Karanlığın İçinden (Alexandra Bracken)

Karanlığın İçinden, Alexandra Bracken’ın Karanlık Zihinler serisine bağlı kalarak yazdığı üç kısa hikayeyi içerir. Bununla birlikte başarılı yazarın oluşturacağı yeni seri hakkında ipuçları vermektedir. Karanlık Zihinler serisini beğendiyseniz, birbirinden güzel bu kısa hikayeleri okumayı düşünebilirsiniz.

Karanlığın İçinden, Karanlık Zihinler serisinin başarılı yazarı Alexandra Bracken‘ın aynı seriye bağlı kalarak yazdığı bir kısa hikaye kitabıdır. Ana seriye bağlı olarak yayınlanan her hikayenin konusu farklı ama dokusu benzerdir. Kitap Özlem Özarpacı‘nın çevirisiyle 2016 yılında Parodi Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Karanlığın İçinden: Kitabın Konusu

Gabe’in hayatı ekonomik çöküş nedeniyle fazlasıyla zarar görmüştür. Onun gibi birisi için tek seçenek trajik geçmişini geride bırakarak küçük kasabadan ayrılarak sürekli yer değiştiren birisi olmaktır. İlk denemesinin ardından bu neredeyse imkansız hale dönüşür. Karşılaştığı genç kız hiç konuşmaz ancak onun hayatını tahmin edemeyeceği kadar değiştirecektir.

Sam, Thurmand rehabilitasyon kampında bir şeylerin ters gidebileceğini düşünmez. Ardından Kırmızılar ortaya çıkar. Aslında herkes ateş gücüne sahip olan çocukların yıllar önce öldürüldüğünü düşünür. Bunun yerine onlar başka yerlere götürülmüş, beyinleri yıkanmıştır ve etkili muhafızlar olarak görev almak üzere geri dönmüşlerdir. Sam bunlardan birisini hatırlar, Lucas adını taşıyan bu kişi kabuslarındaki tek ışık gibidir. Lucas’ın bir sırrı vardır. Kırmızıları zihinsiz robotlara dönüştüren eğitimi yenmiştir. Sam, kendisine saldıran bir muhafıza karşı korumak zorunda kaldığında Lucas her şeyi riske atarak onu kurtarmak zorundadır.

Devletin yönetiminde olan rehabilitasyon kampları kapatılmıştır. Psişik güçlere sahip olan çocuklar artık özgürdür. Sam, koruyucu bir ailenin bakımından yerine kendi başına hareket edecektir. Fakat kendi hayatının güvenliğini düşünmekten çok başkasına verdiği sözü yerine getirmelidir. Artık kampın dışındadır, Mia’nın tek düşüncesi kayıp ağabeyi Lucas’ı bulabilmektir.

Oldukça İyi Kurgulanmış Kısa Hikayeler

Alexandra Bracken yetenekli bir yazar ve bunu okuduğunuz hikayelerinde veya romanlarında rahatlıkla fark edebiliyorsunuz. Genç yazarın gelecek yıllarda çok daha başarılı işlere imza atacağı şimdiden tahmin edilebiliyor. Karanlığın İçinden, hemen kapağının üzerinde görebileceğiniz gibi bir ara kitaptır. İçerisinde üç farklı kısa hikaye yer alır ve bu kısa hikayelerin dokusu aynı olsa bile konuları farklıdır.

Birinci hikaye, tek bir karakterin üzerine yoğunlaşılmış bir hikayedir. Kimine göre etkileyicidir, kimine göre ise yeteri kadar iyi değil hatta kısadır. Bazı okuyucular ilk hikayenin ana karakterinin, ana seride olması gerektiğini düşünmektedirler. Doğru olabilir en azından diğer hikayelere göre ortada bir farklılığın olması sevindirici bir durum.

İkinci hikaye, iki karakterin birbiriyle olan ilişkisini elan bir hikayedir. Her iki karakterin, yani Sam ve Lucas’ın arasındaki ilişki ve bağ tek bir kitap olacak kadar etkilidir. Ayrıca, bu hikaye karakterleri çok daha yakından incelemektedir. Onların düşüncelerini, isteklerini ve korkularını daha yakından izleme fırsatına sahip oluyorsunuz.

Son hikaye ise ana serinin son kitabından sonra yaşananları ele almaktadır. Bu nedenle yazılanların anlaşılır olması için son kitabı okumanız gerekmektedir. Yaşanan son önemli olaylardan sonra neler olup bittiğini anlamak isteyenler için bu kısa hikaye oldukça keyif verici olacaktır.

Alexandra Bracken, yazdığı hikayeleri okumanın keyif verici olduğunu birçok kişiden duyabilirsiniz. Distopya türünde kaliteli işler görmek çok fazla başımıza gelen bir iş değil. Yazar kaliteli eserleriyle bu türe ilgi duyan kişileri mutlu edebilir. Hikayelerin kurgusu oldukça iyi ve distopya türü olması önemli diyorsanız bu yazarın kitaplarını okumanızı tavsiye ederim.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

4 Responses

 1. Lili dedi ki:

  Karanlık zihinleri serisinin tüm kitapları mükemmel ard arda kitapları ciksa sonsuza dek okuyabilirim muthis ler herkese tavsiye ederim. Yazarin zihniyetinde birkac göze batan şey var tabii ama görmezden gelinebilir

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Bunu biraz açabilme şansınız var mı acaba? Yazarın zihniyetinde göze batan şeylerden kastınız neler? Benim fark edemediğim ve okuyucuyu rahatsız edebilecek bir şeyler söz konusuysa yazıya eklemek isterim.

 2. Oğuz Alp Tan dedi ki:

  Çok hoşuma giden bir eser. Düşüncelerinizi okuyunca kafamda bazı şeyler netleşti. Teşekkürler.

Yorum yapıp katkı sağla...