Kediler hakkında ilginç bilgiler: Uykucu dostlar

K

Kediler hakkında ilginç bilgiler, araştırmak ve paylaşmak nereden çıktı şimdi diye düşünebilirsin. Bugüne kadar sayısız kedi baktım, büyüttüm, besledim ve ebediyete uğurladım. Yıllar önce ilk kedimi kaybettikten sonra yaşadığım eve bir başka kedi girmeyecek diye inat etmiştim ama zamanı geldiğinde bu inattan vazgeçerek tekrar kedi beslemeye başladım.

Bir evcil hayvanla vakit geçirmek hayat boyunca karşılaşacağın en muazzam terapilerden birisidir. Stresiniz azalır, kendinizi daha huzurlu hissedersiniz, aynalarla konuşmak yerine onunla konuşabilirsin. Anlamadığını düşünüyorsan yanılıyorsun çünkü bu canlılar tıpkı birer insan gibi hisli canlılardır. Sadece kediler değil, diğer birçok evcilleştirilebilir hayvan buna dahildir.

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

En başından belirtmem gerekli, bu yazı epey uzun bir yazıdır. Okumaya çalışırken doğrudan biyolojik yönlere veya kültürel yönlere göz atabilirsin. Olabildiğince detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştığım için yazının biraz uzun olduğunu söyleyebilirim. Bu yazıyı okuyup bitirdikten sonra kediler hakkında ihtiyaç duyduğunuz en ilginç bilgilere ulaşmayı başarmış olacaksınız.

Kedilerle İlgili İlginç Bilgiler: Biyolojik Yönler

Kedilerle olan dostluğumun hikayesini artık öğrenmiş olmalısın. Şimdi gelelim yazımızın asıl konusu olan kediler hakkında ilginç bilgiler kısmına. İlk olarak biyolojik bilgilere yer vereceğim, ardından kültürel ve tarihsel bilgilerden söz edeceğim. Biyolojik bilgiler daha çok kedilerin yaratılış nitelikleriyle ilgili olacaktır.

 1. Kediler avlarını kovalarken onları olabildiğince kafa seviyelerinde tutmaya gösterirlermiş. Bu onların avlarını takip etmek için geliştirdikleri bir yöntemmiş.
 2. Kediler bir ağaçtan aşağı inmek istediklerinde kafaları önde olacak bir biçimde inemezler. Bunun sebebi pençe yani pati noktalarının sadece tek bir yöne doğru olmasıdır. Dolayısıyla bir kedi ağaca kolayca çıkabilir ama ağaçtan inmek isterse ters bir biçimde inmek zorundadır.
 3. Bir kedi yaklaşık olarak 100 farklı ses çıkartmayı başarabilir. Bu kedinin ruh haline ve bulunduğu duruma göre değişiklik gösterebilir.
 4. Kedilerin duyum gücü insanın duyum gücünden kat kat fazladır. Kediler yüksek frekans değerlerine sahip olan sesleri kolaylıkla duyabilmektedir.
 5. Kediler kısa mesafede bir hedeften diğerine yaklaşık 49 kilometrelik hızla koşmayı başarabilirler. Ulaşabildikleri maksimum hız bu şekildedir ama mesafenin kısa olması gerekmektedir.
 6. Kedilerin insanlara sürünmesi sadece sevgi gösterisi anlamına gelmemektedir. Kediler yüzlerinde bulunan salgı bezleri sayesinde süründükleri yere kokularını bırakarak kendi yaşam alanlarını belirlemiş olurlar. Bu salgı bezleri aynı zamanda kuyrukta ve patilerde de bulunmaktadır.
 7. Kedilerin hırlaması hala gizemini koruyan bir durumdur. Araştırmacılar her ne kadar çeşitli teoriler ortaya atmış olsalar bile kesin bir bilgiye ulaşılmış değildir. Genel kanıya göre kediler boğazlarında yer alan vokal kıvrımları titreştirerek bu hırlama sesini çıkartmaktadırlar.
 8. Bir anne kedi tek seferde en fazla 9 kedi yavrulamaktadır. İstisnalar söz konusu olsa bile genelde bu tür bir durumla karşılaşılmaktadır. Bilinen en büyük doğum hikayesi ise tek seferde 19 yavru doğurmayı başaran bir kediye aittir. Bu doğumdan sonra yavrulardan 15 tanesi hayatta kalmayı başarabilmiştir.
 9. En büyük kedi olma unvanı Sibirya Kaplanı veya diğer adıyla Amur Kaplanı isimli vahşi kediye aittir. Bu kedi yaklaşık 3.6 metre uzunluğunda ve 317 kilogram ağırlığındadır.
 10. En küçük kedi olma unvanı Kara Ayaklı Kedi isimli vahşi kediye aittir. Bu kedi yaklaşık 0.5 metre uzunluğunda ve 1.2 kilogram ağırlığındadır.
 11. Kedilerin ve insanların beyin yapıları birbirlerine benzemektedir. Her iki canlı türünün de duygulardan sorumlu olan beyin bölgeleri aynıdır.
 12. Soy veya cins açısından incelendiğinde en değerli kedi türleri sırasıyla İran kedisi, Maine Coon kedisi ve Siyam kedisidir.
 13. Dünyanın en küçük cins kedisi 1.8 kilogram ağırlığındaki Singapura kedisi, en büyük cins kedisi ise 11.3 kilogram ağırlığındaki Maine Coon kedisidir.
 14. 20 metre yükseklikten aşağı düşen bir kedinin hayatta kalma şansı oldukça yüksektir. Kedilerin gözleri ve kulaklarında yer alan denge organları onların hangi konumda olduklarını anlamalarını sağlamakta ve ayaklarının üstlerine düşmelerini sağlamaktadır.
 15. Bazı Siyam kedilerinin gözleri şaşıdır. Bunun sebebi beynin sağ tarafında yer alan sinirlerin sol göze, sol tarafında yer alan sinirlerin ise sağ göze ulaşıyor olmasıdır. Her şeyi çok daha net görebilmeleri için bu kediler gözlerini şaşı yapabilmektedirler.
 16. Bir kedi tek sıçrayışta kendi boyunun yaklaşık 5 katı kadar yükseğe sıçrayabilmektedir.
 17. Kediler sudan hoşlanmazlar çünkü tüyleri ıslak olduğunda kolayca izole etmeyi başaramazlar. Kedilerin geneli böyleyken sadece Van kedisi yüzmeyi seven bir kedi cinsi olarak dikkat çekmektedir. Bununla birlikte Orta Asya’daki “Bred” cinsi kedilerin tüyleri suya karşı dayanıklı olma özelliğine sahiptirler.
 18. Genellikle kedilerin yüzlerinde sağ ve sol tarafta ayrı ayrı 12 tane bıyık bulunmaktadır.
 19. Kedilerin görme yetileri insanlara göre biraz daha farklıdır. Kediler karanlıkta çok daha rahat bir biçimde görebilmektedirler ama renklendirme konusunda beceriksizdirler. Araştırmacılara göre kediler yeşil çimenleri kırmızı görmektedirler.
 20. Kediler genellikle gün içerisinde yaklaşık olarak 16 saat uyumakta ve 8 saat ayık kalmaktadırlar.
 21. Kediler genellikle gün içerisinde ayakta kaldıkları 8 saatin 2.5 saatini kendilerini temizlemeye ayırmaktadırlar.
 22. Kedilerin kulaklarında yer alan ufak tüyler dışarıdan gelen sesleri süzmektedirler. Seslerin kiri burada ayıklanarak kulağa temiz ve duru ses iletilmektedir.
 23. Bildiğin gibi veya sıkça söylendiği üzere bir kedi kendi evinin yolunu bulabilme becerisine sahiptir. Bu beceriye araştırmalar psişik seyahat adını vermişlerdir. Bazı araştırmacılar kedilerin bunu beyinlerinde yer alan manyetize hücreleri bir pusula gibi kullanarak yaptıklarını öne sürmektedirler.
 24. Kedilerin ağızları büyük parçalar halindeki yiyecekleri tüketmeye müsait değildir. Bu nedenle önlerine büyük parça bir şeyler konulduğunda ağızlarını yana doğru götüremedikleri için önce yiyeceklerin orta kısımları biter.
 25. Kediler asla diğer kedilere miyavlayarak karşılık vermezler. Onlara karşı her zaman agresif davranırlar; onlara tıslar ve mırıldanırlar.
 26. Kedilerde genellikle dişi olanlar sağ patilerini, erkek olanlar ise sol patilerini kullanırlar.
 27. Kedilerin arka kısmında yer alan omurları insanlara göre çok daha esnektir. Bu sayede insanlara göre çok daha rahat hareket edebilmektedirler.
 28. Tüm kedilerin pençeleri vardır ama genellikle dinlenirken onları dışarı çıkartmazlar, karşılık vermeleri gerektiği bir durumda ise çıkartırlar.
 29. Kedi ailesinde iki tür diğer kedilerden farklıdırlar. Bunlardan ilki Dumanlı Pars olarak bilinen türdür ve bu tür diğer kedilere nazaran kükreme kabiliyetine sahip değildir. Bir diğer farklı tür ise tahmin edebileceğin üzere Çita olarak bilinen türdür; çitalar avlarına doğru koşarlarken, diğer tüm kediler avlarını sinip atlayarak yakalayama çalışırlar.
 30. Herhangi bir stil dokunuşu gerçekleştirilmediği sürece tüm kedilerin saçları kısadır.
 31. Yavru kedilerin sürekli olarak uyumasının temel sebebi büyüme hormonlarının sadece uyurken salgılanmasıdır.
 32. Kedilerin saç miktarları 1 santimlik kare başına 20,155 saç şeklindedir. Yani bir santimlik kareye yaklaşık 20,155 saç düşmektedir.
 33. Bir kedinin vücut ısısı 38 ile 39.15 derece arasındadır. Eğer bir kedinin vücut sıcaklığı 37.7 derecenin altında veya 39.4 derecenin üstündeyse o kedinin hasta olduğu hemen anlaşılmaktadır.
 34. Bir kedinin vücudunda 230 tane kemik bulunmaktadır. Kedilerin vücudunda köprücük kemiği yer almadığından kafalarını sokabildikleri her yere rahatlıkla girebilmektedirler.
 35. Kedilerin her kulağında 32 tane sinir bulunmaktadır. İnsan kulaklarında ise sinir sayısı 6 şeklindedir. Kediler dilerse kulaklıklarını 180 derece döndürmeyi başarmaktadırlar.
 36. Kedilerin burun izleri insanların parmak izleri gibi eşsiz niteliktedir.
 37. Kediler bol suyun içerisinde kaldıkları zaman vücut yapıları 56 derecede sıcaklığa kadar dayanmalarını sağlamaktadır.
 38. Kedi beslenirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli kurallar bulunmaktadır. Kedilere soğan, sarımsak, yeşil domates, pişmemiş patates, çikolata, üzüm ve kuru üzüm verilmemelidir. Her ne kadar süt kediler için zehirli olmasa bile onların midesini rahatsız etmekte ve gaz yapmaktadır. “Tayenol” ve “aspirin” kediler için son derece zehirlidir. Kedileri köpek maması veya insanlar için üretilmiş olan konserve yiyecekler ile beslemek yetersiz beslemenin oluşmasına neden olabilmektedir.
 39. Bir kedinin kalbi insan kalbinin yaklaşık iki katı kadar hızda atmaktadır. Kedilerin kalp atış hızı dakikada 110-140 arası değişiklik göstermektedir.
 40. Bir erkek ve bir dişi kedi yavrularıyla birlikte bir yaşam alanına bırakılsa 7 yıl içerisinde toplamda 420,000 yavrunun yetişmesi mümkün olabilmektedir.
 41. Yetişkin kedilerin 32 tane dişi varken yavru kedilerin 26 geçici dişi bulunmaktadır. Yavru kediler 6 aylıkken geçici dişlerini kaybederler.
 42. Kedilerin vücutlarında insanların aksine ter bezleri yoktur. Kedilerin sadece patilerinde ter bezleri bulunmaktadır.
 43. Kediler titreşimlere karşı oldukça hassastırlar. Yaşanabilecek bir depremi insanlardan yaklaşık olarak 10-15 dakika önceden hissedebilme kabiliyetine sahiptirler.
 44. Evcilleştirilmek istenen kediler evcilleştirilme dönemlerinde çok büyük değişimlere uğraşamazlar. Normal yaşantılarına bağlı kalmaya özen göstermektedirler.
 45. Kedilerin arka pençeleri, ön pençelerinden keskin değildir. Bunun sebebi onların içeriye doğru çekilememesi ve sonuç olarak zamanla yıpranmaya maruz kalmalarıdır.

Kedilerle İlgili İlginç Bilgiler: Kültürel Yönler

Bu adımda kendini sevmeye başlayacaksın. Bunu birlikte başarmaya çalışacağız. Bu adımda başarılı olmak istiyorsan öncelikle pozitif yönlerini ön plana çıkartmalı, kendine zaman ayırmalı, başarılarını kutlamalı, olumsuzluklarla mücadele etmek için bir plan oluşturmalı ve gün içerisinde hoşuna giden şeyleri yapmaya çalışmalısın.

 1. Asya ülkelerinde -özellikle Çin’de- kedi eti bir gıda malzemesidir. Asyalılar beslenmek için bir yılda yaklaşık olarak 4 milyon kedi tüketmektedirler.
 2. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 500 milyon evcil kedi bulunmaktadır. Bu kedilerin 40 farklı türde dağılım gösterdikleri bilinmektedir.
 3. İnsanların kıyafet üretirken hayvan derilerinden faydalanması gibi bir gerçek vardır. Bir ceket üretebilmek için yaklaşık olarak 24 kedi derisi gerekmektedir.
 4. Kedileri evcilleştiren ilk topluluğun Mısırlılar olduğu düşünülmektedir. Antik Mısır dönemlerinde insanlar evlerinde veya bahçelerinde kedileri beslemektedirler.
 5. İspanyol Engizisyonu döneminde Papa VIII. İnnocentius kedilerin şeytani bir varlık olduğunu ilan etmiş ve beraberinde binlerce ateşlere atılarak yakılmıştır. Bu olaydan sonra şehirlerde fareler hızla artış göstermiş ve veba hastalığının önüne geçilememiştir.
 6. Orta Çağ döneminde Avrupa’da kediler büyücülükle ilişkili görülmüştür. Aziz John adına düzenlenen özel festivallerde kediler çuvallara tıkıştırılıp şenlik ateşlerine atılmıştır. Bazıları ise kilise kulelerine çıkıp kedileri oradan aşağı bırakarak bu özel günü kutlamışlardır.
 7. Uzaya çıkan ilk kedi “Felicette” veya “Astrocat” adıyla bilinen kedidir. 1963 yılında Fransızlar, bu kediyi uzaya göndermişler ve kedi başarılı bir uzay yolculuğunun ardından dünyaya geri dönmüştür. Bu yolculuk sırasında kedinin beynine yerleştirilen elektrotlar sayesinde çeşitli sinyaller takip edilmiştir.
 8. Kediler için sıkça kullanılan “pisi” ifadesinin kökeni Romalılarda kullanılan “pisica” kelimesinden gelmektedir. Bu ifadenin daha çok kedilerin dikkatini çekmek için kullanıldığı düşünülmektedir.
 9. Bir Yahudi efsanesine göre, Hz. Nuh saklamakta olduğu tüm yiyecekleri farelerden koruması için Allah’a dua eder. Bunun üzerine kendisine Allah tarafından bir kedi gönderilir.
 10. Antik Mısır dönemlerinde bir ailenin kedisi öldüğünde aile üyeleri yasını tutmak için kaşlarını tıraş ederlermiş. Aynı zamanda bir tören düzenleyerek şarap içerlermiş. Bununla birlikte ölen kedi tahta bir maskeyle mumyalanarak aile kabristanına veya evcil hayvan mezarlığına minik fare mumyalarıyla birlikte defnedilmek kaydıyla gömülürmüş.
 11. 1888 yılında Mısır’da yaklaşık olarak 300.000 kedi mumyası bulunmuştur. Bu mumyalar sargılarından kurtarılarak gübre olarak kullanılması amacıyla İngiltere ve Amerika’ya çiftliklere götürülmüştür.
 12. Antik Mısır döneminde ülke dışarısında kedi çıkartmanın cezası ölümdür. Bazı tüccarlar bu girişimlerinde başarıya ulaşmışlardır. Bu tüccarlar yavru kedileri Atina ve diğer önemli şehirlerdeki zengin insanlara satmayı başarmışlardır.
 13. Kedilerin atası olarak bilinen ilk kediye “Proailurus” adı verilmiştir. Bu kedinin yaklaşık olarak 30 milyon yıl önce yaşamış olduğu tahmin edilmektedir.
 14. Antik Mısır döneminde birçok insan Tanrıça Bast‘a tapmaktadır. Tanrıça Bast bir insan gövdesine ve bir kedi başına sahiptir.
 15. Bir rivayete göre, Hz. Muhammed kedileri sevmektedir ve onun Müezza adını taşıyan bir tekir kedisi vardır. Bir efsaneye göre tekir kedilerinin başının üstündeki “M” şeklindeki sembol peygamberin isminden gelmektedir. Çünkü Hz. Muhammed sık sık elini kedisinin başının üstüne koyarak dinlendirmektedir.
 16. “Tekir” kelimesinin kökeni Irak‘ın Bağdat şehrinde yer alan bir yerleşim birimi olarak bilinmektedir. O dönemler bu yerleşim biriminde üretilen oldukça ünlü ipek kumaşlarında yer alan desenlere benzeyen derilere sahip oldukları için bu kedilere “tekir” adı verilmiştir.
 17. Avrupa ve Kuzey Amerika’da kara kedilerin şanssızlık getirdiğine inanılırken, İngiltere ve Avustralya’da tam tersi kara kedinin şans getirdiğine inanılmaktadır.
 18. İspanyol Yahudileri tarafından ortaya atılan bir efsaneye göre Hz. Adem‘in ilk eşi Lilith siyah bir vampir kediye dönüşerek uyuyan bebeklerin kanını emmektedir. Bu efsanenin kediler hakkında yaygınlaşmış olan batıl inançların temelini oluşturduğu düşünülmektedir.
 19. Evcil hayvanların giriş çıkışlarını kolaylaştıracak kapıların alt kısmına konan ufak kapıların mucidi Isaac Newton‘dur. Newton karanlık bir ortamda deney yaparken kedilerinden birisi kapının açık kalmasını sağlar ve tüm deneyini mahveder. Bunun üzerine Isaac Newton, kedilerin kolayca girip çıkmasını sağlayan bu çözümü icat eder.
 20. Japonya’da öldükten sonra kedilerinin ruhlarının süper ruhlara dönüşeceğine inanılır. Bunun temel sebebi Budizm inancında, önemli ruhani kişilerin geçici olarak dinlenmek için kedilerin bedenlerini seçmesidir.
 21. Kedi besleyen kişilerin büyük bir kısmı kedilerin zihin okuyabildiklerini düşünmektedirler.
 22. İskoçlar, “Towser” adını taşıyan bir kedi için anıt heykel diktirmişlerdir. Bu kedi hayatı boyunca yaklaşık 30,000 fare yakalamayı başarmıştır.
 23. Amerikalılar, 1750 yılında Avrupalılar sayesinde kedilerle tanışmışlardır. Avrupalılar böcekleri kontrol altında tutmak için kedileri önermişlerdir.
 24. Hollanda’nın Rusya elçiliği binasının sakinlerinden olan iki Siyam kedisi sürekli olarak duvarlara bakıp miyavlıyormuş, duvarlara tırmanmaya çalışıyormuş. Kedilerin sahipleri duvarda saklanmış bir fare olduğunu düşünmüşler ama incelemeler yapıldıktan sonra binaya Ruslar tarafından gizlenmiş mikrofonlar bulunmuş. Her ne kadar mikrofondan çıkan sesler çok düşük seviyede olsa bile kediler bunları algılamayı başarmışlar.

Sonunda bitirmeyi başardık… Tam olarak kaç madde olduğunu bilmiyorum ama kediler hakkında bilinebilecek tüm bilgilere yer vermeye çalıştım. Bu bilgileri elbette işkembeden uydurmadım. Bilgilerin çoğu, takip etmekten büyük keyif aldığım Fact Retriever isimli siteden elde edilmiştir. Biraz İngilizce biliyorsan ve daha fazla bu tür bilgilere göz atmak istiyorsan ilgili siteye göz atabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Merhaba benim size danışmak istediğim bir sorunum var.yaklaşık 6 ay önce sahiplenmede 2 yaşında british dişi ve 2.3 aylık kadarda bir erkek tekir aldık.bu güne kadar hiç bir sorun yoktu beraber oynayıp beraber uyuyorlardı..dişi kedimiz kızgınlık dönemine girdiğinde erkekte büyüdü tabi bu arada.çiftleşmeye çalışıyorlardı.dişinin kızgınlığı geçtiğinde yine gülüp oynuyorlardı hiç bir sorun yoktu anlıycağınız.ne olduysa oldu bir haftadır ufaklık erkek olan yine oynamaya yaklaşıyor ama dişi kedimiz tuhaf seslerle ona pençe atıyor.ve onun geldiği heryerde rahatsız olup uzaklaşıyor..hatta hep bizim yanımıza geliyorki kendini sadece öyle güvende sanıyor.ayrıca çok zayıfladı.sizce diğer kediye agrasifliği neden olmuştur.iyigünler dilerim.

  • Merhaba,

   Bu konuda bir veterinere danışmayı denediniz mi? Bir tür kıskançlık durumu söz konusu olabilir. Bakıp büyüttüğüm birçok kedide benzer durumlara rastladım ama daha farklı bir problem varsa veteriner mutlaka size bu konuda doğru bilgi verecektir.