Kadın erkek ilişkileri hakkında okunması gereken 10+ kitap

Kadın erkek ilişkileri hakkında yazılmış kitaplar arıyorsan bu konuda yardıma ihtiyacın var demektir. Her ne kadar her insanın kendine özgü karakteristiği olduğunu kabullenecek olsam bile gerek psikolojik gerek ise sosyolojik nedenlerden ötürü erkekler ve kadınlar bazı durumlarda kendisi gibi olan kişilere benzerler. İşte bu benzerliklerin araştırılması ve yeni yaklaşımların geliştirilmesi ilişkilerin çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilmektedir.

Kadın erkek ilişkileri yazmakla bitmeyecek derinlikte bir alandır. Yazarların büyük bir kısmı kendilerini evlilik, ilişki başlangıcı, gençlik yılları, özel günler gibi belirli alanlarla sınırlayarak büyük görünen bu problemi etkisiz bırakmışlardır. Kabul etmemiz gerekir ki etrafta bu konuda yazılmış çok fazla kitap vardır ve bir okuyucu olarak en kaliteli olanları okumak hakkındır.

Kadın erkek ilişkileri üzerine kitaplar

Kadınlar ve erkekler arasındaki ilişkileri merkeze alıp yazılmış olan kitaplar her dönem gündemde kalmışlardır. Bunun sebebi gayet açıktır; gerek erkekler gerek ise kadınlar birbirlerini anlamakta zorlandıkları zaman yardımcı kaynaklara başvururlar. Ben sizin işinizi biraz kolaylaştırmak adına söz konusu kaynaklar arasından en kaliteli olanları bir araya getirmeye çalıştım.

Aşk Nasıl Sürdürülür – Nan Silver

Aşk Nasıl Sürdürülür psikoloji ve ilişkiler üzerine yazılmış bir kitaptır. Aslına bakarsan kitap öncelikle aşkın kaynağı nedir gibi basit bir soruya cevap aramakta ve daha sonra hemen hemen tüm ilişkilerin içerisinde yer alabilecek soruları cevaplamaya çalışmaktadır. Yaşadığın aşkların veya aşk deneyimlerin bir türlü kalıcı olmuyorsa belki yaşadığın probleme yönelik cevapları bu kitapta bulabilirsin.

Varlık Yayınları: Aşk Nasıl Sürdürülür – Nan Silver

Kadın Beyni, Erkek Beyni – Serkan Karaismailoğlu

Kadın Beyni, Erkek Beyni insan davranışları üzerine yazılmış bir psikoloji kitabıdır. Kitabın içerisinde erkeklerin özel günleri çok çabuk unutması ile kadınların bu günleri unutmaması arasındaki ilişkiye açıklık getiren bir bölüm vardır. Bunun gibi daha fazla soru ve ilişkiye cevap bulmak istiyorsan bu kitabı okumayı düşünebilirsin.

Varlık Yayınları: Kadın Beyni, Erkek Beyni – Serkan Karaismailoğlu

Bana Sıkıca Sarıl – Sue Johnson

Bana Sıkıca Sarıl insan ilişkilerinin iletişim yoluyla güçlendirilmesini sağlayan bir psikoloji kitabıdır. Kitap okuyucusuna kolayca uygulanabilecek iletişime yönelik birçok farklı yöntem sunmaktadır. Bu yöntemleri kullanan kişilerin ise ilişkilerinin çok daha sağlıklı bir biçimde ilerlediği öne sürülmektedir. Kadın erkek ilişkileri üzerine pratik bir kitap okumak istiyorsan bu kitaba bir şans verebilirsin.

CK Yayınevi: Bana Sıkıca Sarıl – Sue Johnson

Hakettiğiniz Aşkı Yaşayın – Herville Hendrix

Hakettiğiniz Aşkı Yaşayın aşk üzerine yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır. Kitabın amacı insanların daha destekleyici ve daha memnun edici bir ilişki yaşamalarını sağlamaktır. Kitap tüm bunları başarırken okuyucusunu çocukluğuna kadar götürür ve burada yer alan problemleri çözmesine yardımcı olarak güncel ilişkilerdeki yaraları sarmaya çalışır.

Sistem Yayıncılık: Hakettiğiniz Aşkı Yaşayın – Herville Hendrix

Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel – Sema Maraşlı

Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel doğrudan kadın ile erkek arasındaki ilişkilere odaklanan bir kitaptır. Okuyucusuna ilişkilerde kullanabileceği pratik yollar sunan kitabın en büyük artısı ise okuyan herkesin yüreğine sevgi aşılamayı başarmasıdır. Bu eser, evlilik sürecinde ekstra strese maruz kalmak istemeyenler için kılavuz niteliğindedir.

Profil Kitap: Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel – Sema Maraşlı

Sevmek İçin 30 Ders – Karl Pillemer

Sevmek İçin 30 Ders ilişkilere yönelik kişisel gelişim kitaplarındandır. Bu kitap sahip olduğu içerikle, uzun soluklu ilişkiler yaşamak isteyenlere kılavuzluk edecek niteliktedir. Buna rağmen kitabın ön plana çıkan en önemli özelliği aşk yaşamak için doğru kişiyi bulmak adına insana yardımcı olmaya çalışan bilgilere sahip olmasıdır.

Butik Yayınları: Sevmek İçin 30 Ders – Karl Pillemer

Toksik Erkekler – Lillian Glass

Toksik Erkekler kadınlar ile erkekler arasındaki ilişkilere odaklanan bir kişisel gelişim kitabıdır. Bir kadının karşısına hayatın her alanında zarar verici uzak durulması gereken erkekler çıkabilir. Bu kitap, işi çok fazla şansa bırakmadan, bu tür erkeklerin yaklaşmalarına izin vermeden onları tanımlama ve onlardan kurtulma yollarına yer vermiştir.

Klan Yayınları: Toksik Erkekler – Lillian Glass

Aşk Neden Acıtır – Eva Illouz

Aşk Neden Acıtır aşk üzerine yazılmış sosyoloji ve psikoloji tabanlı bir kitaptır. Sıradan okuyucular için biraz ağır ilerleyebilecek kitap olsa bile içeriğiyle dopdoludur. Özellikle insanın aşk arayışında sapmış olduğu tüm yolları derinlemesine incelemesi ve bunların ardındaki gerçeklere odaklanması kitabın en önemli özelliklerinden birisidir.

Jaguar Kitap: Aşk Neden Acıtır – Eva Illouz

Kadınlar Sağdan, Erkekler Soldan – Aşkım Kapışmak

Kadınlar Sağdan, Erkekler Soldan kadın ile erkek ilişkileri üzerine yazılmış güçlü anlatımı olan bir kitaptır. Eser özellikle kadınlar ve erkekler arasındaki düşünce farklılıklarına değinir. Akıcı ve anlaşılır dili sayesinde anlatmak istediğini okuyucuya doğrudan aktarabilmesi ise kitabın en dikkat çekici özelliklerinden birisidir.

İnkilap Kitabevi: Kadınlar Sağdan, Erkekler Soldan – Aşkım Kapışmak

Beni Hiç Anlamıyorsun – Deborah Tannen

Beni Hiç Anlamıyorsun kadın ile erkek ilişkilerine iletişim üzerinden yaklaşan bir kitaptır. Eser, erkeklerin ve kadınların tamamen farklı dünyaların insanları olması gerçeğinden yola çıkar. Benzer bir konu hakkında erkeklerin ve kadınların birbirinden farklı sonuçlar çıkartmasını çeşitli sosyolojik bulgularla anlatmaya çalışır.

Varlık Yayınları: Beni Hiç Anlamıyorsun – Deborah Tannen

Erkeklerin Kadınlara Asla Söylemeyeceği 7 Sır – Kevin Leman

Erkeklerin Kadınlara Asla Söylemeyeceği 7 Sır evlilik ve ilişkiler üzerine yazılmış bir kitaptır. Eserin en önemli yanı erkeklerin sevilmek istenen, saygı duyulmak istenen ve ihtiyaç duyulması gereken bir varlık olarak tanımladığını öne sürmesidir. Kitaba göre, tanımlanan bu durum erkeklerin temelini oluşturmakta, kadınlar bu temeli iyi anladığı müddetçe uzun süreli ilişkiler yaşanabilmektedir.

Tara Kitap: Erkeklerin Kadınlara Asla Söylemeyeceği 7 Sır – Kevin Leman

Dişilik Mi, Kişilik Mi? – Seda Akgül

Dişilik Mi, Kişilik Mi? doğrudan kadınlara odaklanıp onların dünyasının anlaşılmasını sağlamaya çalışan bir kitaptır. Eserde kadınların dişilik ve kişilik olmak kaydıyla iki farklı yansımasının olduğu belirtilir. Bu noktadan yola çıkarak kitapta, bu iki yansımayı bir araya getirebilen kadınların ilişkiler dahil hayatın her alanında başarılı olabileceği öne sürülmektedir.

Alfa Yayınları: Dişilik Mi, Kişilik Mi? – Seda Akgül

1000 Soruda Aşk – Jenny Hare

1000 Soruda Aşk adından anlaşılabileceği gibi aşk konulu bir kitaptır. Eser birçok ideal partner bulma ve evliliğe doğru gitme gibi serüvenlerden bahseder. Daha sonra ise bu serüvenlerin her birisinde insanların karşısına çıkabilecek olan soruları ele alarak bunlara en uygun cevapları vermeye çalışır.

Alfa Yayınları: 1000 Soruda Aşk – Jenny Hare

Kadın erkek ilişkileri hakkında kitaplar denildiğinde sana bu önerileri sunabilirim. Belki birçoğu sana aradığın o muazzam ilişkiyi yakalama konusunda yardımcı olmasa bile en azından arayış yöntemlerini değiştirmene yardımcı olabilecektir. Eğer bu listede olması gerektiğini düşündüğün eserler varsa bunları yorum yaparak bana ulaştırmayı başarabilirsin.

Öne çıkarılan görsel Omario Brunelleschi tarafından tasarlanmıştır.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

4 Responses

 1. Tuğba dedi ki:

  Aşkım Kapışmak şimdiye kadar okuduğum kişisel gelişim konuda Türk yazarlar arasında en kaliteli, en sağlam tespitlere sahip kişidir. Özellikle Carpe Diem isimli kitabı bana yazarın birden çok alanda kültür sahibi olduğu ve bireysel anlamda bilgiyi nasıl işlemesi gerektiğini bilen biri olduğunu göstermişti. Onun bu şekilde bahsedilmesi çoğunlukla talk show tarzı programlara konuk olup bilgisini tam anlamıyla konuşturamamış olmasından ve sanki kitap reklamı yapmak için çıkmış gibi bir izlenim verilmesinden kaynaklı. Yapılan yoruma üzüldüm ve cevap vermek istedim. Listeden not aldığım ilgi çekici kitaplar oldu, elinize sağlık.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygı duyulacak bir başka yorum görmek güzel oldu. Ben her eleştiriye açığım. Konu hakkında bana iletmek istediğiniz kitap isimleri olursa bunları gözden geçirip listeye ekleyebilirim. Keyifli okumalar dilerim.

 2. ungiv dedi ki:

  çok baştan savma bir liste. aşkım kapışmak ile seda akgün ne zaman yazar oldu ki öneriliyor? kitap basmak mıdır yazar olmak? içerikler tırt. kendileri vırt. bir de bunu liste diye sunuyorsunuz ya, size de listenize de dırt.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Eleştirinize saygı duyuyorum. Bu iki ismin kendi kanaatinizce yazar olmadığını düşünebilirsiniz ama herkes sizinle aynı görüşte olacak diye bir kaide yok. Listede 10’u aşkın kitap bulunmakta ve siz 2 tanesini beğenmediğinizi belirterek tüm listeyi “işe yaramaz” olarak nitelendiriyorsunuz. Size bir önerim var, bu iki kitabın yerine gelebilecek bana 2-3 kitap önerin. Önerdiğiniz kitaplar gerçekten kaliteli ve konuyla ilgiliyse ben bunları gözden geçireyim ve gerekliyse listede değişiklik yapayım. Cevabınızı bekliyor olacağım, keyifli okumalar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...