Kitapların çocuk gelişimi üzerindeki etkileri nelerdir?

K

Çocuklar açısından kitaplar neden önemlidir? Çocuklarınızı yetiştirirken hedefiniz başarılı bir birey olmalarını sağlamaksa kitapları sevdirmelisiniz. Kitaplar bizler için başka dünyalara açılan kapılardır. Kitapları tanımlayan en güzel ifade bana göre budur. Okumanın neden önemli olduğu konusunda fikirlerimi daha önce paylaştım.

O yazı içerisinde çocuklara okuma alışkanlığının kazandırılması konusunda biraz ısrarcı davransam bile nedenlerini tam olarak açıklama fırsatı yakalayamamıştım. Bunu bir eksiklik olarak değerlendirme kararı alıp aşağıdaki bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Kitap okumak neden önemlidir?

Çocuklar Açısından Kitaplar Neden Önemlidir?

Burada bulacağınız fikirlerin tamamı çocuklar açısından kitaplar neden önemlidir sorusunun cevabını aramaya yöneliktir. Bir yetişkin birey olarak burada yazılanlardan ders çıkartabiliriz ancak bunları kendimiz için düşünmek pek doğru olmayabilir. En azından gelişim yönlü olanlarda bizim yapabileceklerimiz çocuklara göre çok daha fazladır. Örneğin, zihnimizi geliştirmek için sadece kitaplardan yararlanarak hareket etmemiz bizim açımızdan yeterli olmayabilir. Zihin geliştirici farklı deneyimlerden faydalanabiliriz ancak çocuklar için kitaplar çok daha sağlam öğreticilerdir.

Zihinsel Gelişim Açısından Değeri

Erken yaşlarda çocukların okuma alışkanlığına sahip olması yani kitaplarla haşır neşir olmaları zihinsel olarak daha iyi bir biçimde gelişmelerini sağlar. Buna ek olarak çocuklar kitaplar sayesinde yaşam boyu öğrenmeyi çok daha fazla severler. Burada önemli olan husus çocuğa tavsiye edilecek kitapların iyi kitaplardan oluşmasıdır.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

Neden iyi kitap vurgusu yapıyorum? Çünkü, iyi bir kitap kendisini daha çok sevdirecektir. Çocuklar farklı dünyalara yolculuk ederken ve farklı karakterlerle tanışırken aynı zamanda onları anlamaya ve yorumlamaya çalışırlar. Bunun sonucunda duygusal durumları yorumlara konusunda gelişim gösterirler. Bu nedenle kitap seçiminde dikkatli davranılması gerekir.

Kitap Sevgisinde Ebeveynlerin Rolü

Çocuklar açısından kitapların sevilmesinde sadece onların eline kitap tutuşturmayı becerecek ebeveynler olmak yeterli değildir. Bu evreyi biraz daha erken yaşlara çekmelisiniz. Demek istediğim, çocuklarınızı kitaplarla tanıştırmak için onların okuma yazma öğrenmesini beklememelisiniz. Peki ne yapmalısınız?

Çocukluk yaşlarının erken dönemlerinden itibaren çocuklarınıza kitap okumalısınız. Bunun için ev işlerinden veya mesleğiniz gereği yaptığınız işlerden kalan vakti onlara ayırmalısınız. Çocuğunuz ile oyun oynarken, onu severken veya uyumasını beklerken ona kitap okumalı ve kitabın ona önemli olduğunu hissettirmelisiniz.

Bunu yaptığınız taktirde çocuğunuz okulda kelimeleri öğrenirken aslında onlara hiç yabancı olmadığını anlayacak ve dil gelişimini daha hızlı bir biçimde tamamlamayı başaracaktır. Bu durum, çocuklar açısından kitaplar neden önemlidir sorusu açısından ebeveynlerin rolünü ortaya koymaktadır.

Resimli Kitapların Gücü

Elbette her şey bununla sınırlı değildir. Oldukça basit görünen ve kitapçılarda rafları gezerken “Bunları kim okur ya?” dediğiniz o basit çizimli çocuk kitaplarını gözünüzün önüne getirin. Bu kitaplar çocukların belirli nesneleri veya canlıları tanıması için onlara yardımcı olan kitaplardır. Bunu yukarıdaki kelime örneğiyle aynı görebilirsiniz.

Başlangıçta çocuğunuz kitapta görünen resmi anlamak konusunda zorluk çekebilir. Gayet doğal ancak sürekli olarak benzer resimleri görmesi durumunda onların ne olduğunu zaman içerisinde anlayabilecektir. Siz sesli bir biçimde önce resimdeki nesneyi veya canlıyı adıyla dile getirdiğiniz zaman yavaş yavaş onu tanımaya başlayacaktır. Bunu sürekli bir biçimde gerçekleştirmeye devam ettiğiniz zaman ise bir süre sonra dile getirdiğiniz canlıyı kitapta kendileri gösterebilecek duruma gelecektir.

Nitekim henüz anaokulu çağına gelmemiş bir çocuktan yönlendirmesiz bir şeyler yapmasını beklemek pek tutarlı olmayacaktır. Bu nedenle sorumluluğun biraz da sizde olduğunu unutmamalısınız.

Çocukların En İyi Dostu

Çocuklar açısından kitaplar neden önemlidir? Bu soruya cevap arıyoruz öyle değil mi? İşte en iyi nedenlerden birisi, kitaplar onların en iyi dostlarıdır.

Çocuğunuz ile birlikte gürültülü ve rahatsız edici bir ortamda olduğunuzu düşünün. Bu onun için daha fazla rahatsız edicidir ve gürültüden hoşnutsuzluğunu ağlayarak veya bağırarak ifade etmeye çalışır. Bu durumda fırsatınız varsa, çocuğunuz okuma bilmiyorsa ona kitap okuyabilir, eğer okuma biliyorsa ona okuması için kitap verebilirsiniz. Bu onları oyalama konusunda oldukça verimli bir yöntemdir. Ek olarak bu şekilde onların kitaplara olan sevgisini geliştirebileceğinizi unutmamalısınız.

Çocuklar açısından kitaplar neden önemlidir hala bir cevap bulamadınız mı? Kendilerine güvenilir bir dost edinmeleri bile cevap olamamışsa maalesef ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir cevabı bulmanız çok güç olacaktır.

Nesilden Nesle Aktarım

Birden fazla çocuğunuz varsa ve büyük olan çocuğunuz okuma biliyorsa onu kardeşlerine örnek olması için teşvik edebilirsiniz. Kardeş sayısı fark etmeksizin büyük olan çocuğunuz küçük olanlara kitap okudukça onlarla geçirdiği vakit artacaktır. Bunun sonucunda kardeşler arasındaki sevgiyi perçinleyebilir ve aynı zamanda nesilden nesle aktarılacak bir alışkanlığı onlara kazandırmış olursunuz.

Çocuklar açısından kitaplar neden önemlidir? Artık bu soruya cevap niteliğinde birçok bilgiye sahipsiniz. Çocuklarınıza okumayı sevdirin, onlara okumayı benimsetmeye çalışın. Emin olun, bu çabalarınız sonucunda kaybettiğiniz vakitler size ilerleyen zamanlarda olağanüstü mutluluklar olarak geri dönecektir. Çocuğunuzun daha iyi ve daha başarılı bir birey olmasını istemez misiniz? Eğer istiyorsanız erken yaşlardan itibaren onlara kitap ve okuma sevgisini kazandırmalısınız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...