İş hayatında tükenmişliği önlemek için 10 etkinlik

İ

İş hayatında tükenmişliği önlemek için çeşitli etkinlikler yapabilir ve stresten uzaklaşıp daha mutlu bir insan olabilirsiniz. Tükenmişlik son dönemlerde oldukça popüler olan bir psikolojik durumdur. Özellikle Meryem Uzerli’nin “tükenmişlik sendromu” yaşadığı haberleri çıkmaya başladığında insanlar tarafından daha çok fark edilmeye başlanmıştır. Son olarak bir başka oyuncu/sanatçı Elçin Sagu için benzer haberlerin yapılması bu psikolojik durumu çok daha popüler hale getirdi.

Tükenmişlik durumu farkında olmadığınız dönemlerden önce yaşadığınız bir psikolojik durum olabileceği gibi bugün de yaşadığınız bir durum olabilir. Bunun için birkaç kritik unsurunu göz önünde bulundurmalısınız. İşinizi yaparken zihinsel ve duygusal anlamda bitkinlik yaşıyorsanız, bununla birlikte iş performansınızdan memnun değilseniz tükenmişlik durumuyla karşı karşıya olabilirsiniz.

İş Hayatında Tükenmişliği Önlemek İçin Etkinlikler

Tükenmişlik durumuyla karşı karşıya olmanız işi gücü bırakmanızı gerektirmez çünkü birer insan olarak bu durumla hayatımızda birkaç kez karşı karşıya gelebiliriz. Bu gayet normal bir durumdur. Bizi huzursuz eden yeteri kadar iyi performans ortaya koyamıyor oluşumuzdur.

Yapıp yapabileceğimiz en büyük hata ise tükenmişlik psikolojisine girdiğimiz zaman zorlanarak dahi olsa yola devam etmeye çalışmaktır. Bu hatayı yapmadan bir adım geri çekilip biraz nefes alıp yola devam etmeyi düşünmeliyiz. Bu nedenle günlük iş çalışma saatlerinden geriye kalan kısım nefes almamız ve enerjimizi toplamamız için değerlendirmemiz gereken vakitlerdir.

Sosyal medyaya dalıp gitmek veya televizyon karşısında kanaldan kanala amaçsız bir biçimde dolaşmak yerine aşağıda yer alan etkinlikleri gerçekleştirmeye özen göstermeliyiz. Bu etkinlikler, iş hayatında tükenmişliği önlemek için size yardımcı olacaktır.

1. Arkadaşlarınızla Buluşun

Enerjinizi yeniden toparlamak istiyorsanız mutlaka arkadaşlarınızla vakit geçirmelisiniz. Arkadaşlarınızla sohbet etmek, birlikte maç izlemek, sinemaya gitmek ve buna benzer etkinliklerde bulunmak enerjinizi yenilemenize yardımcı olacaktır. Arkadaşlarınızla vakit geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. Bununla birlikte hepinizin nefes almaya ihtiyacının olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

2. Ailenizle Vakit Geçirin

Arkadaşlarınızla buluşma fırsatını elde edemediniz mi? Öyleyse ailenizle vakit geçirmeyi düşünün. Eşiniz, çocuklarınız, anne ve babanız veya diğer aile büyüklerinizle vakit geçirmek nefes almanızı ve keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Sık sık diğer kardeşlerinizi ziyaret etmeye çalışın. Ayrı semtlerde oturuyor olsanız bile üşenmeyin, yola çıkın ve onları ziyaret edin. Birbirine anlatacak bir şeyleriniz elbet olacaktır.

3. Hobi Geliştirin

Bağlama çalmak? Saz çalmak? Gitar çalmak? Flüt çalmak? Bunların hangisine kendinizi daha yakın hissediyorsunuz. Lütfen flüt çalmak demeyin. Onu belirli bir yeteneğe sahip olan birçoğumuz gerçekleştirebiliriz. Ancak daha kapsamlı, daha çok çalışma ve pratik gerektiren hobilere sahip olmak vaktimizi değerlendirmek için iyi birer hobi olabilir.

Rahmetli Neşet Ertaş kadar güçlü bir ozan olamayacak olabiliriz. Ama kendimizi geliştirmeye çalışmalıyız. Çünkü bu hobiler hem stresimizi azaltacak, hem enerjimizi toplamımıza yardımcı olacak, hem de eğlenceli vakit geçirmemizi sağlayacaktır.

“Bir okuyucu, ölmeden önce binlerce hayat yaşar. Hiç okumayan birisi ise sadece bir tane.” – George R. R. Martin

4. Kitap Okuyun

Okuyun. Bol bol okuyun. Kitap okumak en az masrafla gezintiye çıkmaktır. İhtiyacınız olan malzemeler bir okuma listesi ve rahat bir koltuk, sandalye veya yataktır. Kitapları okudukça farklı dünyalarda seyahat edebilirsiniz. Bir gün masalsız bir dünyada, bir gün bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir dünyada gezebilirsiniz.

Canınız neyi okumak istiyorsa onu okuyun. Kitaplar stresten uzaklaşmanızı sağlarken aynı zamanda beyninizin daha aktif bir biçimde çalışmasını sağlayacaktır. Ne okumanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Kitap tavsiyeleri veya kitap listeleri kategorilerine göz atarak belki aradığınızı bulabilirsiniz.

5. Günlük Tutun

İster sadece kendinizin okuyacağı bir günlük tutun, isterseniz blog dünyasına adım atın ve günlük şeklinde yazdığınız yazıları herkesle paylaşın. Günlük tutmak içinizde biriktirdiğiniz olumlu veya olumsuz her türlü duyguyu en iyi şekilde dışarı çıkarmanızı sağlayacak yöntemdir. Eğer işten geldikten sonra zihnen kendinizi rahatlatmak istiyorsanız günlük tutmayı düşünmelisiniz.

gunluk tutmanin faydalari nelerdir

6. Dışarı Çıkıp Dolaşın

Bazen temiz hava almanız gerekebilir. Aslında bazen değil her zaman temiz havaya ihtiyacınız vardır. İş hayatının koşuşturmasından bunu ihmal ediyor olabilirsiniz. Belki öğle araları istediğiniz kadar temiz bir hava almanızı sağlamıyor olabilir.

İşten geldikten sonra kendinizi dışarı atın. Evliyseniz mutlaka önce eve uğrayın, ardından dışarı çıkın. Nereye gitmek istiyorsunuz? Bir sahil kenarı olabilir. Manzarası iyi bir kafeterya olabilir. Akşam vakti gidilebilecek yeşilliklerle dolu bir park olabilir. Kendinizi nerede rahat hissedeceğinizi düşünüyorsanız oraya gidin.

7. Evcil Hayvan Besleyin

Bahçeli bir eve sahipseniz kedi veya köpek besleyebilirsiniz. Bu evcil hayvanlarla vakit geçirirken stresten son derece uzaklaşmış olursunuz. Kedi veya köpek besleyen kişiler genelde çok daha mutlu olurlar çünkü onlara arkadaşlık edecek birileri daima vardır.

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız yine kedi besleyebilirsiniz. Ancak çoğu ev hanımı dökülen kedi tüylerinden fazla hoşlanmayabilirler. Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız kuş, balık veya kaplumbağa beslemeyi düşünebilirsiniz. Balıkların suyun içinde süzülüşünü izlemek son derece rahatlatıcı bir etkinliktir.

“Müzik olmasaydı, hayat bir hata olurdu.” – Friedrich Nietzsche

8. Müzik Dinleyin

Müzik bir terapidir. O halde rahatlamak, stresten ve endişelerden uzaklaşmak için müzik dinlemeyi tercih edebilirsiniz. Favori parçalarınızın yer aldığı bir liste oluşturun ve kendinizi müziğin ritmine bırakın. Müzik ile rahatlamak istiyorsanız kendinizi biraz olsun arabesk tarzı müziklerden uzaklaştırmalısınız. Müzikle terapi yapmak istiyorsanız içinizi kıpır kıpır edecek bir şeyler dinlemelisiniz.

9. Egzersiz Yapın

Kum torbası dövmeye ne dersiniz? Yok ben uğraşamam diyorsanız farklı etkinlikler de yapabilirsiniz. Önemli olan sportif bir faaliyette bulunmaktır. Çünkü spor yaparken sağlığınızı korumaya çalışırsınız, endişelerinizi ve stresinizi bir kenara bırakırsınız ve en önemlisi ruh halinizi bitkin olmaktan çıkarıp mutlu hale dönüştürebilirsiniz.

Egzersiz yapmaya karar verirseniz mutlaka kendinizi fazla yormayacak egzersizler yapmaya özen gösterin.

10. Planlama Yapın

Tükenmişliğe yol açan en önemli etkenlerden birisi aynı anda birkaç işle uğraşmaya çalışmak ve zaman yönetiminde başarısız olmaktır. Bunların yaşanmasını istemiyorsanız işten geldikten sonra kısa bir vaktinizi yarın yapacaklarınızı listelemeye ayırmalısınız. Bir yapılacaklar listesi oluşturmak iş hayatında bitkinlik yaşamanıza engel olabilecek önemli bir adımdır.

Her şeyi denemiş olmanıza rağmen iş hayatınızda hala kendinizi bitkin ve tükenmiş hissediyorsanız artık farklı alternatiflere yönelmenizin zamanı gelmiş demektir. Birçok insan çalıştığı işte rahat olmasa bile bir şekilde mutlu olmayı başarmaktadır. İşinizi bırakmak istemiyorsanız onlardan fikir alabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek en iyi kişiler yakın arkadaşlarınız veya ailenizdeki bireylerdir. Kendinizi tükenmişliğin pençesine bırakmamalısınız. Kurtulmak ve hayatınızı iyi bir yöne doğru yönlendirmek için elinizden geleni yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...