Kanatsız Melekler serisi (Karen Kingsbury)

K

Kanatsız Melekler serisi, milli takıma kadar yükselmeyi başarmış bir sporcunun geçirdiği sakatlık sonrası dibi görmesi ve ardından eski hayatını geri kazanma hikayesini anlatır. Hayatta her şeyini tek tek kaybetmeye başladığında yolun sonuna geldiğini düşünür. Ancak ufak mucizeler hayata tutunmasını sağlayarak onu umut dolu birisine dönüştürür.

Görsel Kaynağı: Marden Christian and Education

Kanatsız Melekler serisi, Karen Kingsbury tarafından yazılmış romantik türde bir kitap serisidir. Serinin genelinde iletilmek istenen mesaj mükemmeliyetçiliğin insanın zihninde kusursuz olabilmesi ve affetme duygusunun gücüdür. Mahvolmaya hazır iki hayatın arkasında duran melekler sayesinde hayata tutunmaya başaran insanların hikayesini okumak seni epey mutlu edebilir.

Kanatsız Melekler

Kanatsız Melekler, hayatın zirvesindeyken bir anda dibi gören ama son çırpınışlarının karşılığını alan Tyler Ames ve Sami Dawson isimli kişilerin hayata tutunma çabalarını anlatır. Ufak mucizeler neticesinde her birisi bir umut ışığını gördükten sonra harekete geçmeye kararlıdır. Ancak, “Kanatsız Melekler” denen bir ekip bu insanlara yardım etmek için göreve başlar.

İki melek, Tanrı’dan aldıkları izin doğrultusunda dünyaya gidip Tyler ve Sami’ye gönüllü olarak yardım etmek isterler. Dünyaya gidip tam olarak neler yapacaklarını bilmeseler bile verilen her emri yerine getirdikleri takdirde her şeyin yolunda olacağına inançları tamdır. Şimdilik tek engel Sami ve Tyler ikilisini bir araya getirmektir.

Eksik Parça: Kanatsız Melekler – Karen Kingsbury

Umutsuz hayatların umuda yolculuğu

Hikayeyi nereden başlatırsan başlat hep aynı şeyi düşünmek durumunda kalacaksın. Gerçekten çok zor durumda kaldığında bir ışığın belirlemesini ilahi güç olarak daha sık yorumlayacaksın. Bu kitabın vermek istediği mesaj bu olmasa bile mesajın iletiliş biçimi bu yol üzerinden gerçekleştirilir.

Seriye başlamadan önce bunun bir çeviri kitap olduğunu ve bazı kültürel farklılıkların bulunacağını unutmamalısın. Dünya ile öteki yaşam arasındaki bağlantı çok sık kullanıldığı için buna hazırlıklı olmalısın. Kitap fazlasıyla kolay okunur olduğundan belki bunları fark etmeyecek bile olabilirsin. Her ne olursa olsun serinin ilk kitabını okuyarak okuması fazlasıyla keyifli olan bu roman serisini bitirmeyi düşünmelisin.

Günbatımının Peşinde

Gün Batımının Peşinde, serinin ikinci kitabıdır ve bir kadının iç dünyasında yolculuk yaparak hayatının gerçek anlamını keşfetmesini anlatır. Mary Catherine, oldukça rahat bir hayat sürmektedir. Ailesi aşırı zengin olmasına rağmen bu zenginlik ona hiçbir anlam ifade etmez. Hayatın anlamını bulmak için çıktığı yolculukta kalbi hariç her şeyden ödün vererek ilerler.

Mary Catherine yeni başladığı hayatında Sami, Tyler ve Marcus ile tanışır. Her ne kadar kalbinden ödün vermek istemese bile Marcus ile yakınlaşması çıkmış olduğu yolculukta en mutlu anları yaşamasını sağlar. Fakat bu mutluluk doktordan gelen haberle darmadağın olur. Artık keskin ve sert kararların alma vakti gelmiştir.

Eksik Parça: Günbatımının Peşinde – Karen Kingsbury

Bir kadının hayatın anlamını keşfetme hikayesi

Tıpkı ilk kitapta olduğu gibi melekler yine iş başındadır. Hepsi bir araya gelip bu sefer farklı iki kişiyi korumak ve onların doğru yolda ilerlemesini sağlamak için çaba gösterirler. Kitabı böyle açarsın ve devamında yazarın duygu yüklü aktarımına maruz kalarak yavaş yavaş ilerlersin. Belki hüzünlenir ama susarsın, belki hüzünlenir ama ağlarsın; her şeye karşı hazırlıklı olmalısın.

Kötülükler, iyilikler, insanlar, melekler, mucizeler, umutlar ve daha fazlası bu kitabın içerisinde yer alır. İlk kitabı okuyarak buraya kadar gelmişsen kendini şanslı hissedebilirsin. Yazarın kaleminin çok yumuşak olması aktarmak istediği tüm duyguların net bir biçimde okuyucuya geçmesini sağlar. Bu sayede bir kuş tüyü kadar hafifleyerek kitabı okuyabilir ve hatta kendine ufak ufak dersler dahi çıkartabilirsin.

Meleklerin Gölgesinde

Meleklerin Gölgesinde, serinin üçüncü kitabıdır ve bir kadının ölüm ile yaşam arasında gidip gelen mücadelesini konu alır. Mary Catherine doktorunun tavsiyesine uymak yerine bambaşka bir ülkeye, Uganda’ya gidip burada çocuklara yardım etmek için çalışmaya başlar. Kendi çocuğu yoktur ve bu duygunun nasıl bir şey olduğunu anlamak için böyle bir adım atar.

Arkadaşları hastalığının kötüye gittiğini bilmemektedirler. Sadece Marcus bir şeylerin ters gittiğinden emindir. Onun için zamanla bir yarış başlar, Mary’i ülkeye geri döndürüp iyi bir hastaneye yetiştirmek için büyük bir çaba gösterir. Tüm bunlara ek olarak Sami ile Tyler arasındaki ilişki boyut atlamak üzeredir.

Ölüm ile yaşam arasındaki çetin mücadele

Serinin kaldığı yerden devam ettiğini söyleyebilirim. Karakterlerden birisi ciddi bir sağlık problemiyle karşı karşıya olmasına rağmen tedavi olmayı reddedip hayallerinin peşinden gitmeye karar verir. Başlangıçta okuyucunun çok masalsı bulabileceği bu adım kısa sürede büyük bir serüvene dönüşüp okuyucuyu kitaba bağlar.

Yazarın etkin anlatımının sayesinde kitapta yer alan en basit duyguyu bile en yoğun bir biçimde yaşayabilirsin. Hayatta “gün doğmadan neler doğar” fikrine her zaman sıkı sıkıya bağlı kalınması gerektiğini bu kitap hatta bu seri sana öğretecektir. Serinin üçüncü kitabını okurken çok fazla yorulacağını düşünmüyorum çünkü karakteristik olarak ilk iki kitapla benzer nitelikleri taşıyan bir eserdir.

Eksik Parça: Meleklerin Gölgesinde – Karen Kingsbury

Kanatsız Melekler serisini kimler okumalı?

Kanatsız Melekler isimli bu kitap serisini okumanı tavsiye eder miyim? Romantik, aşk dolu, ilahi mesajlar içeren ve en önemlisi okunması basit kitaplardan hoşlanıyorsan bu kitabı mutlaka okumanı öneririm. Seriyi en başından sonuna doğru sayfalar atlamadan okumayı başarırsan ondan çok daha büyük bir keyif alacağını unutmamalısın. Hatta yetmezse kitapları tekrar okumayı bile düşünebilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...