Kurgusal olmayan kitaplar nasıl okunmalı?

K

Her kitabın okunuş şekli farklıdır. Genel olarak kurgusal ve kurgusal olmayan olarak iki ana gruba ayrılan kitaplardan kurgusal olanların okunma şekli biraz daha düzdür. Birçok kişi çok fazla çaba göstermeden bu kitapları okuyabilir ama kurgusal olmayan kitaplar açısından durum biraz daha farklıdır.

Kurgusal olmayan kitaplar nasıl okumalı sorusuna doğrudan basit bir cevap veremem ama bu konuda size belirli öneriler sunabilirim. Bu kitaplar belirli bir konu hakkında detaylı bilgi verirler. Birçoğu araştırma ve inceleme özelliği taşır. Bu nedenle içerisindeki bilgileri en iyi şekilde özümseyecek bir okuma biçimi geliştirmeniz gerekir.

Kurgusal Olmayan Kitaplar Nasıl Okumalı?

Kurgusal olmayan bir kitap okuyorsanız temel amacınız o kitabı bitirmek değil aradığınız bilgiyi bulmak olmalıdır. Bu açıdan her kitabın bitirilmeye değer olmadığını anlamanız gerekir. Bu bir küçümseme veya hor görme değildir. Kurgusal olmayan kitaplar edinilen bilgi doğrultusunda araştırılıp incelenmelidir. İlginizi yitirene kadar okumayı sürdürmelisiniz. Sonra başka bir kitaba geçiş yapabilirsiniz.

2. Yazarı Araştırma

Okuduğunuz kitabın yazarını mutlaka araştırın. Her kitabın bir yazarı vardır, her kitap bir yazarın zihninden geçenleri ve bazen yüreğinden kopanları taşır. Okuduğunuz kurgusal kitabı daha iyi anlamak istiyorsanız yazarını araştırmalısınız. Yazarın önceki çalışmalarını, önceki çalışmalarına yönelik yorumları ve uzmanlık alanını değerlendirmelisiniz.

3. İçindekiler Bölümünü Okuma

Birçok insan kitabı okumaya doğrudan ilk bölümden başlar. Bu doğru bir yaklaşım değildir. İçindekiler kısmı size yol göstermek amacıyla oluşturulur. Bu kısma göz atarak kitabın içeriği hakkında daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz. İlgi duyduğunuz konu hakkında bilgi edinmek için onun yer aldığı konulara bakabilir ve ihtiyaç duyana kadar diğer kısımları yok sayabilirsiniz.

4. Hızlıca Göz Atma

Bir kurgusal kitabı okumaya başlamadan önce ona hızlıca göz atmalısınız. Böylece bölümlerin nasıl yapılandırıldığını anlama ve yazarın yazım stili hakkında bilgi edinme konusunda avantajlı olabilirsiniz. Yeni tanıştığınız bir yazarın yazım stiline alışmak zaman alacağı için hızlıca göz atma sayesinde işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

5. Önemli Kısımları İşaretleme

Kurgusal olmayan bir kitap okuyorsanız yanınızda göz alıcı bir renge sahip kalem olmalıdır. Sarı keçeli kalem bu işi görebileceği gibi bunun için üretilmiş özel kalemleri kullanabilirsiniz. Önemli gördüğünüz, daha sonra işinize yarayacağını düşündüğünüz ve hatırlamak istediğiniz kısımların altını veya üstünü çizmelisiniz. Kitap içerik açısından ne kadar iyiyse hiç kuşkusuz daha fazla işaretleme yapacağınız esindir.

6. Not Alma

Bazı kişiler kitapları işaretlemeyi pek tercih etmezler. Onlar için not almak çok daha uygun bir yoldur. Ufak yapıştırılabilir kağıtlar kullanarak bunların üstlerine notlar alabilirsiniz. Not alırken kullanacağınız alan çok dar olacağı için özel bir takım karakterler kullanabilirsiniz. Örneğin, aldığınız not çok önemliyse başına yıldız koyabilirsiniz. Araştırmanız gereken bir konu söz konusuysa soru işareti koyabilirsiniz. Mutlaka hatırlamanız gereken bir bilgi yer alıyorsa ünlem kullanabilirsiniz.

7. Sayfa Köşelerini Kıvırma

Hatırlamanız gereken bilgilerin yer aldığı sayfaları daha sonra kontrol etmenin en kolay yolu sayfa köşelerini kıvırmaktır. Hatırlamanız gereken kısımları belirtmek için not alma veya altını çizme gibi girişimlerde bulunabilirsiniz ama en kolay yöntem sayfa köşelerini kıvırmaktır. Bunu alışkanlık haline getirdiğiniz zaman kurgusal olmayan kitaplarda yer alan bilgilerden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Bir kurgusal kitap nasıl okunmalı diye merak edenler artık belirli cevaplarla tanışmış olmalılar. Yukarıda paylaştıklarım size okuduğunuzu anlama, hatırlama ve elde ettiğiniz bilgileri kullanma konusunda fazlasıyla yardımcı olacaktır. Okurken not almak hatırlama konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Unutmayın, yukarıda yer alan yöntemler kurgusal kitaplarda aynı etkiyi vermeyecektir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...