Kuşlar ve Zaman (Hüsrev Hatemi)

Kuşlar ve Zaman, asıl mesleği doktorluk olan ve bu ülkenin saygıdeğer isimlerinden birisi olmayı başaran Hüsrev Hatemi tarafından yazılmış denemedir. Değerli hocanın daha önce kaleme almış olduğu şiirleri bulunmaktadır ama bu deneme onlardan biraz farklıdır.

Kuşlar ve Zaman, Hüsrev Hatemi tarafından yazılmış bir deneme kitabıdır. Kitapta yazarın ilgi duyduğu pek çok konunun yanında kültürel miraslarımız ve bunların hayat akışı içerisindeki yerleri gibi değişik konular ele alınmıştır. Sıcakkanlı, şiirsel ve biraz mizahi anlatıma sahip olan bu kitap Dergah Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Kuşlar ve Zaman – Kitabın Konusu

Kuşlar ve Zaman kitabını anlatmak istesem bile kolay kolay anlatmam mümkün değil sanırım. Denemeler hep böyledir çünkü içerisinde birbirinden farklı konular olabilmektedir. Bu denemenin yapısı da aynı şekildedir; içerisinden kuşlardan tutun kültürel mirasımızın bir parçası olan yerlere kadar pek çok farklı konuya değinilmiştir. Her birisinde ön plana çıkan ise yazarın sıcakkanlı ve rahatlatıcı anlatımıdır.

Kitabın içerisinde toplamda 6 farklı ana bölüm yer almaktadır. Birinci bölümde “kuşlarla”, ikinci bölümde “mevsimlere”, üçüncü bölümde “bestelere”, dördüncü bölümde “maziye”, beşinci bölümde “İstanbul şehrine” ve son bölümde ise “zamana” değinilmiştir. Her birisinde bulacağın en önemli şey ise keyifle okuyacağın başarılar ve saygınlıklar ile dolu bir hayatın öyküsüdür.

Dergah Yayınları: Kuşlar ve Zaman – Hüsrev Hatemi

Kaybolup Gidilen Satırların Kitabı

İnsan okurken rahatlamak ister aslında, rahatlamayı ve başka dünyalara dalmayı arzu eder. Bu kitap işte bu arzunun peşinden gidenlerin kitabıdır. Sakin, sıcakkanlı ve naif anlatımıyla kitabın satırlarına renk katan yazarın şairlik tecrübesi bunda önemli bir etkendir.

Kuşları, zamanı, geçmişi ve bugünü anlatır yazar kitabında. Detaylara girerken insanı boğmaz aksine insanın içini huzur doldurur. Bu huzurla kitabı sadece birkaç saat içerisinde bile bitirmek mümkündür. Sonra baştan okumak istersin ve aynı satırları okurken yine huzur bulursun.

Kitabın en çok bu yanının sevdim diyebilirim. Anlatım dilinin huzur dolu olması satırları tek tek yeniden okuma isteği uyandırır. Buna engel olamayacağından neredeyse eminim diyebilirim. Bu kitap günün her vaktinde okunabilecek kıymetli bir eserdir.

Kuşlar ve Zaman – Tavsiye Durumu

Kuşlar ve Zaman isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Kesinlikle evet çünkü kitap sakinliği getirmektedir. Belki yorucu bir günün ardından, belki çok sakin geçen bir günde akşam yağmuruyla nefes almış bir şehirde balkonda çayını yudumlarken bu kitabı okuyabilirsin.

Hüsrev Hatemi tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazar her ne kadar bir doktor olsa bile edebiyata sayısız katkısı olmuş isimlerden birisidir. Yazarın bu kitabını beğendiysen Kimlik Kuyusu ve N’etti Bu Yunus N’etti isimli eserlerini okumanı öneririm.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...