Mary Stuart (Stefan Zweig)

Mary Stuart, Stefan Zweig tarafından kaleme alınan biyografi kitaplarından birisidir. İskoç Kraliçesi Mary Stuart’ın yaşam öyküsünü konu alır. Kraliçe Mary, oldukça çalkantılı bir yaşama sahip olmuştur. Özellikle entrikalarla dolu hayatı boyunca aldığı kararlar daima tartışılmıştır. Entrikalarla bilinmesi onu tarihçiler kadar yazarlar açısından da önemli kılmıştır.

Mary Stuart, sayısız biyografi kitabı hazırlamış olan Stefan Zweig‘ın kendine has üslubuyla kaleme aldığı bir biyografi kitabıdır. İskoç Kraliçesi Mary Stuart‘ın hayat hikayesini anlatan kitap, orijinal dilinde ilk olarak 1935 yılında yayınlanmıştır. Kitap Kasım Eğit ve Yadigar Eğit ikilisinin çevirisiyle 2016 yılında Can Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Mary Stuart: Kitabın Konusu

Mary Stuart çalkantılı yaşamıyla tanınmış bir kraliçedir. Babası V. James, Mary Stuart henüz 9 aylıkken öldüğünden ötürü Mary Stuart, erken yaşta kraliçe olmuştur. Soy ağacının sunduğu imkan sayesinde Kraliçe Mary aynı zamanda İngiliz tahtında da söz sahibi olabilecek bir isimdir. Kraliçe Mary, eğitim almak üzere Fransa’ya gönderilmiş ve 16 yaşındayken, Fransa kralı II. Françis ile evlenmiş ve kısa süreliğine Fransa Kraliçesi olmuştur. Eşinin ölümünden sonra ülkesi İskoçya’ya geri dönmüştür.

Aslında bu kısa paragraf dahi Kraliçe Mary’nin hayatını anlatmak adına yeteri kadar çalkantı içermektedir. Stefan Zweig, onun yaşamıyla ilgili bildiği her şeyi kitabında anlatmıştır. Tarihçilerden çok romancıların ve bestecilerin ilgisini çekmiş olan bu kraliçenin hayatını en iyi şekilde anlatmayı başarmıştır.

Okuması Kolay ve Akıcı Biyografi Kitabı

Bu kitabı diğer biyografi kitaplarından ayıran en önemli özellik ise bir roman gibi akıcı biçimde okunabilmesidir. Bu durum, hiç kuşkusuz yazar Stefan Zweig‘in anlatım becerisiyle oluşmuştur. Stefan Zweig, özellikle Kraliçe Mary ve Kraliçe Elizabeth arasında yaşanan çatışmalarda taraf olmamaya özen göstererek bir biyografinin hatta tarih kitabının nasıl yazılması gerektiğini ortaya koymuştur.

Yazar, biyografisini yazdığı Kraliçe Mary’nin aslında tehlikeli entrikalara bulaşmasa İskoçya’yı en iyi şekilde yönetebilecek kadar güçlü bir kraliçe olabileceğine değinmiştir. Fakat yazarın ön plana çıkardığı olgu tam olarak bu değildir. Eğer ihtilaf halinde bulunan iki karakter Kraliçe Mary ve Kraliçe Elizabeth olmasaydı, bu iki gücün yerinde erkekler yer alsaydı tüm sorunların açık bir savaşla çözüme kavuşturulmasının olası olduğunu anlatmaya çalışmaktadır.

Gerçekten böyle olabilir miydi bilinmez ama kadın doğasının olayları erkek doğasına göre çok daha farklı ele aldığını sanırım hepimiz kabul edebiliriz. Bu kabul edilmesi gereken önemli bir gerçektir. Stefen Zweig, bu gerçekliğin üzerinden Kraliçe Mary’nin hayat hikayesini anlatmakta ve Kraliçe Elizabeth ile arasında olan rekabete değinmektedir.

İskoç veya İngiliz tarihiyle ilgilenen birisiyseniz bu biyografiyi okumanızı tavsiye ederim. Bunun dışında kitabı okumanız için size belirli bir neden maalesef sunamam. Belki Stefan Zweig biyografilerini tanımak isterseniz okuyabilirsiniz ama bu zorlama bir tavsiye olur.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...