. Can Yayınları’ndan yayınlanan kitabın çevirisi Ergin Altay tarafından yapılmıştır.

Can Yayınları: Yeraltından Notlar, Mini Kitap – Dostoyevski

Suç ve Ceza – Dostoyevski

Rus yazar Dostoyevski tarafından yazılmış olan Suç ve Ceza yine edebiyat klasikleri arasında gösterilen bir romandır. Minikitap Kütüphanesi’nde yer alan Dostoyevski’nin bu ikinci eseri Raskolnikov adındaki bir gencin hukuk fakültesini bırakıp olan biteni sorgulamaya başlaması ve sonunda bir suça iştirak etmesiyle gelişen olayları konu almaktadır. Suç ve Ceza yazarın en önemli eserlerinden birisidir.

Suç ve Ceza romanının mini kitap biçimine ait satış fiyatı 13.75 TL şeklindedir. Can Yayınları’ndan yayınlanan kitabın çevirisi Sabri Gürses tarafından yapılmıştır.

Can Yayınları: Suç ve Ceza, Mini Kitap – Dostoyevski

İstanbul Kırmızısı – Ferzan Özpetek

Yönetmen Ferzan Özpetek tarafından kaleme alınan bu roman İstanbul’a adanmış bir kitaptır adeta. Yakın tarihimizin iyisiyle kötüsüyle en önemli olaylarından birisi olan Gezi Parkı olayları arka planda tutularak yazılan bu roman bir aşkı anlatır. Kitabı okurken resmetmek istersiniz anlatılanları ve daha sonra yaşamak istersiniz o görsel olarak düşlediğiniz anları.

İstanbul Kırmızısı romanının mini kitap biçimine ait satış fiyatı 12 TL şeklindedir. Yönetmenlik koltuğunda kendini ispatlamış bir ismin romancılık kariyerine merhaba demek için bu kitabı okumanı öneririm.

Can Yayınları: İstanbul Kırmızı – Ferzan Özpetek

Dönüşüm – Franz Kafka

Edebiyatın en eşsiz isimlerinden birisi olan Franz Kafka tarafından yazılmış olan Dönüşüm isimli romanı sistem eleştirisi olarak ele almak mümkündür. Kitapta eleştirilen ise kapitalizm sisteminden başka bir şey değildir. Gregor Samsa bir sabah aniden bir böceğe dönüşmüştür. Kitabın dilinde bu yaşanan değişim değil tam anlamıyla dönüşümdür. Olaylar bu dönüşümden sonra gelişmeye başlar ve Franz Kafka’nın en popüler eserlerinden birisi hayat bulmuş olur.

Dönüşüm romanının mini kitap biçimine ait satış fiyatı 7 TL şeklindedir. Kitabın çevirisi Ahmet Cemal‘in değerli katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: Dönüşüm, Mini Kitap – Franz Kafka

Dava – Franz Kafka

Minikitap Kütüphanesi içerisinde yer alan ikinci Franz Kafka romanıdır. Josef K. isimli kişi bir sabah uyandığında kendisini bilmediği bir suçtan ötürü dava edilmiş olur. Absürt olan bununla sınırlı değildir çünkü kitabın kahramanı neyle suçlandığını bilmese bile normal yaşantısına devam edebilmektedir. Josef K. cezasını çekeceğini beklemeye başlarken usta yazar Franz Kafka iletmek istediği mesajı çoktan okuyucusuna iletmiştir.

Dava romanının mini kitap biçimine ait satış fiyatı 15 TL şeklindedir. Kitabın çevirisi Ahmet Cemal‘in katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: Dava, Mini Kitap – Franz Kafka

Hayvan Çiftliği – George Orwell

Dünya edebiyatının en özgün yazarlarından birisi olan George Orwell tarafından yazılmış bu roman aslında bir siyasi iğneleme kitabıdır. Hayvanların sahiplerine başkaldırması ile başlayan hikaye George Orwell’ın meşhur olmasını sağlayan kitaptır. Bu kitaptan okunması gereken kısa hikayeler isimli yazımda söz etmiştim, detaylar için oraya göz atabilirsin.

Hayvan Çiftliği romanının mini kitap biçimine ait satış fiyatı 12 TL şeklindedir. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi Celal Üster tarafından yapılmıştır.

Can Yayınları: Hayvan Çiftliği, Mini Kitap – George Orwell

1984 – George Orwell

George Orwell tarafından yazılmış 1984 romanı aynı zamanda her geçen gün biraz daha gerçek olmaya yakınlaşan bir komplo teorisidir. George Orwell bu kitabı nedeniyle sayısız övgü ve eleştiri almıştır. Kitapta totaliter sistemde büyük bir karamsarlıkla yaşayan insanların hikayesi anlatılır. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört kitabını uzun bir süre önce kitap tavsiyelerim arasına eklediğimden detaylar için ilgili yazıya göz atabilirsiniz.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört isimli romanın mini kitap biçimi 19 TL fiyat etiketine sahiptir. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi Celal Üster tarafından yapılmıştır.

Can Yayınları: 1984, Mini Kitap – George Orwell

Genç Werther’in Acıları – Goethe

Alman edebiyatının ve aynı zamanda dünya edebiyatının en önemli yazarlarından birisi olan Goethe‘ye ait Genç Werther’in Acıları romanı aslında kısa bir hikayedir. Genç Werther’in duyduğu aşktan dolayı çektiği acıları anlatan hikayesiyle son derece keyif verici bir okuma deneyimi sunmaktadır. Okunması gereken kısa hikayeler kısmında değindiğim eserlerden birisi olduğundan daha fazla detay için ilgili yazıya bakabilirsin.

Genç Werther’in Acıları isimli romanın mini kitap biçimi 10 TL fiyat etiketine sahiptir. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi Nihat Ülger tarafından gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: Genç Werher’in Acıları, Mini Kitap – Goethe

Siddhartha – Hermann Hesse

Siddhartha, Budizm felsefinde önemli bir yere sahip olan Guetama Siddhartha’nın hayat hikayesini konu alan bir Hermann Hesse romanıdır. Hermann Hesse’nin sahip olduğu yalın anlatım sayesinde bu felsefeyle ilgili birçok detayı kolaylıkla öğrenme şansına sahip olabilirsin. Siddhartha aynı zamanda yazarın en önemli eseri olma özelliğini taşımaktadır.

Siddhartha isimli romanın mini kitap biçimi 12.50 TL fiyat etiketine sahiptir. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi ise Kamuran Şipal tarafından yapılmıştır.

Can Yayınları: Siddhartha, Mini Kitap – Hermann Hesse

Beyaz Diş – Jack London

Beyaz Diş, Amerikalı yazar Jack London tarafından yazılmış fantastik bir romandır. Adını sıkça duymuş olabileceğiniz bu romanın en büyük özelliği dünyayı bir hayvanın gözünden anlatıyor olmasıdır. Beyaz Diş bir kısmı köpek, bir kısmı ise kurt olan bir canlıdır ve onun yaşam hikayesi kitabın asıl konusudur.

Beyaz Diş isimli romanın mini kitap biçimi 15 TL fiyat etiketine sahiptir. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi Omca A. Korugan tarafından gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: Beyaz Diş, Mini Kitap – Jack London

Keşke Gerçek Olsa – Marc Levy

Keşke Gerçek Olsa, Fransız yazar Marc Levy tarafından yazılmış bir romandır. Yazarın en kaliteli eserlerinden birisi olma özelliğini taşıyan bu kitap aynı zamanda sinemaya da uyarlanmıştır. İnsan ruhunun önemini anlatan bu kitabı gayet rahat bir biçimde okuyabilir, gülerken ağlayabilir ve ağlarken yüzünde gülücüklerin olduğunu hissedebilirsin.

Keşke Gerçek Olsa isimli romanın mini kitap biçimi 15 TL fiyatından satılmaktadır. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi Saadet Özen tarafından gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: Keşke Gerçek Olsa, Mini Kitap – Marc Levy

Zorba – Nikos Kazancakis

Zorba, Yunan yazar Nikos Kazancakis tarafından yazılmış bir romandır. Yazarın en bilinen eserlerinden birisi olan bu roman, kitaplarla dolu bir hayattan kaçmak isteyen entelektüel bir gencin hikayesini anlatır. Bu kaçış hikayesinin yardımcılarından birisi ise son derece gizemli olan Alexis Zorba isimli karakterdir.

Zorba ismini taşıyan romanın mini kitap biçimi 19 TL fiyatından satılmaktadır. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi ise Ahmet Angın tarafından gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: Zorba, Mini Kitap – Nikos Kazancakis

Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde

Dorian Gray’in Portresi, İrlandalı yazar Oscar Wilde tarafından yazılmış bir felsefi romandır. Yazarın en bilinen eserlerinden birisi olmasa bile çok ses getiren eserleri arasında yer alır ve yayınlanmış olan tek romanı olma özelliğini taşır. Dorian Gray çok yakışıklı birisi olmakla beraber sonradan tanıştığı Lord Henry’den öğrendikleriyle ona benzemeye başlayarak değişmeye başlar ve olaylar gelişir.

Dorian Gray’in Portresi isimli bu romanın mini kitap biçimi 16 TL fiyat etiketine sahiptir. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi Nihal Yeğinobalı tarafından gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: Dorian Gray’in Portresi, Mini Kitap – Oscar Wilde

Koku – Patrick Süskind

Koku, Alman yazar Patrick Süskind tarafından yazılmış bir tarihsel kurgu romanıdır. Yazarın ilk eseri olmakla beraber başarıyı yakalamasını sağlayan en önemli eseridir. Roman insan ruhunun kimliği, iletişim ve ahlakla ilgilidir ama genel çerçevede koku duygusu yer almaktadır.

Koku isimli romanın mini kitap biçimi 17 TL fiyat etiketine sahiptir. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi Tevfik Turan tarafından gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: Koku, Mini Kitap – Patrick Süskind

New York Üçlemesi – Paul Auster

New York Üçlemesi, Amerikalı yazar Paul Auster tarafından yazılmış bir gizem romanları kitabıdır. Yazarın bir seri halinde yayınlamış olduğu Cam Kent, Hayaletler ve Kilitli Oda romanlarını içermektedir. Her romanın hikayesi aslında bir dedektiflik kurgusu olmanın yanında okuyucusunu içine çekmeyi başarmaktadır.

New York Üçlemesi romanının mini kitap biçimi 19 TL fiyat etiketine sahiptir. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi ise İlknur Özdemir tarafından gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: New York Üçlemesi, Mini Kitap – Paul Auster

Simyacı – Paulo Coelho

Simyacı, Brezilyalı yazar Paulo Coelho tarafından yazılan bir romandır. Zihin açan kitaplar ve liderlik kitapları gibi listelerde kendisinden sıkça söz ettiğim bir kitaptır. Santiago adındaki bir çocuğun kendi kafasında oluşturduğu efsanenin peşinden gitmesini konu almaktadır.

Simyacı adını taşıyan bu romanın mini kitap hali 14 TL fiyatından satılmaktadır. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi Özdemir İnce tarafından gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: Simyacı, Mini Kitap – Paulo Coelho

Aldatmak – Paulo Coelho

Aldatmak, Brezilyalı yazar Paulo Coelho tarafından yazılmış bir romandır. Romanı ilgi çekici kılan nokta ise anlatımındaki etkinlik ve yetişkinlik gibi bir temayı ele almasıdır. Linda adındaki bir kadının yaşarken yaşadığını hissetmemesi ve buna çözüm ararken kendini bambaşka bir dünyada bulması kitabın en kısa özetidir.

Aldatmak isimli bu romanın mini kitap biçimi 15 TL fiyat etiketine sahiptir. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi Emrah Imre tarafından gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: Aldatmak, Mini Kitap – Paulo Coelho

Satranç – Stefan Zweig

Satranç, Avusturyalı yazar Stefan Zweig tarafından yazılmış bir öykü kitabıdır. Daha önce bu kitaba kitap tavsiyelerim arasında yer vermiştim, eğer okumak istiyorsanız Satranç kitabı yazıma göz atabilirsiniz. Bir satranç oyunu üzerinden verilmek istenen mesajların tadını çıkartmak istiyorsanız bu kitabı okumayı düşünebilirsiniz.

Satranç isimli bu kısa hikaye kitabının mini kitap biçimi 7 TL fiyat etiketine sahiptir. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi Ayça Sabuncuoğlu tarafından gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: Satranç, Mini Kitap – Stefan Zweig

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar – Stefan Zweig

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Avusturyalı yazar Stefan Zweig tarafından yazılmış bir deneme kitabıdır. Bu set içerisinde yer alan diğer kitaplardan daha farklı bir türde olan bu kitap tarih kitabı olarak değerlendirilebilir. Tarihsel önemi büyük olan toplam 14 tarihi anın anlatıldığı bu eser sayesinde bilgi hazinenizi genişletebilirsiniz.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar kitabının mini kitap biçimi 14 TL satış fiyatına sahiptir. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi Kasım Eğit tarafından gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Mini Kitap – Stefan Zweig

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git – Susanna Tamaro

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, İtalyan yazar Susanna Tamaro tarafından yazılmış bir romandır. 80 yaşına merdiven dayamış bir kadının torununa gönderdiği mektuplardan oluşan roman, inançlar ve aile ilişkileri gibi konuları ele almaktadır. Bu roman aynı zamanda İtalyan edebiyatının en iyi romanları arasında gösterilmektedir.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git romanının mini kitap biçimi 11 TL fiyat etiketine sahiptir. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi Eren Cendey tarafından gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Mini Kitap – Susanna Tamaro

Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

Şeker Portakalı, Brezilyalı yazar Jose Mauro de Voscencelos tarafından yazılmış bir romandır. Roman küçük bir çocuğun hayal gücüyle oluşturduğu dünyada yaşanan olayları anlatmaktadır. Dünya edebiyatına damga vurmuş eserlerden birisi olan kitaptan daha önce dünya edebiyatında popüler 30 kitabın yazılma süreleri ile ilgili yazımda söz etmiştim.

Şeker Portakalı romanının mini kitap biçimi 14.5 TL fiyat etiketine sahiptir. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirisi ise Aydın Emeç tarafından gerçekleştirilmiştir.

Can Yayınları: Şeker Portakalı, Mini Kitap – Jose Mauro de Vasconcelos

Minikitap Kütüphanesi içerisinde yer alan tüm kitaplardan söz etmek yazının biraz uzun olmasını sağladı ancak 24 kitaptan en kısa biçimde söz etmeye çalıştım. Kitapların normal satış fiyatları üzerinden bir hesaplama yapıldığında 356.25 TL gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır. Minikitap Kütüphanesi ise ahşap kitaplık dahil olmak üzere 360 TL fiyat etiketine sahiptir. Kısacası bu seti alman durumunda ahşap kitaplığı bedavaya getirmiş olacağını düşünebilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...