Kale (Antoine de Saint-Exupery)

Kale, Küçük Prens isimli milyonlarca satan kitabın yazarı Antoine de Saint-Exupery tarafından yazılmış bir romandır. Romanda yazarın kurgulamış olduğu bir çöl prensinin doğanın etkisiyle ortaya çıkan problemlere karşı mücadelesi anlatılır. Çöl yaşamının ve kum fırtınaların arasında geçen hikaye yazarın hayat felsefesini satırlara yansıtmaktadır.

Kale, Antoine de Saint-Exupery tarafından yazılmış bir romandır. Kitapta bir çöl prensinin tüm zorluklarıyla çöl yaşamında başından geçenler anlatılır. Ağır ağır okuyabileceğin ama okudukça keyif alabileceğin bu roman ülkemizde birçok farklı yayıncı tarafından yayınlanmıştır, bunlardan en dikkat çekici olan ise İlkay Akay‘ın çevirisiyle Dedalus tarafından yayınlanan kopyadır.

Kale – Kitabın Konusu

Kale yazarın hayat deneyimlerini ve yaşam felsefesini bir araya getiren bir eserdir. Kitabın kahramanı bir çöl prensidir, aynı çöl prensi kitabın hikayesinin anlatıcısıdır. İnsanın hayat boyunca karşılaşacağı zamansız problemlerden birisi olan doğaya karşı mücadele bu kitabın genel konusudur.

Bu kitap çöl yaşamına ışık tutmaktadır. Yağmalar, kum fırtınaları, seraplar, kuşatılmış şehirler ve tehlikeli yollardan seyahat etmek zorunda kalan karavanlar gibi pek çok farklı unsur kitapta yer almaktadır. Kitabın hikayesi doğrudan anlatılabilecek bir yapıda olmadığından buna çok fazla değinemeyeceğim. Kitabı alıp her gün birkaç dakika okuyarak dahi eşsiz bir okuma keyfine sahip olabilirsin.

Dedalus: Kale – Antoine de Saint Exupery

Okuması Keyifli ve Düşünmeye Sevk Edici

Kale herkesin vakit ayırarak okuyabileceği türden bir kitaptır. Olay örgüsü çok karmaşık olmadığından ara vererek dahi bu kitabı okumayı başarabilirsin. Günde sadece 30 dakikanı ayırarak okuyabileceğin iyi bir kitaptır. Hikayesi ise seni bambaşka boyutlara götürecek niteliktedir.

Citadelle adını taşıyan kitabın en orijinal halinde eserin yapısı bölümler şeklindedir. Paragraflar uzadıkça uzar ve yazarın insanlık ile hayat hakkındaki felsefi notlarını taşırlar. Yazar kendi şehrine hükmeden bir prensin gözünden bir şehrin nasıl yönetilebileceğini anlatmaktadır. Prensin amacı daha yaşanabilir bir şehir oluşturmaktır.

Her bölümü kıymetli bilgiler içeren bu kitabın herhangi bir cümlesinden özlü söz çıkartmayı başarabilirsin. Her paragrafta yer alan düşünceyi yakaladığın zaman kitabın çok daha iyi olduğunu fark edebilirsin. Kitabı okuduktan sonra kitaplığında ona özel bir yer ayırmayı düşünebilirsin.

Kale – Tavsiye Durumu

Kale kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Keyifle okuyabileceğin bir roman arıyorsan elbette tavsiye ederim. Bu kitaptan öğreneceğin çok şey olabilir. Belki sadece vakit geçirmek için bile bu kitabı eline alıp sayfalarını karıştırmak iyi bir fikir olabilir. Zamanın kıymetini bilip bu kitaba zaman ayırmalısın.

Antoine de Saint-Exupery tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Birinci sırayı elbette dillere destan olan Küçük Prens isimli kitaba ayırabilirsin. Yazarın anlatım tarzı hoşuna gittiyse daha sonra diğer kitaplarını gözden geçirebilirsin.

Görsel Kaynağı: Leblebitozu

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...