Liderlik ve okuma alışkanlığı: Gelişim gelişimi tetikler

L

Az okuyoruz, yılmadan usanmadan az okuyoruz. Bu konuda başarımızı neye borçluyuz büyük bir muamma. Bilmek gibi bir derdim yok ama anlamak gibi bir derdim var. Günde 10 dakika bile iki satır bir şey okumaya üşeniyoruz. Bu üşengeçliği hazırcı tavrımızla destekleyerek her şeyin ayağımıza gelmesini istiyoruz. Her şey bu kadar kolay olsaydı… Acıkmaz, hep tok olurduk.

İstatistiklere sık sık göz atmanıza gerek yok. Haberler yılın belirli dönemlerde “şu kadar kitap okuyoruz”, “dünyada bilmem kaçıncı sıradayız” veya “okumada sınıfta kaldık” tarzı başlıklar atarak bunları size ulaştırır. Hep bir basamak altta yer almaktan sıkıldığımızı kimse söylemiyor. Herkes hayatından memnun demek ki…

Liderlik ve Okuma Alışkanlığı İlişkisi

Her insan lider olmayı ister. Bunu gizlese bile lider olmak için çabalayan birçok insan vardır. Liderlik bambaşka bir şeydir. İnsana yön vermek, insanı ikna etmek, insanın dilinden konuşmak… Bunların hepsi liderin sorumluluğundadır. Lider bu nedenle çok okur, okudukça gelişir. Geliştikçe daha iyi bir lider olur. Okuma alışkanlığını bir düzene oturtmuş olan her insanın lider olma şansı vardır.

Ben günde bir sayfa bile olsa bir şeyler okumaya çalışan birisiyim. Lider değilim, lider olmayı istemiyorum desem bile siz inanmayın. Kendi hayatımı yönlendirebilmek için dahi lider olmaya ihtiyacım vardır. Bunu nasıl yapabilirim? Bilgi edinme konusunda aç olarak, düşünme konusunda sınırları zorlayarak, insanları daha iyi anlayarak, daha stressiz olarak ve daha iyi iletişim kurarak bu hedefimi yerine getirebilirim.

Ben değişik türlerde kitaplar okumayı çok sevmem. Blog adresimde biraz gezinmeniz durumunda yoğunlukla felsefe, psikoloji, tarih, kişisel gelişim ve bunların yanında kurgusal kitaplar olduğunu görürsünüz. Bunların hepsi okuma profilim konusunda size ipucu verebilir. Ben liderlik için çabalayan birisiyim ama gerçek liderlerin benden daha iyi durumda olduğunu söyleyebilirim. Onlar daha fazla okurlar, mutlaka favori yazarları, şairleri veya karikatüristleri vardır.

Okuma alışkanlığını geliştirmiş olan insanların liderliğine yatkın olduğunu ikinci kez söylüyorum. Bunun nedenlerini merak edebilirsiniz. Aslında size bu konuda ufak ipuçları verdim. Cevabı yakalamış olanlar olabilir. Biraz detaylandırmaya giderek bu konuda size daha fazla bilgi vereceğim.

1. Düşünme Konusunda Sınırları Zorlama

Okuma yeni bilgiler edinmenin en bilinen yollarından birisidir. Edindiğimiz her bilgiyi bir şekilde korumaya veya hayatta kullanmaya çalışırız. Bu çoğu zaman aktarma, çoğu zaman yansıtma ve bazen yeniden kurgulama şeklinde gerçekleşir. Ne olursa olsun, edindiğimiz bilgi üzerine düşünürüz. Düşündükçe gelişiriz, geliştikçe problemleri çözme konusunda daha kabiliyetli hale dönüşürüz.

Okumayı diğer bilgi edinme yöntemleriyle karşılaştırdığınız zaman faydalanma konusunda aralarda uçurumlar olduğunu görebilirsiniz. Bilgi edinme konusunda okumanın eline kimse su dökemez.

2. İnsanları Anlama

Kitap müptelası adam… Burnunun ucunu dahi göremez. Gördüğü tek şey sayfalardır. Sayfalar, sayfalar… Saman rengi o sayfaların içerisinde her gün kaybolup gider. Onu ne zaman görsem bir şeyler okur. Budala mıdır nedir? Bu tipler insanlarla hiç iyi anlaşamaz! Nasıl anlaşsın ki? Şuna baksana her gün kitabın başında!

Yukarıdakileri yazan benim, bir başkasına ait değil. Biraz ironi yaptım diyebilirim. Kitap okuyan insanlar diğer insanları daha iyi anlarlar. Bunun sebebi hikayelerle fazlasıyla deneyim sahibi olmuş olmalarıdır. Her kitapta yeni bir dünya, yani karakterler, onların bakış açıları, onların sesleriyle karşılaşan okurlar bunları hayat tecrübelerinin içerisine yerleştirirler.

Kitap okuyan insanlar karşılaştıkları insanları tanımlama ve anlama konusunda çok daha beceriklidirler. Çeşit çeşit insan olsa bile şu hayatta, iyi okuyucular benzerlik kuracakları bir hikaye karakteri mutlaka bulurlar.

3. Kaliteli İletişim Kurma

Kitap okurken farkında olmadan kullandığımız dili ve üslubu güçlendiririz. Hoşumuza giden üslupları her zaman sahiplenme yoluna gider ve bunları kullanmaya çalışırız. Kitap okuma konusunda kendini geliştirmiş bir isim kaliteli iletişim kurma konusunda da kendini geliştirmiştir. Bu bir varsayım değil yaşanan bir gerçektir.

Okuma alışkanlığının en önemli katkılarından birisi sözcük hazinemizi genişletmesidir. Sözcük hazineniz ne kadar geniş ise iletişim kurarken tek bir sözcüğe bağlı kalmadan daha rahat bir biçimde hareket edersiniz. Liderlik konusunda iletişimin karşıdakini anlama ve onunla aynı dilden konuşma olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla okuduklarınız size bu konuda da katkı sağlayacaktır.

4. Stresi Azaltma

Kitap okumak diğer tüm stres azaltıcı etkinliklerin arasında en etkili araçtır. Lider olan her ikinin stresi azaltma ve stresi yönetme konusunda becerikli olması gerekir. Bu beceriyi kazanma konusunda kitap okumadan faydalanma düşünülmelidir.

Kitap okuma neden diğer etkinliklere göre stresi azaltma konusunda daha etkilidir? Çünkü kitap okuma aynı anda birden fazla eylemde bulunmazı gerektirir. Gözlerinizle okursunuz, zihninizle düşünürsünüz ve aynı zamanda zihninizle hayal etmeye çalışırsınız. Tüm bunları aynı anda yapmaya çalıştığınızda stresi oluşturan unsur aklınızda kaybolup gider. Bu nedenle kitap okuma stresle mücadele konusunda çok daha etkilidir.

Buraya kadar sabredip okumayı başardıysanız teşekkür ediyorum. Lider olmak istiyorsanız okumalısınız. Yazımızın ana fikri tam olarak budur. Okudukça kendinizi geliştirir ve daha sağlıklı adımlar atabilirsiniz.

Yazarın Notu: Liderlik ve okuma alışkanlığı ilişkisi açısından siz neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum yaparak dile getirebilirsiniz. Yazımı faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

4 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...