Kağıt Ev (Carlos Maria Dominguez)

Kağıt Ev, kitap okumayı farklı bir bakış açısıyla ele alan ve adeta kitaptan bir yaşantı kuranların hikayesini barındırır. Benim için özel bir kitap olduğunu söyleyebilirim çünkü kitap merkezli çok fazla roman bulabilmek kolay değildir. Bu romanı kitap tavsiyeleri arasına eklerken çok fazla düşünmediğimi itiraf edebilirim.

Kağıt Ev, Carlos Maria Dominguez tarafından yazılmış bir romandır. Kitapta olay örgüsü içerisinde bir kitabın yazılış hikayesinin peşinden gidilmektedir. Okumanın insan hayatındaki yerini anlatan bu kitap, Seda Ersavcı‘nın çevirisiyle Jaguar Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Kağıt Ev – Kitabın Konusu

Kağıt Ev, aslında bir kitabın yazılış hikayesini ele almaktadır. Bir akademisyen sahaftan aldığı kitabı daha soluğu evde almadan yol üzerinde okumaya başlar. Bu okuma tutkusu bir arabanın altında feci şekilde kalmasına neden olur. Ardından vefat eden akademisyene gönderilen “Gölge Hattı” isimli kitap hikayenin başladığını ilan eder.

Hikayenin anlatıcısının eline geçen Gölge Hattı isimli kitap çok eski bir baskı olmakla beraber oldukça kötü bir durumdadır. Kahramanımız olarak nitelendirilebilecek kişi işte bu kitabın hikayesini araştırmaya başlar. Böylece okuma, kitaplar, kitap sevgisi, kitapçılar, kütüphaneler ve kütüphaneciler gibi konulara değinen masalsı bir kitap ortaya çıkar.

Jaguar Kitap: Kağıt Ev – Carlos Maria Dominguez

Masalsı Hikayeyle Okumanın Önemi

Bu konuda kendimi suçlayabilirim. Bu kitapla çok daha önceden tanışmış olmam ve bunu blog adresimde baş tacı etmem gerekirdi. Ancak yeni tanıştım ve ilk fırsatta bunu tüm okuyucularımla paylaşmak istedim. Kitabın içerisinde bir kitabın hikayesini mutlaka okumalısın.

İlk sayfasından itibaren merak etmeni ve bu meraka yenik düşerek kitabın sonuna bir çırpıda gelmeni sağlayacak hikayeyle karşı karşıya olduğunu söyleyebilirim. Kitap hiç bitmesin isteyebilirsin, daha fazla devam etsin, daha fazla okuyayım diye çaba gösterebilirsin. Kitap delisi biriysen bu yaşayacağın kaçınılmaz sonlardan sadece birisidir.

Sahip olduğu kısa yapısı, temiz ve akıcı anlatımıyla bu eser kitaplığının en önemli parçası olacaktır. Okumaya başladığında sadece bir saatte bile koca hikayeyi bitirebilirsin. Kitaplarla dolu olan evle, kitaplarla dolu olan yaşantıyla tanışmayı başarabilirsin.

Kağıt Ev – Tavsiye Durumu

Kağıt Ev isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Tereddütsüz evet diyebilirim. Bu kitap hayatını değiştirebilecek niteliktedir çünkü sana kitap okumanın önemini ve mutluluğunu enfes bir hikayeyle anlatmaktadır. Sadece bir saatini ayırarak dahi okuyabileceğin bu kitabı mutlaka kitaplığına kazandırmayı düşünmelisin.

Carlos Maria Dominguez tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Fakat, ne yazık ki, yazarın dilimize çevrilmiş olan farklı bir eseri bulunmamaktadır. Bu kitabı okuduktan sonra diğer yazarların benzer konudaki kitaplarını okumayı düşünebilirsin.

Görsel Kaynağı: T24

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...