Kitaplardan nasıl daha fazla fayda sağlanır?

K

Okuma alışkanlığına sahip bir bireyin kişisel yaşantısında birçok farklı avantaja sahip olacağından defalarca söz ettim. Fakat kitaplarla çok fazla ilgili olmayanlar veya halihazırda çok iyi bir okuyucu olmayanlar açısında kitap okuma eylemi çok faydalı bir işmiş gibi gözükmeyebilir. Bu doğru bir durum olmasa bile bu zinciri kırabilmek, yeni okuyucunun kitap okumadan daha fazla verim almasını sağlayabilmek gerekir.

Kitap okumak zor bir iştir. Zaman gerektirir, özveri gerektirir. Bunun dışında özveri ve sadakat gereklidir. Bunların hepsine sahip olduğunuz zaman iyi bir okuyucu olmayı başarabilirsiniz. Bunlardan herhangi birisi eksikse maalesef kendinizi iyi bir okuyucu olarak nitelendirmeyi düşünmemelisiniz.

Kitaplardan Nasıl Daha Fazla Fayda Sağlanır?

Bu yazının içeriği tamamen kitap okumaya yeni başlayanlar içindir. Onlara yol göstermek ve okudukları kitaplardan daha fazla verim almalarını sağlayabilmek için yazılmış bu yazıdan uzun zamandır düzenli olarak kitap okuyanlar çok fazla bilgi edinme fırsatına sahip olamayabilirler. Yine de yazıya kısaca bir göz atmanızı, en azından alt başlıkları okumanızı öneririm.

1. Okuma Kaydı Tutma

Okuduğunuz kitapların bir kaydını tutuyor musunuz? Cevabınız hayır ise okuduğunuz kitaplardan çok az verim alıyor olabilirsiniz. Okuduğunuz her kitabın adını ve bölümlerini not ederek o kitabın içeriğine hakim olabilirsiniz. Kafanızı karıştıran kelimeleri okuma kaydını tuttuğunuz defterinizin içerisine dahil etmeyi düşünebilirsiniz. Böylece okuduğunuz her kitabın çok daha anlamlı olmasını sağlayabilir ve ondan maksimum verim almayı başarabilirsiniz.

2. Okuma Alanı Belirleme

Dikkat dağınıklığı kitap okuma konusunda karşılaşabileceğiniz en zorlayıcı problemlerden birisidir. Eğer kitaplarınızı okuduğunuz alan sizi rahat ettiremiyorsa elde ettiğiniz bilgilerden çok az verim almanızı sağlayan bir probleminiz var demektir. Kitap okumayı ne rahatsız edici bir sandalye tepesinde ne de pofuduk bir yatağın üzerinde gerçekleştirmelisiniz. Rahatsızlık kadar ekstra rahatlığın da kitap okuma konusunda size düşman olabileceğini unutmamalısınız.

3. Okumaya Zaman Ayırma

Kitap okumak istiyorsanız bunun zamanını iyi belirlemelisiniz. Günün belirli bir dönemini kitap okumaya ayırmalısınız. Kitap okumaya vakit ayırma konusunda problem yaşıyorsanız bu problemi aşabileceğinizi aklınızdan çıkartmamalısınız. Yeni bir kitap okuyucusu için en verimsiz vakit yatağa gitmeden önce sahip olduğunuz zaman dilimidir. Sabah kitap okumak ise yeni bir okuyucu için en verimli okuma zamanıdır.

Okumaya vakit ayırma sorunu nasıl çözülür?

4. Kitabı Tartışma

Bir kitabı okuduktan sonra kitap bloglarına veya kitap forumlarına giderek o kitabı tartışın. Bu tartışmalar olmadan kitap konusunda kendinizi geliştiremezsiniz. Elde ettiğiniz bilgiler, tecrübe edinmiş olduğunuz okuma deneyimi sürekli aynı seviyede kalmaya devam eder. Bir başkasının kitapta ilgi çekici bulduğu anı sonradan incelemek size fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Kim bilir belki siz de diğer okuyucuya aynı şekilde yardımcı olabilirsiniz. Denemeye değer öyle değil mi?

5. Alışkanlıklarınızı Kontrol Etme

Kitap okuma alışkanlığı iyi bir alışkanlıktır ama hayatta sahip olmanız gereken tek alışkanlık değildir. Kitaplar sizin gelişiminize katkı sağlayabilirler. Fakat değişmek istemediğiniz sürece bu katkılar hiçbir şekilde anlamlı olmayacaktır. Alışkanlıklarınızı gözden geçirerek kendinizi geliştirmeye daha istekli olmaya çalışın. Kitap okuma bunun için bir başlangıç olabilir ama değişim için son durak olmamalıdır.

İşte bu kadar! Bu basit adımlar okuduğunuz kitaplardan çok daha fazla verim almanızı sağlayabilecektir. Kitap okuma alışkanlığından daha fazla fayda nasıl sağlanır diye merak ediyorsanız uzun uzun düşünmenize gerek yoktur. Bu adımları dikkate aldığınız taktirde okuma alışkanlığınızı fark edemeyeceğiniz düzeyde ileriye taşıyabileceksiniz.

Kitap okumadan daha fazla fayda sağlama konusunda siz neler yapıyorsunuz? Kitap okumaya yeni başlayan kişiler ne gibi unsurlara dikkat etmeliler? Düşüncelerinizi ve varsa sorularınızı yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...