Kitap okumaya nasıl başlamalı?

K

Bugüne kadar kitap okumakla uzaktan yakından ilginiz yokken artık kitap okumanın katkılarından faydalanmak mı istiyorsunuz? Kitap okumaktan fazla hoşlanmıyorsanız bu sizin için zorlayıcı bir aşama olacaktır. Birkaç sayfa okuduktan sonra kitabın geri kalanını merak etmeden kitap okumayı bırakıyorsanız ve artık bu davranışınızdan uzaklaşmak istiyorsanız kitap okumaya nasıl başlamalı sorusuna bir cevap bulmalısınız.

Kitap okumak farklı insanların zihinlerinden dökülen sözcükleri toplamaktır. Yeni bir şeyler keşfetmek ve hayatın yoğun koşuşturmasından kaçmak için en uygun yöntemlerden birisidir. Bunun gibi daha birçok fırsata sahipken yarı yoldan dönmeyi artık bırakmalısınız. Gerçekten kitap okumaya bağlı kalmak sizin için oldukça zor mu? Zorluğu da bir kenara bırakın, kitap okumaya nasıl başlamalı sorusuna cevap bulmaya çalışın. Umut ediyorum aşağıda yer alan bu bilgiler size yardımcı olacak ve kısa sürede okuma alışkanlığı geliştirmeyi başarabileceksiniz.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

Kitap Okumaya Nasıl Başlamalı?

Kitap okumaya yeni başlayacak biriyseniz ilgi alanınıza bağlı kalmanız son derece önemli bir durumdur. Hoşlanmadığınız kitapları okumak için ileride fazlasıyla zamana sahip olacaksınız ama başlangıç aşamasında etkileyici bulduğunuz konu başlıklarına sadık kalmalısınız. Spordan hoşlanıyorsanız ve ömrünüzün geri kalanını özellikle sporla ilgilenerek geçirmişseniz yine bu alana ait kitapları okuyarak yola çıkmalısınız. İlgi alanınızda daha farklı şeyler varsa yine o ilgi alanlarına bağlı kalarak seçimler yapmalısınız.

Başlangıçta bunun neden önemli olduğunu az çok fark etmiş olmalısınız. Henüz alışık olmadığınız bir şeyi yapmaya başlarken sevdiğiniz konulara yakın seçimler yapmak zihinsel anlamda sizi çok fazla zorlamayacaktır. Kitaplar ilgi alanınıza ne kadar yakınsa sonunu getirmek için bir o kadar az zorlanırsınız.

Okumanın Faydaları Konusunda Bilgili Olmak

Size fayda sağlamayacak bir şeyi yapmak ister misiniz? İnsan faydacı bir varlıktır ve kendisine fayda sağlamayacak herhangi bir şeyi yapmamaya koşullanarak yaşamaya alışkındır. Okuma alışkanlığı faydalı bir alışkanlıktır. Eğer iyi bir eğitim görme peşinde koşuyorsanız, üniversitede çok daha iyi noktalarda olmak istiyorsanız kitap okumadan bunu başaramayacağınızı bilmelisiniz. Ne kadar fazla şey bilirseniz dünyayı bir o kadar iyi tanımış olursunuz.

Okuma alışkanlığının faydaları nelerdir?

Bilgili birisi olmak eğitim hayatında olduğu kadar iş hayatında da size katkı sağlayacaktır. İyi bir lider aynı zamanda iyi bir okuyucu olma özelliğini taşır. Çalıştığınız alanda araştırmalar yapmak, bir şeyler okumak, yeni bilgiler edinmek ve otorite sahibi birisi olmak hiç beklemediğiniz anlarda hayatınıza değer katabilecektir. Çalışma hayatında yükselmenin doğrudan becerilerle ilgili olduğu aşikardır. Becerilerinizi geliştirmek için ise kitap okuma alışkanlığı en kolay ve aynı zamanda en ucuz yöntemdir.

Liderlik ve okuma alışkanlığı: Gelişim gelişimi tetikler

Yazma Kabiliyetini Geliştirmek

Okumaya başladığınızda bir ek iş olarak mutlaka yazma kabiliyetinizi geliştirmeyi düşünmelisiniz. Yazma ile okuma arasında pek fark edilmeyen bir bağ bulunmaktadır. Kitap okumaya başlayıp okuma alışkanlığı kazanan bir birey olurken yazma kabiliyetinizi dışarıda tutmamak size edindiğiniz her bilgiden daha fazla fayda sağlamanız konusunda yardımcı olur.

Yazmayı öğrenmek başlangıç aşamasında bile olsa okuduklarınızı anlamak ve elde ettiğiniz bilgileri birbirleriyle bağlantılı olacak şekilde harmanlayabilmek için gereklidir. Birbiriyle aynı konuda olan ama birbirinden farklı düşünceleri ortaya koyan kitapları okuduğunuzu hayal edin. Bu kitaplarda belirtilen bilgilerin her birisini zihninizde işleyip kalemle kağıdın üstüne eritmeyi başarırsanız analitik düşünmeye daha yatkın bir birey olabilirsiniz.

Kitap Seçimlerine Dikkat Etmek

Önünüze çıkan her kitabı okumak zorunda değilsiniz. Okuduğunuz her kitabın size bir değer kazandırması gerekir. Zeki okuyucular okuyacakları kitapları titizlikle seçerler. Bu tür okuyucular kendilerinde endişe yaratacak veya kendisini rahatsız edecek kitaplardan uzak durmayı başarabilirler. Bazı durumlarda sadece tek bir alana özgü kitaplar okumak zaman içerisinde hoşnutsuzluk oluşturabilir. Bu tür bir sorunla karşı karşıya geldiğiniz zaman ise iyi yazılmış ve iyi içeriklere sahip olan kitaplara yönelmeyi düşünmelisiniz.

İlgi alanınız dışında kitaplar okurken belirli durumlara karşı hazırlıklı olmalısınız. Bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç ipucu bulunmaktadır. Bu ipuçlarını değerlendirerek okuduğunuz her kitabın size belirli değerler katmasını sağlayabilirsiniz.

 • Yazarın aktardığı düşüncelere katılsanız veya katılmasanız bile eleştirel gözle bakmaya çalışın. Yazar ortaya koyduğu düşünceleri desteklemeyi başarmış mı? Yoksa başaramamış mı? Bu konuda bir karar verdikten sonra aynı yazarın diğer kitaplarını okumayı düşünebilirsiniz.
 • Yazarın söylediği katılmadığınız fikirler varsa bu fikirlerle aranıza mesafe koymayı başarmalısınız. Aslında yazarın sizin düşüncelerinize benzer şeyler ortaya koymaması bir bakıma iyidir. Eleştiriler bakış açısı geliştirmenizi sağlar. Her şeyden öte bir kitabın içerisinde yazarın sunduğu her fikre inanılmaması gerektiğini deneyimlemiş olursunuz.
 • Fikirlerinize uzak gelen kitaplar okumaya çalışın. Karşıt olduğunuz konularda kitaplar okumak için kendinize biraz vakit ayırın. Alternatif fikirlere her zaman açık olmalısınız. Zihninizi geliştirmeye yardımcı olacak bu alternatif fikirler sayesinde bilgi hazinenizi geliştirebileceğinizi unutmamalısınız.

Kitap Okumaya Hazırlıklı Olmak

Kitap okumak rastgele yapılabilecek bir iş değildir. Eğer zihninizin size oyunlar oynamasını istemiyorsanız kitap okumayı hayatınızın bir parçası haline dönüştürmelisiniz. Gün içerisinde günün bir bölümünü kitap okuma zamanı olarak belirlemelisiniz. Bu zaman diliminde tüm dikkatinizi kitap okumaya ayırmalısınız.

Kitap okurken hayal kurmayın veya başka bir şey yapmayın. Hayal kurmak güzeldir ama kitap okurken sizi zarara uğratacak bir davranıştır. Bir kitabı okurken yaşanan sahneye kendinizi kaptırıp kitabın kahramanı olmayı düşünmeye başladığınız zaman hayali sürdürmek kitabı okumaktan daha tatlı gelecektir. Kitap okuma sürenizi bitirdikten sonra hayallere dalmak uçsuz bucaksız diyarlarda koşuşturmak çok daha güzel ve verimlidir. Ayrıca okuma saatlerinde kitaptan aldığınız keyif olağanüstü ise işi uzatmalara götürmeyi düşünebilirsiniz.

Okunanları Kafada Canlandırmak

Okuduklarınızı kafanızda canlandırın. Hayal gücünüzü kullanarak yerleri, insanları ve yapılan eylemleri daha iyi anlayabilirsiniz. Bu aslında doğal bir biçimde ortaya çıktığı için farkında olmadan gerçekleştirdiğiniz bir şeydir. Her insanın bir yeri kafasında canlandırması kendine özgü olduğu eşsiz bir okuma deneyimi kazanırsınız.

Kitap okumaya yeni yeni alışan biriyseniz bunun keyfini çıkarmalısınız. Hayal gücünüzün ne kadar güçlü olduğuna kendiniz bile şaşırabilirsiniz. Kitap okumak size bu keyfi kazandırabilecekken geri adım atmayı düşünmezsiniz öyle değil mi?

Not Alma Alışkanlığı Geliştirmek

Yeni bir kitap okuyucusu olarak not almaya alışmalısınız. Bir şeyler okurken aşırı beğendiğiniz veya mutlaka hatırlamak istediğiniz cümleler veya sözler karşınıza çıkacaktır. Bunları hatırlamakta zorlanabileceğiniz için not almayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Aradan uzun zaman geçse bile aldığınız notlara bakarak bir kitapta nelerin sizin için değerli ve önemli olduğunu anımsayabilirsiniz.

Kitap okurken not almak hatırlamak isteyip hatırlayamadığınız birçok şeyin aklınıza gelmesini sağlayabileceği gibi okuduklarınızın aklınızda kalmasını sağlayabilecektir. Bu nedenle not alma alışkanlığı geliştirmek en az yazma becerisini geliştirmek kadar önemlidir.

Okunanın akılda tutulması adına neler yapılabilir?

Tahminlerde Bulunmak

Kitap okumaya yeni başlayan birisini kitaba bağlı tutabilecek en renkli hissiyat tahminlerin doğru çıkmasıdır. Tahmin yaparak okumaya devam ettiğiniz zaman eğlence miktarını bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Yaptığınız tahminlerde yanıldığınız zaman yazarın kalemine kendinizi kaptırdığınızı anlayabilirsiniz. Yazar sizin bu tahmini yapmanızı istemiş olacağı için bir olayın farklı şekilde gelişmesi sizi şaşırtacak ve aynı zamanda heyecanlandıracaktır. Bu tür yazarlar kabiliyetli yazarlardır. Okuyucularını şaşırtmaya bayılırlar.

Yeni bir kitap okuyucusu olarak bunun size en büyük katkısı ise sürekli olarak okuduğunuz kitaba ilgi duymaktır. Bu ilgi son bulmadığı sürece hep bir fazlasını yapmak istersiniz. Bu bir fazlası kitabı okuyup bitirmek ve aynı yazarın yeni bir kitabına başlayarak yine sizi şaşırtmasını beklemektir. Tahminleriniz doğru çıktığında ise artık analitik düşünmeye alışmış bir zihne sahip olduğunuzu kanıtlamış olursunuz.

Yavaş İlerlemek

Kitap okuma alışkanlığı hemen kazanılacak bir alışkanlık değildir. Bu alışkanlığa zaman içerisinde sahip olursunuz. Ardı ardına kitaplar bitiriyor olmanız sizi akıllı bir okuyucu yapmaz. Bugünün dünyasında birçok şeyin hız ile doğru orantılı olduğu bir gerçektir. Fakat okumada, özellikle bilgi edinmek için okumada hıza yer yoktur. Bir kitabı bitirmiş olmak için okumamalı ondan keyif almaya özen göstermelisiniz.

Kitap okumak bir süreçtir. Kitap okumak bir yolculuğa çıkmaktır. Yeri geldiğinde duraklayabilir ve okuduğunuz satırları zihninizde canlandırabilirsiniz. Karakterlerle tartışabilirsiniz. Karakterlere kızabilirsiniz. Kitabın kahramanı olabilir ve kahramanlık duygusunu tatmayı başarabilirsiniz. Hızlı ve sindirmeden okursanız bunların hiçbirisine sahip olamazsınız.

Coşkuyla ve Heyecanla Okumak

Son olarak, ilk günkü heyecanınızı asla kaybetmemenizi öneririm. İlk zamanlarda kitapları nasıl heyecanla elinize alıyor ve okuyorsanız bu heyecanı her zaman korumalısınız. Coşku ve heyecan yanınızda olduğu sürece kitap okuma alışkanlığınızı geliştirmeyi başarabilirsiniz.

Yeni bir okuyucu olarak kitap okumaya nasıl başlamalı sorusu her zaman aklınızda olabilir. Bu soruya az bile olsa artık bir cevabınızın olduğunu düşünüyorum. Sağlıklı bir okuyucu olmak istiyorsanız burada yazdıklarıma dikkat etmenizi öneririm.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

10 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Site çok iyi ve açıklayıcı olmuş detayları ayırarak anlatmanız daha bir yararlı olmuş toplumumuzun en eksik parçası olan kitap okumayı teşvik etmek ve bunu güzel bir açıklamalarla kolaylaştırdığınız için size teşekkür ediyoruz 🙂

  • Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Katkı sağlayabilirsem ne mutlu bana. Umarım bunu başarıyorumdur. Keyifli ve huzurlu bir hayat dilerim. 🙂

 • Yav bilader afedersiniz çok b*ktan olmuş görüşümdür benim,
  Adam yeni okumak için geliyor siteye giriyor burda bir ton yazı yazmışsın adamın okuması varsa bile çıkar gider benim gibi, bilmem anlatabildimmi..

  • Merhaba,

   Geri bildirim için teşekkürler. Yakındığınız durumu anlıyorum ama benim elimde olan bir şey yok. Yazıyı alt başlıklara bölmüş durumdayım, ilgi duyduğun alt başlığı okuyup çıkabilirsin. Yazının tamamını okumak veya okumamak kişinin elinde olan bir şey. Bu yazıların hepsi araştırmalarla yazılmış yazılar. Dolayısıyla uzun ve detaylı oluyorlar. Yazıları tamamen kısaltıp sadece alt başlıkları sunsam bu sefer keşke biraz daha detay verseydin diyen çıkacaktır. Herkesi memnun edebilmem mümkün değil. Benim tek amacım ihtiyaç duyulan bilgiyi belki çok kısa, belki çok uzun bir biçimde insanlarla buluşturmaktır.

 • Uzun zamandır kitap okuyorum. Okula giderken canım sıkıldıgından bisiler okuyayım dedim sizin yazilarinizi buldum bence çok faydalı. Böyle devam 🙂

  • Merhaba Mert,

   Değerli yorumun için teşekkür ederim. Bu tür yorumlar daha fazla araştırma yapmama ve bilgi paylaşmama yardımcı oluyor. Katkı sağladığın için teşekkür ederim.