Kendini tek bir amaca adamayı hiç düşündün mü?

Deniyorum, deniyorum ama bir türlü olmuyor diyebildiğin halde hiç kendini tek bir amaca adamayı düşündün mü? Bunu demeye devam ettiğine göre bunu hiç denememiş olmalısın. İnsanın kolayca odak değiştirebilir bir yapısının olduğunu düşünürsek denemiş ama başaramamış bile olabilirsin. Yanılmıyorsam okumaya devam edebilirsin.

Hayatta yapmak istediğin çok fazla şey olabilir. Bu gayet ama gayet doğal bir durum. Doğal olmayan durum ise yapmak istediğin her şeyi aynı anda yapmaya çalışmak. En basitinden televizyon izlerken ders çalışmaya çalışmak gibi. Bunu yaparsan, yapmak istediğin iki şeyi aynı anda gerçekleştirebilirsin ama hiçbirisinden tam verimlilik alamazsın. Bu ufak bir problem gibi gözükebilir ancak hayat kaliteni düşüren ciddi bir problemdir.

Kendini tek bir amaca adamayı düşündün mü?

Kendini tek bir amaca adama meselesi aslında verimlilik söz konusu olduğu zaman her eve lazım cinsinden küçük bir mutfak aleti gibidir. Kendini aynı anda tek bir amaca, tek bir hedefe odaklayarak daha mutlu ve daha bilinçli olmayı başarabilirsin. Üstelik ek gereksinimleri olmadığı için bunu dilediğin her an gerçekleştirebilirsin. Peki gerçekleştirmek ister misin?

  1. Tek bir hedefe odaklanmayı deneyebilir misin? Bugüne kadar hiç aklına gelmediyse artık düşünmelisin. Hepimiz bir işle meşgul olurken bir yandan farklı bir şey daha yapmaya çalışırız. İşte bu alışkanlığa kafa tutup ondan vazgeçip vazgeçemeyeceğini bir düşünmelisin.
  2. Kendini bir amaca adayabilir misin? Tek hedefli biri olabilirim diyorsan düşünmen gereken diğer soru budur. Kendini bir amaca adamayı başarabilir misin? Gerçekten bunu yapabilirsen verimliliğini yükseltip daha verimli bir birey olabilirsin.
  3. Tek hedefli biri nasıl olabilirim? Bir önceki sorulara olumlu cevap verdiysen sadece birkaç basit adımda tek hedefli biri olmayı deneyebilirsin. Tek hedefli olmak, aynı anda tek bir şeye odaklanmak yani seni rahatsız edebilecek dış etkenlere karşı kapalı olmak demektir.

Tek bir hedefe odaklanmayı deneyebilir misin?

Samimi ol, senden tek beklentim bu. Aynı anda tek bir hedefe odaklanıp odaklanamayacağını bir düşün. Yapabilirim diyorsan hemen harekete geçebilirsin ama yok yapamam diyorsan hiç kendini zorlamadan yol yakınken geriye dönmeyi düşünebilirsin. Bir şeyler yazmak, biriyle konuşmak, bir şeyler okumak, bir şeyler düşünmek, bir şeyler yemek, koşmak, yürümek gibi aklına gelebilecek her türlü uğraş için bu geçerlidir.

Birçoğumuz bunları yaparken yanında ek bir şey yaparız. Mesela yemek yapmaya çalışırken müzik dinleriz. Arkadaşlarımızla konuşurken telefonlarımızı kurcalarız. Kahvaltı yaparken gazete okuruz veya televizyon izleriz. İşte bu yaptıklarımızla zaman kazanıp kendimize iyilik yaptığımızı düşünürüz ama tam tersi aslında verimliliğimizi düşürerek kendimize zarar veririz.

Kendini bir amaca adayabilir misin?

Bir gerçekle tanışmanı öneririm. Biz insanların büyük bir kısmı odak değiştirme konusunda profesyonel bir biçimde hareket ederiz. O an ne ile uğraşıyorsak bir anda odağımızı değiştirerek hareket etmekte pek zorlanmayız. Yani aslında kendimizi herhangi bir amacımıza adamayı başaramayız. Sürekli değişen odağımız neticesinde enerjimizi içten içe tüketiriz.

Hayattan büyük bir keyif almak isteseydik gerçekten ne yapmamız gerekirdi? Nasıl bir yaklaşım ortaya koyarak her şeyi bir anda değiştirmeyi başarabiliriz? Çok basit, aynı anda tek bir hedefle uğraşırken kendimizi ona adayarak memnuniyetimizi doruk noktasına çıkartabiliriz. Buna inanmıyor olabilirsin ama her günü bunu gerçekleştirerek daha memnun, daha bilinçli ve daha mutlu bir birey olabilirsin.

Tek hedefli birisi nasıl olabilirim?

Biraz önce bahsettiklerim ilgini çektiyse ve gerçekten tek hedefli hareket eden birisi olmak istiyorsan sana uygulama konusunda seni fazla zorlamayacak birkaç adımdan söz edebilirim. Başladığın her işi bitirebilen biri olmak istiyorsan tek hedefli, aynı anda tüm odağını bir noktaya yönlendirebilen insanlar arasına katılmalısın.

  • Tek hedefli olmak ne demek? Önce bu sorunun cevabını bulmalısın. Tek hedefli olmak demek aynı anda tek bir işe odaklanarak onu gerçekleştirmeye çalışmak demektir. Kararlı olmak, sadece bir amacı düşünmek ve iradesine hakim birisi olmak anlamına gelir. Bir bakıma dikkat dağınıklığı yaşamayan ve ne olursa olsun hedefinden başka bir şeye yan gözle bakmayan birisi olmakla aynı anlamı taşır.
  • Tek amaca yönelmenin olumsuz yönlerinin farkında olmalısın. Tek hedefli birisi olmak çok değerli bir şey gibi görünebilir ama yanlış yönetildiği zaman insana zarar vermektedir. Çünkü bazı insanlar aynı anda tek bir hedefe odaklanmayı başka hiçbir şeyle ilgilenmemekle karıştırırlar. Aynı anda tek bir hedefle ilgilenirken verimliliğini en üst düzeye çıkartırsın, etrafında yer alan rahatsız edici etkenlerden etkilenmeyerek yoluna devam edersin ve bir işi kısa süre içerisinde daha başarılı bir biçimde bitirirsin.
  • Odaklanma becerini geliştirmeye çalışmalısın. Bunun için yapabileceğin birkaç basit şey vardır. Öncelikle hedefin neyse onu gerçekleştirmek için çaba göstereceğin ortamın elverişliliği konusunda emin olmalısın. Daha fazlasını yapmak için ise aşağıdaki yazıya göz atabilirsin.

Kendini tek bir amaca adamayı düşündün mü? Soruyu sana tekrardan soruyorum. Bunu bugüne kadar düşünmemiş biriysen artık bu esaretten kendini kurtarmaya çalışmalısın. Verimlilik, memnuniyet, başarı ve mutluluk kavramlarının hepsinin bir arada olmasını istiyorsan aynı anda sadece tek bir hedefe odaklanmalısın. Ne dersin bunu yapabilecek misin?

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...