Kütüphane kitapları nasıl hızlı okunur?

K

Kütüphane kitaplarını zamanında bitirmek konusunda sıkıntı çekiyorsanız etkili birkaç adım ile kütüphane kitapları nasıl hızlı okunur öğrenebilirsiniz. Kütüphanelerden yararlanırken en fazla değerlendireceğiniz hizmet türü muhtemelen ödünç verme hizmeti olacaktır. Ödünç alacağınız materyaller dergi veya makale gibi fazla sayfası olmayan yayın türleriyse onları okumakta sıkıntı çekmezsiniz. Ancak ödünç alacağınız materyal kitap olursa ondan tam anlamıyla verimli bir şekilde yararlanma fırsatına sahip olamayabilirsiniz.

Kitaplar birçok yayın türüne göre okumak için biraz daha fazla vakit gerektirirler. Amacınız kitaptan elde edeceğiniz bilgiyi sürdürdüğünüz araştırmada kullanmak ise zamanın önemi çok büyüktür. Bu nedenler ve daha birçok nedenden ötürü kütüphaneden ödünç aldığınız kitapları hızlı bir biçimde okumalısınız. Bunu yapabilmek için verimliliği de göz önünde bulundurmalısınız. Kitabı hızlı bir biçimde okumaya çalışırken pek çok kısmı göz ardı ederek okuma gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda kitabı okumuş bile sayılmazsınız.

Kütüphane Kitapları Nasıl Hızlı Okunur?

Kitapları hızlı bir biçimde okuma teknikleri birçok farklı kaynakta detaylı bir biçimde anlatılmaktadır. Hatta bunun için kitaplar bile yazılmıştır. Buradaki konu ise kütüphaneden alınan kitapları verim alınacak şekilde hızlı bir biçimde okumak ve bitirmektir. Bunu yapabilmek için aşağıda paylaşılan yöntemi deneyebilirsiniz.

Kütüphanelerin ödünç verme hizmetleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu yazıda iki farklı ödünç verme yöntemine göre iki farklı hızlı ve verimli okuma yöntemi paylaşılmıştır.

İlk olarak kütüphanelerden günlük olarak ödünç alınan kitaplara değinmek istiyorum. Bu tür kitapları kütüphanenin kapanış saatinden önce ilgili kütüphanecilere teslim etmeniz gerekir. Genellikle araştırma yapan kişilerin sıkça karşılaştıkları durumdur çünkü aradıkları kitaplar daha çok bu tür kütüphanelerde yer almaktadır.

1. Kitabın İçindekiler Kısmını İnceleyin

Kitabı elinize alır almaz içindekiler kısmına göz atın. İçindekiler kısmı genellikle kitap içerisinde yer alan alt başlıklardan oluşur ve aradığınız bilgiler bu alt başlıkların birkaçında ve hatta sadece birinde olabilir. Kitabın her sayfasını baştan sona karıştırmak ve kurcalamak yerine içindekiler kısmından ilgili alt başlıkları not alıp, sadece o kısımları inceleyebilirsiniz.

Bu size fazlasıyla zaman kazandıracaktır. Bununla birlikte işinize yaramayacak bilgiler ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

2. Kitabın Dizin Kısmını İnceleyin

İçindekiler kısmını inceledikten sonra eğer varsa kitabın dizin kısmına göz atın. Bu kısım bir çeşit anahtar kelime yöntemiyle oluşturulur. Kitabın belirli sayfalarında yer alan ilgili konular sayfalarıyla birlikte burada belirtilmiştir. Dizin kısmı bu nedenle çok önemlidir. Aradığınız bilgiye anında ulaşabilirsiniz.

Kitabı günlük olarak değerlendirmek zorundaysanız bu iki adım sayesinde okumanız gereken sayfa sayısını önemli ölçüde azaltmış olursunuz. İçindekiler ve dizin kısmını kullanmak konusunda alışkanlık sahibi olursanız araştırmalarınız sırasında çok daha hızlı hareket edebilirsiniz.

Eğer günün yarısını içindekiler ve dizin kısmını incelemek ile geçirdiyseniz endişelenmeyin. Bir sonraki gün elinizde nerelere göz atmanız gerektiğini belirten notlar yer alacaktır ve kitabı okumak için ekstra zaman harcamanıza gerek kalmayacaktır.

Kütüphanelerden belirli bir süreliğine ödünç alınan kitaplarda ise durum biraz daha farklıdır. Kitap size bir veya iki hafta için verilmiş olabilir. Bu durumda kitabı bu süre içerisinde bitirmiş olmalısınız. Burada belirtilen yöntemleri düzgün bir biçimde uygulamanız halinde bu tür kitapları en verimli şekilde zamanında bitirebilirsiniz.

1. Kitabı Bitirmek İstediğiniz Gün Sayısı

Kitabı kaç günlüğüne ödünç aldınız? Kitabı bitirmek istediğiniz gün sayısı nedir? Bu iki soruya vereceğiniz cevap başlangıç için oldukça önemlidir. Kitabı ödünç aldığınız gün sayısı ile bitirmek istediğiniz gün sayısı arasında mutlaka bir veya iki gün boşluk olmalıdır.

Örneğin, kitabı 15 günlüğüne ödünç aldıysanız bitirmek için kendinize maksimum 12 gün ayırmalısınız. Bunun sebebi ise kendinizi telaşa sokmamaktır ve rahat hareket etmektir. Kitabı stresli bir biçimde değil, huzurlu bir biçimde okuyabilmek için bu gereklidir.

2. Kitabın Toplam Sayfa Sayısı

İkinci adımda kitabın toplam sayfa sayısını belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için kendinize sormanız gereken soru ise bu cümleyi okurken aklınıza gelen ilk soru değildir. Sormanız gereken soru, “Kitapta okunması gereken toplam sayfa sayısı nedir?” şeklinde olmalıdır.

Birçok kitabın ilk sayfaları ve son sayfaları farklı amaçlarla kullanılmaktadır. İlk sayfalarda kitabın katalog bilgisi ve içindekiler gibi sayfalar yer almaktadır. Son sayfalarda ise dizin, kaynakça veya birkaç reklam sayfası bulunabilmektedir.

Kitabın toplam sayfası yazılırken genellikle bu tür sayfalar toplam sayfa sayısına dahil edilirler. Bu nedenle bu sayfaları okumanız gereken toplam sayfa sayısına dahil etmemelisiniz. Bununla birlikte, biraz daha esnek davranmak istiyorsanız doğrudan toplam sayfa sayısını alabilirsiniz.

3. Duraklama Noktaları

Bu aşamaya kadar elimizde neler var bir göz atalım: Kitabı bitirmek istediğimiz gün sayısı ve kitapta okunması gereken toplam sayfa sayısı.

Artık kitabı hızlı ve verimli bir biçimde okuyup bitirmek için son aşamaya geldik. Son aşamada duraklama noktaları oluşturacağız ve günlük olarak bu duraklama noktalarına kadar okumayı bir görev haline getireceğiz.

Bitirmek istediğimiz gün sayısı 12, kitapta okumamız gereken toplam sayfa sayısı 360 olsun. Bu durumda günlük 30 sayfa okumamız gerekmektedir. Kitap ayraçlarını kullanarak her 30 sayfada bir duraklama noktası oluşturun. Bunun için kitaba zarar vermeyecek envanterler kullanmaya özen gösterin.

Kitabı hızlı ve verimli bir biçimde okumak için artık yapmanız gereken tek şey günlük görev haline getirdiğiniz duraklama noktalarına sadık kalmaktır. 360 sayfalık bir kitabı günlük 30 sayfa okuyarak 12 günde rahat bir biçimde bitirebilirsiniz. Bu şekilde hem kitabı verimli bir biçimde okursunuz hem de diğer işlerinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...