Kitap okumaya daha istekli nasıl olunur?

K

Kitap okumak stresten uzaklaşmak, yeni bir şeyler öğrenmek ve yaratıcılığı geliştirmek için her insanın sahip olması gereken bir alışkanlıktır. Tüm alışkanlıkların arasında kitap okuma alışkanlığı son derece ucuz bir alışkanlıktır. Eğer kitap okumaya daha istekli bir birey olursanız her zaman iyi vakit geçireceğiniz anlara sahip olabilirsiniz.

Kitap okumaya daha istekli olmak için bazen sadece arzu ve iştah yeterli olmayabilir. Günün birinde bu konuda bir karar alırsanız kendinizi teşvik etmeyi başaramadığınız sürece hedefinizi yerine getiremezsiniz. Kitap okumaya daha istekli olmak için merdivenleri tek tek çıkmalısınız. Önce ufak adımlar atmalı, etrafınızdaki iyi okuyuculardan destek almalı, dikkatinizi dağıtacak unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Tüm bunları yapmak gözünüzde fazla büyümesin, size yardımcı olmak aşağıda yazmış olduğumu ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Yaratıcılığı geliştirmede okumanın önemi nedir?

Kitap Okumaya Daha İstekli Nasıl Olabilirim?

Kitap okumak için daha iştahlı ve istekli olmak istiyorsanız ağır kitaplardan uzak durmalısınız. Ağır kitap dediğim kitaplar sayfalarca süren, karmaşık yapılara ve karakter doğalarına sahip olan kitaplardır. Başlangıç aşamasında bunlar sizi daha fazla kitap okumaya teşvik etmezler. Tam tersi sizi kitap okumaktan uzaklaştırırlar.

Kitap okuma konusunda daha istekli olmak ve kendinizi teşvik etmek istiyorsanız kısa hikayelerin yer aldığı kitapları okuyarak yola çıkmalısınız. Kısa hikaye kitapları doğru noktalarda ara vermenizi sağlayacak ve sizi daima daha fazlasını okumaya teşvik edebilecek yapıdaki kitaplardır. Bir hikayeyi beğenmeniz bir sonraki hikayeleri okuma kararı almanız konusunda epey etkili olacaktır.

1. Okuyuculardan Destek Almak

Çevrenizde iyi kitap okuyucuları varsa çok şanslı olduğunuzu bilmelisiniz. Bu insanlarla sohbet etmek, kitaplar konusunda onlardan destek almak ve yeri geldiğinde okuduğunuz kitapları tartışmak sizi kitap okumaya daha fazla teşvik edecektir. Her zamankinden daha istekli bir biçimde kitap okumaya çalışmak istiyorsanız mutlaka çevrenizde kitap okuyan birileri olmalıdır.

Eğer çevrenizde kitap okuyan birileri yoksa çok fazla canınızı sıkmayın. Bu bir eksikliktir ama giderilmesi zor bir eksiklik değildir. İnternet ortamında yer alan kitap topluluklarında veya kitap sitelerinde okuduğunuz kitapları konuşabileceğiniz fırsatlar olacaktır. Bunlardan faydalanmayı düşünebilirsiniz.

2. Dikkat Dağınıklığından Kurtulmak

İyi bir okuyucu bu altın kuralın farkındadır. Dikkat dağınıklığı bir okuyucunun başını ağrıtabilecek en önemli olumsuz etkilerden birisidir. Bazı insanlar otobüs gibi kalabalık ortamlarda veya park gibi gürültülü ortamlarda kitap okurken çok fazla sıkıntı yaşamazlar. Ancak bazı insanlar ise en ufak seste dahi dikkat dağınıklığı yaşayabilmektedir. Dikkat dağınıklığı yaşayan biriyseniz kitap okuma konusunda çok istekli olmanız söz konusu olmayacaktır. Dolayısıyla bu problemi çözmeniz gerekir.

Kendinize bir okuma alanı oluşturabilir ve böylece tüm dikkatinizi okuduğunuz kitaba verebilirsiniz. Kitap okurken konsantrasyonunuz ne kadar yüksek olursa kitaptan aldığınız keyif bir o kadar fazla olacaktır. Sessiz bir ortam bulmakta zorlanıyorsanız çevrenizde yer alan kütüphanelere giderek buralarda kitap okumayı deneyebilirsiniz.

3. Okuma Deneyimini İncelemek

Kaliteli okuyucular okuma deneyimlerine önem verirler ve her fırsatta bunu incelerler. Bir kitabı beğenmediyseniz onu neden beğenmediğinizi saptamalısınız. Bu sayede yeni okuyacağınız kitaplar arasında yer alan benzer niteliklere sahip olanlardan uzak durmayı başarabilir ve sıkıcı bir okuma deneyimini yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

İnsanlar kitap okuma konusunda daha istekli olmadıkları zaman yaşadıkları problemler özellikle okuma deneyimleriyle ilgilidir. Yanlış kategoride bir kitap okuyan kişiyi tekrardan okuyucu kervanına katmak çok kolay değildir. Şiddetten veya buna benzer unsurlardan hoşlanmayan kişiye cinayet temalı kitaplar okutmaya çalışırsanız demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz. Her zaman en sevdiğiniz kategorilere sadık kalmalı ve kitap seçimlerinde bu kriteri en üstlere yerleştirmelisiniz.

Kitap okumaya daha istekli olmak istiyorsanız bu ipuçları size yardımcı olacaktır. Kitap okumak zoraki yapılacak bir iş olmamalıdır. Kitap okurken eğlenmeye çalışmalısınız. Yeri geldiğinde hikayedeki karakterlerden birisi olmayı bile düşünmelisiniz. Böylece kitaplardan aldığınız tadı daha lezzetli bir hale getirerek daha fazla kitap okumayı başarabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...