Las Vegas’ta Korku ve Nefret (Kitap)

Las Vegas’ta Korku ve Nefret, Hunter S. Thompson’un kendi hayatından bir kesitle Amerikan rüyasına yönelttiği eleştiriyi barındıran bir kitaptır. Hunter S. Thompson, uzun yazılışıyla Hunter Stockton Thompson, 1937-2005 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir yazar ve gazetecidir. Yazdığı romanlar onun hayatından kesitler ve ortaya çıkmış bir gazetecilik türü olan gonzo gazeteciliği deneyimleriyle doludur. Bunlardan en önemlisi Las Vegas’ta Korku ve Nefret adını taşıyan romandır.

Las Vegas’ta Korku ve Nefret adını taşıyan romanında Hunter S. Thompson kendi adını gizlemiş ve farklı bir isim kullanmıştır. Ancak eser aslında onun başından geçenleri anlattığı bir kitaptır. Orijinal adı Fear and Loathing in Las Vegas: A Savage Journey to the Heart of the American Dream olan roman dilimize Las Vegas’ta Korku ve Nefret olarak çevrilmiştir. Kitap yaklaşık 190 sayfadan oluşmaktadır ve yayını Stüdyo İmge tarafından gerçekleştirilmiştir.

Las Vegas’ta Korku ve Nefret

Raoul Duke bir gazetecidir. Dr. Gonzo ise onun psikopat avukatıdır. Bu iki kafadar Las Vegas’a gidip bir motor yarışını izlemek ve izlenimlerini gazetede yazmakla görevlendirilirler. Ancak kısa bir süre içerisinde bu ikili işlerini bir kenara bırakıp çeşitli uyuşturucular kullanarak dünyalarını değiştirmeye çalışırlar.

Kullandıkları uyuşturucular çok çeşitlidir ve neredeyse hiç ayık gezmezler. Gördükleri hayallere ve gerçek dışı tepkilere kendilerince cevap vermeye çalışırlar. Tüm bunların yanında 1960 yıllarında çok farklı bir şehir olarak görülen Las Vegas’ta ve diğer Amerikan şehirlerinde dayatılan, bir kültür projesi gibi insanların iliklerine işletilen Amerikan hayalini reddetmenin derdiyle uğraşmaktadırlar.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Başından belirtmeliyim bu kitabı okumak için yetişkin olmalısınız. Çocuklar bu kitabı okumamalıdır. Kitabın içerisinde birçok farklı uyuşturucu maddesinden bahsedilmektedir. Kitabın ana konusu zaten bir bakıma uyuşturucu maddelerin yarattığı etkileri okuyucusuna anlatmaktır.

Ancak kitap bu amaçla yetinmiyor aynı zamanda bir dönem Amerika’sını çok farklı gösteren, aldatmaca ve çeşitli kandırmaca yöntemleriyle bezenmiş Amerikan rüyasına olabildiğince samimi bir eleştiri getiriyor. Çünkü yazar Amerikan rüyasının artık son bulduğunu düşünmektedir. Bunu ise oldukça eğlenceli ve okuması keyifli bir kitapla okuyucuya anlatmayı tercih etmiştir.

Kitapta Raoul Duke adıyla gördüğümüz karakter aslında yazarın kendisidir. Bu kitap kendi deneyimleridir ve gonzo gazeteciliği adı verilen gazetecilik türünün babası olan yazarın hayatından bir kesittir. Her ne kadar gonzo gazeteciliğinde kafa kıyak haldeyken yazılanların gazeteye yollanması ve hiç dokunulmadan basılması gerekiyor olsa bile bu kitabın belirli kısımları tekrar gözden geçirilmiştir.

Uyuşturucu bağımlılığın zararlarını en etkili bir biçimde gösterecek eserlerin başında gelen bu kitabı raflarınıza dahil etmelisiniz. Ancak okumadan önce gonzo gazeteciliği hakkında bilgi edinmeye çalışın. Buna ihtiyacınız olabilir. Amerika’ya karşı olan insanların neden Amerika’yı bu kadar eleştirdiğini görmek istiyorsanız bu eser size birçok şeyi anlatacaktır.

Las Vegas’ta Korku ve Nefret aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır. Ancak filmde kitapta yer alan bazı yerler çıkarılmıştır. Bu nedenle filmi henüz izlemediyseniz mutlaka önce kitabı okumaya çalışın.

Hepinize keyifli okumalar.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...