Kışın içinizi ısıtacak 10 kitap

Kışın içinizi ısıtacak kitaplar battaniyenin altına girip dinlenme fırsatı bulduğun zamanlarda sana eşlik edebilecek kitaplardır. Bu kitapların en önemli özelliği soğuğu sana pek fazla hissettirmeden bir çırpıda okunabilir olmalarıdır. Kış aylarını güzel kitaplar okuyarak geçirmek istiyorsan bu okuma listesi sana arzu ettiğin gibi yardım edecektir.

Soğuk kış aylarının kitapları normal günlerde okunabilecek kitaplardan pek farklı sayılmazlar. Tek farkları sahip oldukları hikayeler ve aktardıkları bilgilerle ruhunuzu sararak sizi ısıtabilecek olmalarıdır. Bu kitaplardan en azından birkaç tanesini okuyarak kış aylarını herkesten farklı olarak keyifli bir okuma deneyimiyle tamamlamayı başarabilirsin.

Soğuk kış aylarında içinizi ısıtacak kitaplar

Bu okuma listesi ana listenin kırpılmış hali diyebilirim. Ana listenin içerisinde sürekli karşımıza çıkan Dan Brown, Sabahattin Ali, Stephen Hawking, Zülfü Livaneli gibi isimler bulunmaktaydı. Artık bu isimlerin kitaplarını çok fazla önermeyi düşünmediğimden onları listeden çıkardım. Zaten yeteri kadar ilgi çektikleri için büyük olasılıkla diğer listelerde de zorunlu kalmadıkça bu tür isimlere yer vermeyi düşünmemekteyim.

Narkoz – Mete Gündoğan

Narkoz araştırma ve inceleme yoluyla yazılmış bir siyaset kitabıdır. Başlangıcı bir siyaset kitabıyla yapmak çok doğru olmayabilir ama ekonomik krizin, yüksek harcamaların, yolsuzlukların ve rüşvetlerin konuşulduğu bir dönemde ekonomiye yönelik bir araştırma kitabın okunması gerektiğini düşünüyorum. Küresel bazda paranın anlamını öğrenmek istiyorsan doğru kitabı okuyacağından emin olabilirsin.

Destek Yayınları: Narkoz – Mete Gündoğan

Uzakların Şarkısı – Kaan Murat Yanık

Uzakların Şarkısı genç bir yazarın elinden çıkmış yerli romanlardan birisidir. Romanın konusu biraz tarihi izlere sahiptir ve bu onu biraz daha okunabilir kılmaktadır. Sürükleyicilik ve akıcılık konusunda romanın bir eksiği olmadığından kapağını aralayıp bir çırpıda bitirerek tadını çıkartabilirsin.

Everest Yayınları: Uzakların Şarkısı – Kaan Murat Yanık

Bütün İyiler Biraz Küskündür – Nilay Örnek

Bütün İyiler Biraz Küskündür yazarın çeşitli yazılarını bir araya getirmiş olduğu derleme kitabıdır. Bu kitabı okurken yanında bir kağıdın ve kalemin olmasını öneririm. Not alacak çok şey bulabilirsin ve elbette öğrenecek sayısız yeni bilgiyle tanışmayı başarabilirsin. Okumak için bir deneme arıyorsan bu mevsimde şans vermen gereken kitap hiç kuşkusuz budur.

Artemis Yayınları: Bütün İyiler Küskündür – Nilay Örnek

İpek Sabahlık – Osman Balcıgil

İpek Sabahlık biyografik roman diyebileceğimiz tarzda bir eserdir. Döneminin en iyi gazetecilerinden ve romancılarından birisi olan Suat Derviş’in yaşam öyküsünü anlatmaktadır. Bu romanı okurken bolca şaşırabilir ve bununla birlikte yüreğine damla damla hüzün dolmasını sağlayabilirsin. Etkileyici bir ismin etkileyici yaşam öyküsünü okurken yanında mutlaka yudumlayacak sıcak bir şeyler olmalıdır.

Destek Yayınları: İpek Sabahlık – Osman Balcıgil

Kavgamız – Atakan Büyükdağ

Kavgamız kitap kapağından anlaşılabileceği üzere bir tarihi deneme kitabıdır. Kitabın konusu dünyanın gördüğü iki büyük savaş döneminde yaşananlarla ilgilidir. İçerisinde pek yer almadığımız için ikinci büyük savaşla ilgili çok fazla bilgi birikimine sahip olmadığımızı bir öz eleştiri olarak kendimize yöneltmemiz gerekmektedir. Bu kitap söz konusu eksikliği biraz bile olsa kapatacak nitelikte bir eserdir.

Destek Yayınları: Kavgamız – Atakan Büyükdağ

Dirilt Kalbini – Nouman Ali Khan

Dirilt Kalbini din odaklı bir kişisel gelişim kitabıdır. Günümüzün en büyük problemlerinden birisi olan yenilikçi ilahiyatçı eksikliğini kapatan en önemli isimlerden birinin tavsiyelerinden oluşmuş bir eserdir. Vaazları ve öğretileriyle çok fazla kişiye ilham kaynağı olmuş bir ismin kitabını okuyarak hayatına olumlu yönde bir katkı yapmayı başarabilirsin.

Timaş Yayınları: Dirilt Kalbini – Nouman Ali Khan

Zamanın Kısa Tarihi – Stephen Hawking

Zamanın Kısa Tarihi oldukça etkileyici olan popüler bilim kitaplarından birisidir. Birçoğumuz yakından tanımış olduğu bir ismin uzay zamanı herkesin anlayacağı bir dilde anlattığı eserini okuduktan sonra bilimsel konulara biraz daha ilgi duyabilirsin. Bu kitabı okurken yanında bir kağıt kalem bulundurup bol bol not almanı öneririm.

Alfa Yayınları: Zamanın Kısa Tarihi – Stephen Hawking

Günden Kalanlar – Kazuo Ishiguro

Günden Kalanlar bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmış olan yazara ait bir romandır. Uzun süre önce yayınlanmış olan bir roman olsa dahi okunması gereken yapıtlardan birisidir. Roman, bir konak uşağının bakış açısıyla dünyanın en yıkıcı savaşlarından birinin döneminde yaşananların hikayesini anlatmaktadır. Bu kitabı okurken çok hızlı hareket etmemeni ve zaman zaman aralar vermeni öneririm.

Yapı Kredi Yayınları: Günden Kalanlar – Kazuo Ishiguro

Sol Ayağım – Christy Brown

Sol Ayağım usta bir yazarın kendi yaşam öyküsüdür. Çocuk kitapları denildiğinde temel eserler arasında gösterilen kitaplardan birisidir. Doğuştan beyin felci kurbanı olan isim gelecekte İrlanda’nın en büyük yazarlarından birisi olacağını belki bilememiş olabilir. Ancak sen bu büyük yazarın yaşam öyküsünü okuma şansına sahip olduğunu bilmelisin.

Nemesis Kitap: Sol Ayağım – Christy Brown

Ölmek İçin On Üç Sebep – Jay Asher

Ölmek İçin On Üç Sebep adı garip olan kaliteli romanlardan birisidir. Ölümünden önce tüm sırlarını bir kasete kaydedip yaşamına öyle veda eden bir kızın geride bıraktıklarıyla ilgilenmek zorunda kalacak olan bir gencin hikayesini anlatmaktadır. Bu hikayede bir aşk vardır ama bunu keşfedebilmek için sırlarla dolu bir yolculuğa çıkmak gerekmektedir.

Artemis Yayınları: Ölmek İçin On Üç Sebep – Jay Asher

Kışın içinizi ısıtacak kitaplar arıyorsan bu okuma listesi sana yardımcı olabilecektir. Listeyi olabildiğince uzatmam mümkün ama ben bu soğuk mevsimlerin çabucak geçip gitmesini sağlayacak eserlerle listeyi sınırlı tutmak istedim. Bu kitapları okuduktan sonra zamanın nasıl geçtiğinin farkında bile olmayacağından emin olabilirsin.

Öne çıkarılan görsel NY Times adresinden alınmıştır.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...