Mazhar Olmak (Mazhar Alanson)

Mazhar Olmak, ünlü müzik gruplarımızdan birisi olan MFÖ‘nün üyelerinden Mazhar Alanson’un hayatını anlatan otobiyografi kitabıdır. Kitapta, Mazhar Alanson‘un hayatına dair ihtiyaç duyulan her türlü bilginin yer aldığını söylemek mümkün. Özellikle onun söylediği şarkıların hikayelerini öğrenmek istiyorsanız bu biyografi kitabının tam size göre olduğunu samimiyetle söyleyebilirim.

 

Mazhar OlmakMazhar Alanson tarafından hazırlanmış olan biyografi veya otobiyografi kitabıdır. Kitapta Mazhar Alanson’un hayatına ait en ayrıntılı bilgilere ve seslendirmiş olduğu şarkıların saklı kalmış geçmişlerine yer verilmiştir. Mazhar Alanson hayranları tarafından keyifle okunabilecek bu değerli eser ilk kez 2010 yılında Doğan Kitap tarafından yayınlanmış olsa bile 2017 yılında Nesil Yayınları tekrar yayınlanmıştır.

Mazhar Olmak – Kitabın Konusu

Giriş kısmında belirttiğim gibi Mazhar Olmak bir otobiyografi kitabıdır. Mazhar Alanson’un hayat hikayesini, şarkılarının ve şiirlerinin hikayesini anlatmaktadır. Kitabı ilgi çekici kılan durumlardan bir diğeri ise yanında Mazhar Alanson’a ait şarkıların yer aldığı bir CD ile gelmesidir.

Mazhar Olmak kitabını diğer kitaplardan ayıran en önemli özelliği yanında CD hediye edilmesi değildir. Kitap standart kitap yapılarına benzemeyen bir yapıya sahiptir ve iç yapısı dahi Mazhar Alanson tarafından özenle hazırlanmıştır. Bir otobiyografi kitabı için fazlasıyla ilgi çekici olan bu özel tasarım aslında kitabın hazırlanışı için verilen çabayı bizlere göstermektedir.

Nesil Yayınları: Mazhar Olmak – Mazhar Alanson

Son Derece Özgün Otobiyografi

Kitabı anlatacak daha iyi bir başlık bulamadım. En basitinden ifade etmem gerekir ki kitabın sahip olduğu yapı başlı başına özgün bir yapıdır. Tabi gelenekselci kitap okuyucuları bunu çok fazla beğenmeyecek ve hatta kitap onlara fazla renkli gelebilecektir. Buna saygı duyarım ama bana göre kitabı okunabilir kılan yönlerden birisi bu kendi haline bırakılmış yapısıdır.

Mazhar Olmak ismini taşıyan bu otobiyografide her şey olduğu gibi yayınlanmıştır. Bir kurgunun olduğundan bahsetmek doğru değildir. Bu sayede kitabı bir anı kitabı veya hatıra defteri olarak görebilmek mümkündür. Son derece ilgi çekici olan bu durum Mazhar Alanson’un hayat hikayesiyle birleşince ortaya okuması son derece keyifli bir kitap çıkmıştır.

Tabi bir de eleştiri yöneltmek doğru olabilir. Hatıra defteri tadında bir otobiyografi olması nedeniyle kitabın bazı kısımlarını anlamakta zorlanabilirsiniz. Mazhar Alanson’a yakın kişiler tarafından kolaylıkla anlaşılabilecek ama diğer okurlar tarafından anlaşılamayacak ifadelerle karşılaşabilirsiniz. Bu kitap için yapabileceğim en önemli eleştirilerden birisi budur.

Mazhar Olmak – Tavsiye Durumu

Mazhar Olmak isimli otobiyografi kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Bu sorunun cevabı koşulludur. Bir Mazhar Alanson hayranı ve sıkı takipçisi biriysen, şarkılarının nasıl ortaya çıktığını merak ediyorsan ve doğal yazım tarzından hoşlanıyorsan bu kitabı alıp okumanı tavsiye ederim. Bu koşullara sahip olmayan biriysen bu durumda kendine başka bir kitap bulmanı öneririm.

Unutmadan kitapla birlikte gelen müzik CD’sinin içerisinde “Bodrum”, “Yandım”, “Benim Hala Umudum Var”, “Ah Bu Ben”, “Sarı Laleler”, “Buselik Makamına”, “Sen ve Ben”, “Yapma”, “Tam Ortasındayım”, “Yalnızlar Garı”, “Güllerin İçinden”, “Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da”, “Sanatçının Öyküsü” ve “Gözyaşlarımızı Bitti Mi Sandın?” isimli şarkılar yer almaktadır.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...