Kitap okurken nasıl zaman kazanırım?

K

Kitap okurken zaman kazanmak için odaklanma seviyenizi yükseltmeli ve kelimeleri öbek halinde yakalamaya çalışıp okumayı akıcı hale dönüştürmelisiniz. Kitap okurken zaman kazanmak kavramından söz edilirken hepimizin aklına muhtemelen hızlı okuma yöntemleri gibi şeyler gelecektir. Aslına bakarsanız doğru olan anlam bu değildir. Hızlı okuma ile kitap okurken zaman kazanmak arasında farklılık vardır. Hızlı okuma ile elinizdeki kitabın tamamını okumadan bir şeyler öğrenmek ve hatta kitapta anlatılanları özümsemek amaçlanır. Kitap okurken zaman kazanmak ise kitabın tamamının eksiksiz bir biçimde okunmasını gerektirir. Aradaki farklılığı açıklamak için bunların yeterli olacağını düşünmekteyim.

Kitap okurken zaman kazanmak tamamen kitabı okuma hızınız ile alakalıdır. Kelime öbeklerini, cümleleri veya satırları ne kadar hızlı okursanız o kadar zaman kazanacağınız aşikardır. Zaman tasarrufu hedefinde öncelik tamamen bir kitap ile geçirilen vakti azaltmak ve bu vakti farklı şekillerde değerlendirmek şeklindedir. Bunun için birçok yöntem denemiş olabilirsiniz. Bu yöntemler arasından kitap içerisinde yer alan bilgilerin bir kısmını yutarak, önemsemeyerek veya görmezden gelerek bu hedefe ulaşmaya çalışmak ise verimsiz ve son derece gereksiz bir yöntemdir.

Kitap Okurken Zaman Kazanmak

Çözüm yönteminiz belirtmiş olduğum gereksiz yöntemlerden oluşuyorsa siz o kitabı okumuş olmazsınız, sadece o kitabı bitirmiş olursunuz. Bu size hiçbir şey kazandırmaz aksine zihninizde kurulan hikaye örgüsünü kuramazsınız ve okumuş olduğunuz çeşitli kitaplardaki hikayeleri bir bütün olarak görmeye başlarsınız. Bir kitabın hikayesini başka bir kitabın hikayesiyle tamamlar ve sonucunda okuduklarınızı karmaşık bir şekle sokarsınız.

Bir kitabı, bütünlüğünü bozmadan, zamandan tasarruf ederek okumak istemez misiniz? Birçoğumuz isteriz. Birçoğumuz bunun için çeşitli ve işe yarar yöntemler öğrenmiş olabiliriz. Burada sizinle paylaşacağım yöntemler ise uygulama açısından en basitleri diyebilirim.

1. Kalemle Takip Yöntemi

Kitap okurken yanınızda daima bir kalemin bulunmasını sağlamalısınız. Kalemi dilerseniz not almak için kullanabilirsiniz, dilerseniz ise okuma hızınızı yükseltmeniz konusunda size yardımcı olması için değerlendirebilirsiniz. Kalemi elinize alın ve basit bir şekilde okuduğunuz kelimelerin altında tutarak okumaya başlayın. Kalemi okudukça hareket edin ve onu bir çeşit durak noktası gibi kullanın. Gözünüz kelimeleri değil kalemin ucunu takip etmeye başlayacaktır. Bu size odaklanma konusunda yardımcı olacağı gibi aynı zamanda okuma hızınızı yükseltme veya yavaşlatma konusunda destek olacaktır. Gözünüz kelimeleri değil kalemin ucunu takip edeceği için kalemi hızlandırdığınız zaman okuma hızınızı da yükseltmiş olacaksınız.

Bu konuda tavsiyem aşırıya kaçmadan kalemi kullanmaya çalışmanızdır. Aşırı hızlı veya aşırı yavaş hareket ettirmek size hiçbir şey kazandırmaz. Birkaç deneme yaparak gözünüz için en uygun hızı bulmalısınız ve gözünüzü fazla yormamaya çalışmalısınız.

2. Kelime Öbekleri Yakalama Yöntemi

Kitap okuma hızınızı yükseltmek istiyorsanız bu durumda gözünüzle yakaladığınız kelime sayısını yükseltmelisiniz. Bu cümle size anlamsız gelebilir ancak açıklamaya çalışayım. Anlatmak istediğim şey, kitabı okurken her kelimeyi tek tek okumamak, birkaç kelimeyi bir arada okuyarak okuma hızını yükseltmektir. Kelimeleri tek tek okumaya çalışmak hızınızı azaltır ve bir kitabı okumak için kendinize ayıracağınız süre gereğinden fazla yüksek olur.

Bu biraz pratik gerektiren bir yöntemdir. Başlangıçta zorlanabilirsiniz ancak alıştıktan sonra kitapları daha akıcı bir biçimde okumaya başlarsınız.

3. Korkuları Yenmek

Başlık sizi biraz şaşırtabilir. Açıkçası başka nasıl bir tanımlama yapabilirim bilmiyordum. Korkular bir şekilde hayatımızda varlar ve her ne olursa olsun türemeye devam ederler. Bir şeyleri kaçırmak, bir şeyleri kaybetmek, bir şeyleri başaramamak gibi durumlar bizim korkularımız arasındadır.

Kitap okurken ise bir şeyleri kaçırmak korkusuyla uğraşırız. Bir satırı okuduktan sonra okumadığımızı düşünüp tekrar başa dönüp aynı cümleyi ve hatta aynı kelimeyi tekrar tekrar okuyabiliriz. Bazen işin boyutu çok büyük olur ve aynı sayfayı tekrardan okumaya başlarız.

Kitap okurken bizi en çok yavaşlatan unsurların başında bu tip geri dönme ve tekrarlama durumları vardır. Kendinize bir prensip edinin ve çok önemli olmadığı sürece veya gerçekten bir şeyler kaçırmadığınız sürece geri dönmeyin. Bu biraz pratik ve zaman gerektirecektir ancak sonunda sizi yavaşlatan en önemli nedenden kurtulmuş olacağınızı unutmamalısınız. Sabredin ve denemeye devam edin.

4. Aynı Anda Tek Kitap Okumak

Elinizdeki kitapların hepsini aynı anda okumaya çalışmak bir kitap okuyucusu olarak yapacağınız en büyük hatadır. Kendi kendinize zarar vermiş olursunuz ve bunu farkında olmadan yaparsınız.

Aynı anda benzer kategoride birden fazla kitap okumaya çalışmak odaklanma konusunda size zorluk çıkarır ve kaldığınız yerden devam etmek her geçen gün daha zor olur. Kitabın içeriğini anlamak konusunda sıkıntı yaşarsınız. Kitabı okumak için daha fazla zaman ayırmanız gerekir çünkü kitaplar arasında yapacağınız geçişler sizi her seferinde zorlayacaktır.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-kazanilir/

Okuma alışkanlığınızın daha sağlıklı olmasını istiyorsanız ve kitaplarınızı hızlı bir biçimde okumak istiyorsanız bu durumda kendinizi sınırlamalı ve aynı anda tek bir kitap okumaya çalışmalısınız. Aksi taktirde yukarıda belirtmiş olduğum yöntemler bile size kitapları hızlı okumak konusunda yardımcı olamaz ve zaman tasarrufu peşinde koşarken adeta daha fazla zaman harcamak durumunda kalırsınız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...