Isla ve Mutlu Son (Stephanie Perkins)

Isla ve Mutlu Son, dostluk ve aşkın bir arada olduğu bir aşk hikayesini anlatır. Aşk kahramanlarımızı ansızın yakalar ama bu aşk sahip çıkılması kolay bir duygu değildir. Çünkü bu aşkın önünde aile sorunları ve gelecek kaygısı gibi gerçekçi sorunlar vardır. Aşkı henüz bulmuşken kahramanlarımız onu kaybetmek üzeredirler.

Isla ve Mutlu Son, Stephanie Perkins tarafından yazılmış bir genç yetişkin kitabıdır. Anna ve Fransız Öpücüğü serisinin üçüncü kitabı olma özelliğini taşıyan bu kitap orijinal dilinde Isla and the Happily Ever After adını taşımaktadır ve ilk kez 2014 yılında yayınlanmıştır. Aslı Tümerkan‘ın çevirisiyle Yabancı Yayınları tarafından 2016 yılında Türkçeye kazandırılmıştır.

Isla ve Mutlu Son

Aşk bir anda ortaya çıkar ve yaşadıkları şehri sarıp sarmalar. Aşkın son bulması bir aşk hikayesinin en acı sonu olabilir. Romantizme sımsıkı bağlı ama umutsuz kahramanımız Isla, kendisini karikatürler arasında kaybetmiş olan Josh‘a aşık olur. İlk kez tesadüfi bir biçimde karşılaşırlar, Isla’nın aradığı romantizm ve aşk çok uzak değildir. Yeni okul yılı bu aşkı bozabilecek en güçlü etkendir çünkü beraberinde gelecek kaygısı ve ailevi sorunlar gibi güçlü gerçeklikleri getirir.

Serinin son kitabı olmasının getirisiyle bu kitap, ilk iki kitabın aşk dolu kahramanları Anna ve Etienne ile Lola ve Cricket’i de okurlarla buluşturuyor.

Normal, Etkileyici ve Sevimli Aşk Hikayesi

Stephanie Perkins, Isla ve Mutlu Son kitabını bir seriye dahil etmiştir. Bu seri, serinin ilk kitabıyla aynı adı taşır; Anna ve Fransız Öpücüğü. Bu kitap da bir aşk hikayesidir. Sonra Lola ve Komşu Çocuk kitabı yayınlanır; bu kitap serinin ikinci kitabıdır. En son ise bu kitap çıkar. Orijinal dildeki yayınlar böyle olmasına rağmen Türkçe yayınlarda sadece Lola ve Komşu Çocuk kitabıyla bu kitap yer alır.

Yukarıda bahsettiğim durum yazarı tanımak açısından son derece sıkıntılı bir durumdur. Bir yazarın seri içerisinde gösterdiği ilk kitabı okumadan diğer kitaplarını anlamak, kurgusunu tanımlamak, betimlemeleri anlamlandırmak zorlayıcı olabilir. Umut ediyorum, bir okuyucu olarak böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

Kitabımıza geri dönecek olursak, hayatın gerçekleriyle boğuşan sevimli bir aşk hikayesini okuyorsunuz. Bunu ben normal olarak tanımlıyorum çünkü diğer türlüsü gerçekçilik dışına çıkıyor. Her şeyin çok iyi olduğu, hiçbir sorunun yaşanmadığı ve sürekli aşkın, tutkunun ve arzunun yer aldığı bir hikayeyi okumak ister misiniz? Şahsen isteyeceğinizi düşünmüyorum. Merak etmeyin bu kitap gerçekçilik ile aşk hikayesini çok güzel bütünleştirdiği için bu şekilde bir sıkıntıyla karşılaşmıyorsunuz.

Doğal bir aşk hikayesini okurken abartılardan uzak olduğunu rahatlıkla hissedebiliyorsunuz ama sanırım birazcık nasıl desem, kahramanların kayıtsız şartsız birbirlerine bağlı olması durumu can sıkıcı gelebiliyor. Hayatınızı bir kişiye bağlı olarak yaşamak isteyeceğinizden pek emin değilim ama kahramanlarımız bu şekilde bir görüntü ortaya çıkarıyorlar. Buna en büyük katkıyı hikayedeki aşkın kolayca başlaması sağlıyor olabilir. Isla ve Josh hiçbir zorlukla karşılaşmadan birbirlerine aşık oluyorlar ve olaylar daha sonradan gelişmeye başlıyor.

Gerçekçilik ile örtüşen bir aşk hikayesi okumak istiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Bu kitaptaki hikaye abartılı değil normal bir aşk hikayesidir. Bunu böyle kabul edip okursanız kitaptan çok daha fazla keyif alabilirsiniz. Isla ve Mutlu Son kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz? Kitaplarda yer alan aşk hikayeleri gerçekçi mi olmalı yoksa biraz daha toz pembe mi olmalıdır? Düşüncelerinizi yorum yaparak dile getirebilirsiniz. Ayrıca, yazımı faydalı bulduysanız lütfen arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...