Liderlik yolunda okunması gereken 6 kitap

Liderlik vasfınızı geliştirmek mi istiyorsunuz? Liderlik yolunda okunması gereken 6 kitap tam size göre! Okuyun ve kendinizi geliştirin. Okuma temel hayat becerileri arasında yer alır. Tarihimizi bu şekilde gözden geçirebiliriz ve hikayelerimizi başkalarına anlatabiliriz. Elbette kitapların dünyasında çok fazla örnek vardır. Kitap kapaklarını süsleyen birbirinden farklı isimler ve tasarımlar bulunmaktadır. Her bir kitabın içerisinde değerli gerçekler bulunur. Bazıları iç dünyamızda kopan fırtınaları dışarı çıkarır ve bunların insan tecrübesine dönüşmesine neden olur.

İnsanlar jenerasyonlar boyunca tecrübelerden faydalanarak bir şeyler yapmaya çalışırlar. Bu tecrübelerin sadece tek bir kişiye özgü olmaması gerektiğini düşünenler ise ellerine kalemleri alıp insanlık için son derece zengin kaynakları meydana getirirler. Bunlar herkes tarafından değerli ve olağanüstü kıymete sahip kitaplardır.

Liderlik yolunda okunması gereken kitaplar

Kitapların yazım aşaması bu şekilde gelişirken bir de bunun okuma aşaması vardır. Okuma alışkanlığı siz farkında olmasanız bile iletişim, duygusal zeka ve verimlilik gibi çeşitli konularda size destek olur. Her şeyin bununla sınırlı olduğunu sanmayın, kitaplar aynı zamanda stresi azaltır. Etkili bir liderlik peşinde koşuyorsanız bunların temel gereksinimler olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

Okumanın önemini anlatmak için belki kelimeler bile yetersiz kalır ancak bir lider olma hayaliniz varsa sizin için neden değerli olduğunu artık anlamışsınızdır. Peki, liderlik hedefi olan birisinin mutlaka okuması gereken kitaplar nelerdir? Bu soruya cevap bulmak için kolları sıvadım. Sonuç mu? Sizin için gerçekten değerli olabilecek, liderlik hedefinde okunması gereken 6 kitap buldum.

Emin olun söylenebilecek kitap sayısı çok daha fazladır ancak ben sadece dilimize çevrilmiş olanları bu yazıya ekleme gereği duydum. Burada yer alan kitapların herhangi birisi kişisel önerim niteliğinde değildir. Yapılan araştırmalar, kitapların okunma düzeyleri ve liderlik vasfına sahip olmak isteyenlere sunduğu katkılar doğrultusunda aşağıda yer alan 6 kitabın sizler için faydalı olabileceğini düşünmekteyim.

1. Simyacı – Paulo Coelho

paulo coelho simyaci

Simyacı orijinal adı The Alchemist olan ve Brezilyalı yazar Paulo Coelho tarafından kaleme alınmış bir romandır. Burada romanın ne işi var demeyin çünkü bu kitap aslında bir roman değil bir maceranın tam kendisidir.

Santiago adını taşıyan bir çocuğun kendince oluşturmuş olduğu bir efsanenin peşinden koşmasını kolan alan bu romanın içerisinde liderlik açısından birçok farklı ders bulunmaktadır.

2. İyiden Mükemmel Şirkete – Jim Collins

iyiden mükemmel sirkete

Firmaların bazıları başarıya ulaşırken bazıları doğal olarak başarısızlıkla karşı karşıya kalır. Jim Collins kitabında bunun neden olduğunu açıklamak için uğraşmıştır. Ortaya koyduğu tüm çalışmaları ise iyi bir firma oluşturmak istiyorsanız sahip olmanız gereken becerileri açıklamak için kullanmıştır.

3. Mutluluk Dağıtmak – Tony Hsieh

mutluluk dagitmak

Zappo’nun CEO’su olarak Tony Hsieh oldukça başarılı bir şirket anlayışı ortaya koymuş ve herkesin konuşmasını sağlayacak bir başarıya imza atmıştır. Hsieh, müşteriyi birinci sıraya yerleştirerek ve doğru insanlarla çalışarak bunu başarmıştır. Müşteriye ve firmanın kültürüne hizmet temel odak noktası olmuştur. Sonuç olarak müşteriler ve çalışanlar mutlu ve memnun olmuşlardır.

4. Takım Oyunu – Seth Godin

takim oyunu

Seth Godin kesinlikle takip etmeniz gereken bir yazardır. Takım Oyunu adını taşıyan bu kitabını okuyarak daha anlamlı işler yapmak adına paylaşılmış işe yarar formüllere ulaşabilirsiniz.

5. Drive – Daniel H. Pink

drive

Liderlik vasfının merkezinde başkalarının motivasyonunu sağlamak vardır. Daniel H. Pink tarafından yazılan kitabın değerli olmasını sağlayan unsur da zaten budur. Pink, kitabında motivasyonun sırlarından bahsetmektedir. Pink, cezalardan ve ödüllerden uzaklaşıp anlamlı işler ve kabiliyetler peşinde koşmamız gerektiğini belirtmektedir.

6. Dijital Çağda Dost Kazanma ve İnsanları Etkilemenin Yolları – Dale Carnegie

dijital cagda dost kazanma

Herkes önemli hissedilmeyi istemektedir. Bu kitapta insanları memnun etme ve kazanma konusunda bir takım bilgiler yer almaktadır. Temelde iletişim odaklı olan bu kitabın amacı insanlarla anlaşılır bir yoldan iletişim ve etkileşim nasıl kurulur bunu göstermektir.

Liderlik kolay kazanılabilecek bir vasıf değildir. Lider olmak istiyorsanız, hatta başarılı bir lider olmak istiyorsanız başkalarının tecrübelerinden yararlanmayı ihmal etmemelisiniz. Liderlik yolunda okunması gereken 6 kitap ile başlangıç aşamasında size yol gösterecek kaynakların bir bölümüne ulaşmış olursunuz. Hedefiniz iyi bir lider olmaksa yönetmek, yönlendirmek, motivasyon sağlamak ve iletişim kurmak alanlarında güçlü olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

You may also like...

1 Response

  1. Geçenlerde Zappos’u 3 TL gibi bir rakama sıfır olarak aldım. Büyük şans ama halen okuyamadım 🙂

Yorum yapıp katkı sağla...