Kendinizi tanımanıza destek olacak 10 etkileyici kitap

İnsanın keyifle okuyacağı kitapların başında ona kendisini anlatan ve kendisini bulmasını sağlayan kitaplar gelir. Bu kitaplarla vakit geçirmek insanı gerçek anlamda keyiflendirir. Bir yandan kendinizi tanımaya çalışırken, diğer yandan insan psikolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmeyi başarabilirsiniz.

 

İnsanın kendini tanıması en doğal isteklerden birisidir. Bunu hepimiz isteriz. Çünkü kendimizi tanımak demek sahip olduğumuz birikimler ve becerileri en iyi şekilde kullanabilmemiz için hazır olmamız demektir. Eğer yaşamınızı elinizde bulunan imkanlarla maksimum verimlilikte sürdürmek istiyorsanız ilk olarak kendinizi tanımalısınız.

Kendinizi Tanımanıza Destek Olacak Kitaplar

Bugün sizi, kendinizi tanımanıza destek olacak kitaplarla tanıştıracağım. Kendinizi tanımanız konusunda zorlanıyorsanız ve bir yardımcıya ihtiyacınız varsa kitaplar daima yanınızdadır. Bu listede yer alan kitaplardan hangisini okumayı seçerseniz seçin, size kendinizi tanıma hedefinde yardımcı olacaktır.

Size tam anlamıyla sizinle buluşturan kitaplar aynı zamanda motivasyonunuzun yüksek olmasını sağlayan kitaplardır. Bu kitapların en önemli özellikleri hayatınızda belirlediğiniz hedefleri gerçekleştirebilmek için sizi başarıya doğru yönlendirmeleridir. Bu kitaplar size neyi nasıl yapmanız gerektiğini göstermez. Bu kitaplar, elinizde bulunan imkanlarla nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini size öğretir.

Kendinizi daha iyi tanımak istiyorsanız aşağıdaki listede yer alan kitapları hemen okumaya başlayabilirsiniz. Kitaplar alfabetik sıraya göre sıralanmıştır. Okuma keyfinizi kaçırmamak adına kitapların içeriğine olabildiğince az değinilmiştir.

1. Akışa Teslim Olmanın Sırrı – Guy Finley

akisa teslim olmanin sirri

Akışa Teslim Olmanın Sırrı, ilk kez orijinal dilinde 1991 yılında yayınlanmıştır. Kitabın tek bir amacı bulunmaktadır. Bu amaç her şeyi bir kenara bırakıp kendi hayatınızı geri kazanmanıza yardımcı olmaktır. Bu geri kazanış içinizde gizli olan “gerçek sizi” bulmakla ilgilidir.

Hayat, geçmişte yaşadıklarınız ve elde ettiğiniz tecrübelerin etkisinde devam eder. Fakat aynı zamanda şu an yaşadığınız olaylardan ötürü oluşan stresi beraberinde getirir. Bu duruma müdahale etmediğiniz her gün etki altında kaldığınız yük artış gösterir. Bu durumdan kurtulmak istediğinizde ise gerçek sizi keşfetmeniz gerekir.

Guy Finley tarafından yazılmış olan bu kitap gerçek sizi keşfetmek için teknikler ve ipuçları içermektedir. Bu teknikleri ve ipuçlarını kendi hayatınıza uyarlayarak mutluluğu yakalamayı başarabilirsiniz.

Gün Yayıncılık: Akışa Teslim Olmanın Sırrı – Guy Finley

2. Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

aliskanliklarin gucu

Alışkanlıkların Gücü, ilk kez orijinal dilinde 2011 yılında yayınlanmıştır. Oldukça popüler bir kitaptır. Sadece kendinizi tanımanıza destek olacak bir kitap değil aynı zamanda alışkanlıklarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilmektedir.

Alışkanlıklar rastgele oluşmamaktadır. Kaderin bize sunduğu rastlantılardan değildirler. Alışkanlıklar sizin iradeniz gözetiminde meydana gelirler. Bu alışkanlıklar hayatınızı her anlamda etkiler ve sonunda alışkanlıklarınızın bir getirisi olarak önünüze sunulan yemeği afiyetle yemek durumunda kalırsınız.

Charles Duhigg, alışkanlıklarınızı kontrol altında tutarak kendinizi başarıya ikna edebileceğinizden bahsetmektedir. Alışkanlıklarınızı tanıdığınız zaman kendinizi tanımayı başaracağınız için daha dengeli, mutlu, eğlenceli ve verimli bir hayata sahip olabilirsiniz.

Boyner Yayınları: Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

3. Duygusal Zeka: Neden IQ’dan Daha Önemlidir? – Daniel Goleman

duygusal zeka

Duygusal Zeka: Neden IQ’dan Daha Önemlidir?, orijinal dilinde ilk kez 1995 yılında yayınlanmıştır. Zihnimizin rasyonel ve duygusal olmak üzere ikiye ayrıldığını ifade eden Daniel Goleman, bu iki zihnin kaderimizi nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır.

Duygusal zeka attığınız her adımda baskın bir biçimde ortaya çıkabilecek kadar güçlüdür. Bu gücün farkında olmadığınız zaman kendinizi tanımayı başaramazsınız. Eğer bu gücü fark ederseniz kendinizi tanıyabilirsiniz ve duygusal zekanızı daha iyi kullanabilmeyi öğrenerek hedeflediğiniz başarılara ulaşabilirsiniz.

Daniel Goleman, duygusal zekanın doğuştan geldiğini düşünmüyor. Duygusal zekanın geliştirilebilir olduğuna inanan başarılı yazar, insanın duygusal zekayı anlayabilmesi için önce kendisini tanımasını gerektiğine değinmektedir. Çünkü insanın davranışlarını duygusal zekasını kullanarak gerçekleştirmektedir.

Varlık Yayınları: Duygusal Zeka: Neden IQ’dan Daha Önemlidir? – Daniel Goleman

4. İnsanın Anlam Arayışı – Viktor E. Frankl

insanin anlam arayisi kitabi

İnsanın Anlam Arayışı, ilk kez orijinal dilinde 1946 yılında yayınlanmıştır. Kitap yazarı Viktor E. Frankl’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında esir bulunduğu soykırım kampında yaşadıklarını anlatmaktadır. Kitabın verdiği mesaj açıktır; kendinizi gerçekten tanımak istiyorsanız kendiniz açısından hayatın anlamını ortaya koymalısınız. Hayat sizin için ne anlama geliyorsa onun için mücadele etmeyi sürdürmelisiniz.

Viktor Emil Frankl, esir tutulduğu dört farklı kamptan sağ çıkmayı başarmış bir isimdir. Hayatta kalış hikayesini başkalarına anlatmayı tercih etmiştir çünkü aynı zamanda hayata bir anlam kazandırmaya çalışmıştır. İnsanın belirli şeylere takılı kalmadan yoluna devam etmesi gerektiği kitabın en önemli yanlarından birisidir. Bu kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

Okuma Önerisi:  İnsanın Anlam Arayışı (Viktor E. Frankl)

Epsilon Yayınevi: İnsanın Anlam Arayışı – Viktor E. Frankl

5. Kendini İçinde Ara – Chade-Meng Tan

kendini icinde ara

Kendini İçinde Ara, orijinal dilinde ilk olarak 2012 yılında yayınlanmıştır. Chade-Meng Tan, arama motoru devi Google’ın ilk mühendislerinden ve kişisel gelişim uzmanlarından birisidir. Kitabında insanın normal yaşantısında ve iş hayatında duygusal zekasını geliştirmesini sağlayacak yöntemlerden ve ipuçları yer almaktadır.

Google’ın ne kadar başarılı bir marka olduğunu söylemeye sanırım gerek yok. Bu başarının ardındaki isimler ise Chade-Meng Tan gibi ofis içerisinde çalışan kişilerin mutlu, huzurlu ve kendini tanıyan bireyler olmasını sağlayan isimlerdir. Dünya devi bir markanın çalışanlarına yol gösteren bir kişisel gelişim uzmanının size de yol göstermesini istemez misiniz?

Kuraldışı Yayınları: Kendini İçinde Ara – Chade-Meng Tan

6. Mutlu Olma Sanatı – Bertrand Russell

mutlu olma sanati kitabi

Mutlu Olma Sanatı, orijinal dilinde ilk kez 1924 yılında yayınlanmıştır. Kitap için Bertrand Russell’in “mutluluk tarifi” adlandırması yapılmıştır.

Bertrand Russell’in kalemiyle kitabın içerisinde adım adım kendinizi keşfe çıkıyorsunuz. Bu keşif sırasında sizi mutsuz eden, keyifsiz hale dönüştüren ve olumsuz etkileyen deneyimleri tespit ediyorsunuz. Sonucunda biraz fedakarlık yapıp sahip olduğunuz bu negatif deneyimlerle mücadele etmeniz gerekiyor.

Kendinizi tanımak sadece pozitif yönlerinizi açığa çıkartmakla bitmiyor. Aynı zamanda negatif yönlerinizi açığa çıkartıp onları yenmeniz veya en azından onlarla mücadele etmeniz gerekmektedir. Bu kitap bunu yapabilmek için size yol gösterebilecek niteliktedir.

Say Yayınları: Mutlu Olma Sanatı – Bertrand Russell

7. Mükemmel Olmamanın Hediyeleri (Brene Brown)

mukemmel olmanin hediyeleri

Mükemmel Olmanın Hediyeleri, orijinal dilinde ilk olarak 2010 yılında yayınlanmıştır. Kitap, her gün kitlesel olarak size yönlendirilen mesajlardan vazgeçerek kendinizi aramaya çıkmanız için sizi teşvik etmektedir.

Kitapta bahsedilen kitlesel mesajlar medyanın veya çevremizdekilerin bizi dönüştürmek istediği insan modelidir. Bu insan modeli sürekli olarak mükemmeli arayan ve mükemmeli kovalayan bir bireydir. Peki gerçekten mutlak bir mükemmellik söz konusu mudur? Bu kitap sayesinde aradığınız cevabı bulabilir ve mükemmel olmayı bir kenara bırakarak kendiniz olmaya çalışmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Butik: Mükemmel Olmanın Hediyeleri – Brene Brown

8. Simyacı (Paulo Coelho)

simyaci kitabi

Simyacı, orijinal dilinde ilk kez 1988 yılında yayınlanmıştır. Kitap bir roman olmasına rağmen pek çok okuyucu tarafından hayata anlam kazandıran bir kitap olarak görülmektedir.

Simyacı, Santiago adındaki bir çocuğun kendi kurduğu efsanenin peşinden gitmesini konu almaktadır. Zihin açıcı kitaplar arasında yer alan bu kitap aynı zamanda lider olmak isteyenlerin okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır. Bu kitaba daha önce oluşturmuş olduğum iki farklı listede de yer vermiştim.

Kendi içinde yer alan hazinenin peşinden giden ve bu hazineyi bulmak için her şeyi göze alabilen bir çocuğun hikayesini okumak istemez misiniz? Kendini bulmak isteyen bir insan olarak bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Can Yayınları: Simyacı – Paulo Coelho

Okuma Önerisi:  Okunması gereken zihin açan 7 kitap

9. Sosyal Zeka: İnsan İlişkilerinin Yeni Bilimi – Daniel Goleman

sosyal zeka

Sosyal Zeka: İnsan İlişkilerinin Yeni Bilimi, orijinal dilinde ilk kez 2006 yılında yayınlanmıştır. Daniel Goleman, insan psikolojisinde farklı bir yola gitmeyi tercih ederek insanların bağlantı kurmaya zorunlu olduğunu ve bu bağlantıların insanın hayatının her yönünü etkilediğini ifade etmektedir.

İnsan başkalarını düşünerek hareket etme konusunda isteksiz gibi düşünebilir ama başarılı bir insan olmak istiyorsa bunu gerçekleştirmek durumundadır. Sosyal zeka bu tür zorunlukların bir getirisidir. İnsanlar birbiriyle iletişim kurarak yaşarlar ve bu iletişim sosyal zekayı ortaya koyar. Bu nedenle kendinizi tanımaya çalışırken aynı zamanda çevrenizdeki insanları tanımanız gerekir.

Varlık Yayınları: Sosyal Zeka: İnsan İlişkilerinin Yeni Bilimi – Daniel Goleman

10. Şimdinin Gücü – Eckhart Tolle

simdinin gucu kitabi

Şimdinin Gücü, orijinal dilinde ilk olarak 1997 yılında yayınlanmıştır. Kitabın verdiği mesaj gayet açıktır: Anı yaşamalısınız. Çünkü ancak anı yaşayarak mutlu olabilirsiniz.

Verilen mesaj sizi heyecanlandırmamış olabilir. Siz kendinizi tanımayı amaçlayan bir insan olarak anı yaşamak gerektiğinden herhangi bir anlam çıkaramamış olabilirsiniz. Fakat kendini tanımaya çalışan bir insan olarak zaman içerisinde geçmişe bağlı kalmadan yaşamayı bilmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Anı yaşayıp mutlu olmak bu yönden size çok daha anlamlı gelecektir.

Akaşa Yayınları: Şimdinin Gücü – Eckhart Tolle

Kendinizi tanımak istiyorsanız burada yer alan kitaplar size yardımcı olacaktır. Kendinizi tanımak becerilerinizi, yapabileceklerinizi ve potansiyelinizi bilmek anlamına gelmektedir. Bunları başardığınız zaman kendinizi tanımış olursunuz. Türkçe’ye çevrilmiş olan bu eserlerin hepsi size yol gösterecektir.

Eğer İngilizce biliyorsanız ve İngilizce kitap okumayı seviyorsanız Steven Pinker‘in “How the Minds Works” isimli eserini ve Ken Robinson‘un “The Element: How to Find Your Passion That Changes Everything” isimli eserini okumanızı tavsiye ederim.

Kendinizi tanımak konusunda bu kitapların veya genel anlamda kitapların size yardımcı olabileceğini düşünüyor musunuz? Bu konuda düşüncelerinizi dile getirmek için yorum yapın. Bu yazıyı faydalı bulduysanız lütfen yazımı paylaşmayı unutmayın.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

8 Responses

 1. Buse dedi ki:

  Kendini hiç tanımayan biri için ilk olarak hangisini önerirsiniz?

 2. Hilal dedi ki:

  Sevgili Kaan,
  Keske basari caba ile dogru orantili olabilseydi. Nice insanlar sonsuz cabalarla hic bir basariya ulasamiyorlar cunku maksatlarini bulamiyorlar, hedeflerini saptayamiyorlar, kendilerini bulamiyorlar. Kendimi taniyabilmem icin siraladigin onerilere cok tesekkurler. Yazini cok faydali buldum. Uzun bir sure dusunup, uygulamaya gecirmeye bakicam.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Değerli yorumun için asıl ben teşekkür ederim. Yardımcı olabildiğimi görmek mutluluk verici. Umarım bu kitaplar ve beraberinde sitede yer alan diğer yazılar beklentilerini karşılarlar.

 3. Melek dedi ki:

  Hepsini okumayan çalışcam çok teşekkürler simyacı ile başlıyorum 🙂

 4. Gökhan dedi ki:

  Hepsi birbirinden değerli kitaplar, bu güzel liste için teşekkür ederim.

Yorum yapıp katkı sağla...