Kitap okuma isteği yüksek birisi nasıl olunur?

K

Kitaplar diğer eğlence yöntemlerinden çok daha farklı yapıdadırlar çünkü insana kazandırdıkları çok daha fazladır. Daha fazla odaklanma gerektirdiği gibi bireye daha fazla bilgi sunar. Kitap okumanın iyi bir şey olduğunu biliyor olsanız bile kitap okuma isteği düşük birisi olabilirsiniz. Bu problemi ortadan kaldırabilmek için okuma eylemini çok daha ilgi çekici ve ikna edici hale dönüştürmelisiniz. Bu sayede kitap okuma isteği yüksek birisi olabilirsiniz.

Kitap okuma isteği yüksek birisi olmak istiyorsanız okuyacağınız kitapları iyi seçmelisiniz. Kitap seçimlerini nasıl yapacağını bilmiyorsanız çeşitli kitap tavsiyelerinden veya kitap listelerinden faydalanabilirsiniz. Bunlar yetersiz kalıyorsa ödüllü kitaplara göz atabilirsiniz.

Kitap Okuma İsteği Yüksek Birisi Nasıl Olabilirim?

Kitap okuma eylemini gerçekleştirebilmek için kendinize uygun bir zaman dilimi belirlemelisiniz. Ardından kitap okumanıza engel olan alışkanlıklardan kurtulmalısınız. En önemlisi ise kitaplardan elde ettiğiniz bilgileri hayatınızda kullanmaya özen göstermelisiniz. Tüm bunları dikkate aldığınız zaman kitap okuma isteği yüksek bir birey olmayı başarabilirsiniz.

1. Kitap Seçimi

Kitap seçimi yaparken ilgi alanınıza uygun kitaplar seçmelisiniz. Klasiklere yönelebilirsiniz ama bunların ilginizi çekmesi gerekir. Eğer klasikler ilginizi çekmiyorsa farklı kitaplara yönelmeyi ihmal etmemelisiniz. Kitap dünyasında ilgi çekici birçok farklı yapıt bulunmaktadır. Birçok insan film haline dönüştürülmüş olan kitapları okumaya başlayarak kitap okuma dünyasına giriş yapmayı doğru bulurlar. Çünkü filme dönüştürülmüş olan kitaplar çoğu zaman daha ilgi çekici olabilmektedir.

Film haline dönüştürülmüş olan kitaplar ilgi çekici olmazsa biyografilere yönelmeyi düşünebilirsiniz. Biyografiler farklı insanların hayat hikayelerine tanıklık etmek anlamına gelir. Gerilim kitapları veya gizem kitapları yine ilgi çekici olabilmektedir. Kurgusal yapıtlar arasında ilginizi çeken bir şeyler olmuyorsa kurgu dışı kitaplar okuyarak bilgi hazinenizi zenginleştirmeyi düşünebilirsiniz.

İlgi alanınızı net olarak belirledikten sonra bu alanda yapılmış kitap tavsiyelerini inceleyebilirsiniz. Sizinle aynı türden kitapları okumaktan hoşlanan kişilerin fikirlerini değerlendirebilirsiniz. Arkadaşlarınızdan, kütüphanecilerden veya kitap bloglarından bu konuda destek alabilirsiniz.

https://www.grisayfalar.com/kitap-bloglari-onemleri-ve-nitelikleri/

Kitap ödüllerini takip etmek okunacak kitap bulmak için son derece faydalı olabilir. Ödül almış olan kitaplar otoriteler tarafından değerli bulunmuş kitaplardır ve bu kitaplar çoğu insanı heyecanlandıran kitaplardır. Bazen bir kitap için dile getirilen olumsuz eleştiriler o kitabın cezbedici olmasını sağlayabilir. Her zaman en iyiyi değil aynı zamanda en çok eleştirileni dahi okumayı düşünmelisiniz.

2. Okumaya Zaman Ayırma

Okumaya zaman ayırma aslında başlı başına tartışılması ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Kendinize sessiz ve rahat bir kitap okuma alanı bulmalısınız. Kafanızı karıştıracak veya konsantrasyon konusunda size zorluk çıkartacak alanlardan uzak durmalısınız. Tüm bu sorunlardan uzak bir alan bulmak istiyorsanız mutlaka okumak için belirli bir zamana sahip olmalısınız.

Okumaya vakit ayırma sorunu nasıl çözülür?

Kitap okumak için en iyi alan aslında kendi kullandığınız odadır. Eğer odanızı kitap okumak için kullanamıyorsanız kütüphanelere gitmeyi düşünebilirsiniz. Bir kitap alıp soluğu en yakın halk kütüphanesinde alabilir ve sessiz bir ortamda kitap okuyabilirsiniz. Ben her ne kadar açık alanda kitap okumayı çok sevmesem bile sessiz bir parkta veya bahçede kitap okumayı düşünebilirsiniz.

https://www.grisayfalar.com/kutuphaneye-gitmek-icin-10-onemli-neden/

Kitap okumak için kendinize iyi bir yer bulduysanız kendinize bir kitap okuma çizelgesi oluşturmalısınız. Bu çizelge kitap okumaya ayırdığınız vakti içerecek bir çizelge olma özelliğini taşıyacaktır. Gün içerisinde günün ne kadarını ve hangi bölümünü kitap okumaya ayıracağınızı açıkça not edebileceğiniz bir çizelge kitap okuma alışkanlığı geliştirme konusunda size destek olacaktır.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

Kitap okuma alışkanlığı geliştirme ve kitap okuma isteği yüksek bir birey olma konusunda size en çok engel olacak unsur dijital ekranlardır. Televizyon, telefon ve bilgisayar gibi ekranlar daima dikkatinizi dağıtabilecek ve sizi kitap okumaktan uzaklaştırır. Kitap okurken mutlaka telefonunuzu kapalı tutun veya tamamen sessize alın aksi taktirde anlık mesajlaşmanın çekiciliğini kitap okuma arzunuzu sekteye uğratacaktır.

3. Engellerden Kurtulma

Kitap okuma zorlayıcı olabilen bir alışkanlıktır. Kitap okurken satırların gözünüzün önünden kayıp gitmesi gerekir ancak bu şekilde kitap okuma isteğiyle dolu bir birey olabilirsiniz. Bunun için okumaya başlamadan önce elinizdeki kitabı hızlıca gözden geçirmelisiniz. İçindekiler kısmını incelemeli, sayfa başlıklarına bakmalı ve ilk paragrafı hızlıca okumalısınız.

İlk paragraf ve son paragraf bir kitabın bölümü hakkında size genel bilgi verebilir. Bunları hızlıca okumak kitabın konusu hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Eğer okuma konusunda zorlanıyorsanız farklı okuma yöntemleri geliştirebilirsiniz. Buna hızlı okuma tekniklerinden faydalanmak dahildir. Ayrıca isterseniz e-kitaplara göz atarak okuma deneyiminizi geliştirmeyi düşünebilirsiniz.

Etrafınızda birden fazla kitabın yer alması çok daha doğru olabilir. Bu sayede bir kitaptan sıkıldığınız zaman diğer bir kitaba geçiş yapabilir ve kitap okuma arzunuzu koruyabilirsiniz. Bazı kitapların isimleri ilgi çekici olsa bile içerikleri sizi cezbedecek kadar iyi olmayabilir. Bu tür kitapların sonunu getirmek zorunda değilsiniz. Bunun en önemli nedeni ise isteksiz okumanın size hiçbir şey kazandırmayacak olmasıdır.

4. Okuduğunu Anlama ve Kullanma

Kitap okurken okuduğunuzu anlamak önemlidir. Okuduğunuzu anlamadığınız sürece elinizdeki kitabı okumanın bir manası yoktur. Elde ettiğiniz bilgileri ve özellikle önemli olanları mutlaka kayıt altına almalısınız. Bunun için kitap okurken not alma alışkanlığı geliştirmelisiniz. Bununla birlikte elde ettiğiniz bilgileri gündelik yaşantınızda veya iş hayatınızda kullanmayı başarmalısınız.

Hoşunuza giden cümleleri not etmek iyi bir fikir olabilir ama her zaman hoşunuza gideni değil işinize yarayanı da not etmeye özen göstermelisiniz. Sadece cümleleri not etmek her zaman iyi bir fikir olmayabilir çünkü asıl bilgi paragrafın kendisinde yer alıyor olabilir.

Okuduğunuz kitap ağır bir dille yazılmışsa sesli okuma yardımınıza koşacaktır. Sesli okumanın olumlu ve olumsuz birçok yönü vardır ama ağır dilli kitapları anlama konusunda size olağanüstü derecede yardımcı olabilecektir. Bu sayede zor gibi gözüken pek çok kitabı bitirmeyi başarabilirsiniz.

Sesli okumanın okumaya etkileri nelerdir?

Kitap okuma isteği yüksek birisi olmak istiyorsanız bu ipuçları sizi oldukça mutlu edecektir. Her bireyin kitap okumaya istekli olması gerekir ama hayat koşulları bazen bunu imkansız kılmaktadır. Doğru zamanı oluşturmak veya her zaman kitap okumaya yer bulabilmek mümkün olmayabilir. Koşullar umutsuz olsa bile bu ipuçlarını değerlendirmeye çalışın ve kitap okumaya istekli bir birey haline dönüşmeyi başarın.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...