Madeleine L’engle tarafından önerilen 5 kitap

M

Madeleine L’engle tarafından önerilen kitaplarla dolu bu okuma listesi sayesinde okunması gereken önemli kitaplarla buluşabilirsin.

Madeleine L’engle hikayeler hakkında konuşurken “Hikayeler bizi daha canlı, daha insan ve daha cesaretli yapar.” demiştir. Bu isim, Zamanda Kıvrılma gibi pek çok okuma listesine dahil edilebilen bir romanın yazarıdır. Hayata veda etmeden önce verdiği demeçlerde kendisine ilham kaynağı olan çeşitli kitaplardan söz etmiştir.

1. Söğütlerdeki Rüzgar – Kenneth Grahame

Kenneth Grahame‘ın ilk kez 1908 yılında yayınlanmış bu eseri genç yetişkin romanı ve fantastik roman olma özelliğini taşır. Köstebek evinde bahar temizliği yaparken canı acayip sıkılır ve kendini dışarı atarak nehrin kıyısına ulaşır. Köstebek burada Fare ile tanışır ve hemen arkadaş olur.

Bu arkadaşlığın ardından Köstebek aynı zamanda Porsuk, Su Samuru ve Karakurbağası ile arkadaş olur. Karakurbağası arabalara karşı aşırı derecede ilgi duyan biridir. Bu ilgisi kısa sürede onun hapsi boylamasına neden olur. Diğerleri ise onun arkadaşı olmanın getirdiği itibarsızlıkla mücadele etmek zorundadırlar.

Madeleine L’engle bu kitaptan Margaret A. Edwards Ödülü‘nü alırken söz etmiştir. Bu kitabı “güzel” ve “muhteşem” olarak nitelendirilmiştir.

2. Rubailer – Ömer Hayyam

Ömer Hayyam‘ın ilk kez ne zaman yazıldığı bilinmeyen bu eseri şiir kitabı olma özelliğini taşır. Bu eser Ömer Hayyam’a ait yaklaşık bin civarında şiirin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Eserin Türkçe versiyonlarında çizimle desteklenmiş pek fazla yayın yoktur.

Burada bahsi geçen öneri ise Norman A. Clark tarafından hazırlanmış ve çizimlerinde Ronald Balfour’un imzası bulunan eserdir. Bu şiir kitabını çizimler olmadan incelemek istersen Türkçe eserlere yönelebilirsin. Aksi durumda İngilizce olarak yayınlanmış olan versiyonları tercih etmelisin.

Madeleine L’engle bu kitaptan Scholastic‘e verdiği röportajda söz etmiştir. Bu kitabı “muhteşem çizimleri” olan bir kitap olarak nitelendirilmiştir.

3. Da Vinci Şifresi – Dan Brown

Dan Brown‘ın ilk kez 2003 yılında yayınlanmış bu eseri gizem romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Louvre Müzesi sorumlularından Jacques Sauniere ölü bulunur. Ölmeden önce can havliyle geride önemli bir ipucu bırakmıştır. Bu ipucu şifreli olduğundan Paris Emniyet Müdür Bezu Fache, Robert Langdon’u çağırır.

Robert Langdon bu görevde yalnız olmayacaktır. Ona bir kriptolog olan Sophie Neveu yardımcı olacaktır. Sophie Neveu aynı zamanda maktulün torunudur. Ailesine ait pek çok önemli sır artık onunla beraberdir. Sırların açığa çıkması için Robert Langdon’dan yardım ister ama öncelik Bezu Fache’ten kurtulmaktır.

Madeleine L’engle bu kitaptan Newseek‘e verdiği röportajda bahsetmiştir. En çok satanlar listesinde yer alan kitapları pek okumayı tercih etmediğini söylerken bu kitabı “eğlenceli” ve “ilgi çekici içerikli” olarak nitelendirmiştir.

4. Gölgene Sahip Çık – Robert A. Johnson

Robert A. Johnson‘ın ilk kez 1991 yılında yayınlanmış bu eseri psikoloji kitabı ve kişisel gelişim kitabı olma özelliğini taşır. Kitaptaki teoriye göre karakter insanın kendisini dış dünyada temsil eden imajdır. Karakter daha çok insanın egosunda depolanan bir materyaldir.

Ego pozitif olan verileri emer ve onları kişinin faydalanacağı şekilde besler. Ego kişiliği korur ve kişiyi en iyi ışığın altına çıkarmış olur. Gölge ise toplumun kabul edemeyeceği davranışları haznesinde tutan bir olgudur. Gölge egodan güçlü olduğu zaman insanın yaşadığı mutlak çatışmalar ortaya çıkar ve denge bozulur.

Madeleine L’engle bu kitaptan Brain Pickings‘te yer alan yayında söz etmiştir. Bu kitaptan oldukça fazla şey öğrendiğini belirtirken bu kitaptaki teorileri “ilgi çekici” bulduğunu belirtmiştir.

5. Kuru Gürültü – William Shakespeare

William Shakespeare‘in ilk kez 1598 yılında yayınlanmış bu eseri tiyatro oyunu olma özelliğini taşır. Don Pedro yoldaşları Claudio ve Benedick ile Messina’ya gelerek arkadaşı Vali Leonato’yu ziyaret ederler. Cladio, Leonato’nun tek kızı olan Hero’ya aşık olur. Benedick ise Leonato’nun yeğeni Beatrice ile didişip durur.

Don Pedro arkadaşı Claudio’ya yardım etmek ister ama abisi Don John’un her şeyi öğrendiğinden habersizdir. Akşam verilecek olan partide Don John ortalığı karıştırmaya çalışacaktır. Parti maskeli bir balo olacağından Don John’un planlarının tıkır tıkır işlemesi kaçınılmazdır.

Madeleine L’engle bu kitaptan PBS‘te gerçekleştirdiği röportajda söz etmiştir. Beatrice ve Benedick’i çok sevdiğini söylerken “sevginin önemli” olduğunu ve bu kitabın bunu en iyi şekilde anlattığını ifade etmiştir.

Umarım Madeleine L’engle tarafından önerilen bu kitaplar hayatına değer katabilirler. Kitaplar hakkında aklına takılan bir şeyler varsa bunları yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilir ve yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan Facebook veya Twitter üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...