Kötü İlaç (Ben Goldacre)

Kötü İlaç, okuyucusunu huzursuz etmeyi başaracak ve onu derinden sarsabilecek bir kitap. Yazar ilaç sektörünü mercek altına alarak ilaç şirketleri ve doktorlar arasındaki ilişkiyi inceliyor. İlaç şirketlerinin doktorları nasıl kandırdıkları ve insanları nasıl aldattıkları hiç aklınıza takılan sorular arasında yer alıyor mu? Doğru cevabı bulmak için kısa süreliğine bir okuma macerasına çıkmayı düşünebilirsiniz.

Kötü İlaç, İngiltere’nin en iyi bilimsel yazarlarından Ben Goldacre tarafından yazılmış bir popüler bilim kitabıdır. Bir araştırma niteliğini taşıyan bu kitap ilaç sektörünün görünmeyen yüzünü insanlara gösterebilme hedefine sahiptir. Orijinal dilinde Bad Pharma adıyla ilk kez 2013 yılında yayınlanan kitap, 2016 yılının Nisan ayında Pegasus Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Kötü İlaç

Kötü İlaç, kurgusal olmayan kitaplar arasında yer aldığından bir hikayeye sahip değil. Bunun yerine etkileyici ve merak uyandırıcı bir konuya sahip. Hatta araştırmaların sonucu okuyan kişiler tarafından dehşete düşürücü olarak nitelendirilebilecek bir kitap. Kullandığı ilaçların bir işe yaramadığını düşünen, gereksiz ilaç kullanımına karşı olan (beni buraya kaydedebilirsiniz), ilaç sektöründe gizli tutulan bir şeylerin olduğuna inanan biriyseniz bu kitap tam size göre!

İlaç sektörü artık işlevini kaybediyor. Üretilen her ilacın araştırmalara ve bulgulara dayalı olması her insanın hayali ve artık bu bir hayal olarak kalmış durumda. Yapılan testlerin sonuçları “istenilen verileri” ortaya koymuyorsa göz önünden kaldırılıyor. Bazı testler istenilen sonucun elde edilmesini sağlayacak şekilde planlanıyor. Testler artık ciddi kusurlar içeriyor.

Doktorların ilaç sektöründe yapılan araştırmalarla yakından ilgili olmasını isteriz. Onların araştırmalardan haberdar olup bize en uygun ilacı vermesini bekleriz. Onlar ise ilaç firmaları tarafından aldatılarak insanlara ilaçlar vermektedir. Testlerin sonuçları ya insanlardan gizlenir ya da insanların anlamayacağı dilde olur. Böylece her şey halkın gözünden uzakta ilaç sektörünün doktorları yönlendirmesiyle başlar. Bu süreç belki dehastanın tedavi olmasına hiç yardımcı olmayacak ilaçlar vermesiyle son bulur.

Ben Goldacre bu düzenin içerisine giriyor ve insanları bilgilendirmek adına araştırmalarının sonuçlarını paylaşıyor. Yapılan testlerin manipülasyonla istenilen hale dönüştürülmesi ve doktorların kandırılması gibi türlü müdahaleleri gözler önüne seriyor. Bana kalırsa Kötü İlaç, ilaç alırken hepimizin içinde yaşanan o kuşkunun araştırılıp etkileyici bir kitaba dönüştürülmüş halini temsil ediyor.

Bu kitap sizi okurken gereksiz detaylarla meşgul etmeyecek kadar iyi bir anlatıma sahiptir. Bu kitabı okumaya karar verirseniz bir sonraki cümlede karşılaşacağınız uyarıyı dikkate alın. Kötü İlaç kitabı içinizdeki kuşkuları güçlendirecek ve sizi dehşete düşürecek gerçeklerle tanıştıracaktır.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...