İnsan zayıflamak için ne yapmalı?

insan zayıflamak için ne yapmalı

Zayıflamak için neler yapmalı? Kısmen cevabı belli olan bu soru bazen çok karmaşık bir hal alabilir. Kilo vermek kararlılık ve motivasyon gerektiren bir iştir. Motivasyonunu yüksek tutarak kilo verip zayıflamak için neler yapman gerektiğini biliyor musun?

Zayıflamak insanın yeterli kararlılığı gösteremediği hedefler arasındadır. Zayıflamak, tıpkı daha fazla kitap okumak, daha az harcama yapmak gibi başlayıp sonuç elde etmeyi beklemeden vazgeçilen bir hedeftir. Zayıflamak için yola çıkacaksan hedefine bağlı kalmak için yeterli motivasyona sahip olmalısın.

Zayıflamak için ne yapmalı?

Zayıflama konusu hayatın pek çok dönemlerinde insanların ilgisini çeken bir konudur. Ancak ortalama bir şey söylemem gerekirse insanların gençlik dönemlerinde çok daha önemli bir konudur. Genç insanlar sağlıklı hayat kapısını aralayacak anahtarın iyi görünümden geçtiğini düşünürler.

Peki bu doğru mudur? Sadece görünüm değil sağlık ön plana çıkarıldığında elbette doğrudur. Zayıflamak için bir şeyler yapmak istiyorsan ve bunu sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmek istiyorsan diyete başlamadan önce mutlaka hayatını güzelleştirmek için çaba göstermelisin.

Zayıflama aşamalarını önemseyin

İnsanların aklında zayıflama denildiğinde sadece kilo vermek gibi bir algı bulunur. Zayıflamak her ne kadar görünürde bu olsa bile yola çıkmadan önce hazırlıkların iyi yapılması gerekir. Öncelikle zayıflama adımlarını uygulamak için (bu yazının genel konusu değil) metabolizma türü, yeterli sıvı tüketimi ve sağlıklı beslenme planı, kalori tüketimi ve fiziksel antrenman konusunda bilgi sahibi olman gerekir.

 1. Metabolizma türü her insanın alınan gıdayı ve besini tüketme biçimini simgeler. Her insanın gıda ve besin tüketme biçimi farklıdır. Bir diyetisyene gittiğin zaman sana yapılacak olan ilk test bu olacaktır.
 2. Sağlıklı beslenme planı metabolizma türüne göre farklılık gösterir. Bu nedenle “kesinlikle şunu yemelisin” diye net bir şey söylemek mümkün değildir. Protein ağırlıklı metabolizmaya sahip olanlar “proteini fazla gıdalar” tüketmelidirler. Yeterli sıvı tüketilmesi ise asla unutulmamalıdır.
 3. Kalori tüketimi gün içerisinde alman gereken kalori miktarıyla ilgilidir. Bunun için günlük kalori ihtiyacını öğrenmek için hesaplama yapmalısın. Örneğin, protein ağırlıklı metabolizmaya sahipsen günde minimum 2000 kalori tüketmen gerekiyorsa bunun 1200 kalorisi proteinden oluşmalıdır.
 4. Fiziksel antrenman en çok enerjiye ihtiyaç duyacağın kısımdır. Programa uymak koşuluyla yapacağın fiziksel antrenman sayesinde yeterli miktarda karbonhidrat ve yağ yakmayı başarabilirsin.

Neden zayıflamak istiyorsun?

Neden zayıflamak istediğini net bir biçimde belirlemen gerekir. Zayıflama nedenlerini bir yere not etmelisin çünkü bu nedenlere göz attıkça zayıflamak için daha istikrarlı bir biçimde ilerleyebilir ve motivasyonunu daha yüksek tutabilirsin.

Bunları her gün okuyarak tekrar etmelisin. Zayıflama hedefin güzel görünmekten genç kalmaya kadar ne olursa olsun her şeyi yazmalısın. İnsanların büyük bir bölümü doktor tavsiyesi sonrası zayıflama yoluna giderler. Buna rağmen zayıflama arzusu içten geldiği zaman insan bu konuda daha başarılı olurlar.

Beklentilerin gerçekçi mi?

Zayıflama yani kilo verme beklentilerin konusunda gerçekçi olmalısın. Haftada 3-4 kilo vermek gibi bir hedef koyarsan sağlığını ciddi tehlikeye sokarsın. Genel olarak ideal miktar haftada maksimum 1 kilo vermektir. Bunun üzerine çıkmaya bırakmak bitkin bir vücuda ve ruh haline sahip olmak anlamına gelir.

Beklentilerini yüksek tutup hedeflerini onlarla doğru orantılı olarak belirlemen durumunda çok büyük hayal kırıklığı yaşarsın. Mevcut kilonu hesaba katarak %10 oranında zayıflamak kendini kilolu hisseden her insan için yeterlidir. Örneğin, 80 kilo birisi 8 kilo vererek sağlıklı bir vücuda kavuşmuş olabilir.

Elde edilen sonuca odaklanın

Zayıflama hedefiyle yola çıkıp bir türlü belirlediğin zirve noktasına gelemiyorsan endişe etmeni gerektiren bir durum söz konusu değildir. Zayıflama hedefiyle yola çıkıp bu durumla karşılaşan çok fazla insan vardır. Bu nedenle elde etmek istediğin sonuca değil elde ettiğin sonuca odaklanmalısın.

Önemli olan zayıflamak için ortaya koyacağın çabanın değeridir. Bu değerin yüksek olmasını sağlamak istiyorsan ölçülebilir adımlar atman gerekir. Örneğin, haftanın beş günü 30 dakika yürüyüş yapmak ölçülebilir ve akıllıca bir zayıflama adımıdır.

Zayıflama planın yaşam stiline uygun mu?

Zayıflama konusunda plan yapıp ona bağlı kalma sorunu yaşayan her insanın önündeki en önemli engel budur. Zayıflamak istiyorsan yaşam stiline uygun bir plan ortaya koymalısın. Bu açıdan özellikle uzun vadede bağlı kalınması zor olan diyet yöntemlerinden uzak durman yerinde olacaktır.

Buradan uzun vadeli diyet programlarının tümünden uzak durman gerektiği sonucu çıkarmamalısın. Aksine, uygulanabilir olan uzun vadeli diyet programlarına bağlı kalmalısın. Kalori alımını azaltmak, porsiyonları küçültmek, meyve tüketimini artırmak başarılı planların en önemli parçalarıdır.

Zayıflama günlüğü oluşturun

Zayıflamak için bir yola çıktıysan her zaman gelişimini takip etmen gerekir. Motivasyonun iyi olduğu zaman bu konuda çok daha başarılı olabilirsin. Motivasyonunu yüksek tutmak için sadece “gereksiz” gıdalardan uzak durmak yeterli değildir.

Motivasyon için yapabileceğin en iyi şey bir zayıflama günlüğü oluşturmaktır. Her gün yediklerini kalorileri ile birlikte not ederek gün içerisinde ne kadar kalori tükettiğini görebilirsin. Her hafta sonu sahip olduğun kilodan söz ederek gelişimini takip etmeyi başarabilirsin.

Başarıyı kutlamayı ihmal etmeyin

Kilo vermek oldukça zor bir iştir. Bunu başardığında kendini ödüllendirmeyi düşünmelisin. Tabi öncelikle elde ettiğin başarıyı başkalarıyla paylaşman gereklidir. Bu paylaşımı arkadaşlarınla yapabilir ve onların desteğiyle daha fazlasını yapabilme isteğine sahip olabilirsin.

Başarıyı kutlamak için neler yapabileceğin ise tamamen sana kalmış. Belki daha iyi spor yapabilmek için yeni bir spor ayakkabı almayı düşünebilirsin. Belki daha lezzetli yemekler yapabilmek için yeni bir yemek seti alabilirsin. En olmadı kendine bir kahve pişirme makinesi hediye edebilirsin.

Etrafında sana destek olan birileri var mı?

Zayıflamak için gerekli motivasyona sahip olmanın en kolay yollarından birisi seni bu konuda destekleyecek insanların varlığıdır. Etrafında bu tür insanların olması son derece önemlidir. Kilo verdikçe seni destekleyecek insanlara bundan söz etmek iyi bir fikir olabilir.

Sosyal anlamda ne kadar güçlü desteğe sahip olursan zayıflamak için bir o kadar fazla motivasyona sahip olursun. Bu desteği sadece ailenden veya sevgilinden almaya çalışmamalısın. Bunun için bir adım uzakta yer alan arkadaşlarından destek alman çok daha iyidir.

Birilerine söz vermelisin

Zayıflama hedefine ulaşabilmek için birilerine söz verirsen yani bir taahhütte bulunursan onu yerine getirmek için ortaya koyacağın çaba çok daha fazla olur. Bunu durumu kendi kendini harekete geçirici mesaj olarak algılayabilirsin.

Bir hedef belirleyip bundan başkasına bahsederek onu yerine getirmek güvenilir biri olduğunun göstergesi olacaktır. İnsanların gözünde itibarın çok daha fazla olacaktır. Hedeflerini insanlarla paylaşırsan zayıflamak için ortaya koyacağın mücadelede daha savaşçı bir ruha sahip olabilirsin.

Olumlu düşünmelisin

Bu sadece kilo vermek veya zayıflamak için geçerli bir durum değildir. Hedefin ne olursa olsun onları yerine getirme konusunda yeteri kadar olumlu düşünceye sahip olursan başarılı olma olasılığın çok daha yüksektir. Her ne kadar olumlu düşünmek iyi olsa bile hayalci davranmayı karıştırmamalısın.

Her zaman zihinsel olarak hedeflerine bağlı kalmalısın. Zihinsel odaklanma veya zihinsel bağlılık zayıflamak için ortaya koyduğun hedefi daha net görmeni ve bu yolculukta önüne çıkabilecek engelleri önceden fark etmeni sağlar.

Engellere dikkat etmelisin

Zayıflamak için müthiş bir motivasyonla yola çıkabilirsin ancak her gün karşına çıkabilecek stres odaklı engeller olduğunu unutmamalısın. Bu engelleri ortadan kaldırabilmek için mutlaka bir plan oluşturmalısın. Bu planın içerisinde bazen belirsizliklerin içinden gelecek davetsiz misafirler olacaktır.

Zayıflamak için göstereceğin çabada sana en büyük sorunu elbette stres çıkaracaktır. Stresi yenmek için yapabileceğin çok fazla şey vardır. Genel olarak egzersiz yapmak, duş almak, dışarı çıkıp hava almak, arkadaşlarınla sohbet etmek ve bu konuda yardım almak içine yarayacaktır.

Mükemmel olmaya çalışmamalısın

Zayıflamak için yola çıkıyorsan mükemmel olmaya ihtiyacın yok demektir. “Ya hep ya hiç” gibi bir anlayışa sahip olmamalısın. Bu konuda aşırı sınırlayıcı davranırsan belirlemiş olduğun günlük kalori hedefine asla ulaşamazsın.

Eğer günün birinde alman gereken kalori miktarından daha fazla kalori aldıysan kendini suçlamamalısın. Zaman zaman bu tür durumlar olacaktır. Doğum günleri, misafirlikler, düğünler gibi çeşitli etkinliklerin olduğu günlerde belirlediğin limiti aşarsan kendini affetmeyi bilmelisin.

Kendinle barışık mısın?

Bu konuda artık anlayışını değiştirmen gerektiğini bilmelisin. Daha iyi bir görünüme sahip olmak için zayıflamak isteyebilirsin. Ancak, kendinle barışık olmazsan yani vücudundan nefret etme yoluna gidersen zayıflama sürecinin çok daha uzun olacağını bilmelisin.

Kendinle barışık olmanın en kolay yollarından birisi hiç kuşkusuz kendini başkalarıyla kıyaslamaya son vermektir. Sevdiğin kıyafetleri giymelisin. Vücudunun yapabileceği egzersizleri yapmaya çalışmalısın. Böylece kendini kendinle barışık olmayı bir nebze olsun başarabilirsin.

Düzenli egzersiz yapmalısın

Fiziksel egzersiz yapmadan kilo vereceğini düşünüyorsan belirli bir yere kadar haklı olduğunu söyleyebilirim. Ancak bir noktadan sonra bu olabildiğince zorlanırsın. Kalori yakarak zayıflama hedefinde emin adımlarla ilerleyebilirsin. Bunun en önemli yolu ise elbette düzenli egzersiz yapmaktır.

Egzersizleri hayatının bir parçası haline getirmek istiyorsan iki noktaya dikkat etmelisin. İlki sevdiğin egzersizler yapmaktır. Örneğin, ağırlık kaldırmaktan hoşlanmıyorsan bunu yapmamalısın. İkincisi ise rahat bir ortamda çalışmaktır. Örneğin, havalandırması kötü bir spor salonuna gitmemelisin.

Zayıfladıktan sonra nelere dikkat etmeli?

Zayıflamak için çaba göstermek ve sonunda sonuç elde etmek gerçekten çok büyük bir başarıdır. Ancak her şeyin bununla sınırlı olduğunu düşünmemelisin. Zayıfladıktan sonra formunu korumaya özen göstermen gerekir. Aksi taktirde zayıflamak için gösterdiğin tüm çaban boşa gidecektir.

Azı düşünmelisin

Zayıfladıktan sonra bir daha kilo almak istemiyorsan artık azı düşünmen gerekir. Fazla kilolu olan insanlar bir gıdanın tadına bakmak için yola çıkarlar ve onu gıdayı tüketince mutlu olurlar. Sonucunda fazla yedikleri içi kilo almaya mahkum kalırlar.

Sen ise bu düşünceden uzak kalmalısın. Az yemelisin. Bir parça tatlı yediğin zaman onun sunduğu mutluluk hissini değil midende oluşturduğu hissi düşünmelisin. İhtiyacın olduğu kadarını yemeli ve fazlasından kaçınmalısın. Bunu yapmazsan eski haline dönmen çok kısa süre içerisinde gerçekleşir.

Sosyalleşirken dikkatli olmalısın

Sosyallik her insanın ihtiyaç duyduğu durumlardan biridir. Genel olarak insanlar anlaşabildikleri, çoğunlukla aynı düşünceye sahip oldukları kişilerle gezip eğlenmek isterler. Peki aynı durum benzer kilo ve vücut yapısı için geçerli midir?

Kısmen bunun geçerli olduğunu söylemek mümkündür. Artık yediklerine içtiklerine dikkat ediyorsan sana bu konuda saygı gösterecek kişilerle gezip eğlenmelisin. Tam tersini yaparsan kısa süre içerisinde raydan çıkıp eskisi gibi şişman birisi olabilirsin.

Adil davranmalısın

Zayıflamak için ortaya koyduğun çabayı zaman zaman tekrar düşünmelisin. 6 ay içerisinde 10 kilo vermiş olabilirsin. Bu senin için büyük bir başarıdır. Hedefin 15 kilo ise bir 6 ayı daha gözden çıkarmalısın. Asla geri adım atmamalısın ve geriye dönmek gibi bir hata yapmamalısın.

Zayıflamak için çaba gösteren insanlar tek bir hata yaptıklarında her şeyin bittiğine inanırlar. Bir gün oturup iki parça baklava yemek yerine dört parça baklava yiyen bir insan her şeyin bittiğini düşünebilir. Benzer duruma geldiğinde kendine adil davranmalı ve geriye dönmek yerine yoluna devam etmelisin.

Her şeyin bir anda düzelmeyeceğini bilmelisin

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak elbette önemlidir. Hayatını olumlu yönde değiştirir ama hayatındaki her şeyi tamamen olumlu yapmayacağını bilmelisin. İş yerinde hala problemler yaşayabilirsin, psikolojik olarak hala belirli sorunlara sahip olabilirsin.

Bazı insanların en büyük hatası sağlıklı beslenme alışkanlığına ve sağlıklı bir vücuda sahip olunca her şeyin düzeleceğini düşünmeleridir. Bu hataya düşersen en ufak bir olumsuzlukta tekrar eskisi gibi mutluluğu gıdalarda arayabilirsin. Bu seni tekrardan eski günlere, obur haline geri döndürür.

Sadece acıktığında bir şeyler yemelisin

Mesajın gayet net olduğunu düşünüyorum ama biraz detay vereyim. Şekerli gıdalar tükettiğin zaman enerji seviyende dalgalanmalar başlar. Hiçbir şey yapmasan bile kendi kendine daha fazla şeker ihtiyacı duyarsın. Bu nedenle proteinli ve iyi karbonhidratlı gıdalar tüketmeye çalışmalısın.

Sebzeler, meyveler, baklagiller protein olarak beslenme konusunda sana yardımcı olacak gıdalardır. Bir doktorun gözetiminde diyetini gerçekleştirmeyi tercih ettiysen o zaten gerekli olan yönlendirmeleri yapacaktır. Onun yönlendirmelerine uymalı ve sadece acıkınca gıda tüketmeye çalışmalısın.

Zayıflamaya yardımcı olacak alışkanlıklar nelerdir?

Zayıflamak istediğinde birbirinden farklı kötü tavsiyelerle karşı karşıya kalabilirsin. Özellikle bir sonraki başlıkta değineceğim kilo vermekle ilgili şehir efsanelerinden bazılarını defalarca duymuş olabilirsin. Kilo verip sağlıklı bir vücuda kavuşmak istiyorsan aynı zamanda sağlıklı alışkanlıklara sahip olmalısın.

Yeterli ve düzenli uykuya bağlı kalın

Uykusuz kaldığın zaman irade gücü açısından çok ciddi sıkıntılar yaşarsın. Hormonların davranışlarını olumsuz yönde etkilemeye başlar çünkü strese yol açan hormonlar çok daha hareketli olurlar. Uykunu almayı başardığın zaman buna engel olabilirsin.

Gece uykusunun yerini hiçbir şeyin tutmayacağını bilmelisin. Yeterli uyku kişiden kişiye değişiklik gösterse bile ideal uyku süresinin 7-9 saat arası olduğu belirtilir. Bu saat aralığında kendini iyi hissettiğin zamanı bulmalı ve düzenli uyku alışkanlığı geliştirmeye çalışmalısın.

Porsiyonlara mutlaka dikkat edin

Kilo verip zayıflamak için yemek yerken porsiyonlara aşırı dikkat etmelisin. Ortalama bir yemek tabağının tamamını aynı gıdalarla doldurmaktan kaçınmalısın. Sağlıklı beslenmek için danıştığın uzman neyi öneriyorsa onu tüketmen gerekir.

Bu konuda genel olarak önerilen bir yemek tabağının üç parçaya bölünmesidir. Tabağın yarısını sebzelerle, diğer yarısının yarısını yüksek lifli tam tahıllı ekmekle geriye kalan kısmını ise yağsız proteinlerle doldurmalısın. Bu yaklaşımın sürekli kalori saymaktan çok daha etkili olduğu söylenir.

Kalorileri çok fazla kafaya takmayın

Zayıflamak için yola çıktığında sürekli kalorilerle uğraşırsan beslenme verimliliğini düşünürsün. Çünkü bazı gıdalar kalori açısından düşük olsalar bile çok daha fazla besin kaynağı sunabilme niteliğine sahiptirler. Bu durumda protein açısından zengin olan gıdayı tüketme alışkanlığına sahip olman gerekir.

İnsanların en büyük hatası yemeyi azalttıkları zaman hemen kilo vereceklerini düşünmesidir. Spor yapıyorsan tam tersini düşünmen gerekir. Vücudun her zaman besin kaynağına ihtiyaç duyar. Vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarının altına indiğinde metabolizmanı bozmuş olacağını bilmelisin.

Düzenli olarak meyve ve sebze tüketin

Bir yandan zayıflarken diğer yandan vücudunun sağlıklı kalmasını istiyorsan yapman gereken bol bol meyve ve sebze tüketmektir. Bu gıdalar besin kaynağı açısından oldukça zengin oldukları için sağlıklı kalmanı sağlarlar. Yüksek kalorili gıdalar yerine mutlaka meyve ve sebze tüketmeye çalışmalısın.

Ne kadar az meyve ve sebze tüketirsen bir o kadar fazla sağlıksız beslenmiş olursun. Artık meyve ve sebzeler hayatının bir parçası olmak zorundadır. Düzenli olarak meyve ve sebze tüketerek zayıflamak için verimli bir alışkanlığa sahip olabilirsin.

Atıştırırken dikkatli olmalısın

Zayıflamak için yola çıkmış insanların yaptıkları en büyük hatalardan birisi atıştırma konusunda yanlış yaklaşımlara sahip olmaktır. Atıştırmak tamamen sağlıksız bir şey değildir. Bunu sağlıksız yapan insanların kendisidir.

Acıktığında bir şeyler atıştırmak istersen şeker olan gıdalardan olabildiğince uzak durmalısın. Lifli ve proteinli gıdalar tüketmeye çalışmalısın. Diğer taraftan sodyum açısından düşük olan gıdalara yönelmek atıştırma öğünleri için iyi bir tercih olabilecektir.

Açlık hissinin tadını çıkarmalısın

Bunun biraz garip gözüktüğünün farkındayım. Aslında her insan açlığa karşı duyarlı bir şekilde dünyaya gelir. Bazıları zaman içerisinde bu becerilerini yitirir. Gerçekten açsan evet bir şeyler yemelisin ancak gerçekten aç değilsen hissettiğin açlık hissinin düzeyini bilmen gerekir.

Belirli bir düzende az ama öz gıda tüketimi gerçekleştirdiğin zaman yavaş yavaş acıkmaya başladığını hissedeceğin çok an olacaktır. Özellikle diyetine başladığın ilk günlerde bunu fark edersin. Bu tür durumlarda hemen karnını doyurmaya çalışmak yerine gerçekten aç olduğun anı beklemelisin.

Su tüketimini asla ihmal etmeyin

Susuz kalmak zaman zaman acıkma hissi sunan bir durumdur. Acıktığını hissettiğin zamanlarda aslında susamış olabilirsin. Bu nedenle genellikle uzmanlar yemek yemeye başlamadan önce bir bardak su içilmesini önerirler. Çünkü su gereğinden fazla yemeni engelleyen bir faktördür.

Gün içerisinde mutlaka yeterli miktarda su içmeyi ihmal etmemelisin. Tüketmen gereken su miktarının formülü oldukça basittir. Vücut ağırlığının üçte birini baz alıp bu miktarı 10’a bölerek kaç litre su tüketmen gerektiğini bulabilirsin. Örneğin, 90 kg. olan bir insan günlük yaklaşık 3 litre su tüketmelidir.

Yüksek kalorili sıvılara dikkat etmelisin

Zayıflamak istiyorsan yediğin kadar içtiğine de dikkat etmen gerekir. Kahve tüketmek bu konuda en garanti çözümdür ancak şekerli olan ürünlere yönelmek bu çözümü garanti olmaktan çıkarır. Bununla birlikte meyve suyu, kokteyl gibi içerikler şeker içerdikleri için aldığın kalori miktarına zirve yaptırabilir.

Benzer durumu alkol tüketimi için söylemek mümkündür. Zayıflamak için çok ciddi bir biçimde yoluna devam ediyorsan ama alkol tüketimini frenlemeyi başaramazsan tüm çaban boşa gidecektir. Hayatını güzelleştirmek istiyorsan önce hayatında gerekli olan dengeyi yakalaman gerekir.

Zayıflamaya yönelik şehir efsaneleri nelerdir?

Zayıflamak söz konusu olduğunda birbirinden farklı şehir efsaneleriyle karşılaşırsın. Bu önerilerin büyük bir kısmı işe yaramaktan öte zaman kaybından başka bir şey değildir. Bu şehir efsanelerini duyduğun zaman hemen kaçmanın bir yolunu bulmalısın çünkü bunların doğruluk payı yoktur.

Sadece belirli bölgenin inceltilmesi

Vücutta yer alan her yağı dilediğin zaman kestirip atamazsın. Yağ yağmak istediğin zaman belirli bir bölgeyi seçemezsin. Antrenman yaparken belirli alanları seçme şansın vardır ancak yağ yakacağın net noktayı seçme şansın yoktur.

Vücudu bir bütün olarak ele almalısın. Zayıflamaya çalışırken kaybettiğin kilolar genelden eksilir. Sağlıklı beslenerek ve spor yaparak bunun üstesinden gelebilirsin ama fazlalıklardan kurtulmak istediğin bölgeleri nokta atışı yaparak seçemezsin.

Moda diyetlerinin işe yaraması

Moda diyetler belirli bir dönem adını duyuran ve daha sonra unutulup giden diyetlerdir. Bu diyetlerin genel özelliği kısa vadede işe yaraması ama uzun vadede çözüm olmaktan uzak olmalarıdır. Bunun sebebi ise insanlara uzun vadede yapacakları bir plan sunmadan oluşturulmalıdır.

Bu diyetleri hızlı çözüm olarak görmemelisin. Moda diyetleri uygulamaya başladıktan sonra bir süre sonra kesinlikle kilo verirsin ama kendine bir yemek yeme planı oluşturmaya çalışmadığın için eski alışkanlıklarına geri döner ve verdiğin kiloyu geri almaya başlarsın.

Kardiyonun kilo vermede eşsiz olması

İnsanların bir kısmı kilo verme konusunda akşam yapılacak bir saatlik koşunun ağırlık kaldırmaktan çok daha iyi bir çözüm olduğunu düşünürler. Bu gerçeği yansıtmaz. Kardiyo kilo vermek için önemli olsa bile güç antrenmanı yapıp kas geliştirmek çok daha etkili bir çözümdür.

Bunun sebebi vücudun dinlenme kısmında daha fazla yağ yakabilme özelliğine sahip olmasıdır. Vücudunda ne kadar fazla kas varsa vücudun dinlenme aşamasında bir o kadar fazla yağ yakar. Üstelik kaslar metabolizmanın sadece antrenman sonrasında değil gün boyu hızlı olmasını sağlarlar.

Diyet planlarının evrensel olması

Benim işime yarayan bir diyetin hemen senin için de işe yarayacağını düşünmemelisin. Bu çok büyük bir hata olur çünkü yazının ilk kısımlarında belirttiğim gibi herkesin metabolizma türü farklıdır. Bu farklılığa saygı göstererek kendin için uygun olan diyet için bir beslenme uzmanından yardım almalısın.

Her insanın vücudu farklı şekilde çalışır. Tüm bunları tek başına keşfedebilmen pek mümkün değildir. Kilo vermek için arkadaşlarından öneriler almak iyi bir fikirdir. Ancak arkadaşının net sonuç aldığı diyetlerden senin net sonuç elde etmen mümkün olmayabilir.

Gece bir şeyler yemenin kötü olması

Bu düşünce hemen hemen herkeste vardır. Yatmadan önce bir şeyler yemenin kilo aldırdığı inancı hakimdir. Öğün atlamamak için yemeği çok gece bırakmamaya çalışmak iyi bir fikir olabilir ama öğün atlamak zorunda kaldığında sabaha kadar aç kalmak kendine eziyetten başka bir şey değildir.

Gece hemen yatmadan önce bir şeyler yemek elbette doğru değildir. Çünkü miden dolu bir biçimde yatarsan uykun bölünür ve kendini aç hissetmeye başlarsın. Ancak yatmadan birkaç saat önce açsan ve o gün öğün atlamak zorunda kalmışsan hafif bir şeyler yiyerek karının doyurmalısın.

Ufak kaçamakların zararlı olması

Diyet yaparken tatlıdan bir parça fazla yemenin çok büyük bir hata olduğunu söyleyen çok insan olduğunu görebilirsin. Abartıya yer yoktur çünkü her hafta kendine böyle bir kaçamak fırsatı bırakmalısın. Aksi taktirde yapacağın diyetin hiçbir eğlenceli kısmı kalmayacaktır.

Arkadaşlarınla pizza yemeye gideceksen “ben diyet yapıyorum yiyemem” diye bir düşünceye sahip olmamalısın. O pizzadan yemelisin ama maksimum iki dilim ile sınırlı bırakmalısın. Bu senin için ufak bir kaçamaktır. Bunu haftada en az bir kez yapabilirsin ama fazlasını düşünmemelisin.

Zorlu antrenman programının gerekli olması

Zayıflamak için çaba göstereceksen elbette spor yapmalısın ama aşırıya kaçmanın pek anlamı yoktur. Vücudunun dengesini bozacak ve onu yetersiz bırakacak sporlarla uğraşırsan kendini sakat bırakman söz konusu olabilir. Üstelik kilo vermek isterken metabolizmanın çökmesine neden olabilirsin.

Zayıflamak adına spor yapacaksan başlangıçta mutlaka ısınmaya çalışmalısın. İlk bir veya iki hafta hazırlık adımları atmalısın. Daha sonra kardiyo, güç antrenmanı ve esneklik çalışmaları gibi çeşitli çalışma biçimlerini dengeli bir şekilde programına dahil etmelisin. Böylece hedefine ulaşabilirsin.

Kilo vermek için vejetaryen olunması

Vejetaryenliği seçince hemen kilo vereceğini düşünen çok fazla kişi vardır. Bu düşünce yanlıştır çünkü hiç et yemeden dahi kilo almak mümkündür. Çünkü yediğine içtiğine dikkat etmediğin zaman vejetaryen olmanın bir esprisi yoktur. Sadece yediğin gıdaları değiştirerek yoluna devam etmiş olursun.

Vejetaryen olduğunda sadece et ürünlerinden uzak durursun. Hazır cipsler, sandviçler ve diğer sağlıksız gıdaların hemen hemen hepsini tüketmeye devam etmen mümkündür. Eğer beslenme alışkanlığını sağlıklı yöne doğru çevirmeyi başaramazsan kilo vermekten ziyade kilo almaya devam edebilirsin.

Spor yapmanın hızlı acıkmaya neden olması

Bazı insanlar spor yaparken kardiyo kısmını hızlıca geçerler çünkü kardiyo yaptıktan sonra hemen acıktıklarını hissederler. Buradaki açlık hissi aslında susuzluktur. Çünkü kardiyo yaparken oldukça terlersin. Bu açlık hissini ortadan kaldırmak için vücudunun su ihtiyacını karşılaman gerekir.

Spor yaptıktan sonra hemen açlık hissine sahip oluyorsan bu iyi bir şeydir. Sahip olduğun metabolizma güçlü bir biçimde çalışıyor demektir. Spor yaptıktan kısa bir süre sonra mutlaka bir şeyler yemelisin. Bunu yaparsan vücudun gıda ihtiyacını karşılayarak daha sağlıklı olmayı başarabilirsin.

Zayıflamak için faydalanabilecek 10 kitap

Zayıflamak için doktorunun önerilerine ek olarak bir takım uzmanların hazırladığı kitaplardan faydalanmak isteyebilirsin. Bu konuda karşına çıkabilecek çok fazla kitap olabileceğini unutmamalısın. Bunlardan bazılarını liste halinde aşağıda paylaştım. Okuma listesinde hepsine detaylıca değineceğim.

 • Bildiğin Gibi Değil (Robert Lustig) – Sağlıklı beslenme denildiğinde akıllara gelen ilk kitaplardan biridir. Bu kitapta bugüne kadar sağlıklı beslenmeyle ilgili edindiğin bilgileri farklı bir şekilde bulabilirsin.
 • Can Boğazdan Çıkar (Mehmet Ali Bulut) – Sağlıklı beslenmenin ötesinde bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kitabın içerisinde insanların kan gruplarına göre beslenme alışkanlığının nasıl olması gerektiğinden söz edilmektedir.
 • Mutluluk (Dan Buettner) – Bu kitap bir diyet kitabı olmaktan ziyade bir sağlıklı yaşam kitabıdır. Mutluluk merkezli olan bu kitap insanın daha mutlu olabilmesini sağlamak için yazılmıştır.
 • Karatay Diyeti (Canan Efendigil Karatay) – Yazarın adını son dönemlerde sık sık duymuş olabilirsin. Kilo vermek istiyorsan kendine bu kitabı kılavuz edinebilirsin.
 • Can Boğazdan Gelir (Melissa Hartwig) – Bu kitap “Sağlıklı30” olarak bilinen bir formüle sahiptir. İlgili formül sana kalıcı olarak kilo vermenin sırlarını aktarır.
 • Etobur-Otobur İkilemi (Michael Pollan) – Sağlıklı beslenmek isteyenlerin en az bir kez okumaları gereken en önemli kitaplardan biridir. Hayatta yediğin yiyeceklerle ilgili kapsamlı bilgiler edinmek istiyorsan bu kitapta yolculuğa çıkmalısın.
 • Alkali Diyet (Ayşegül Çoruhlu) – Sağlıklı beslenme için bambaşka bir kitaptır. Kendine özgü bir yapısı, konusu ve uygulamaya sunduğu yönetmeleri vardır. Bunları takip ederek daha sağlıklı beslenmeyi başarabilirsin.
 • Beyin ve Bağırsak (David Perlmutter) – Kitabın ismi biraz garip olabilir. İçeriği ise seni çok şaşırtacaktır. Kitap, beyin ile bağırsak arasındaki ilişkiyi konu alarak sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapmaktadır.
 • 7’den 70’e Taş Devri Diyeti (Ahmet Aydın) – Önemli bir sağlıklı beslenme kitabıdır. Beslenmeyle ilgili bildiklerini unutup yeni baştan her şeyi tek tek ele almak ve çeşitli hurafelerden uzak durmak istersen bu kitap sana yardımcı olacaktır.
 • 10 Günlük Yeşil Detoks Diyeti (JJ Smith) – Bu kitap, kilo vermek ve sağlıklı yaşamak hepsi bir arada olsun diyenler için bir diyet önerisi içermektedir. Periyodik olarak uygulanabilir bir diyet arıyorsan ilk işin bu kitaba bakmak olmalıdır.

Zayıflamak için burada bahsettiğim bilgilerden çok daha fazlasına ve belki çok daha azına ihtiyaç duyabilirsin. Umarım okuduğun tüm bilgiler senin için faydalı olmuştur. Artık sahne senin, bu önerilerin zayıflamak için sana yardımcı olabileceğini düşünüyor musun?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

2 Responses

 1. Betül Feyza dedi ki:

  Kaan kardeşim yazıların çok detaylı ve açıklayıcı. Özen gösterdiğin anlaşılıyor. Kendi adıma teşekkür etmeyi bir vazife bildim. Emeğine yüreğine sağlık. Böylesine topluma faydalı çalışmaların olduğu için. Teşekkürler

Yorum yapıp katkı sağla...