Mia ve Düzinelerce Kapkek (Coco Simon)

Mia ve Düzinelerce Kapkek, Coco Simon tarafından oluşturulan Kapkek Günlükleri serisinin 6. kitabıdır. İspanyolca ile arası pek iyi olmayan Mia’nın maceralarını anlatır. Ailesi İspanyolcayı çok iyi konuşabiliyor olsa bile Mia için aynı şeyi söylemek söz konusu değildir. Mia, İspanyolca dersinden kalmak üzereyken ailesi yardımına koşar.

Mia ve Düzinelerce Kapkek, Coco Simon tarafından yazılmış bir çocuk kitabıdır. Gerçekçi anlatım izleri taşıyan kitap, Kapkek Günlükleri serisinin 6. kitabı olma özelliğini taşır. İspanyolca dersinden kalmak üzere olan Mia’nın maceralarını konu alır. Orijinal dilinde Mia’s Baker’s Dozen adını taşıyan kitap ilk olarak 2012 yılında yayınlanmıştır. Dilimize çevirisi Duygu Bolut tarafından yapılırken, kitap 2016 yılında Pegasus Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Mia ve Düzinelerce Kapkek: Kitabın Konusu

Mia, annesi yeniden evlenince bir üvey babaya ve bir üvey kardeşe sahip olur. Hafta sonlarının öz babasının evinde geçiren Mia için hayat gayet iyi devam etmektedir. Mia’nın hayatındaki tek sıkıntı bir türlü yıldızının barışmadığı İspanyolca dersidir. Mia’nın annesi ve üvey babası İspanyolcayı çok iyi bilmektedir. Mia, İspanyolcayı konuşabilse bile bir türlü yazamamaktadır. İspanyolcayı konuşmak ve yazmak arasındaki fark onu fazlasıyla zorlamaktadır.

Mia derste yaşadığı sorunlar nedeniyle acımasız birisi olarak bilinen Bayan Alvarez ile uğraşmak zorunda kalır. Sınıfta kalması an meselesidir. Mia olup bitenden ailesine bahsetmez fakat gerçek bir şekilde ortaya çıkar. Sonucunda ise ailesi seferber olur ve Mia’ya yardım etmeye karar verir.

Mia ve Düzinelerce Kapkek: Eğlenceli Kapkekler

Kitap konusu itibariyle çok ilgi çekici olmayabilir fakat verdiği mesajlar açısından ilgi çekicidir. Çocuklar tarafından okunacak bir kitabın biraz daha ilgi çekici olmasını bekleyebilirsiniz. Bir dili konuşmayı bilmek ama yazamamak garip bir durum olsa gerek. Gerçekçi gelmeyebilir ama bu tip durumlarla fazlasıyla karşılaşabilirsiniz.

Kitabı güzel yapan şey ise bir konunun etrafında yer alan ufak problemlerin işlenmesi ve bunların çözülmesi için arkadaşlığı ön plana çıkarmasıdır. Kitap bununla yetinmez, eğlenceli kapkekler ile hikayeyi renklendirir ve ilgi çekici kılar.

Okulda yaşadığı sorunları ailesiyle paylaşmak istemeyen bir kız bunu ne zamana kadar saklayabilir? Veli toplantısına kadar! Veli toplantısı ailenin her şeyi öğrenmesini sağlar. İşte bu noktadan sonra aile el birliği ile kızlarına yardımcı olmaya çalışır.

Aslında her ailenin gerçekleştirmesi gerektiği dayanışmanın yansıması kitapta yer almaktadır. Kitap bu nedenle oldukça önemlidir. Örneğin, serinin diğer kitaplarından bahsetmeden bu kitaptan bahsetmemin genel olarak nedeni budur. Kitap diğer kitaplardan çok daha iyi olmasa bile daha iyi mesajlar verebilmektedir.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...