Körlük (Jose Saramago)

Körlük, Nobel Ödüllü bir yazarın kaleminden çıkmış son derece etkileyici bir romandır. Her şey bir anda başlar ve bütün uygarlığı etkisi altına alır. Toplumsal anlamda çok şey öğrenebileceğin bu romanı okurken aynı zamanda romanın politik eleştiriler yönelttiğini fark edebileceksin.

Körlük, Jose Saramago tarafından yazılmış bir roman kitabıdır. Kitap aniden kör olan bir adamdan yola çıkarak körlüğün bulaşıcı bir hastalık gibi topluma yayılması, toplumun duyarsız ve bilinçsiz bir yapıya kavuşmasını anlatır. Toplumsal eleştirileri sevenlerin okuması gereken bu kitap, Aykut Derman‘ın çevirisiyle Can Yayınları ve Işık Ergüden’in çevirisiyle Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

Körlük – Kitabın Konusu

Körlük, bir şehirde kimseyi geride bırakmadan yayılan körlüğü konu alır. Yetkililer körlüğü kontrol altına almaya çalışırlar fakat işlenen suçlar çok geçmeden şehri etkilemeye başlar. Hırsızlıklar, cinayetler, tacizler ve tecavüzler artış gösterir ve kimse işlenen bu suçları göremez. Her şey günden güne daha kötüye gitmektedir.

Kitap etkileyici hikayesiyle baştan aşağı insanı içine çekerken aynı zamanda modern yönetim sistemlerine politik eleştiriler yönlendirir. Okuyucu birbirinden farklı şeyleri aynı anda düşünmeye başlar ama merkezde hep insan ruhu vardır. Körlük anlatılmak isteneni okuyucuya aktarmak için kullanılan bir araçtır.

Can Yayınları: Körlük – Jose Saramago

Kırmızı Kedi Yayınevi: Körlük – Jose Saramago

Google Kitaplar’da Oku (İngilizce): Blindness – Jose Saramago

Muhteşemliğin Bir Adım Gerisindeki Roman

Hayal etmeye hazır mısın? Her gün yaptığın şeyleri bir düşünmeye çalış. Her gün aynı noktadan hareket edip aynı bitiş çizgisine gelirken yaptıkların sana çok yabancı gelmemektedir. Çünkü bir döngüyü takip ediyorsundur. Fakat aniden ortada hiçbir şey yokken göremez hale geliyorsun ve etrafındaki her şey bambaşka gözlerle bakma eğilimine sahip oluyorsun.

İşte kitabın anlatmak istedikleri bunlarla başlamaktadır. O körlük seninle muhatap olan herkese bulaşırken her şey kontrolden çıkmaya başlamaktadır. Bu yüzden kitap ürkütücü olduğu kadar aynı zamanda gerçekçidir. Çünkü birçoğumuz hayatta yaşanan olaylara karşı kör kalmayı tercih ederiz, bu körlük bir başkasından bize bulaşmıştır ve bizden bir başkasına geçmektedir. Kendiliğinden ortaya çıkmayan bu durum aslında politikalar ve toplumsal gelişmelerle doğrudan ilgilidir.

Belki bazı okuyucular bu kitaptan hoşlanmayacaklardır çünkü yazarın tarzı çok farklıdır. Metinler büyük kutucuklar gibi olduğundan okunması biraz zorlayıcıdır. Bunu çok uygun bulmayacak okuyucular olacaktır çünkü herkes bu tür upuzun paragrafları okumaktan keyif almamaktadır. Yine de kitabın sunmuş olduğu eşsiz okuma deneyimini düşünürsen buna katlanmayı göze alabilirsin.

Körlük – Tavsiye Durumu

Körlük isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Yazarın Nobel Ödülünü bir kenara bırakarak cevabım evet olacaktır. Kitap oldukça gerçekçi toplumsal eleştirilere yer vermektedir. Bunları okumak, anlamlandırmak ve etrafına her zamankinden daha farklı bakmak istiyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Jose Saramago tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın dilimize çevrilmiş olan birçok farklı eseri bulunmaktadır. Bunlar arasından Bütün İsimler ve Kabil isimli kitapları okumayı deneyebilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...