İnsan nasıl olumlu düşünebilir?

İ

İnsan nasıl olumlu düşünebilir? Sürekli olumlu düşün telkinleriyle karşı karşıya kalmana rağmen hala bunu başaramıyorsan doğru adımları atmıyorsun demektir. Olumlu düşünmek tabiri caizse “Polyanacılık oynamak” demek değildir. Olumlu düşünmek, zihninde kabarmaya başlayan olumsuz düşüncelerini bir bir yok ederek daha sağlıklı bir düşünce yapısına kavuşmak anlamına gelmektedir.

Sahip olduğun düşünce yapısı gün içerisinde karşına çıkan durumlara karşı verdiğin duygusal cevapları içermektedir. Sağlıklı ve kaliteli bir hayata sahip olmak istiyorsan düşünce yapının olumsuz düşüncelerden arındırılması gerekir. Seni olumsuzluğa itip duran nedenleri değiştirebilecek güce sahip olamayabilirsin ancak dilersen olumsuz düşüncelere meydan okuyarak hayatında yer alan hayal kırıklıklarına karşı daha dirayetli olup hayatının kalitesini yükseltebilirsin.

Bir insan nasıl olumlu düşünebilir?

Olumlu düşünce yapısına sahip olmak için izlenmesi gereken standart bir formül yoktur. Her insanın hayatında yaşadığı olaylar farklı olabileceği için herkesin farklı bir yol çizmesi gerekebilir. Olumsuz düşüncelere meydan okumak, hayata bakış açını değiştirmek ve sağlıklı bir biçimde yaşamaya çalışmak senin olumlu bir düşünce yapısına sahip olmana yardımcı olabilir. Bu konudaki eksikliklerini kapatmak istiyorsan okumaya devam edip neler yapabileceğini öğrenebilirsin.

Olumsuz Düşüncelere Meydan Okumak

Olumsuz düşüncelere meydan okumadığın müddetçe olumlu düşünce yapısına sahip olamazsın. Olumsuz düşüncelere meydan okumak için önceliğin elbette olumsuz düşüncelerini tespit etmek olmalıdır. Daha sonra onlara karşı nasıl davranman gerektiğine karar verip harekete geçebilirsin.

İnsan kendini nasıl tanır?

 • Olumsuz düşüncelerini tanımlamaya çalışmalısın. İnsan düşüncelerini değiştirerek davranışlarını değiştirebilme kabiliyetine sahiptir. Çünkü düşünceler davranışlarımızın oluşmasını sağlayan temel etkenlerdir. Bu yönde atman gereken ilk adım ise farkında olma bilincini geliştirmeye çalışmaktır.
 • Olumsuz düşüncelerini tanımlama konusunda sıkıntılar yaşıyorsan düşüncelerini kayıt altına almayı deneyebilirsin. Bu kayıt işleminde kendin, işin, okulun, ailen, arkadaşların ve çevrende yer alan diğer etkenler hakkında düşüncelerine yer vermelisin. Bunu yapman durumunda kendini daha yakından tanımayı başarabilirsin.
 • Düşüncelerini susturmayı deneyebilirsin. Bu kolay bir şey değildir ama denemekle bir şey kaybetmezsin. Aklına her ne zaman olumsuz bir düşünce gelirse duraksayıp olumsuz düşünceyi olumlu bir düşünceyle değiştirmelisin. Zihninde yapacağın bu oyuncu değişikliği oyunun seyrini fazlasıyla değiştirecektir.
 • Memnuniyet duyduğun anları hatırlamaya çalışabilirsin. Memnuniyet hayatta sahip olduğun en değerli duygulardan birisidir. Olumsuz düşünceleri kovmanın en kolay yolu hiç kuşkusuz hayatta memnuniyet duyduğun şeyleri hatırlamaktır. Bunları kayıt altına alırsan her ihtiyaç duyduğunda tekrar tekrar göz atabilirsin.
 • Olumlu düşünce pratiği yapabilirsin. Kendini başarılı yerlerde hayal ederek bunu başarabilirsin. Olumsuz düşünceler genelde “ben bunu yapamam” diye seslenir ama sen “ufak bir yardımla bunu yapabilirim” diyerek işin seyrinin değişmesini sağlayabilirsin.

Bakış Açını İyileştirmek

Olumlu düşünmeye başlamak istiyorsan olaylara bakış açını değiştirmen gerekir. Bunu yapmak zor olabilir ama hayatın çıkardığı zorlukların olumlu taraflarını görmeye çalışabilirsin. Aynı zamanda hayatın sunduğu hayal kırıklıklarına karşı davranışlarını değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

 • Hayata ait zorlukların olumlu yönlerini görmelisin. İleriye doğru hareket etmeye özen göstermeli ve hayatın zor olduğuna takılı kalmamalısın. Bu bir macera ve bu macerada hepimiz büyük zorluklarla karşı karşıya kalabilmekteyiz. Hayat sorunsuz olsaydı muhtemelen hepimize çok sıradan gelecekti. Zorluklarla mücadele etmek hayatta daha iyi bir insan olabilmemize yardımcı olmaktadır.
 • Hayal kırıklıklarına karşı tepkilerimizi değiştirebiliriz. Genellikle hayatımız hayal kırıklıklarıyla dolu olabilir. Kaybettiğimiz bir şeyi geri kazanamayız veya yapmak istediğimiz bir şeyi yapamayız. Bunlarla hepimiz karşılaşırız ama çoğumuz bu hayal kırıklıklarına takılı kalmayı tercih ederiz. Bu konuda bakış açımızı değiştirmek olumlu düşünmeye başlamak için iyi bir adım olabilir.
 • Sakinleşmen için kendine vakit ayırmalısın. Hayatta türlü türlü olumsuzluklarla yüzleşmen gerekebilir ve bunların her birisi stresle veya öfkeyle tanışman anlamına gelmektedir. Bunların arasında yolunu bulmak istiyorsan sakinleşmek için yöntemler keşfetmelisin. Kitap okumak, sevdiğin dizileri veya filmleri takip etmek ve arkadaşlarınla konuşmak gibi yöntemlere başvurmayı düşünebilirsin.
 • İyi olduğun etkinlikleri gerçekleştirmeye çalışmalısın. Olumsuzluk ve hayal kırıklığı bir aradayken verimliliğin tam anlamıyla dibi boylayacaktır. Bunun için iyi olduğun bir şeyler yapmaya çalışmalısın. Bulmaca çözmekte iyiysen bulmaca çözmelisin veya yazı yazmakta iyiysen bir şeyler yazmayı denemelisin. Bu sayede kendini toparlama konusunda en ideal fırsatlarla buluşabilirsin.
 • Geleneksel ve yeni medyadan uzak durmalısın. Araştırmalar olumsuz düşüncelerin medya yoluyla daha kolay yayılabildiğini göstermektedir. Haberlerde okuduğun her şey seni olumsuzluğa itebilir. Bu nedenle kendini olumsuzluklardan uzaklaştırmak istiyorsan sürekli olarak olumsuz fikirleri veya olayları burnunun dibine getiren medyadan uzaklaşmayı düşünebilirsin.
 • Mizah olumlu düşünmeyi desteklemektedir. Eğlenmek ve sürekli gülmek ruh halini değiştirecektir. Gülmeye alışkın olan ve eğlenmek için mizahla ilgilenen insanlar olumlu düşünmeye biraz daha yatkındırlar. Sen de bu tür insanlardan olmak istiyorsan mizahla yakından ilgilenmeyi düşünebilirsin.

İnsanlar Etkileşim Kurmak

Olumlu düşünmek konusunda kendini geliştirmek istiyorsan muhakkak olumlu düşünmeyi bir alışkanlık haline dönüştüren kişilerle etkileşim kurman gerekir. Etrafında olumlu düşünen insanlar olduğu sürece bu konuda kendini biraz daha rahat hissedebilirsin. Olumsuz düşünen ve karamsar insanlarla ne kadar fazla vakit geçirirsen kendini olumsuzluktan kurtarman bir o kadar zor olacaktır.

 • Olumlu düşünen insanlarla arkadaşlık yapın. Bir arkadaşın olumsuz düşünürse olumsuzluğu kısa sürede seni etki altına alabilecektir. Örneğin işinle ilgili olumsuz fikirler üreten birisiyle karşılaşırsan öyle düşünmesen bile işinle ilgili olumsuzlukları değerlendirmeye başlayabilirsin. Bunun olmasını istemiyorsan daha çok olumlu düşünen arkadaşlara sahip olmayı denemelisin.
 • Diğer insanlar hakkında olumlu düşünmelisin. Genelde olumsuz düşüncelerin sebebi hep karşıdaki insanlar gösterilir ama bazen asıl neden kendin olabilirsin. İnsanlar hakkında olumsuz düşüncelere sahip olursan onlar ne kadar iyi olurlarsa olsunlar olumlu yönlerini görmek istemezsin. Bakış açını değiştirirsen bu tür problemleri daha kolay bir biçimde aşmayı başarabilirsin.
 • İlgi göstermeyi ihmal etmeyin. Başkalarıyla etkileşim kuracak olursan onlara ilgi göstermeli ve onlara olumlu yönde yardımcı olmaya çalışmalısın. Onların düşünce yapılarını değiştiremezsin ama onlara olumlu düşünmenin faydalarından bahsedebilirsin. Böylece hem kendini hem etkileşim kurduğun kişiyi olumlu düşünmeye teşvik edebilirsin.
 • Başkalarına yardım edersen yaptıklarını not etmeyi düşünebilirsin. Burada amacın yardım yollarını ne şekilde kullandığını görmek ve başkalarına yardımcı olabilme memnuniyetine bir kanıt bulabilmektir. Başkaları için yaptıklarına göz atarak hayatta olumlu birçok şey yapmış olduğunu fark edebilirsin. Bu geleceğin adına daha olumlu düşüncelere sahip olman anlamına gelecektir.

Sağlıklı Yaşam Tarzı Seçmek

Olumlu düşünce yapısına sahip olmak istiyorsan yaşam tarzının sağlıklı olması gerekir. Gün içerisinde yapacağın basit şeylerle sağlıklı bir hayata sahip olman mümkündür. Fazlasıyla yararlı alışkanlıklara sahip olmak ve düzenli olarak egzersizler yapmak bu basit adımlardan bazılarıdır.

 • Yeteri kadar uyumayı başarmalısın. Hayatın zorluklarıyla mücadele etmek gerçekten zordur. Bu mücadeleler içerisinde kendini fazlasıyla yıprattığın anlar olacaktır. Verimliliğin ve beraberinde olumluluğun mutlaka düşüş gösterecektir. Bu problemi enerjini yeniden depolayarak ortadan kaldırabilirsin. Her gün 6-8 saat uyuyarak gerekli enerjiye sahip olabilirsin.
 • Yediklerine dikkat etmelisin. Sağlıklı ve en önemlisi düzenli beslenmeye çalışmalısın. İşlenmiş gıdalardan uzak durmayı düşünebilirsin. Besin kaynağı açısından zengin olan sebzeleri ve meyveleri tüketmeye özen göstermelisin.
 • Su tüketimine mutlaka dikkat etmelisin. Susuz kaldığın zaman ruh halinin olumsuz olması çok daha kolay olacaktır. Günde 1.5-2 litre su tüketmek yeterli olacaktır. Vücudunun ihtiyaç duyduğu suyu ona sunmayı başarırsan ihtiyaç duyduğun enerjiyi daha çabuk biriktirebilirsin.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmayı düşünebilirsin. Ufak egzersizler dahi vücudunda olumlu düşünmeyi teşvik edecek elementleri harekete geçirebilir. Düzenli egzersiz yaparak stresten ve depresyondan olabildiğince uzaklaşabilirsin.
 • Faydalı alışkanlıklara sahip olmalısın. Boş vakitlerini değerlendirmek için okuma alışkanlığı gibi faydalı alışkanlıklara sahip olmalısın. Bu alışkanlıklar hayatının çok daha kaliteli olması için sana fazlasıyla destek olacaklardır.

Okuma alışkanlığının faydaları nelerdir?

Ben olumlu bir insan mıyım?

Bu kadar şey söyledikten sonra elbette bu soruyu kendim de düşünmeliyim. Her şeye olumlu yaklaşan bir insan olduğumu söyleyemem ama tamamen olumsuz bir insan olduğum da söylenemez. Genellikle her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmek gibi bir huyum olduğundan insan olduğumdan zaman zaman olumsuz düşünen birisi olduğum söylenmiştir. Sanırım bende her ikisinden de birazcık var.

İnsan nasıl olumlu düşünebilir sorusuna artık bir cevap bulabildiğini düşünüyorum. Olumlu düşünmek hayatın her alanında ihtiyaç duyabileceğin önemli bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığa sahip olmak çok kolay olmasa bile zamanla bunu başarabilirsin. Önemli olan bu yolu nasıl gitmek istediğini ve neler yapman gerektiğini bilmektir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...