Kusurlu serisi (Cecelia Ahern)

K

Kusurlu serisi, her şey yolunda giderken hayatının mutlu bir biçimde geçiren bir kadının yaptığı ufak hata sonucu değişen dünyasını konu alır. Hikayenin geçtiği toplumda mükemmellik olağanüstü derecede kıymetli bir şeydir ama en ufak kusur ise cezalandırılması gereken bir kötülüktür. Herkesin parmakla gösterdiği kişi olan Celestine North, bir kuralı çiğnedikten sonra kendini ansızın kusurlu bulur.

Kusurlu serisi, Cecelia Ahern tarafından yazılmış genç yetişkin türünde bir kitap serisidir. Suç, aile, ceza, intikam ve adalet gibi kavramların bir arada olduğu dünyada herkese ve her şeye karşı ayakta durmaya çalışan bir kadının yaşantısından kesitler bulunur. Her şeyini kaybedeceğini bilmesine rağmen genç kadın bu cesaret gerektiren adımı atmayı tercih eder.

Kusurlu

Kusurlu, mükemmel bir hayatta sürmekte olan Celestine North’un hayat hikayesini anlatır. Her şey aslında çok güzeldir, o seçkin ve gıpta edilen bir öğrencidir. Bir gün her şeyin ters gideceğini aklından bile geçirmez ama karşılaşacağı o durum karşısında içgüdüsel olarak hareket eder. Bu içgüdüsel davranış aynı zamanda bir kuralın çiğnenmesi anlamına gelir.

Onun yaşadığı toplumda bir kuralın çiğnenmesi bir kusur anlamını taşır. O artık bir kusurludur ve hayatı büyük bir değişime tanıklık etmeye hazırdır. Kusurun ceza gerektirdiğinin bilincindedir ama o bunu kabul etmeyerek herkese karşı koymakta kararlıdır. Belki her şeyini dahi kaybedebilir ama kendisi için kurtuluşun tek yolu budur.

DEX Kitap: Kusurlu – Cecelia Ahern

Kusursuz dünyada bir kusurlu olarak direnme macerası

Yaşanılan toplum bir ütopyayı andırır. Her şey mükemmeldir ve mükemmel olmak zorundadır. Aile, eş, dost, arkadaş, adımlar ve bakışlar dahil her şey ama her şey kusursuz olmalıdır. Kusurlu olan işaretlenir ve bir bakıma toplumdan dışlanır. Tanıdık geliyor mu? Gelmesi gerekir çünkü gerçek hayatta da bir şekilde böyledir. En ufak kusurda herhangi birisi kolayca kapı önüne konabilir.

Bunu bir kenarda tutarak hikayeyi okumak gerekir. Okudukça, karakterler arasındaki bağlantıları kurmaya devam ettikçe kusurlu olarak işaretlenmiş bir kişinin kendini nasıl hissettiğini çok daha iyi anlama fırsatını elde edersin. Bu kitabı okumak belki hayatını değiştirmeyecektir ama bazı şeylere karşı bakış açını değiştirmeye yetecektir.

Kusurlu 2 – Mükemmel

Mükemmel, serinin ikinci kitabıdır ve Celestine North’un içinde bulunduğu durumun kendisini aşıp bambaşka boyutlara ulaşması anlatılır. Celestine North, “kusurlu” adını taşıyan bu sistemin işleyişi için artık en büyük tehdittir. Bu tehdide karşı koyabilmek için vereceği mücadele çetin olacaktır çünkü zamana karşı da mücadele etmek zorundadır.

Onun yanında bir tek Carrick vardır, Celestine North bir tek ona güvenebilir. Sakladığı sır herkesi etkileyebilecek ve sistemin parçalanmasına neden olabilecek cinstendir. Kaçmak zorundadır ama aynı zamanda bir karar vermelidir. Yolun sonuna geldiğinde ya kendi hayatını tercih edecektir ya da kendi hayatını tehlikeye atarak tüm insanları kurtarmayı deneyecektir.

DEX Kitap: Mükemmel – Cecelia Ahern

Kusursuz dünyaya son verme zamanı

Serinin ikinci kitabı aynı zamanda serinin son kitabı olma özelliğini taşır. Evet kusursuz dünyada başlayan ama sonra damlayan bir leke sonrası kusurlu hale dönüşmesi kaçınılmaz olan hikaye bu kitapla son bulur. Elde bulunan bir sırrın ortaya çıkması demek mükemmellik dayatmasının sonun gelmesi anlamına geldiğinden hikayeyi tadında bırakmak doğru seçim olmuş.

Kitabı okurken belki atılan adımların doğruluğunu sorgulamayı düşünebilirsin. Kitap artık bir döngü haline gelmiş ama insanlara zarar veren şeylerin durdurulması gerektiği mesajını çok iyi bir şekilde zihinlere yerleştirir. Her şeyin çok ama çok hızlı gelişmiyor olması ise verilmek istenen mesajın daha kolay özümsenmesini sağlamış diyebilirim.

Serinin ilk kitabında yakalanan havanın ikinci kitaba başarılı bir biçimde aktarılmış olması büyük bir başarı olarak göze çarpsa bile aslında karakterlerin gelişimi ondan daha başarılı bir durumdur. Ana karakterin bir kadın olarak feminist yanını biraz daha ön plana çıkartması kimseyi şaşırtmamalıdır. Bu kitabın hedef kitlesinin genç yetişkinler olduğu ve kitabın kadınların ilgi alanına girdiği unutulmamalıdır.

Kusurlu serisini kimler okumalı?

Kusurlu isimli bu kitap serisini okumanı tavsiye eder miyim? Genç yetişkin romanları okumayı seviyorsan, kadınsan ve aşk üçgenleri seni rahatsız etmiyorsa bu seriyi mutlaka okumanı öneririm. Seriyi en başından sonuna doğru sayfalar atlamadan okumayı başarırsan ana hatlarıyla hikayenin çok daha iyi anlayabilir ve verilmek istenen mesajı daha rahat yakalayabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...