Kindle for Android: Android’te Kindle nimetleri

E-kitaplar ile aranız nasıl? Uzun vadede e-kitapların basılı kitapların yerini alabileceğini düşünüyor musunuz? Daha önemlisi bu değişimden sadece kitapların değil dergi, akademik yayınlar ve gazete gibi materyallerin de etkileneceğini düşünüyor musunuz?

Sorulara cevap vermeden önce bir şekilde Amazon tarafından üretilen ve e-ink (e-mürekkep) teknolojisinin kullanıldığı Kindle cihazlarınızı denemenizi tavsiye ederim. Bu cihazlar hiçbir zaman gerçek kitabın yerini alamayacak olmasalar bile onlar için daima birer alternatif konumunda olacaklar çünkü okuma deneyimini farklılaştırmak ile kalmıyorlar aynı zamanda size önemli ölçüde hareketlilik kazandırıyorlar. Kitap okumayı seviyorsanız kitaplar dolusu bir cihaz ile yolculuk etmekten elbette hoşlanacak olmalısınız.

Kindle for Android: Android’te Kindle keyfi

Kindle birçok ülkede satılıyor olsa bile üzücü yanı yerel içeriklere çok fazla erişim şansınızın olmaması. Özellikle Amazon’un devasa kitap koleksiyonu İngilizce bilenler için büyük bir kaynak olsa bile sadece Türkçe kitap okumak isteyenler için maalesef gözde bir yer olmaktan uzak bir görünüm içerisinde.

Kindle mağazasından erişebileceğiniz e-kitapların fiyatları basılı kitaplardan düşük olmasına karşın ülkemizde tam tersi durumun söz konusu olduğunu söylemek mümkün. E-kitaplar nedense bir türlü alıcıyı tatmin edecek fiyat seviyelerine inemedi. Bunun sorumlusu yazarlar mı yoksa yayıncılar mı işte orası meçhul bir durum. Gidip sorarsanız herkes birbirini suçlayacaktır.

Amazon’un e-kitap deposunu ve Kindle cihazını başlangıçta bu şekilde tanıtmak elbette üzücü bir durum ancak Türkçe içeriğin az olması onun bizler açısından kullanışlı olmaması anlamına gelmiyor. Dilerseniz siz Kindle cihazınıza e-kitap veya belgeler ekleyebilirsiniz. Böylece Amazon’un e-kitap deposuna bağlı kalmadan e-kitaplarınızı bu cihaz üzerinden okuyabilirsiniz.

Kindle for Android ise Amazon.com tarafından Android cihazlara özel olarak geliştirilmiş bir uygulama. Bu uygulamanın temel amacı Kindle deneyiminizi Android cihazlara taşımak. Bu uygulama sayesinde Kindle mağazasına Android telefonunuz veya tablet bilgisayarınız üzerinden erişebilir ve Kindle’da yer alan kitapları Android cihazlarınız üzerinden okuyabilirsiniz.

Kindle for Android’in genel özellikleri

Kindle for Android, Amazon.com tarafından geliştirilen ve ücretsiz olarak sunulan bir e-kitap uygulamasıdır. Bu uygulamayı Google Play Store üzerinden edinme şansınız maalesef bulunmuyor. Uygulamayı yüklemek için Amazon.com adresini ziyaret etmelisiniz. Uygulamayı yükledikten sonra ise Kindle cihazınız olmadan Android cihazlarınız üzerinden Kindle’ın nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kindle for Android uygulaması üzerinden Kindle Store’a bağlanıp kitap satın aldığınız zaman kitaplarınız Android cihazınıza uygun olacaktır. Aynı kitabı Kindle cihazınız üzerinden değerlendirmek istediğinizde ise kitap Kindle cihazınıza uyumlu olacaktır. Bu pek önemli bir ayrıntıymış gibi gözükmese bile iki cihaz arasında yer alan teknolojik farklılıkları işin içine kattığınız zaman değerli bir özellik olduğunun farkına varabilirsiniz.

 

Kindle for Android uygulamasında WhishperSync adında ek bir özellik yer almaktadır. Bu özellik bir kitabı farklı cihazlar üzerinden okuma deneyimini olabildiğince iyileştirmektedir. Kindle cihazınızda kitabı 10. sayfada okumayı bıraktıysanız, Android cihazınızdan (veya iOS ve Windows Phone) kaldığınız yerden okuma şansına sahip olabilirsiniz.

Kindle for Android belirli başvuru kaynaklarına hızlı erişim açısından da verimli bir uygulamadır. Bir kitapta yer alan kelimeyi veya sözü Google, Wikipedia veya Dictionary.com üzerinde arayabilirsiniz. Böylece kelime veya söz hakkında daha fazla bilgiye hızlıca ulaşabilirsiniz.

Kindle for Android uygulamasının diğer bir önemli özelliği ise kitapların bir bölümünü ücretsiz olarak okuma imkanı tanımasıdır. Böylece kitabı kapağına bakarak satın alma hatasına düşmenize engel olmaktadır. Kitapların ücretsiz olarak göz atabileceğiniz sayfaları kitaptan kitaba, çoğu zaman kitap uzunluğu ile doğru orantılı olarak değişim göstermektedir. Bununla birlikte ücretsiz olarak sunulan kitaplar uzun zaman önce yayınlanmış ve artık telif sıkıntısı olmayan kitaplardan oluşmaktadır.

Okuma konusunda belki de en çok işinize yarayacak Kindle for Android özelliği ise arkadaşlarınızla kitaplarınızı paylaşma fırsatınızın olmasıdır. Uygulama satın aldığınız bir kitabı arkadaşınıza ödünç vermenizi sağlamaktadır. Bunun için ödünç vermek istediğiniz arkadaşınızın Kindle for Android uygulamasını kullanıyor olması gerekmektedir. Bana göre bu özellik okuma deneyiminizi yükseltecek bir özelliktir. Bunun yanında, bu özellik sayesinde “Kitaplar çok pahalı ondan okuyamıyorum yoksa ben okumayı seviyorum.” diye bahaneler üreten arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz.

 

Amazon Kindle’ın dezavantajları

Her ne kadar çok önemli özelliklere sahip olsa bile Amazon Kindle’ın bazı ciddi dezavantajları bulunmaktadır. Bu dezavantajlar zaman içerisinde ortadan kaldırılabilir çünkü uygulama ve hizmet sürekli olarak geliştirilmektedir. Yine de bunlardan bahsetmem gerekiyor çünkü bir okuyucu açısından bunların önemli olduğunu düşünüyorum.

  1. Amazon Kindle’ın en önemli dezavantajı araştırma konusunda yeteri kadar işlevsellik gösterememesi. Belirli servislerde arama ve araştırma yapabilme olanağı sunsa bile araştırmaya dayalı çalışmak isteyen kişilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamamaktadır. Fiziksel bir kitap aldığınız zaman bunu hızlıca karıştırmak, aldığınız notları arkadaşlarınıza göstermek ve notların üzerinde çalışmak bir e-kitap uygulamasına göre çok daha kolaydır.
  2. Bazıları aksini iddia edebilecek olsa bile Amazon Kindle üzerinden sayısal ağırlıklı derslere çalışmanın zor olduğunu düşünmekteyim. Bu konuda en önemli referans matematik olabilir. Matematiksel ifadelerin düzgün gözükmediğini dile getiren insanların olması bu fikri desteklemektedir.
  3. Amazon Kindle’a yönelik yapılan eleştirilerden bir diğeri ise okunan bilginin hatırlanması konusunda normal kitap kadar etkili olmadığı yönünde. Bunu aslında bütün elektronik kaynaklar için söyleyebilmek mümkün. Sadece Amazon Kindle’a özgü bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Amazon Kindle’ın dezavantajları konusunda şimdilik bunlardan söz edebilirim. Yeni bilgiler edindikçe güncellemeyi ihmal etmeyeceğim. Ancak, bir Kindle cihazınız yoksa tablet üzerinden Kindle hesabınıza ulaşmak istiyorsanız Kindle for Android uygulamasını kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu uygulama okuma işleminizi kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. Eğer gerçekten e-mürekkep teknolojisinden faydalanmak istiyorsanız Kindle gibi cihazları satın almalısınız.

Kindle for Android’in öne çıkan özellikleri

Android’te yer alan Kindle uygulamasını kullanmak konusunda kararsız durumdaysanız bir çırpıda özelliklerine tekrar göz atabilirsiniz. Bu özellikler bir ölçüde yukarıda uzun uzun bahsettiğim özelliklerin özeti durumundadır. Bu özelliklerin tamamından faydalanabileceğiniz Amazon Kindle veya diğer adıyla Kindle for Android uygulaması ile okuma deneyiminizi önemli ölçüde iyileştirebilirsiniz.

  • Ücretsiz E-Kitaplar – Uygulama bazı kitapları ücretsiz okumanıza izin vermektedir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ise ideal seviyede İngilizce bilmektir.
  • Kitabın Bir Bölümünü Okuma – Bu uygulamayı kullanmanız durumunda bir kitap satın almadan önce kitabın ilk bölümünü okuyabilir ve ardından satın almaya karar verebilirsiniz.
  • Okumayı Özelleştirme – Bu uygulama sayesinde kitap okurken belirli arka planları seçebilir, yazı fontunu ve boyutunu değiştirebilirsiniz. Dilerseniz yatay, dilerseniz dikey bir biçimde kitabınızı okuyabilirsiniz.
  • Kitap Satın Alma Kolaylığı – Amazon.com üzerinden e-kitap satın alabilir veya yeni e-kitaplara hızlıca göz atabilirsiniz.
  • Kitap Ödünç Alma/Verme – Amazon Kindle hesabı bulunan bir arkadaşınıza kitaplarınızı ödünç verebilir veya arkadaşınızdan kitap ödünç alabilirsiniz.
  • Arama Kolaylığı – Wikipedia, Dictionary ve Google desteği sayesinde kitap okurken aklınıza takılan bir kelimeyi veya sözü hızlı bir biçimde belirtilen sitelerde arayıp daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • Whispersync Teknolojisi – Whispersync teknolojisi sayesinde okuduğunuz kitaplara farklı cihazlardan erişim sağlayabilir ve otomatik olarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bilgisayarınız dışında Android, iPad, iPod Touch, iPhone, BlackBerry ve Windows Phone desteklenen platformlardır.

Her ne kadar Kindle for Android, Kindle nimetlerini Android cihazınıza getiriyor olsa bile e-kitap okuma konusunda Android telefonların tercih edilmesi pek doğru değildir. Kindle cihazları sadece e-kitap okumak için geliştirilmiş ürünlerdir. Bu cihazlarda dikkatinizi dağıtacak herhangi bir unsur yer almaz ancak Android telefon, adı üstünde telefondur ve kitap okurken sizi rahatsız edebilecek bir değil, birden fazla unsur bulunmaktadır. Daha iyi bir kitap okuma deneyimini yaşamak istiyorsanız mutlaka Kindle gibi bir e-kitap okuyucu almanızı öneririm.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...