Kronik ertelemeyi yenmenin 5 etkili yolu

kronik ertelemeyi yenmenin yolları

Kronik erteleme rahatsızlığın mı var? Bu garip ama etkili yöntemlerden yararlanarak daha üretken ol ve erteleme hastalığına veda et.

Üretkenlik ile erteleme arasında çok ciddi bir bağ vardır. Ne kadar az üretken olursan yapacaklarını ertelemeye bir o kadar fazla meyilli olursun. Bu nedenle daha üretken bir insan olmayı deneyerek erteleme hastalığını yenmek için çaba göstermelisin.

Özet: Kronik ertelemeyi yenmenin yolları

Kronik erteleme hastalığı nasıl yenilir? Bu soruya birazdan cevap bulmuş olacaksın. Erteleme hastalığı veya alışkanlığı inatçı bir problemdir. Ona karşı tek yapman gereken iradeni güçlü tutmaktır. Bu güç sayesinde kronik erteleme rahatsızlığını ortadan kaldırabilirsin.

Üretken bir insan olup kronik erteleme hastalığını yenmek istiyorsan aşağıdaki maddeleri değerlendirmeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

  • Ertelemeyi pozitif yönde kullanmalısın.
  • Çeşitli sıçramalar yapmalısın.
  • İradeni kararlılık yönünde etkin bir şekilde kullanmalısın.
  • Ruh halini iyileştirmenin yollarını bulmalısın.
  • Önce zor görünenleri halletmeye çalışmalısın.

1. Ruh halini iyileştir

Son zamanlarda bu öneriden çok sık fark ettiğimin farkındayım. Ancak ruh hali insan psikolojisinde çok önemli bir yere sahip. Ruh halin iyi olursa yapmak istediğini daha rahat yaparsın. Ruh halin kötü olursa sürekli bir şeyleri ertelemek zorunda kalırsın.

Her zaman ruh halini iyileştirmek için çeşitli fırsatlar olacaktır. Çünkü insanlar genellikle kendilerini iyi hissettiren şeylere yöneldikleri için bazı şeyleri ertelemeyi tercih edeler. Kendini motive etmeli ve erteleme virajını dönmeden önce biraz hızlı hareket etmelisin.

Kendini motive etmek istiyorsan bir şeyleri hissetmen gerekir. Aklında tamamen rasyonel olan bir hedefin olması yeterli değildir. Seni neler hareket geçirir? Bunları düşünerek hareket etmelisin. Garip görünebilir ancak ruh halinin değişmesi fikrinin değişmesini sağlayabilir.

2. Önce zor görünenleri düşün

Erteleme problemi çoğu zaman hiç beklenmedik anlarda ortaya çıkar gibi gözükür. Ancak altında mutlaka belirli bir neden vardır. Bu nedenden bağımsız hareket edersen problemi çözmek yerine onu büyütmüş olursun. Gerçekten bunu istediğine emin olup olmadığını düşünmelisin.

Eric Barker‘ın dediği gibi “önce zor olanları yapıp” takvimi tersine çevirmeyi düşünmelisin. İnsanlar genelde kolay olanları önce halledip zor olan işleri sonraya bırakırlar. Bu sefer tam tersini yapmalısın. Zor olanı ortadan kaldırdıktan sonra kolaylığın akışında yolunu bulmalısın.

3. Hızlı geçiş yap

Erteleme düşüncesini tam anlamıyla bertaraf etmenin en kolay yoludur. Hızlı geçişler ivme yakalamana yardımcı olurlar. Ama en önemlisi geçmişteki korkulara takılı kalmadan hareket etmeni sağlarlar. Bu nedenle hızlı geçişler ve anlık değişimler yaparak ivme yakalamaya çalışman gerekir.

Hızlı geçişler doğru kısalık ve kolaylıkta olmaları durumunda işe yararlar. Çünkü ertelemeye sebebiyet veren şey birikmiş olan işlerin aşırı bunaltıcı gelmesidir. Bu bunaltıcı ve birikmiş gözüken işlerin sana karşı ilk hamlesi duygularını yaralamaktır.

Bu noktada büyük işleri küçük işlere bölme yöntemini uygulamaya çalışmalısınız. Kocaman bir pastayı tek ısırışta yiyebilir misin? Elbette yiyemezsin ama ondan küçük küçük parçalar alarak onu bitirmeyi başarabilirsin.

Yapman gereken önünde duran işi parçalara ayırıp maddeler halinde bir yere yazmaktır. Burada çok kapsamlı şeylere yer vermene gerek yoktur. Çünkü sıçrama yapmanı sağlayacak şey ilk üç madde olacaktır. İlk üç madde işe başlamanı sağlayacak ve duyduğun korkuyu azaltacaktır.

4. Sıçrama yap

Sıçramalar bir işi es geçip diğerine başlamak anlamına gelir. Eğer doğru şekilde bir yapılacaklar listesi oluşturmuş durumdaysan genelde “1. maddeden” başlayarak ilerlemeyi düşünmelisin. Erteleme senin için bir alışkanlıksa bu hiçbir işe yaramayacaktır.

1. madde yerine doğrudan “2. veya 3. maddeye” geçiş yapıp ertelemeyi pozitif bir duyguya dönüştürmelisin. Bunu yaptığın zaman geriye dönüp bitirmen gereken bir şeylerin olduğunu hissedersin. Kısaca iraden seni işleri bitirme konusunda zorlamaya başlar.

Yapılabilir olanları hallettikten sonra geriye kalanlar göreceli olarak zor işler olacaktır. Bu konuda endişe etmemelisin. Sürekli işler arasında geçiş yaparak yani sürekli erteleme yapıp sıçramalar gerçekleştirerek işlerini tek tek halletmeyi başarabilirsin.

5. İradeni kullan

Ödüller ve cezalar insan iradesini hareket ettiren iki önemli unsurdur. Bunları ortaya sunduğun sürece bir insanı kolayca harekete geçirebilirsin. Ancak hangisinin etkin bir strateji olacağını belirlemek çok kolay olmasa bile yetişkin bir birey için ödül ve cezayı içeren bir yöntem vardır.

Kuzenini, arkadaşını, sevgilini, eşini veya anneni yanına çağır. Sana yakın olan ama sana sözünü geçirebilecek birisi olması son derece önemlidir. Cebinden 200 TL‘yi çıkarıp ona ver ve ona şöyle söyle: “Bugün mesai bitimine kadar elimdeki işi bitiremezsem 200 TL senin olur. Bitirirsem 200 TL’yi geri alırım. Anlaştık mı?”

200 TL senin için ufak bir rakam ise maaşının yarısını ona uzatabilirsin. Mesainin bitimi yaklaştıkça biraz stres ve biraz tedirginlik ile işe olan bağlılığın çok daha fazla olacaktır. Çünkü işi yetiştiremezsen kaybedeceksin ama yetiştirirsen kaybettiğini geri kazanacaksın.

Bunu yapabilir misin? Bence bir denemelisin. Özellikle birkaç kayıptan sonra yani kayıplar canını yakmaya başladığında kronik erteleme düğümünün çözüldüğünü göreceksin. Çünkü söz konusu maddi değerler olduğunda sonsuza kadar kaybetmeyi göze alamazsın.

Umarım bu öneriler üretken olup kronik ertelemeyi yenme konusunda sana yardımcı olmuştur. Önerilerime eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...