İnternetten kitap okumak için 10 önemli platform

İnsanların aklında kitap okumayla ilgili belirli sorular vardır. Bu sorulardan en çok ön plana çıkan ise hiç kuşkusuz “internetten kitap nasıl okurum?” tarzı sorulardır. Bu sorunun masum bir soru olduğunu düşünebilirsiniz. Kısmen öyledir çünkü telif hakları konusunda bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Bugün ben bu masumluğu ele alarak sizleri yasal olarak (telif haklarına bağlı kalarak) ücretsiz roman okumanızı sağlayacak belirli projeler, hizmetler ve platformlarla tanıştıracağım.

Küresel anlamda geliştirilen belirli projeler ışığında insanların edebiyat klasikleri gibi romanları herhangi bir ücret ödemeden okumalarını sağlayacak adımlar atılmıştır. Bu adımların temelindeki düşünce kültürel eserleri insanlara herhangi bir koşul olmadan açık hale getirmek vardır. Küresel projeler olmaları nedeniyle birçok projenin veritabanı daha çok İngilizce dilindeki eserlere sahiptir.

İnternetten Kitap Okumak İçin 10 Platform

Bugün size tanıtacağım projeler için ihtiyacınız olan tüm gereksinimlere projelerin alt başlıklarında yer verilmiştir. Türkçe kaynak sıkıntısının yaşanması elbette benim de canımı sıkan bir durum ama bu konuda maalesef yapabileceğim çok bir şey yok. Projeleri seçerken projelerin büyüklüğüne ve olabildiğince Türkçe eser yoğunluğuna dikkat etmeye çalıştım. Bu projelerle tanıştıktan sonra birçok farklı avantaja sahip olabilirsiniz. Örneğin; yabancı dildeki eserleri okuyarak ikinci veya üçüncü dilinizi geliştirmeyi başarabilirsiniz.

1. Project Gutenberg

Project Gutenberg, 1971 yılında Michael Hart tarafından hayata geçirilmiş bir projedir. Projenin misyonu gayet açık bir biçimde ortaya konmuştur. “Elektronik kitapların oluşturulmasını ve dağıtılmasını teşvik etmek” gibi gayet anlaşılır bir misyona sahip olan proje en önemli atılımını 2002 yılında yapmıştır.

Project Gutenberg, 1971-2002 yılları arasında yavaş yavaş ilerleyen bir proje durumdayken, 2002 yılında kazandığı ivme koleksiyonunu güçlendirmiştir. 1971-2002 yılları arasında 5000 olan eser sayısı, 2002-2008 yılları arasında 25000 rakamına ulaşmıştır. Bugün ise koleksiyonun kapasitesi 50,000 rakamının üzerindedir. Birçok kişiye göre halihazırda dünyanın en büyük dijital kütüphanelerinden birisidir.

Project Gutenberg kullanıcılarına bir esere HTML, PDF, ePub, MOBI ve Plucker dosya biçimlerinde erişebilme olanağı sunmaktadır. Bu büyük dijital kütüphanenin içerisinde yer alan eserler kamu malı haline dönüşmüş eserleri kapsamaktadır. Çünkü kütüphanenin içerisinde yer alan eserlerin telif süresi dolmuştur.

 • Project Gutenberg’in sunduğu eserlerin büyük bir kısmı İngilizcedir. Bu nedenle kitapları okuyabilmek için orta-iyi derecede İngilizce bilmeniz gerekir.
 • Project Gutenberg arşivinde yer alan kitaplara ücretsiz bir biçimde erişebilirsiniz.

2. Scribd

 

Scribd, 2007 yılında üç kafadar Trip Adler, Jared Friedman ve Tikhon Bernstam tarafından hayata geçirilmiştir bir hizmettir. Scribd için birçok kişi “YouTube’un yazılısı” yorumu yapmaktadır. Bu yorum doğru bir yorumdur çünkü bu hizmetin temelinde kullanıcıların dosyaları yüklemesi ve bunların diğer üyeler tarafından site üzerinden görüntülenmesi vardır.

Scribd, arşivi oldukça geniş olan bir dijital kütüphanedir. Ancak en büyük dezavantajı hiç kuşkusuz ücretli üyelik yoluyla kitaplara erişilebilir olmasıdır.

 • Scribd ücretli bir servistir. Kitaplara ulaşmak istiyorsanız üyelik almalısınız. Üyelik aldıktan sonra dilediğiniz kitaba erişmeyi başarabilirsiniz.
 • Yayınlar arasında Türkçe kitaplar olsa bile çoğunluk İngilizce kitaplardan oluşmaktadır.

3. WikiBooks

 

WikiBooks, 2003 yılında Wikipedia’nın arkasındaki kuruluş Wikimedia Foundation tarafından hayata geçirilmiş bir projedir. Projenin sloganı “Özgür bir dünya için özgür kitaplar” şeklindedir. Türkçe kaynak açısından en fazla ön plana çıkan projelerin başında gelmektedir ve Türkçe olarak Vikikitap şeklinde anılmaktadır.

WikiBooks projesini birçok projeden ayıran en önemli özellik biraz daha bilimsel türde çalışmaları barındırmasıdır. Bir roman okumak istiyorsanız bu proje pek ilginizi çekmeyebilir ama bir ödev veya araştırma yapıyorsanız WikiBooks size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

 • WikiBooks hem İngilizce hem de Türkçe kaynaklara sahip bir projedir. Dijital kütüphaneler arasından en fazla Türkçe kaynak sunabilen projelerin başında gelmektedir.
 • WikiBooks daha çok bilimsel konularda kitapların olduğu bir projedir.

4. WattPad

 

WattPad, 2006 yılında Allen Lau ve Ivan Yuen tarafından hayata geçirilmiş bir hizmettir. Hizmetin en önemli yanı ise yeni yazarların keşfedilmesine olanak sağlayan yapısıdır. WattPad’in işleyişi mevcut kitapların yayınlanmasından çok insanların kendi kitaplarını yayınlayarak bir anlamda öz yayıncılık gerçekleştirmesidir.

WattPad’e üye olan bir kullanıcı kendi yazdığı makaleleri, kısa hikayeleri, romanları veya şiirleri yazarak bunları herkese açık bir biçimde paylaşabilir. Bu paylaşım onlara tanınma fırsatı sunar. Bununla birlikte, kullanıcılar veya yazar olmak isteyen kişiler düzenli olarak çalışmalarını güncelleyerek onları iyileştirebilirler.

WattPad’in Türkçe versiyonu bulunmaktadır. Fakat yoğun eleştirilere maruz kalmaktadır. Herkesin yazmaya çalışması veya herkesin kendini yazarak olarak görüyor olması gibi olumsuz eleştiriler sıkça yapılmaktadır. Buna rağmen WattPad üzerinden keşfedilmiş birçok yeni yazar bulunmaktadır. Örneğin, Merve Akıncı bu yazarlardan birisidir.

 • WattPad, insanların kendi hikayelerini veya romanlarını ücretsiz bir biçimde paylaşmasını sağlayan bir hizmettir. Yazar olma yeteneğinin olduğunu düşünen kişiler için kendilerini göstermelerine yardımcı olacak ideal bir platformdur.
 • WattPad yoğun olarak kurgusal kitapların bulunduğu bir hizmettir. İnternetten roman okumak istiyorsanız bu platformu mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 • Türkçe çalışmalar açısından hatırı sayılır miktarda çalışma bulunmaktadır. Tüm çalışmaların kısmen yeni yazarlar veya yazar olmaya çalışanlar tarafından oluşturulduğunu unutmamalısınız.

5. SmashWords

 

SmashWords, 2008 yılında Mark Coker tarafından hayata geçirilmiş bir hizmettir. SmashWords, bağımsız yayıncılar ve bağımsız yazarlar için bir e-kitap yayınlama servisidir. Tıpkı WattPad gibi öz yayıncılık yöntemiyle eserlerin yayınlandığı bir platformdur.

SmashWords’e üye olan bir kullanıcı kendi kitaplarını yazıp herkese açık bir biçimde paylaşmaktadır. Yeni yazarların kendini tanıtması ve bağımsız yazarlık yapmak isteyen kişilerin sıkça kullanıldığı bir servistir. Öz yayıncılık yapılan platformlar arasında en geniş e-kitap arşivine sahip hizmetlerden birisidir.

SmashWords’e üye olan bir kullanıcı yazdığı kitapları belirli ücret karşılığında satışa çıkarabilmektedir. Bu anlamda diğer birçok servisten ayrılan SmashWords, bağımsız yayıncıların ve bağımsız yazarların kendi kitaplarını satışa çıkartma imkanı sunmaktadır.

 • SmashWords, yazarların kendi kitaplarını ücretsiz veya ücretli bir biçimde yayınlamasına olanak sağlayan bir hizmettir.
 • SmashWords arşivinde yer alan e-kitapların türü bakımından çeşitli farklılıklar yer almaktadır. Sadece kurgusal kitaplar değil aynı zamanda kurgusal olmayan kitaplar da yayınlanmaktadır.
 • Türkçe çalışmalar açısından çok fazla verim elde edilemeyebilir. Bu nedenle orta-iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmanız durumunda burada yer alan kitaplardan daha verimli faydalanabilirsiniz.

6. Playster

 

Playster, 2014 yılında Philip Kazeer tarafından kurulmuş bir platformdur. Platform kısa sürede yaptığı önemli iş ortaklığı anlaşmalarıyla yayıncılık anlamında önemli bir yer haline gelmiştir. Playster; müzik, kitap, oyun ve film gibi çeşitli alanlarda dağıtım ve yayıncılık yapan bir platformdur.

Playster ücretli bir platformdur. Üyelikleri aylık olarak gerçekleştirilmektedir. Dileyen kullanıcılar tüm içerik türlerine göz atabilmek için en geniş üyelik paketini satın alabileceği gibi dileyenler tek bir içerik türüne özgü üyelik paketini satın alabilirler. Konumuz kitap olduğu için e-kitap içerik türündeki tüm arşive göz atmak isteyen kişiler aylık 7.5 dolar olan üyelik paketini almak durumundadırlar.

 • Playster, birçok ünlü yayıncı ile iş ortaklığı yaparak kısa süre içerisinde önemli büyüme kaydetmiştir. Ücretli abonelik tarzı üyelik sistemiyle içeriklerine erişim sunmaktadır.
 • İngilizce olarak yayınlanan en yeni eserlere erişmek, en yeni kitapları okumak istiyorsanız aylık ücreti karşılayarak bunu başarabilirsiniz. Yayınların büyük çoğunluğu İngilizce olduğu için orta-iyi derecede İngilizce bilmeniz gerekmektedir.

7. iBooks

 

iBooks, Apple tarafından 2010 yılında hizmete sunulmuş bir servistir. Daha önceleri Apple cihazlarında ön yüklü olarak gelmemekteydi ama bir süre sonra ön yüklü hale dönüştürülen bir uygulama oldu. Kullanımı ücretsiz olan bu servis sayesinde arşivde yer alan kitapları satın alabilir veya satın aldığınız diğer e-kitapları sorunsuz bir biçimde bu uygulama üzerinden okuyabilirsiniz.

Apple’ın her şeyi bir arada sunma politikasının bir meyvesi olan iBooks uygulaması, ABD dışında pek ses getirmese bile kullanışlı bir hizmettir. Tahmin edilebileceği gibi Türkçe kaynak sıkıntısı yer almaktadır ama İngilizce biliyorsanız faydalanacağınız milyonlarca kitap bulunmaktadır.

 • iBooks kullanımı ücretsiz bir servistir ama belirli kitapları okumak için onları satın almalı veya elinizde bulunan e-kitapları uygulamaya tanımlamalısınız.
 • Yayınların büyük çoğunluğu İngilizce olduğundan orta-iyi derecede İngilizce bilmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

8. Google Play Kitaplar

 

Google Play Kitaplar adından anlaşılabileceği üzere Google üyeliği ile kullanılabilecek bir ücretsiz servistir. Servisin kullanımı ücretsiz olsa bile arşivinde ücretsiz ve ücretli birçok e-kitap bulunmaktadır. Dilerseniz ücret ödeyerek son çıkan kitapları okuyabilir, dilerseniz ücretsiz kitapları takip ederek bunları okuyabilirsiniz.

Google’ın özellikle Android cihazlarını düşünerek sunduğu bu hizmet sayesinde tüm e-kitaplarınıza tek bir uygulama üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Diğer birçok servisin kaderinde olan sıkıntıyı bu servis de yaşamaktadır. Türkçe kaynaklar açısından çok verimli bir hizmet değildir.

 • Google Play Kitaplar kullanımı ücretsiz bir servistir. Aynı zamanda e-kitap arşivinde ücretsiz kitaplar yer almaktadır ama belirli kitapları okumak için onları satın almalısınız. Dilerseniz e-kitapları uygulamaya tanımlayarak uygulama üzerinden okuyabilirsiniz.
 • Yayınların büyük çoğunluğu İngilizce olduğundan orta-iyi derecede İngilizce bilginizin olması gerekmektedir.

9. Amazon Kindle

 

Amazon Kindle, dünyanın en büyük dijital e-kitap yayıncısı Amazon’un bir servisidir. Amazon Kindle aslında Amazon’un kitap satışı ve kitap mağazacılığı departmanına verdiği isimdir. Amazon, çeşitli farklı cihazlarda kullanılması için uygulamalar geliştirmiş ve Amazon üzerinden satın alınan kitapların okunmasını kolaylaştırma yoluna gitmiştir.

Daha önce yayınlamış olduğum Kindle for Android ile ilgili yazımda daha detaylı bilgi edinebileceğiniz bu servis, belirli e-kitapları ücretsiz olarak sunmaktadır. Ayrıca arkadaşlarınızdan kitap ödünç alabilir veya onlara kitap ödünç verebilirsiniz.

 • Amazon Kindle, dünyanın en büyük dijital yayıncısı Amazon’un bir servisi olduğundan kitap koleksiyonu oldukça geniştir. Size sunulan ücretsiz kitapları okuyabileceğiniz gibi dilerseniz Amazon’dan aldığınız veya farklı yerlerden satın aldığınız e-kitapları buradan okuyabilirsiniz.
 • Yayınların büyük çoğunluğu İngilizce olarak sunulduğundan orta-iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmalısınız.

10. Hiperkitap

 

Hiperkitap, Hiperlink tarafından geliştirilmiştir ve Türkiye’nin en önemli e-kitap veritabanı projelerinden birisidir. Her geçen gün e-kitap arşivini genişletmektedir. Genel olarak akademik kaynakların bulunduğu ama bunun yanında kurgusal yayınların da yer aldığı kitap servisi sayesinde Türkçe e-kitaplara erişebilir ve bunları okuyabilirsiniz.

Hiperkitap, Ebsco ile yapılan anlaşma ile bu platform üzerinden erişime açılmıştır. Her geçen gün arşivi büyüyen hizmet akademisyenler ve öğrenciler tarafından ilgi görmektedir.

 • Ebsco üzerinden erişim sağlandığından üyelik gerektirmektedir. Türkçe kaynaklara erişim için ideal bir veritabanı olarak ön plana çıkmaktadır.
 • Özgün bir proje olarak yola çıkmasına rağmen erişim için harici bir platformun kullanılmasını gerektirmesi olumsuz eleştirilerle karşılaşılmasına neden olmuştur.

İnternet üzerinden kitap okumak ve bunu ücretsiz olarak yapmak isteyenlerin büyük sıkıntılar yaşadığı doğrudur. Ancak romanlar gibi kurgusal kitaplara erişmek, yeni yazarlarla tanışmak veya kitapları oldukça ucuza almanızı sağlayacak pek çok e-kitap servisi bulunmaktadır. Bunları kullanarak internetten kitap okuyabilirsiniz.Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini “Bilgi ve Belge Yönetimi” bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir