Kelebeğin Hayat Sırları (Nil Karaibrahimgil)

Kelebeğin Hayat Sırları, şarkıcıdan yazar olmaz diyenlere okutulması gereken önemli bir denemedir. Bu deneme içerisinde yazarın Hürriyet’in Kelebek ekinde yazmış olduğu birçok farklı köşe yazısı bulunmaktadır. Her ne kadar şarkılarını bana hitap eden bir sanatçı olmasa bile ekrandaki tatlılığı ve sevimliliği ile değerli gördüğüm sanatçılardan birinin elinden bu kadar iyi bir kitap çıkmışken okumak, en azından bir kurcalamak gerekir.

Kelebeğin Hayat Sırları, Nil Karabirhaimgil tarafından yazılmış bir denemedir. Kitapta yazarın bir gazetede yazmış olduğu kişisel gelişim merkezli çeşitli köşe yazıları bulunmaktadır. Her biri birbirine benzeyen kişisel gelişim kitaplarından sıkılmış olanlara farklı gelebilecek bu kitap, Doğan Novus tarafından yayınlanmıştır.

Kelebeğin Hayat Sırları – Kitabın Konusu

Kelebeğin Hayat Sırları, köşe yazıları bir araya getirilerek oluşturulmuş bir deneme kitabıdır. Kitabın içerisinde okuyucusuna bir arkadaş gibi öğütler veren onlarca farklı yazı bulunmaktadır. Kitabın en önemli özelliği ve diğer kişisel gelişim kitaplarından ayrılan yanı budur aslında. Her şeyi arkadaşça okuyucuya sunar ve bir arkadaş gibi onunla sohbet eder.

Kitabın içerisinde 100’ü aşkın bölüm bulunmaktadır. Her bölümün kendine ait bir konusu vardır ama değişmeyen tek şey anlatım biçimidir. Yazar ekranlardaki sıcakkanlı tavırlarını adeta kağıda dökmeyi başararak hayat deneyimlerini paylaşmakta ve onlardan yola çıkarak okuyucusuna öneriler sunmaktadır.

Doğan Novus: Kelebeğin Hayat Sırları – Nil Karaibrahimgil

Sevimli İnsandan Samimi Öğütler

Bu kitabı okumak için birbirinden farklı nedenlere sahip olabilirsin. Mesela ben göz attıktan sonra “her gün oku, her şeyi oku” öğüdünü içermesinden ötürü bu kitabı artık herkese tavsiye ederim. Senin için de böyle olacağından eminim çünkü yazılanlarda kendinden parçalar bulabileceksin.

Nil Karaibrahimgil ne kadar zamandır ünlü bir isimdir bilmiyor. Ben onun şarkısına bir yerde denk gelsem dinlememek için kaçacak delik aramam. Bendeki imajı sevimli, tatlı ve samimi bir hanımefendi şeklindedir. Bu kitabın içerisinde hepsini bulabileceğimi bilsem sayfalarını daha önceden karıştırmaya çalışırdım.

Kitabın en sevdiğim yanı ise sohbet havasında geçmesidir. Kitabın içerisinde klasik kişisel gelişim kitaplarında bulabileceğin öğütlerden yer almaktadır ama yazar bunları insanı okurken sıkacak bir biçimde sunmamaktadır. Bunu bir sohbet içerisinde arkadaş tavsiyesi gibi sunmakta, böylece okuyucuyu kendinden uzaklaştırmamaktadır.

Kelebeğin Hayat Sırları – Tavsiye Durumu

Kelebeğin Hayat Sırları isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Çay içerken, kahve içerken, balkonda dinlenirken, oturma odandan dışarıya doğru bakarken okunabilecek nadide bir eser olduğunu söyleyebilirim. Hem “her gün oku, her şeyi oku” tavsiyesini içeren bir kitabı tavsiye etmemek bana yakışmaz. Sırf bunun için bile kitabı tavsiye edebilirim.

Nil Karaibrahimgil tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın kaleme almış olduğu bir başka eser Nil’in Kelebekleri adını taşıyan kitaptır. Bu kitap da aynı şekilde bir deneme olduğundan onu da okumayı deneyebilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...